Skuteczne metody leczenia egzemy atopowej pod pachami

Egzema – przyczyny

Jaki są przyczyny egzemy? W przypadku tej dermatozy nie istnieje niestety jedna przyczyna, która odpowiadałaby za pojawianie się stanu zapalnego oraz pozostałych objawów. Podobnie jak w przypadku AZS, na występowanie choroby składają się zarówno czynniki genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe. Należy mieć na uwadze, że na pojawienie się tej choroby szczególnie narażone są osoby, których skóra ma na co dzień kontakt z różnego rodzaju substancjami chemicznymi, jak rozpuszczalniki, farby, detergenty, proszki, tworzywa sztuczne czy metale. Równie duży wpływ na pojawienie się egzemy ma spożywana przez nas żywność. To właśnie ze względu na złożone przyczyny egzemę na skórze możemy podzielić na:

  • endogenną – wywołują ją czynniki wewnętrzne, jak nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego, zaburzenia gospodarki hormonalnej czy predyspozycje genetyczne,
  • egzogenną – wywołuje ją czynnik zewnętrzny, na który wrażliwa jest dana osoba.Niektóre badania wykazują, że u osób, które cierpią na egzemę, występuje mutacja genu, który odpowiada za wytwarzanie filagryny. Filagryna jest rodzajem aminokwasu, który pomaga skórze w wytwarzaniu odpowiedniej warstwy ochronnej na skórze. Jeśli tego białka jest za mało, skóra zaczyna tracić wilgoć, czego efektem jest z kolei duża suchość skóry i większa podatność na infekcje.

Egzema – jak wygląda? Rodzaje egzemy

Jak już wspomniano, egzema sama w sobie nie jest jednostką chorobową, a zespołem objawów, które nie zawsze wyglądają w ten sam sposób, a oprócz tego mogą różnić się rozmieszczeniem na ciele. W przypadku rodzajów egzemy możemy wyróżnić:

  • wyprysk kontaktowy – najczęściej spotykana forma egzemy. Ze względu na to, że egzema kontaktowa powstaje w wyniku działania na skórę substancji drażniących lub uczulających, dzieli się ją na alergiczną i niealergiczną (z podrażnienia),
  • wyprysk zawodowy – wywołują go substancje alergizujące lub drażniące, z którymi chora osoba ma kontakt na co dzień w swojej pracy. Zmiany pojawiają się przede wszystkim na kończynach górnych,
  • wyprysk łojotokowy – to przewlekła choroba, która wiąże się z nadmiernym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe. Może występować zarówno u osób dorosłych i niemowląt,
  • wyprysk podudzi – dotyczy głównie starszych osób. Zmiany najczęściej są zlokalizowane w okolicy podudzi i wraz z nimi mogą występować owrzodzenia. Podstawą do jego występowania jest przewlekła niewydolność krążeniowa. Przyczyną mogą być niewielkie urazy, zakażenia bakteryjne lub czynniki drażniące,
  • wyprysk pieniążkowaty – odmiana wyprysku kontaktowego. Jego powodem występowania jest nadwrażliwość organizmu na alergeny bakteryjne, przede wszystkim paciorkowce, choć główna przyczyna w dalszym ciągu nie została poznana,
  • wyprysk potnicowy – dotyczy głównie dłoni i stóp, jej cechą charakterystyczną są pęcherzyki, które przy wtórnym zakażeniu wypełnione są ropną treścią, mogą pojawiać się bolesne nadżerki, a przebieg choroby jest przewlekły,
  • wyprysk fotoalergiczny – występuje na odkrytych częściach ciała, które są wystawione na działanie promieni słonecznych. Po kontakcie z nimi na skórze występuje wysypka, pęcherzyki i rumień,
  • wyprysk modzelowaty – podobnie jak w przypadku wyprysku potnicowego, wykwity są umiejscowione na dłoniach i stopach. Ten rodzaj egzemy może mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi, alergią kontaktową lub częstymi urazami mechanicznymi,
  • wyprysk dziecięcy – pojawia się w okolicy skóry głowy, na której widoczny jest rumień, łojotok, a często także zmiany o charakterze wysiękowym.

Leczenie egzemy

Pierwszym krokiem w leczeniu egzemy jest udanie się do dermatologa. Po serii badań postawi on diagnozę i określi źródło problemu. Następnie przepisze nam specjalną maść na egzemę lub krem na egzemę. Działają one przede wszystkim na objawy, dogłębnie nawilżają i koją skórę, dzięki czemu stan zapalny się zmniejsza, a egzema może całkowicie ustąpić. Warto jednak pamiętać, że może na powracać albo jedynie jej objawy mogą być słabsze.

Bardzo ważne jest również ustalenie czynnika wpływającego na pojawianie się egzemy. Jeżeli jest to alergia kontaktowa, stan zapalny zniknie, kiedy będziemy unikać czynnika alergizującego. Najczęściej są to składniki kosmetyków, środki czystości, proszki i płyny do prania. Warto więc skonsultować się także z alergologiem i wykonać testy alergologiczne.

Ponadto warto unikać wysoko przetworzonej żywności, w której znajduje się duża ilość barwników, konserwantów oraz polepszaczy. A także zwracać uwagę, czy zmiany skórne nie pojawiają się po spożyciu konkretnych produktów. Wynika to z faktu, że egzema może mieć równie podłoże alergii pokarmowej! Wtedy po prostu należy unikać produktów, na które jesteśmy uczuleni, a stan zapalny dość szybko zniknie. Warto więc wprowadzić dietę eliminacyjną, stosowaną przy AZS.

Co to jest egzema i jakie są jej przyczyny?

Egzema nazywana również wypryskiem to jedna z najczęściej występujących chorób alergicznych o nieinfekcyjnym podłożu zapalnym, co oznacza, że nie jest zaraźliwa. Pod jej nazwą kryją się różne typy zmian skórnych, których wspólnym objawem jest wspomniany wcześniej stan zapalny skóry (naskórka oraz warstwy brodawkowatej skóry właściwej), a także towarzyszący temu wyprysk. Egzema bardzo często występuje u małych dzieci – cierpi na nią około 5-20% dzieci i 1-2 % dorosłych. Obecnie uważa się, że za powstanie choroby odpowiada wrodzone uszkodzenie skóry polegające na zaburzeniu działania filagryny – białka odpowiadającego za prawidłowe ukształtowanie komórek budulcowych skóry. W wyniku nieodpowiedniego nawodnienia oraz rozluźnienia jej połączeń skóra nie stanowi tak dobrej bariery dla wszelkich drobnoustrojów i alergenów. Za inne przyczyny choroby uznawane są także:

  • obniżenie odporności,
  • skłonności alergiczne,
  • niewłaściwa dieta,
  • przewlekły stres.

Egzema – leczenie

Jak leczyć egzemę? Niestety egzema, podobnie jak atopowe zapalenie skóry, nie jest całkowicie uleczalna. Ze względu na to, że jej główna przyczyna nie jest jeszcze poznana, wynalezienie leku na egzemę nie jest w dalszym ciągu możliwe. Leczenie egzemy w dużej mierze ma charakter objawowy, który polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Jeśli zauważymy u siebie symptomy, które mogą wskazywać na egzemę, naszym pierwszym krokiem powinna być wizyta u dermatologa. Warto pamiętać, że istnieją inne choroby skóry, których objawy początkowo mogą przypominać egzemę, jednak ich leczenie przebiega w zupełnie inny sposób. To, z jaką chorobą mamy do czynienia, będzie w stanie zweryfikować dermatolog.

Diagnostyka egzemy

Lekarz w trakcie wywiadu będzie zbierać informacje dotyczące naszego ogólnego stanu zdrowia, tego kiedy wystąpiły objawy, a także czy przypadki egzemy miały miejsce w rodzinie. Bardzo często przed postawieniem ostatecznej diagnozy dermatolog zleca przeprowadzenie testów alergicznych, na przykład testów płatkowych naskórkowych. Ich zadaniem jest zbadanie nadwrażliwości kontaktowej na wybrane substancje.

Dzięki tej unikalnej formule, Dermedic Capilarte szampon przeciwstarzeniowy zapobiega degradacji komórek macierzystych i miniaturyzowaniu się mieszków włosowych, co skutkuje zmniejszeniem wypadania włosów oraz spowolnieniem procesu siwienia.

Czytaj dalej...

Pod jej nazwą kryją się różne typy zmian skórnych, których wspólnym objawem jest wspomniany wcześniej stan zapalny skóry naskórka oraz warstwy brodawkowatej skóry właściwej , a także towarzyszący temu wyprysk.

Czytaj dalej...

Leczenie egzemy opiera się na terapii farmakologicznej, w której zastosowanie znajdują podawane miejscowo kortykosteroidy, doustne glikokortykosteroidy oraz leki przeciwhistaminowe, które łagodzą swędzenie.

Czytaj dalej...

Charakterystyczne dla egzemy zmiany skórne grudki, rumień, pęcherzyki mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć najczęściej widać je na policzkach, czole, skórze twarzy, a u nastolatków i dorosłych w okolicach łokci i kolan, na karku, szyi, stopach i dłoniach.

Czytaj dalej...