Skuteczne sposoby leczenia egzemy na opuszkach palców

Egzema dłoni – uczulenie na dłoniach

Egzema na dłoniach to zespół chorób skóry o podłożu zapalnym – zarówno alergicznych, jak i niealergicznych (atopowe zapalenie skóry), występujący na obszarze dłoni.

Egzema dzieli się na dwa rodzaje – to egzema egzogenna i egzema endogenna. Egzema na dłoniach to typ egzemy egzogennej (egzema kontaktowa), która często dotyka wrażliwych partii skóry, takich jak dłonie (możliwa jest też egzema w zgięciu łokcia).

Egzema na dłoniach może być obserwowana na różnych ich obszarach, takich jak wierzch dłoni, wnętrze dłoni oraz na opuszkach palców i między palcami dłoni (egzema palców).

Nazywana jest często przewlekłą egzemą dłoni, ponieważ utrzymuje się przez dłuższy czas i charakteryzuje się naprzemiennymi okresami zaostrzeń i remisji.

Do najczęściej występujących rodzajów egzemy zaliczane są wyprysk kontaktowy oraz atopowe zapalenie skóry. Egzema dłoni bywa również powiązana z egzemą stóp. Szczególną formą egzemy rąk i stóp jest egzema potnicowa, w której skóra pokrywa się drobnymi pęcherzykami, a swędzenie bywa wyjątkowo uciążliwe.

Egzema, będąca stanem zapalnym skóry, to choroba niezakaźna, której nie można przenieść na inną osobę poprzez bezpośredni kontakt czy też używanie tych samych kosmetyków, ręczników lub pościeli.

Objawy egzemy – pęcherzyki z płynem na dłoniach

Egzema dłoni manifestuje się poprzez pojawienie się czerwonych wykwitów skórnych, które z czasem przekształcają się w pęcherze. Po ich pęknięciu na skórze tworzą się nadżerki, które następnie mogą pokryć się żółtawymi strupami, będącymi wynikiem wysychania wydzieliny.

W dalszym etapie rozwoju choroby, skóra może ulec obrzękowi, pojawiają się świąd oraz liszaje, a także dochodzi do zmiany koloru oraz utraty jej elastyczności. Zranienia, które zostaną podrapane, mogą zagoić się, przyjmując wygląd i strukturę zdrowej skóry. Pacjenci z egzemą dłoni często zmagają się ze zgrubieniami obszarów dotkniętych chorobą.

Diagnozowanie egzemy dłoni wymaga zidentyfikowania przyczyny schorzenia, co może wymagać konsultacji z różnymi specjalistami, w tym dermatologiem i alergologiem. W procesie diagnozy wykorzystywane są badania krwi, testy alergiczne oraz biopsje skóry.

Pękająca sucha skóra na palcach u nóg – możliwe przyczyny

Stopy każdego dnia przyjmują spore obciążenie, utrzymując całe ciało i odbierając nacisk generowany podczas stania, chodzenia czy biegania. Zabezpieczamy je obuwiem, jednak jeśli jest ono nieodpowiednio dobrane, uwiera lub blokuje przepływ powietrza – skóra staje się narażona na otarcia i odparzenia. Wówczas występuje dyskomfort podczas wykonywania niemal każdej czynności.

Długotrwałe tarcie, w tym przez niewygodne buty, wzmaga nadmierne rogowacenie skóry. Pękająca skóra na stopach najczęściej dotyczy pięt i palców - ich zewnętrznych części stykających się z obuwiem, takich jak zgięć i szczelin, w których gromadzi się wilgoć, co prowadzi do odparzeń oraz pęknięć.

Ponadto skóra na stopach zawiera sporo gruczołów potowych. Z kolei nadmierna potliwość stwarza środowisko przyjazne namnażaniu się grzybów i bakterii — pękająca skóra może więc być objawem infekcji grzybiczej.

Jakiej witaminy brakuje, gdy pęka skóra na palcach?

Za kondycję skóry odpowiadają głównie witaminy A oraz E. Niedobory witaminy młodości zauważalnie pogarszają stan skóry. Stosowanie kremów z bogatą formułą w takich przypadkach może być niewystarczające. Konieczne jest uzupełnienie diety w świeże warzywa i owoce, bogate w niżej wskazane witaminy i minerały.

  • Witamina A – działa antyoksydacyjnie, wspiera jędrność i elastyczność skóry,
  • Witaminy z grupy B – wspierają regenerację naskórka. Niedobory witaminowe najczęściej prowadzą do pękania kącików ust i innych miejsc na skórze. Na skórę szczególnie dobry wpływ ma biotyna, czyli witamina B7, która nie tylko poprawia jej kondycję, lecz także reguluje pracę gruczołów łojowych,
  • Witamina C – podobnie jak witamina A, wspiera utrzymanie elastyczności skóry,
  • Witamina E – potocznie nazywana witaminą młodości, przede wszystkim nawilża skórę i chroni ją przed utratą wody,
  • Cynk – przyspiesza gojenie się ran i uszkodzeń skóry,
  • Magnez – pobudza komórki skóry do regeneracji, co sprawia, że skóra goi się szybciej,
  • Selen – regularna suplementacja selenem pomaga zmniejszać szansę na wystąpienie stanów chorobowych.

Dzięki tej unikalnej formule, Dermedic Capilarte szampon przeciwstarzeniowy zapobiega degradacji komórek macierzystych i miniaturyzowaniu się mieszków włosowych, co skutkuje zmniejszeniem wypadania włosów oraz spowolnieniem procesu siwienia.

Czytaj dalej...

Leczenie egzemy opiera się na terapii farmakologicznej, w której zastosowanie znajdują podawane miejscowo kortykosteroidy, doustne glikokortykosteroidy oraz leki przeciwhistaminowe, które łagodzą swędzenie.

Czytaj dalej...

Atopowe zapalenie skóry to również choroba o podłożu alergicznym w wielu przypadkach narażenie na alergeny wpływa na pogorszenie się stanu skóry , ale jest to także choroba zapalna, która objawia się zmianami wypryskowymi i świądem.

Czytaj dalej...

Egzema nie jest jednak zaraźliwa, czyli nie można się jej nabawić przez podanie dłoni czy dotykanie tych samych przedmiotów, z którymi miała styczność osoba zmagająca się z wypryskiem bo tak też czasem egzema jest nazywana.

Czytaj dalej...