Domowe Sposoby na Leczenie Wyprysku Pieniążkowatego
Wyprysk pieniążkowaty – na czym polega leczenie?
Omawiane schorzenie wymaga leczenia dermatologicznego. Aby je zdiagnozować, lekarz przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad oraz zleci odpowiednie testy, by wykluczyć podłoże alergiczne lub infekcję grzybiczą. Leczenie polega na stosowaniu glikokortykosteroidów pod postacią maści, kremów i żeli. W niektórych przypadkach zaleca się także przyjmowanie leków doustnych, w tym środków przeciwalergicznych. Gdy badania wykażą infekcję bakteryjną, lekarz przepisze antybiotyk.
Aby pozbyć się nieestetycznych wyprysków, stosuj się do zaleceń lekarza i dbaj o to, aby twoja skóra była odpowiednio nawilżona i natłuszczona.
- L. Rudnicka (red.), Współczesna dermatologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
- A. Woźniacka, Nowe metody leczenia chorób skóry, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2022.
- S. Jabłońska i in., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
- J. Narbutt, Choroby skóry u pacjentów w podeszłym wieku w praktyce lekarza rodzinnego, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2023.
Dyplomowana instruktorka fitness i biegaczka długodystansowa z kilkoma tytułami na koncie. Autorka licznych artykułów na temat zdrowia i tematy okołozdrowotne.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.
Wyprysk pieniążkowaty - zapobieganie
Występowaniu zmian sprzyjają różne czynniki - w tym stres, wtórne infekcje oraz nadmierne wysuszenie skóry. Choć zmianom tym nie można całkowicie zapobiec, prawdopodobieństwo pojawienia się wyprysku pieniążkowatego można zmniejszyć. W tym celu warto:
- nawilżać skórę
- unikać stosowania mydła
- nosić ubrania o naturalnym składzie, przewiewne i luźne
- nawilżać powietrze w pomieszczeniu
Czytaj też:
- Egzema czyli wyprysk - rodzaje, przyczyny, leczenie
- Kontaktowe zapalenie skóry - diagnostyka i leczenie. Jak zapobiegać wypryskowi kontaktowemu?
- Atopowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i leczenie
- Łojotokowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy, leczenie
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Jej największą pasją jest medycyna. Uwielbia też sport, głównie bieganie i taniec. Chciałaby swoich przyszłych pacjentów leczyć tak, aby widzieć w nich człowieka, nie tylko chorobę.

Jakie objawy towarzyszą wypryskowi pieniążkowatemu?
Nieestetycznym zmianom skórnym w przebiegu wyprysku kontaktowego towarzyszą uciążliwe objawy. Chorzy odczuwają silny świąd, który nasila się w godzinach wieczornych i zakłóca spokojny sen. Schorzenie ma też wpływ na komfort codziennego funkcjonowania – pęcherzyki nie tylko swędzą, mają również nieestetyczny wygląd, przez co odbierają choremu dobre samopoczucie i pewność siebie.
Jeśli zauważysz u siebie tego rodzaju zmiany skórne, nie czekaj, ale udaj się na wizytę do dermatologa, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry. Obawiasz się, że na wizytę u specjalisty trzeba będzie długo czekać? Kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. Opłacając miesięczną składkę za wybrany pakiet, będziesz mieć możliwość korzystania z różnych usług medycznych. Zamów ofertę i sprawdź.
Wyprysk pieniążkowaty – przyczyny, objawy, leczenie
Wyprysk pieniążkowaty może dopaść osoby w każdym wieku, choć o wiele częściej pojawia się u dorosłych. Ze względu na charakterystyczne objawy, a konkretnie – liczne ogniska o okrągłym kształcie, chorobę można łatwo zdiagnozować. Do dziś nie są znane jej prawdziwe przyczyny, wiadomo jednak, jakie czynniki zwiększają jej ryzyko pojawienia się. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
- Co to jest wyprysk pieniążkowaty?
- Wyprysk pieniążkowaty u dzieci – czy występuje?
- Wyprysk pieniążkowaty – przyczyny
- Czy wyprysk pieniążkowaty jest zaraźliwy?
- Wyprysk pieniążkowaty – objawy
- Wyprysk pieniążkowaty – leczenie
