"Egzema na brzuchu - Przyczyny, objawy i sposoby leczenia"

Egzema u dzieci

Egzema u niemowlaka czy też starszego dziecka jest bardzo uciążliwą chorobą, która może uprzykrzyć życie nie tylko maluchowi, ale i całej rodzinie. Wśród najmłodszych najczęstszą postacią egzemy jest wyprysk kontaktowy o podłożu alergicznym, w którym reakcja na alergen pojawia się po kilku dniach lub tygodniach od momentu ekspozycji na czynnik alergizujący. Wśród substancji, które mogą wywołać egzemę u niemowlaka, zalicza się m.in. konserwanty, barwniki, metale (np. zapięcia w ubrankach), a także niektóre grupy antybiotyków.

Egzema u dzieci objawia się zmianami skórnymi, które występują głównie na ramionach lub plecach. Początkowo są to niewielkie zaczerwienienia z drobnymi grudkami, które z czasem mogą przekształcić się w pęcherzyki wypełnione płynem. W momencie, gdy pęcherzyk pęknie, na ciele niemowlaka tworzy się strupek, któremu towarzyszy łuszczenie się skóry, swędzenie i pieczenie. Dziecko, u którego rozwija się egzema, staje się wówczas drażliwe i niespokojne, może mieć również problemy ze snem. W takiej sytuacji warto skonsultować się z alergologiem lub dermatologiem, który zbada dziecko i oceni charakter zmian na jego skórze.

Jak objawia się egzema?

Skąd wiadomo, że konkretne „uczulenie” na skórze to egzema? Objawy tej przypadłości pojawiają się początkowo na niewielkim obszarze, np. na fragmencie skóry, z którą miał kontakt alergen lub w dowolnym, pojedynczym miejscu w przypadku egzemy endogennej.

Potem jednak nierzadko dochodzi do rozprzestrzenienia się stanu zapalnego na inne części ciała. Obszary, które najczęściej zajmuje ta choroba skórna, to egzema rąk (a także konkretnie palców), egzema na stopach, na łokciach, pod kolanami, na twarzy, czy plecach.

Jak wygląda egzema? W pierwszej fazie ma postać zaczerwienienia oraz obrzęku skórnego, by w kolejnym etapie przeistoczyć się w plamy rumieniowe z tendencją do łuszczenia, a także mogą im towarzyszyć zgrubienia na skórze i pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Osoby cierpiące na egzemę mogą odczuwać swędzenie, suchość, pieczenie oraz ból podrażnionych fragmentów skóry. Jeśli trudno jest opanować drapanie się chorych części skóry, dodatkowo może dojść do pojawienia się przeczosów, które są bardzo kłopotliwe do wyeliminowania.

Egzema - wyjątkowo dokuczliwa choroba skóry

Świąd skóry, zmiany skórne w postaci grudek lub pęcherzyków, łuszczenie skóry, ból - te objawy, są niezwykle dokuczliwe i powodują wielki dyskomfort u chorego z egzemą. Sprawdź, co to za choroba, jakie są jej objawy i jak wyglądają zmiany.

  • Pojęcia egzema często używa się zamiennie z zapaleniem skóry (dermatitis). Zasadniczo jest to stan zapalny wierzchnich warstw skórnych. Może mieć on charakter ostry lub przewlekły, a jego przyczyny mogą być alergiczne (egzogenne) lub niealergiczne (endogenne). Te ostatnie mogą być wynikiem słabszej pracy układu odpornościowego lub mieć genetyczne podłoże. Szacuje się, że egzema pojawia się u 10% populacji ludzkiej. Nie jest to choroba zakaźna, więc nie można się nią zarazić.

  • Lanolin, Glycerin, Caprylic Capric Triglyceride, Isopropyl Myristate, Paraffinum Liquidum, Glyceryl Stearate Citrate, Cyclopentasiloxane, Dimethiconol, Linum Usitatissimum Seed Oil, Cocos Nucifera Oil, Allantoin, Magnesium Carboxymethyl Beta- Glucan, Tocopheryl Acetate, Dimethicone, Triethanolamine, Acrylates C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Parfum.

    Czytaj dalej...

    Lanolina znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce bardzo dobrze się wchłania, a także wykazuje właściwości nawilżające i wspomaga naturalną barierę ochronną naskórka, jednak pomimo tego niejednokrotnie doprowadza do powstania egzemy na delikatnej skórze dziecka.

    Czytaj dalej...

    Pod jej nazwą kryją się różne typy zmian skórnych, których wspólnym objawem jest wspomniany wcześniej stan zapalny skóry naskórka oraz warstwy brodawkowatej skóry właściwej , a także towarzyszący temu wyprysk.

    Czytaj dalej...

    Egzema nie jest jednak zaraźliwa, czyli nie można się jej nabawić przez podanie dłoni czy dotykanie tych samych przedmiotów, z którymi miała styczność osoba zmagająca się z wypryskiem bo tak też czasem egzema jest nazywana.

    Czytaj dalej...