Skuteczne metody leczenia egzemy atopowej pod pachami

Objawy egzemy

W początkowym etapie choroby pojawia się zmiany na skórze w postaci:

  • zaczerwienienia,
  • grudek,
  • pęcherzyków,
  • niekiedy sączących się ranek.

Wraz z przebiegiem schorzenia skóra staje się sucha i pogrubiała. Egzema na dłoniach powoduje widoczne zaznaczenie bruzd. Z kolei egzema na powiekach może pogorszyć widzenie z powodu zmian zapalnych powiek i struktur budujących gałkę oczną. Obraz atopowego zapalenia skóry zmienia się w zależności od wieku. Wyprysk atopowy u dzieci do 2 roku życia przybiera formę pęcherzyków, grudek lub strupów z sączącą się wydzieliną. Zmiany pojawiają się najczęściej na policzkach, czole i głowie, a także plecach i ramionach. Starsze dzieci (pomiędzy 2. a 12. rokiem życia) mają suche, łuszczące się grudki czy „blaszki” na wewnętrznych częściach nadgarstków, łokci i kolan. Egzema u dorosłych pojawia się zazwyczaj na twarzy, karku, dłoniach i stopach.

Egzema - co to jest, przyczyny, leczenie, pielęgnacja

Egzema to choroba skóry objawiająca się stanem zapalnym, który nie wynika z zakażenia infekcyjnego. Najczęściej przyczyną jest alergia kontaktowa lub pokarmowa albo słaby układ odpornościowy. Sprawdźcie, jak leczyć egzemę i jak pielęgnować skórę przy stanie chorobowym.

Egzema ma niestety bardzo uciążliwe objawy, pojawia się w postaci pęcherzyków, grudek, a niekiedy nawet strupów i nadżerek. Dodatkowo skóra jest podrażniona i mocno swędzi. Aby złagodzić objawy, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja kosmetykami do skóry atopowej oraz emolientami. Niezwykle ważne jest odpowiednia diagnostyka i wyeliminowanie ewentualnego czynnika alergizującego.

Wyprysk atopowy – gdzie występuje egzema i czy można się nią zarazić?

Zmiany skórne świadczące o egzemie mogą występować w praktycznie każdym miejscu na ciele. Zwykle jednak jednak rozpoznawana jest egzema na rękach, twarzy, stopach, pod pachami i na głowie. Popularną odmianą egzemy jest egzema dłoni, będąca chorobą zawodową (tzw. wyprysk zawodowy), która dotyka osoby mające w pracy kontakt z substancjami drażniącymi. Często diagnozowana jest też egzema u dzieci, w tym u niemowląt.

Egzema, choć zwykle mija z wiekiem, niekiedy powraca do końca życia. Jest bowiem schorzeniem przewlekłym, co oznacza, że problemy skórne mogą się nasilać i wyciszać na przestrzeni lat.

Objawy egzemy skórnej są łatwo zauważalne i mogą budzić spory dyskomfort. Na szczęście jednak, wyprysk atopowy jest chorobą niezakaźną. Nie można się nią więc zarazić od drugiej osoby poprzez bezpośredni kontakt (np. podanie dłoni) bądź korzystanie z tych samych przedmiotów (np. ręcznika lub pościeli).

Lanolin, Glycerin, Caprylic Capric Triglyceride, Isopropyl Myristate, Paraffinum Liquidum, Glyceryl Stearate Citrate, Cyclopentasiloxane, Dimethiconol, Linum Usitatissimum Seed Oil, Cocos Nucifera Oil, Allantoin, Magnesium Carboxymethyl Beta- Glucan, Tocopheryl Acetate, Dimethicone, Triethanolamine, Acrylates C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Parfum.

Czytaj dalej...

Atopowe zapalenie skóry to również choroba o podłożu alergicznym w wielu przypadkach narażenie na alergeny wpływa na pogorszenie się stanu skóry , ale jest to także choroba zapalna, która objawia się zmianami wypryskowymi i świądem.

Czytaj dalej...

Leczenie egzemy opiera się na terapii farmakologicznej, w której zastosowanie znajdują podawane miejscowo kortykosteroidy, doustne glikokortykosteroidy oraz leki przeciwhistaminowe, które łagodzą swędzenie.

Czytaj dalej...

Charakterystyczne dla egzemy zmiany skórne grudki, rumień, pęcherzyki mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć najczęściej widać je na policzkach, czole, skórze twarzy, a u nastolatków i dorosłych w okolicach łokci i kolan, na karku, szyi, stopach i dłoniach.

Czytaj dalej...