Skuteczne metody leczenia egzemy atopowej pod pachami
Objawy egzemy
W początkowym etapie choroby pojawia się zmiany na skórze w postaci:
- zaczerwienienia,
- grudek,
- pęcherzyków,
- niekiedy sączących się ranek.
Wraz z przebiegiem schorzenia skóra staje się sucha i pogrubiała. Egzema na dłoniach powoduje widoczne zaznaczenie bruzd. Z kolei egzema na powiekach może pogorszyć widzenie z powodu zmian zapalnych powiek i struktur budujących gałkę oczną. Obraz atopowego zapalenia skóry zmienia się w zależności od wieku. Wyprysk atopowy u dzieci do 2 roku życia przybiera formę pęcherzyków, grudek lub strupów z sączącą się wydzieliną. Zmiany pojawiają się najczęściej na policzkach, czole i głowie, a także plecach i ramionach. Starsze dzieci (pomiędzy 2. a 12. rokiem życia) mają suche, łuszczące się grudki czy „blaszki” na wewnętrznych częściach nadgarstków, łokci i kolan. Egzema u dorosłych pojawia się zazwyczaj na twarzy, karku, dłoniach i stopach.
Egzema - co to jest, przyczyny, leczenie, pielęgnacja
Egzema to choroba skóry objawiająca się stanem zapalnym, który nie wynika z zakażenia infekcyjnego. Najczęściej przyczyną jest alergia kontaktowa lub pokarmowa albo słaby układ odpornościowy. Sprawdźcie, jak leczyć egzemę i jak pielęgnować skórę przy stanie chorobowym.
Egzema ma niestety bardzo uciążliwe objawy, pojawia się w postaci pęcherzyków, grudek, a niekiedy nawet strupów i nadżerek. Dodatkowo skóra jest podrażniona i mocno swędzi. Aby złagodzić objawy, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja kosmetykami do skóry atopowej oraz emolientami. Niezwykle ważne jest odpowiednia diagnostyka i wyeliminowanie ewentualnego czynnika alergizującego.
Wyprysk atopowy – gdzie występuje egzema i czy można się nią zarazić?
Zmiany skórne świadczące o egzemie mogą występować w praktycznie każdym miejscu na ciele. Zwykle jednak jednak rozpoznawana jest egzema na rękach, twarzy, stopach, pod pachami i na głowie. Popularną odmianą egzemy jest egzema dłoni, będąca chorobą zawodową (tzw. wyprysk zawodowy), która dotyka osoby mające w pracy kontakt z substancjami drażniącymi. Często diagnozowana jest też egzema u dzieci, w tym u niemowląt.
Egzema, choć zwykle mija z wiekiem, niekiedy powraca do końca życia. Jest bowiem schorzeniem przewlekłym, co oznacza, że problemy skórne mogą się nasilać i wyciszać na przestrzeni lat.
Objawy egzemy skórnej są łatwo zauważalne i mogą budzić spory dyskomfort. Na szczęście jednak, wyprysk atopowy jest chorobą niezakaźną. Nie można się nią więc zarazić od drugiej osoby poprzez bezpośredni kontakt (np. podanie dłoni) bądź korzystanie z tych samych przedmiotów (np. ręcznika lub pościeli).