Domowe Sposoby na Leczenie Wyprysku Pieniążkowatego

Wyprysk pieniążkowaty – na czym polega leczenie?

Omawiane schorzenie wymaga leczenia dermatologicznego. Aby je zdiagnozować, lekarz przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad oraz zleci odpowiednie testy, by wykluczyć podłoże alergiczne lub infekcję grzybiczą. Leczenie polega na stosowaniu glikokortykosteroidów pod postacią maści, kremów i żeli. W niektórych przypadkach zaleca się także przyjmowanie leków doustnych, w tym środków przeciwalergicznych. Gdy badania wykażą infekcję bakteryjną, lekarz przepisze antybiotyk.

Aby pozbyć się nieestetycznych wyprysków, stosuj się do zaleceń lekarza i dbaj o to, aby twoja skóra była odpowiednio nawilżona i natłuszczona.

  1. L. Rudnicka (red.), Współczesna dermatologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
  2. A. Woźniacka, Nowe metody leczenia chorób skóry, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2022.
  3. S. Jabłońska i in., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
  4. J. Narbutt, Choroby skóry u pacjentów w podeszłym wieku w praktyce lekarza rodzinnego, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2023.

Dyplomowana instruktorka fitness i biegaczka długodystansowa z kilkoma tytułami na koncie. Autorka licznych artykułów na temat zdrowia i tematy okołozdrowotne.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Wyprysk pieniążkowaty – objawy

Wczesne objawy wyprysku pieniążkowatego to:

Z czasem przekształcają się one w:

  • większe, zlewające się ze sobą zmiany skórne,
  • grudki obrzękowe i pęcherzyki umiejscowione na podłożu rumieniowym,
  • sączące się zmiany skórne, zmieniające się w strupy.

Objawy te mogą przypominać symptomy grzybicy skóry, wysypkę polekową oraz łuszczycę, a także kontaktowe zapalenie skóry i wyprysk zimowy.

Oprócz samych zmian skórnych, inne objawy wyprysku pieniążkowatego to:

  • świąd (nasilający się w nocy),
  • suchość skóry,
  • łuszczenie się skóry (pojawiające się w fazie przewlekłej).

Skóra pomiędzy wykwitami jest zdrowa, jednak cechuje się większą wrażliwością, stąd też mogą pojawić się ewentualne podrażnienia i uczucie suchości. Zmieniona zapalnie skóra może ulegać infekcjom bakteryjnym, szczególnie tymi wywoływanymi przez gronkowca Staphylococcusaureus. Jeśli już do nich dojdzie, konieczne będzie leczenie antybiotykiem.

Objawy choroby najczęściej widoczne są na grzbietach rąk i kończynach dolnych, czasem też na ramionach, klatce piersiowej, dłoniach i stopach. W rzadkich przypadkach widoczne są one również na twarzy. Wyprysk pieniążkowaty ma często charakter przewlekły oraz tendencję do nawrotów – może do nich dojść nawet po wielu latach. Jeśli zauważysz jego objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza POZ lub dermatologa.

„Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne”. Dermatolog wyjaśnia, czy można uchronić się przed chorobami, które mają nasze matki

Polecane

Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić? Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie

Kobiety w ciąży narażają na potencjalne ryzyko nie tylko siebie, ale też dziecko, dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie leczenie.

Czytaj dalej...

Rozróżniamy bardzo różne rodzaje trądziku, na przykład trądzik młodzieńczy występujący w okresie dojrzewania , trądzik ropowiczy, gdzie pojawiają się ropne torbiele, trądzik skupiony bardzo duże zaskórniki i nacieki.

Czytaj dalej...

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...

Pojawiające się wykwity w postaci symetrycznych, swędzących, napiętych i głęboko osadzonych pęcherzyków o średnicy do około 3 mm wypełnionych treścią ropną, mogą utrzymywać się na skórze nawet do trzech tygodni.

Czytaj dalej...