Egzema między palcami - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Spis treści:
- Dlaczego skóra pęka? Etapy odwodnienia i wysuszenia naskórka na rękach.
- Jakiej pielęgnacji i ochrony potrzebuje pękająca skóra na dłoniach? Jak zapobiegać dalszym przypadkom?
- Jak pielęgnować skórę skłonną do pękania? Domowe sposoby na pękającą skórę na palcach dłoni.
- Jakich sposobów pielęgnacji wymaga sucha i pękająca skóra na palcach u nóg oraz zgięciach palców?
- Pękająca sucha skóra na palcach u nóg – możliwe przyczyny
- Pękanie skóry na palcach jako objaw przewlekłego niedoboru lub braku witamin
- Choroby dermatologiczne a pękająca skóra na palcach — atopowe zapalenie skóry, ale nie tylko
Ciało człowieka, w zależności od płci, stylu życia, wieku i stanu zdrowia, składa się w 50-75% z wody, która jest podstawą prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu. Naskórek jest nawilżony przez wodę od wewnątrz, jak i zewnątrz, a poznanie i utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia jest kluczowe dla zachowania zdrowia komórek skóry i innych narządów.
Przez uciekanie wody z naskórka ten traci elastyczność, pory ulegają rozszerzeniu, pojawiają się łuszczące fragmenty i obszary bardziej narażone na postęp procesów starzenia. Pęknięcia pojawiają się najczęściej na opuszkach. Gdy w tym momencie nie podejmiemy żadnych kroków, pękająca skóra na dłoniach, stopach, zgięciach kolan oraz łokci szybko stanie się problemem nie tylko estetycznym, lecz także zdrowotnym.
Skóra dłoni ma specyficzną budowę – jest bardzo cienka, wrażliwa na niskie temperatury, a także pozbawiona gruczołów łojowych, których zadaniem jest m.in. nawilżanie i ochrona naskórka. Na powierzchni dłoni, w przeciwieństwie do rąk, znajduje się też stosunkowo niewiele podskórnej tkanki tłuszczowej. Z tego powodu naskórek dłoni jest bardziej narażony na odwodnienie, wysuszenie oraz rozwarstwianie się, co wygląda nieestetycznie.
Odwodnienie prowadzi kolejno do przesuszenia, a to skutkuje skłonnością do podrażnień. Przerwanie ciągłości tkanek zwykle dotyczy miejsc najbardziej narażonych na kontakt z czynnikami zewnętrznymi, dlatego problemem jest zwykle pękająca skóra na palcach u rąk i nóg.
Przyczyny – egzema
Egzema może mieć różne podłoże. W przypadku egzemy kontaktowej najczęściej mamy do czynienia z reakcją alergiczną na składniki stosowanych kosmetyków, środków higieny osobistej, detergentów np. płynu do mycia naczyń, barwników i włókien, z których powstaje odzież oraz metali. Do czynników zewnętrznych, które mogą wywołać egzemę na dłoniach, zaliczamy m.in. promieniowanie UV, dodawany do wody chlor, pyły, a także związki chemiczne, z którymi skóra ma styczność np. podczas wykonywanej pracy. Egzema może być również wywołana przez pyłki roślin, alergeny z pokarmów oraz roztocza kurzu domowego. Wewnętrzne czynniki wywołujące egzemę to zaburzenia odporności organizmu oraz zaburzenia hormonalne. Egzemę na dłoniach i innych częściach ciała może także wywołać przewlekły stres.
Choroby skóry diagnozuje dermatolog. W przypadku egzemy występują dość specyficzne objawy, które pozwalają na szybkie zdiagnozowanie choroby. Problemem może być jednak wykrycie czynnika, który wywołuje egzemę, co sprawia, że konieczne jest wykonanie różnych badań. Zaliczamy do nich zarówno badania w kierunku alergii, która jest najczęstszą z przyczyn powstawania egzemy, jak i np. badania mykologiczne, które pozwalają sprawdzić, czy zmiany skórne nie mają podłoża grzybiczego. Egzema na dłoniach to poważny problem, z którym trzeba zacząć jak najszybciej walczyć, rozpoczynając leczenie egzemy, zanim choroba zacznie znacząco wpływać na komfort naszego życia. Możemy wspierać proces leczenia egzemy, stosując domowe sposoby na egzemę na dłoniach.
O czym mogą świadczyć czerwone plamy na dłoniach?
Przebarwienia najczęściej występują na odsłoniętej skórze ciała, głównie twarzy, dekolcie, ramionach i dłoniach. Mogą mieć charakter trwały lub tymczasowy i są szczególnie widoczne. Do innego rodzaju zmian kolorytu skóry zalicza się plamy powstające w wyniku zmian naczyniowych czy też jako objaw schorzeń dermatologicznych i ogólnoustrojowych.
Za różowe lub czerwone plamy na dłoniach, także u dziecka, może odpowiadać toczący się stan zapalny lub zaburzenia struktury skóry. To cechy m.in. atopowego zapalenia skóry, egzemy czy łuszczycy. W przebiegu tych chorób tworzą się czerwone, bardzo liczne krostki, skumulowane punktowo i otoczone zarumienionym obszarem. Skupiska zmian występują głównie w miejscach zgięć skóry, m.in. na łokciach, kolanach i palcach dłoni. Zwykle czerwonym plamom towarzyszy suchość, łuszczenie i świąd skóry. Podobne objawy obserwuje się przy infekcji grzybiczej lub bakteryjnej.
Różowe lub czerwone plamy na dłoniach mogą wynikać także z alergii kontaktowej. Do podrażnień skóry dłoni może dojść np. po kontakcie z chemikaliami czy niektórymi substancjami zawartymi w środkach do mycia lub kosmetykach. Jeśli natomiast czerwone plamy występują na wewnętrznej części dłoni i zanikają pomimo prawidłowej pielęgnacji, może być to objaw chorej wątroby.