Farba czy rozjaśniacz - Wybór drogi do doskonałego koloru włosów
Rozjaśniacz do włosów – jak działa?
Proces rozjaśniania włosów odbywa się stopniowo. Włosy zmieniają swój naturalny kolor najpierw na odcienie czerwieni, pomarańczu i żółci, zanim osiągną oczekiwany blond. I tu jest tzw. pies pogrzebany, ponieważ na proces chemicznego utleniania się melaniny, czyli „wywabiania” barwnika z włosów wpływ ma wiele czynników takich jak wyjściowy kolor włosów, pH mieszanki rozjaśniającej, stężenie utleniacza, temperatura oraz czas aplikacji rozjaśniacza na włosach. Co to oznacza w praktyce? Że te wszystkie elementy muszą zostać wzięte pod uwagę i zgrane ze sobą podczas rozjaśniania. Najbezpieczniej jest więc oddać włosy w ręce profesjonalisty, który ma w tej dziedzinie doświadczenie i umiejętności. A jeśli jednak czujesz się na siłach sama wykonać rozjaśnianie włosów, dokładnie się do niego przygotuj. Koniecznie zastosuj też profesjonalne produkty do rozjaśniania, które mają wyższą skuteczność, a ich formuły są bezpieczniejsze dla włosów.
Polecane profesjonalne rozjaśniacze do włosów:
Znaczenie pielęgnacji włosów rozjaśnianych
Po zabiegu rozjaśniania kluczową rolę odgrywa odpowiednia rutyna pielęgnacyjna. Chcąc zachować uzyskany efekt, włosy wymagają odpowiedniej troski. Fryzjer powinien polecić klientce / klientowi szampon i odżywkę do włosów rozjaśnianych, a także preparat ochronny zawierający filtry UV.
Na jakiś czas warto ograniczyć korzystanie z takich urządzeń jak suszarka, lokówka czy prostownica. Z pewnością zdrowe dla włosów może się okazać rzadsze ich mycie, a także unikanie silikonów blokujących łuskę włosa (nie mylić z tymi „bezpiecznymi”, np. amodimethicone, dimethicone, PEG-silikony, cyclomethicone).
Należy pamiętać, że głównym zadaniem w pielęgnacji włosów rozjaśnianych jest nawilżanie. Warto zapewnić włosom kompleksową pielęgnację opartą na profesjonalnych produktach, które zawierają humektanty.
Kąpiel rozjaśniająca do włosów – jak ją wykonać?
Sposobem na łagodne przejście na jaśniejszy kolor jest kąpiel rozjaśniająca włosy. Zastanawiasz się jakie może dać kąpiel rozjaśniająca efekty i jak rozjaśnia włosy? Na pewno kąpielą rozjaśniającą nie osiągniesz nią radykalnej zmiany. Możesz jednak za pomocą kąpieli uzyskać kolor o 2-3 tony jaśniejszy, wyrównać niejednolity kolor, albo go delikatnie ocieplić. Dla przykładu kąpiel rozjaśniająca z czarnych włosów z zastosowaniem 9% oksydantu powinna dać efekt poziomu 2-3, czyli bardzo ciemnego lub ciemnego brązu. Jeśli więc zastanawiasz się jak rozjaśnić farbowane włosy o 2 tony, kąpiel może być dobrym sposobem, by bezpiecznie rozjaśnić włosy.
Nie tylko standardowe rozjaśnianie można uzyskać w ten sposób. Kąpiel rozjaśniającą stosuje się też dla uzyskania refleksów, nakładając ją tylko na cienkie pasemka. Pamiętaj jednak, że efekt rozjaśniania, także kąpielą rozjaśniającą będzie zawsze ciepły. By go ochłodzić konieczne będzie tonowanie, o czym już wspominaliśmy. Po kąpieli rozjaśniającej włosy warto więc sięgnąć po toner.
Rozjaśnianie włosów – czas ma znaczenie
Wracając do tematu rozjaśniacza. Przygotowany preparat rozjaśniający należy nałożyć w jak najkrótszym czasie – żeby włosy były równomiernie rozjaśnione na całej ich długości. Czas trwania reakcji zależy od temperatury – im cieplej tym działa szybciej. Nie bez znaczenia jest też grubość oraz kondycja włosów, a także stężenie oksydantu dodanego do rozjaśniacza – im niższe tym preparat działa wolniej. Po nałożeniu mieszanki na włosy należy kontrolować czas oraz przebieg rozjaśniania. Jeśli preparat wyschnie na włosach – przestaje działać. Maksymalny czas to 50 min. Procesowi towarzyszy wydzielanie ciepła.
Pierwszym i częstym błędem jest nierównomierne rozjaśnienie włosów. Może to być spowodowane kilkoma czynnikami: źle przygotowaną mieszaniną, niewystarczającą ilością preparatu naniesionego na włosy, zbyt dużymi podziałami (separacjami) porostu lub złym nałożeniem rozjaśniacza.
Drugim niemniej rzadkim błędem jest zbyt jasny kolor. Może to wynikać z błędnie określonego poziomu kolorystycznego, źle dobranego preparatu, zbyt wysokiego stężenia oksydantu lub zbyt długiego czasu działania rozjaśniacza.
Trzecim dość popularnym błędem są różnice koloru między nasadą, długością i końcówkami. Spowodowane może to być nieprawidłową kolejnością nakładania mieszanki rozjaśniającej lub źle dobranym rozjaśniaczem lub oksydantem.
Ostatnim często spotykanym błędem jest zniszczenie włosów. Może to wynikać ze zbyt wysokiego stężenia oksydantu, zbyt długiego czasu działania rozjaśniacza na włosach lub mieszanina została nałożona na włosy, które już przed zabiegiem były w słabej kondycji.