Domowe Sposoby na Leczenie Wyprysku Pieniążkowatego

Wyprysk pieniążkowaty – na czym polega leczenie?

Omawiane schorzenie wymaga leczenia dermatologicznego. Aby je zdiagnozować, lekarz przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad oraz zleci odpowiednie testy, by wykluczyć podłoże alergiczne lub infekcję grzybiczą. Leczenie polega na stosowaniu glikokortykosteroidów pod postacią maści, kremów i żeli. W niektórych przypadkach zaleca się także przyjmowanie leków doustnych, w tym środków przeciwalergicznych. Gdy badania wykażą infekcję bakteryjną, lekarz przepisze antybiotyk.

Aby pozbyć się nieestetycznych wyprysków, stosuj się do zaleceń lekarza i dbaj o to, aby twoja skóra była odpowiednio nawilżona i natłuszczona.

  1. L. Rudnicka (red.), Współczesna dermatologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
  2. A. Woźniacka, Nowe metody leczenia chorób skóry, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2022.
  3. S. Jabłońska i in., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
  4. J. Narbutt, Choroby skóry u pacjentów w podeszłym wieku w praktyce lekarza rodzinnego, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2023.

Dyplomowana instruktorka fitness i biegaczka długodystansowa z kilkoma tytułami na koncie. Autorka licznych artykułów na temat zdrowia i tematy okołozdrowotne.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Wyprysk pieniążkowaty - zapobieganie

Występowaniu zmian sprzyjają różne czynniki - w tym stres, wtórne infekcje oraz nadmierne wysuszenie skóry. Choć zmianom tym nie można całkowicie zapobiec, prawdopodobieństwo pojawienia się wyprysku pieniążkowatego można zmniejszyć. W tym celu warto:

  • nawilżać skórę
  • unikać stosowania mydła
  • nosić ubrania o naturalnym składzie, przewiewne i luźne
  • nawilżać powietrze w pomieszczeniu

Czytaj też:

  • Egzema czyli wyprysk - rodzaje, przyczyny, leczenie
  • Kontaktowe zapalenie skóry - diagnostyka i leczenie. Jak zapobiegać wypryskowi kontaktowemu?
  • Atopowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i leczenie
  • Łojotokowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy, leczenie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Jej największą pasją jest medycyna. Uwielbia też sport, głównie bieganie i taniec. Chciałaby swoich przyszłych pacjentów leczyć tak, aby widzieć w nich człowieka, nie tylko chorobę.

Jakie objawy towarzyszą wypryskowi pieniążkowatemu?

Nieestetycznym zmianom skórnym w przebiegu wyprysku kontaktowego towarzyszą uciążliwe objawy. Chorzy odczuwają silny świąd, który nasila się w godzinach wieczornych i zakłóca spokojny sen. Schorzenie ma też wpływ na komfort codziennego funkcjonowania – pęcherzyki nie tylko swędzą, mają również nieestetyczny wygląd, przez co odbierają choremu dobre samopoczucie i pewność siebie.

Jeśli zauważysz u siebie tego rodzaju zmiany skórne, nie czekaj, ale udaj się na wizytę do dermatologa, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry. Obawiasz się, że na wizytę u specjalisty trzeba będzie długo czekać? Kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. Opłacając miesięczną składkę za wybrany pakiet, będziesz mieć możliwość korzystania z różnych usług medycznych. Zamów ofertę i sprawdź.

Wyprysk pieniążkowaty – przyczyny, objawy, leczenie

Wyprysk pieniążkowaty może dopaść osoby w każdym wieku, choć o wiele częściej pojawia się u dorosłych. Ze względu na charakterystyczne objawy, a konkretnie – liczne ogniska o okrągłym kształcie, chorobę można łatwo zdiagnozować. Do dziś nie są znane jej prawdziwe przyczyny, wiadomo jednak, jakie czynniki zwiększają jej ryzyko pojawienia się. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  1. Co to jest wyprysk pieniążkowaty?
  2. Wyprysk pieniążkowaty u dzieci – czy występuje?
  3. Wyprysk pieniążkowaty – przyczyny
  4. Czy wyprysk pieniążkowaty jest zaraźliwy?
  5. Wyprysk pieniążkowaty – objawy
  6. Wyprysk pieniążkowaty – leczenie

Wywołujące ją grzyby z gatunku Trichophyton przeważnie rozwijają się i rozprzestrzeniają w warunkach ciepła i wilgoci jeżeli stopy przegrzeją się, a następnie zawilgotnieją, w ich obrębie mogą powstać zmiany grzybicze.

Czytaj dalej...

Jednakże, przypominamy ponownie, że jeśli guzek na wardze sromowej jest szczególnie bolesny, powiększa się, lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leczenie medyczne.

Czytaj dalej...

Najczęstsze substancje odpowiadające za powstanie takiej reakcji skórnej stanowią metale, jak nikiel, chrom, kobalt obecne zwłaszcza w biżuterii, okularach, suwakach , substancje zapachowe zawarte w kosmetykach, środki odkażające, benzyna, olej napędowy, formaldehyd zawarty w odzieży i lakierach do paznokci.

Czytaj dalej...

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...