Zmiany na skórze - Jak interpretować zdjęcia i zrozumieć ich znaczenie
Co to za wysypka? Tak rozpoznasz chorobę po wysypce [ZDJĘCIA]
Zmiany na skórze zawsze niepokoją – nie dość, że nie wyglądają zbyt estetycznie, to często także swędzą i bolą. Wysypki mogą mieć różnie przyczyny, a niektóre być objawem bardzo zakaźnych chorób. Czy wiesz, jak odróżnić wysypkę będącą reakcją alergiczną od takiej, która towarzyszy chorobie zakaźnej? Sprawdź.
Wysypka na ciele to zawsze informacja o jakimś problemie, który pojawił się w organizmie. Nawet jeśli jest niebolesna, nie swędzi i nie sprawia wielkich kłopotów, nie należy jej lekceważyć. Pojawienie się wysypki na ciele może mieć różne przyczyny. Wysypka może być objawem:
- reakcji alergicznej
- przez zatrucia lekami
- kontaktu z substancją chemiczną (np. jodem)
- choroby zakaźnej (zarówno wirusowej, jak i bakteryjnej). ,
Niepokojące zmiany na skórze lub błonach śluzowych mają zwykle postać krost, pęcherzy, plam, bąbli i grudek, często towarzyszą im również objawy dodatkowe, np. świąd czy ból. Mogą zwiastować poważną chorobę zakaźną. Jeśli na ciele wystąpi wysypka, najlepiej zawsze skonsultować ją z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie.
Przewlekły świąd
Swędzenie skóry – zarówno o charakterze uogólnionym, jak i zlokalizowane w konkretnym miejscu na skórze (niekoniecznie w bezpośrednim sąsiedztwie guza) lub w konkretnej lokalizacji na ciele może zwiastować nowotwór. Swędzenie nie zawsze jest dokuczliwe, zawsze natomiast przewlekłe. Uogólniony świąd, który trwa dłużej, niż sześć tygodni, może być pierwszą oznaką raka trzustki, raka wątroby, chłoniaków nieziarniczych, białaczek, a także nowotworów układu nerwowego. Z kolei swędzenie moszny może zwiastować raka prostaty.
Intensywnie czerwone ogniska obrzęków na twarzy, tułowiu, rękach i nogach, które pojawiają się nagle i na których obrzeżach znajdują się pęcherzyki lub krostki, mogą świadczyć o nowotworach układu krwiotwórczego, np. białaczce szpikowej lub chłoniaku. Zmianom tym często towarzyszą również nadżerki i owrzodzenia na błonach śluzowych. Pęcherzyki albo krostki przekształcające się w owrzodzenie i umiejscowione wokół blizn pooperacyjnych mogą być oznaką szpiczaka. Z kolei bolesne pęcherzyki i nadżerki umiejscowione na błonach śluzowych – dziąsłach, wargach, policzkach, języku, spojówkach, narządach płciowych lub w okolicach odbytu mogą świadczyć o chłoniaku nieziarniczym lub mięsakach. Natomiast bolesne owrzodzenia i zmiany skórne, jakie pojawiają się nawet po drobnych urazach skóry, mogą świadczyć o chłoniaku, białaczce lub szpiczaku.
Czerwona skóra po opalaniu nie jest normą. Dermatolog: to znak ostrzegawczy
- Dolegliwości
- Ból głowy
- Ból brzucha
- Ból gardła
- Gorączka
- Ból pleców
- Wymioty
- Zaparcia
- Biegunka
- Objawy raka
- Ból w podbrzuszu
- Morfologia krwi
- Próby wątrobowe
- USG jamy brzusznej
- USG piersi
- Badanie TSH
- Badanie moczu
- Badanie kału
- Gastroskopia
- OB (odczyn Biernackiego)
- Kolonoskopia
- Andropauza
- Powiększona prostata
- Rak prostaty
- Stulejka
- Badanie nasienia
- Rak jądra
- Zaburzenia erekcji
- Priapizm
- Ginekomastia
- Męska depresja
- Dieta lekkostrawna
- Wysoki cholesterol
- Dieta w Hashimoto
- Dieta bezglutenowa
- Dieta Dukana
- Błonnik pokarmowy
- Dieta 1000 kcal
- Dieta w łuszczycy
- Dieta ketogeniczna
- Intermittent fasting
- Miesiączka
- Ból jajnika
- Antykoncepcja
- Choroby tarczycy
- Zapalenie pęcherza
- Rak jajnika
- Menopauza
- Mięśniaki macicy
- Endometrioza
- Nietrzymanie moczu
- Rak trzustki
- Zawał serca
- Rwa kulszowa
- Udar mózgu
- Astma
- Bielactwo
- Mononukleoza zakaźna
- Helicobacter pylori
- Nadciśnienie tętnicze
Skórne objawy nowotworów. Objawy raka, które widać na skórze
Swędzenie, brodawki, nietypowe krostki, włoski wyrastające w dziwnych miejscach – zazwyczaj je ignorujemy, przypisując błahym problemom ze skórą. Tymczasem zdarza się, że to właśnie one przez długi czas są jedynym objawem nowotworów: raka płuc, raka trzustki, raka żołądka, chłoniaka czy nawet białaczki. Jakie skórne objawy nowotworów pojawiają się najczęściej? Na co zwrócić uwagę, przeglądając się w lustrze?
Spis treści
- Przewlekły świąd
- Obrzęk, pęcherzyki, owrzodzenia
- Brodawki łojotokowe
- Rogowacenie ciemne
- Łuszcząca się skóra
- Zmiany koloru języka
- Dziwne włoski na skórze
- Zmiany rumieniowo-obrzękowe
Skórne objawy nowotworów są jedną z postaci tzw. zespołu paraneoplastycznego (inaczej paranowotworowego) i często wyprzedzają pojawienie się charakterystycznych dla danego nowotworu objawów nawet o kilka, kilkanaście miesięcy – z szacunków wynika, że występują nawet u co dziesiątego pacjenta dotkniętego chorobą nowotworową.
Powstają bądź na skutek procesów autoimmunologicznych (kiedy organizm do walki z komórkami nowotworowymi kieruje przeciwciała, które jednak mogą atakować również zdrowe komórki), bądź na skutek wytwarzania przez komórki nowotworowe cząsteczek, które wraz z krwią docierają do innych tkanek, w tym do skóry.
Łatwo je przeoczyć, ponieważ pozornie nie mają związku z nowotworem. Tymczasem ich właściwe rozpoznanie przyspiesza postawienie właściwej diagnozy, a tym samym znacząco zwiększa powodzenie leczenia onkologicznego.
Jakie skórne objawy nowotworów pojawiają się najczęściej? Których, dla własnego zdrowia, lepiej nie lekceważyć – i skontrolować podczas najbliższej wizyty u lekarza?