Egzema między palcami - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Pękająca skóra na palcach – objawy i przyczyny pękającej skóry dłoni. Jak temu zapobiegać i tworzyć warstwę ochronną? Poznaj skuteczne sposoby.

Pękająca skóra na palcach, zwykle rąk, ale też u nóg, jest wynikiem odwodnienia i podrażnienia tkanek. Często występuje zimą, kiedy w pomieszczeniach panuje niska wilgotność i suche powietrze, a na zewnątrz jesteśmy narażeni na zmienną pogodę i działanie czynników atmosferycznych. Jednak za pękający naskórek na palcach mogą odpowiadać rozmaite przyczyny, w tym rodzaj pracy, niedobory witaminowe czy choroby dermatologiczne. Podpowiadamy, jakiej pielęgnacji potrzebuje skóra dłoni skłonna do wysuszenia i pękania oraz co stosować do leczenia ran!

Pękanie skóry na palcach jako objaw przewlekłego niedoboru lub braku witamin

Szczególną skłonność do wysuszenia i rozwarstwiania się skóry mają osoby z niedoborami żywieniowymi. Niski poziom niektórych witamin oraz minerałów może objawiać się właśnie w pogorszeniu kondycji naskórka. Chcąc zapobiec pękaniu skóry, warto przeanalizować swoją dietę i zwiększyć ilość produktów, które zawierają związki takie jak m.in.:

  • witaminy z grupy B – biorą udział w procesach regeneracyjnych naskórka, ich niedobory objawiają się pęknięciami skóry, nie tylko na dłoniach, lecz także w kącikach ust,
  • witamina A – jest antyoksydantem niezbędnym do zachowania zdrowej, jędrnej skóry,
  • witamina C – odpowiada m.in. za zachowanie elastyczności naskórka,
  • witamina E – bierze udział w nawilżaniu skóry i zapobiega jej wysuszeniu,
  • cynk – przyspiesza gojenie ran, pęknięć oraz innych uszkodzeń,
  • selen – działa antyoksydacyjnie, przeciwalergicznie i łagodząco,
  • magnez – m.in. stymuluje regenerację komórek naskórka.

Choroby dermatologiczne a pękająca skóra na palcach — atopowe zapalenie skóry, ale nie tylko

W większości przypadków pękająca skóra na powierzchni dłoni to skutek niewłaściwej pielęgnacji. Zdarza się jednak, że skłonność do zranień jest jednym z objawów przewlekłych chorób dermatologicznych, autoimmunologicznych lub łączonych. Pękająca skóra na dłoniach i stopach oraz wokół paznokci może towarzyszyć chorobom, takim jak np.:

  • atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • łuszczyca,
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • alergia kontaktowa.
swederm.pl

Dermokosmetyki z serii LINUM EMOLIENT to kompleksowa kuracja skóry atopowej, w której skład wchodzą emolienty, przeznaczona dla osób z bardzo suchą i alergiczną skórą, szczególnie w przebiegu Atopowego Zapalenia Skóry AZS.

Czytaj dalej...

wyprysk potnicowy dotyczy głównie dłoni i stóp, jej cechą charakterystyczną są pęcherzyki, które przy wtórnym zakażeniu wypełnione są ropną treścią, mogą pojawiać się bolesne nadżerki, a przebieg choroby jest przewlekły;.

Czytaj dalej...

Egzema nie jest jednak zaraźliwa, czyli nie można się jej nabawić przez podanie dłoni czy dotykanie tych samych przedmiotów, z którymi miała styczność osoba zmagająca się z wypryskiem bo tak też czasem egzema jest nazywana.

Czytaj dalej...

Leczenie egzemy opiera się na terapii farmakologicznej, w której zastosowanie znajdują podawane miejscowo kortykosteroidy, doustne glikokortykosteroidy oraz leki przeciwhistaminowe, które łagodzą swędzenie.

Czytaj dalej...