Zmiany skórne w okolicy pępka - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Wykwity pierwotne
Plama
Fot. 1. Plamy (bielactwo nabyte), w centrum widoczna nadżerka pokryta strupem
Fot. 2. Plamy rumieniowe
Plama to zmiana zabarwienia skóry na ograniczonej powierzchni, leżąca w poziomie skóry, tj. niewyczuwalna przy dotyku. Plamy mogą mieć różną wielkość, kolor i lokalizację. Mogą też towarzyszyć im różne objawy – świąd, pieczenie, łuszczenie się skóry, nadmierne ucieplenie skóry w okolicy plamy. Jeśli plamy występują na całym ciele, mówimy o wysypce (lub osutce) i opisujemy jej cechy charakterystyczne, np. wysypka drobnoplamista (kiedy plamy są niewielkie). Plamy mogą się zlewać się w większe ogniska, a także ulegać ewolucji – zmiana skórna, która początkowo była np. grudką lub pęcherzem może się zmienić w plamę.
1. Plamy z zaburzeń ukrwienia
- plamy rumieniowe: małe, najczęściej liczne wykwity, mogące się zlewać i tworzyć zmiany o charakterze wielokolistym, obrączkowatym. Obserwuje się je często w przebiegu chorób zakaźnych (orda, różyczka, płonica) i w wysypkach (osutkach) polekowych
- rumienie są wykwitami większymi od plam rumieniowych. Mogą mieć charakter przelotny, czyli chwilowy, ustępujący bez leczenia – związane są ze zwiększonym przepływem krwi przez naczynia skórne (np. rumień emocjonalny, rumień wywołany przez związki naczyniorozszerzające) lub trwały – najczęściej w wyniku przekrwienia związanego ze stanem zapalnym, np.: odczyn fototoksyczny i fotoalergiczny, róża
- erytrodermia jest uogólnionym stanem zapalnym skóry. Skóra jest zaczerwieniona jednolicie na większej powierzchni, obrzęknięta z nadmiernym złuszczaniem naskórka. Częstymi objawami towarzyszącymi są świąd, niekiedy powiększenie węzłów chłonnych, podwyższona temperatura, dreszcze, złe samopoczucie.
Opryszczka ciężarnych
Opryszczka ciężarnych to rzadka choroba o podłożu immunologicznym. Wykwity skórne przybierają postać charakterystycznych pęcherzyków lub grudek, a także większych pęcherzy pojawiających się na tułowiu w okolicy pępka. Zajmują one często także przedramiona, okolicę pośladkową, rzadziej twarz i owłosioną skórę głowy. Choroba ustępuje po porodzie, jednak może mieć wpływ na przebieg ciąży – może doprowadzić do zahamowania rozwoju płodu i zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu.
Ta stosunkowo rzadka choroba jest wynikiem nadwrażliwości organizmu na intensywnie wzrastający na początku ciąży poziom progesteronu. Zmiany w jej przebiegu przypominają trądzik i odejmują grzbiety dłoni, oraz kończynę dolną od pośladków do kolan. Dodatkowo mogą wystąpić także bóle i zapalenia stawów oraz zmiany w płucach. W trakcie przebiegu choroby następuje niestety wzrost ryzyka poronienia.
Zmiany skórne w ciąży. Zwróć uwagę na wszystkie!
Zmiany skórne ujawniają się w trakcie ciąży u sporej części przyszłych mam. Zazwyczaj dzieje się to w II trymestrze, kiedy to hormony szaleją w organizmie ciężarnej na całego. Wykwity skórne mogą pojawiać się na całym ciele kobiety: na brzuchu, nogach, ramionach czy twarzy. Warto zapoznać się, jakie zmiany skórne mogą wystąpić w przebiegu ciąży, aby wiedzieć, z czym tak naprawdę przyszła mama być może będzie musiała się zmierzyć. Zapraszamy lektury krótkiego przewodnika po zmianach skórnych występujących w ciąży.
Jeśli mówimy o zmianach skórnych w ciąży, zazwyczaj jako najbardziej charakterystyczny wykwit większość pomyśli zapewne o ostudzie ( melasma, melanodermia). Plamy ostudowe powstają na skutek zbyt dużej produkcji melaniny. Ich dokładna patogeneza nie jest znana, jednak większość naukowców upatruje ją w nadmiernej aktywności hormonalnej w trakcie ciąży lub nadmiarem hormonów przy stosowaniu doustnej antykoncepcji. Występowaniu ostudy mogą sprzyjać również inne nieprawidłowości hormonalne organizmu np. nieregularne miesiączkowanie, zaburzenia funkcji tarczycy oraz niektóre leki.
Plamy ostudowe pojawiają się nagle i polegają na przyciemnieniu skóry w obszarze wokół ust, nosa i oczu u bladolicych i na rozjaśnieniu tych obszarów u kobiet z ciemniejszą karnacją. Wykwity te mają również tendencję do ciemnienia pod wpływem promieni słonecznych, dlatego zaleca się używanie kremów z wysokimi filtrami UV. Ostuda ciężarnych zwykle znika dość szybko po porodzie, a gdy pojawia się bez związku z ciążą, powinna być skonsultowana ze specjalistą.