"Egzema na brzuchu - Przyczyny, objawy i sposoby leczenia"

Egzema u dzieci

Egzema u niemowlaka czy też starszego dziecka jest bardzo uciążliwą chorobą, która może uprzykrzyć życie nie tylko maluchowi, ale i całej rodzinie. Wśród najmłodszych najczęstszą postacią egzemy jest wyprysk kontaktowy o podłożu alergicznym, w którym reakcja na alergen pojawia się po kilku dniach lub tygodniach od momentu ekspozycji na czynnik alergizujący. Wśród substancji, które mogą wywołać egzemę u niemowlaka, zalicza się m.in. konserwanty, barwniki, metale (np. zapięcia w ubrankach), a także niektóre grupy antybiotyków.

Egzema u dzieci objawia się zmianami skórnymi, które występują głównie na ramionach lub plecach. Początkowo są to niewielkie zaczerwienienia z drobnymi grudkami, które z czasem mogą przekształcić się w pęcherzyki wypełnione płynem. W momencie, gdy pęcherzyk pęknie, na ciele niemowlaka tworzy się strupek, któremu towarzyszy łuszczenie się skóry, swędzenie i pieczenie. Dziecko, u którego rozwija się egzema, staje się wówczas drażliwe i niespokojne, może mieć również problemy ze snem. W takiej sytuacji warto skonsultować się z alergologiem lub dermatologiem, który zbada dziecko i oceni charakter zmian na jego skórze.

Jak objawia się egzema?

Skąd wiadomo, że konkretne „uczulenie” na skórze to egzema? Objawy tej przypadłości pojawiają się początkowo na niewielkim obszarze, np. na fragmencie skóry, z którą miał kontakt alergen lub w dowolnym, pojedynczym miejscu w przypadku egzemy endogennej.

Potem jednak nierzadko dochodzi do rozprzestrzenienia się stanu zapalnego na inne części ciała. Obszary, które najczęściej zajmuje ta choroba skórna, to egzema rąk (a także konkretnie palców), egzema na stopach, na łokciach, pod kolanami, na twarzy, czy plecach.

Jak wygląda egzema? W pierwszej fazie ma postać zaczerwienienia oraz obrzęku skórnego, by w kolejnym etapie przeistoczyć się w plamy rumieniowe z tendencją do łuszczenia, a także mogą im towarzyszyć zgrubienia na skórze i pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Osoby cierpiące na egzemę mogą odczuwać swędzenie, suchość, pieczenie oraz ból podrażnionych fragmentów skóry. Jeśli trudno jest opanować drapanie się chorych części skóry, dodatkowo może dojść do pojawienia się przeczosów, które są bardzo kłopotliwe do wyeliminowania.

Czy egzema jest zaraźliwa?

Uciążliwe i nieestetyczne zmiany skórne u osób chorych mogą budzić dodatkowe obawy, które wywołuje egzema. Czy jest zaraźliwa? To pytanie, które chorzy najczęściej zadają sobie w obawie o swoich bliskich. Tymczasem wyprysk nie jest chorobą zakaźną i nie można się nim zarazić, mimo że na skórze pojawia się niepokojący stan zapalny. Warto jednak pamiętać o zasadach higieny i korzystania z osobnych ręczników, ponieważ rany na skórze mogą ulec zakażeniu, co znacznie pogarsza przebieg choroby.

Egzema to rodzaj choroby, której podłoże nie zawsze można określić w jednoznaczny sposób. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, które pozwalają złagodzić przebieg schorzenia oraz utrzymać na dłużej czas remisji. Wśród czynników, które mogą zaostrzać przebieg choroby, znajdują się:

  • drapanie skóry (może jedynie zaostrzać świąd),
  • gorąca kąpiel lub prysznic,
  • stosowanie drażniących kosmetyków,
  • nieodpowiednio zbilansowana dieta, a zwłaszcza spożywanie fast-foodów i ostrych przypraw,
  • kurz (roztocza),
  • przewlekły stres.

Warto więc zadbać, aby w miarę możliwości wyeliminować je lub mocno ograniczyć.

Egzema – co to za choroba?

Egzema (łac. eczema), określana również jako wyprysk atopowy, stanowi ogólne określenie różnych typów zmian skórnych o charakterze zapalnym. Choroba ta może mieć podłoże alergiczne lub niealergiczne, jednak warto zaznaczyć, że nie jest ona wywoływana przez infekcję. Co więcej, egzema nie jest chorobą zakaźną, w związku z czym nie jesteśmy w stanie się nią zarazić od chorego. Egzema jest schorzeniem przewlekłym, co oznacza, że zmiany na skórze mogą się nasilać w różnych okresach życia pacjenta, a następnie wyciszać.

Wyróżnia się dwie grupy egzemy:

  • egzema egzogenna (wyprysk kontaktowy) – stan zapalny na skórze jest wynikiem kontaktu z drażniącymi substancjami alergizującymi, np. kosmetykami lub czynnikami naturalnymi, np. zimnym i suchym powietrzem,
  • egzema endogenna – ma związek z upośledzeniem funkcjonowania układu odpornościowego i jest uwarunkowana genetycznie.

Dermokosmetyki z serii LINUM EMOLIENT to kompleksowa kuracja skóry atopowej, w której skład wchodzą emolienty, przeznaczona dla osób z bardzo suchą i alergiczną skórą, szczególnie w przebiegu Atopowego Zapalenia Skóry AZS.

Czytaj dalej...

Leczenie egzemy opiera się na terapii farmakologicznej, w której zastosowanie znajdują podawane miejscowo kortykosteroidy, doustne glikokortykosteroidy oraz leki przeciwhistaminowe, które łagodzą swędzenie.

Czytaj dalej...

Atopowe zapalenie skóry to również choroba o podłożu alergicznym w wielu przypadkach narażenie na alergeny wpływa na pogorszenie się stanu skóry , ale jest to także choroba zapalna, która objawia się zmianami wypryskowymi i świądem.

Czytaj dalej...

kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia w tym przypadku stan zapalny skóry egzema wynika z ciągłego, przewlekłego narażenia skóry na substancje drażniące takie jak mydła, detergenty, farby, tusze, cement czy rozpuszczalniki organiczne,.

Czytaj dalej...