Egzema między palcami - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Egzema na dłoniach: przyczyny

Ogólnie wyróżniane są dwa rodzaje egzemy: endogenna oraz egzogenna.

Egzema endogenna

O egzemie endogennej można mówić wtedy, gdy zmiany skórne u pacjenta pojawiają się w związku z zaburzeniami czynności układu odpornościowego. Ta postać problemu związana jest z uwarunkowaniami genetycznymi i jej objawy mogą występować np. po dostaniu się do organizmu pacjenta jakiejś wywołującej reakcję alergiczną substancji.

Egzema egzogenna

Zupełnie inne są natomiast przyczyny egzemy egzogennej. Dochodzi do niej wskutek kontaktu skóry z jakimiś substancjami o działaniu drażniącym, np. detergenty, ale i różne stosowane na co dzień kosmetyki czy… biżuteria (szczególnie ta, która wykonana jest z niklu).

Egzema na dłoniach może pojawiać się również po kontakcie z pestycydami, materiałami budowlanymi, różnymi olejami czy niektórymi roślinami.

Jak zapobiegać występowaniu plam na dłoniach? Pielęgnacja skóry dłoni

Pielęgnacja skóry dłoni nie jest skomplikowana ani czasochłonna. Istnieje wiele skutecznych sposobów. Ważne jednak, aby być w tych czynnościach systematycznym. By uniknąć zaczerwienień, podrażnień i pęknięć, nakładaj codziennie silnie nawilżający krem lub maść do rąk, np. SWEDERM® HUDSALVA VIT E. Kosmetyk niweluje uczucie ściągania, odżywia, nawilża i chroni skórę, bez pozostawiania nieprzyjemnego uczucia lepkości. Maść zawiera dużą zawartość gliceryny, masło Shea, witaminę E, bisabolol i alantoinę. Nadaje się do skóry suchej i odwodnionej.

Nie myj dłoni gorącą ani zbyt zimną wodą, z punktu widzenia zdrowia i kondycji skóry, najlepszy jest letni strumień. Podczas porządków w domu, takich jak ręczne mycie naczyń, podłóg czy toalety, zawsze staraj się zakładać gumowe rękawiczki. Pamiętaj o regularnym złuszczaniu - raz w tygodniu peelinguj dłonie, aby pozbyć się martwego naskórka.

Jakiej pielęgnacji i ochrony potrzebuje pękająca skóra na dłoniach? Jak zapobiegać dalszym przypadkom?

Wysuszona, zrogowaciała, podrażniona i pękająca skóra dłoni potrzebuje przede wszystkim nawilżenia, natłuszczenia oraz regeneracji. Kosmetyki o takich właściwościach powinny być stosowane przynajmniej rano i wieczorem, ale odpowiednio dobrany krem warto nakładać na dłonie i stopy częściej, zwłaszcza po kontakcie z wodą.

Bardzo ważne jest, aby wybierać ochronne preparaty, łagodne i przyjemne dla naszej skóry, które nie będą jej przesuszały i nie pogłębią dyskomfortu wynikającego z uszkodzenia naskórka. Zwłaszcza głębokie pęknięcia powierzchni skóry mogą szczypać i boleć, jeśli zastosujesz np. niewłaściwe dla podrażnionej skóry mydła i żele do mycia. Pamiętaj też, aby myć dłonie oraz stopy w letniej wodzie.

Jeśli doszło do przesuszenia naskórka, ale nie występują jeszcze pęknięcia, warto postawić na kremy o właściwościach nawilżających, odżywczych i natłuszczających. Pomagają odbudować uszkodzoną warstwę lipidową, zapobiegając tym samym pęknięciom. Preparaty tego typu zwykle zawierają oleje roślinne, witaminy i emolienty. Warto sprawdzić, czy mają w składzie związki łagodzące podrażnienia, zwłaszcza jeśli wystąpiły już pęknięcia na skórze. Kojące działanie wykazuje np. alantoina i panthenol. Krem do rąk musi też zapobiegać przeznaskórkowej utracie wody.

Z kolei naskórek atopowy, wysuszony, z objawami egzemy, potrzebuje intensywnego natłuszczania. Preparaty do jego pielęgnacji powinny tworzyć film ochronny, który umożliwia regenerację uszkodzonych tkanek. Naprzemiennie z lekkim kremem warto więc stosować maści o bardziej treściwej konsystencji. Kosmetyki do skóry atopowej powinny być hipoalergiczne, pozbawione substancji zapachowych i barwników.

Jeśli przyczyną pęknięć są przewlekłe schorzenia dermatologiczne, warto skonsultować postępowanie z lekarzem i ustalić działania profilaktyczne. W niektórych przypadkach, poza właściwą pielęgnacją i zapobieganiu chorobom skóry, konieczne może okazać się m.in stosowanie środków przeciwgrzybiczych, immunosupresyjnych, przeciwzapalnych lub sterydowych.

Kas sukelia egzemą?

Medicinoje vis dar nėra tikslaus ir vienareikšmio atsakymo į klausimą — kas sukelia egzemą? Tačiau vyrauja nuomonė, kad egzemos negali sukelti pavienis konkretus veiksnys. Veikiau liga atsiranda dėl kombinacijos veiksnių, netgi iš pažiūros tarpusavyje nesusijusių.

Manoma, kad pagrindinis ligos kaltininkas — išsekusi organizmo imuninė sistema, leidžianti organizme įsiveisti uždegimams ir infekcijoms. Taip pat nemažai įtakos turi ir nervinės sistemos susilpnėjimas dėl nuolatinio streso ir įtampos.

Egzemos priežastys gali skirtis priklausomai nuo jos tipo. Tačiau bendrai galima išskirti keletą veiksnių, kurie prisideda prie egzemos atsiradimo:

  • Genetiniai ypatumai. Žmonės, sergantys egzema dažnai paveldi polinkį į įvairias alergijas ir silpną odos barjerą.
  • Organizmo imuninės sistemos sutrikimas ar susilpnėjimas. Žmonių su atopiniu dermatitu imuninė sistema pernelyg stipriai reaguoja į nekenksmingus alergenus, bando kovoti su įvairiais išorės dirgikliais ir taip sukelia uždegiminę reakciją odoje.
  • Išoriniai dirgikliai. Kontaktinė egzema dažniausiai atsiranda, kai oda reaguoja į tam tikras medžiagas (kosmetiką, tam tikrus audinius ar chemines medžiagas). Kontaktas su šiomis medžiagomis gali sukelti odos sudirginimą ar alerginę reakciją.
  • Imuninės sistemos sutrikimas. Nusilpusi imuninė sistema leidžia organizme vystytis uždegimams ir infekcijoms.
  • Stresas. Stresas gali paveikti imuninę sistemą ir padidinti uždegimą organizme, taip pat gali skatinti niežėjimą.
  • Hormonų pokyčiai. Hormonų pokyčiai, pvz., nėštumo arba menopauzės laikotarpiu, gali turėti įtakos odos būklei ir egzemos pasireiškimui.
  • Infekcijos. Įvairios infekcijos, pvz., bakterinės arba grybelinės, gali pažeisti odos barjerą ir sukelti egzemos paūmėjimą.

Dzięki tej unikalnej formule, Dermedic Capilarte szampon przeciwstarzeniowy zapobiega degradacji komórek macierzystych i miniaturyzowaniu się mieszków włosowych, co skutkuje zmniejszeniem wypadania włosów oraz spowolnieniem procesu siwienia.

Czytaj dalej...

Lanolina znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce bardzo dobrze się wchłania, a także wykazuje właściwości nawilżające i wspomaga naturalną barierę ochronną naskórka, jednak pomimo tego niejednokrotnie doprowadza do powstania egzemy na delikatnej skórze dziecka.

Czytaj dalej...

Egzema nie jest jednak zaraźliwa, czyli nie można się jej nabawić przez podanie dłoni czy dotykanie tych samych przedmiotów, z którymi miała styczność osoba zmagająca się z wypryskiem bo tak też czasem egzema jest nazywana.

Czytaj dalej...

Leczenie egzemy opiera się na terapii farmakologicznej, w której zastosowanie znajdują podawane miejscowo kortykosteroidy, doustne glikokortykosteroidy oraz leki przeciwhistaminowe, które łagodzą swędzenie.

Czytaj dalej...