Guzek na nosie - Przyczyny, leczenie i porady dotyczące usuwania guzków na nosie

Co to są polipy?

Ujmując rzecz w skrócie, polipy nosa i zatok to rozrosty błony śluzowej o charakterze nienowotworowym. Przyjmują formę miękkich wyrośli w kształcie winogron czy, jak kto woli, koralowców. W początkowej fazie rozwoju powierzchnia polipów jest wyścielona nabłonkiem oddechowym. Ze względu na wysoką zawartość komórek wydzielających śluz i podrażnienie powietrzem atmosferycznym, nabłonek oddechowy zmienia się z czasem w nabłonek płaski. W zaawansowanym stadium rozwoju polipów nosa i zatok, tworzą się spore przestrzenie między komórkami błony podśluzowej. Zaczyna w nich zalegać płyn surowiczy, polipy powiększają się i powodują coraz większe dolegliwości.

Polipy w nosie i polipy w zatokach są przeźroczyste lub mają kolor biało-żółty. Poruszają się przy dotknięciu i są często pokryte ropną wydzieliną. Najczęściej tworzą się w ujściach zatok przynosowych, w przewodzie nosowym środkowym, a czasami w nozdrzach tylnych.

Polipy w nosie - najczęstsze objawy u dzieci i dorosłych

Chociaż nie stanowią zagrożenia dla życia, polipy w nosie dają różne objawy. Utrudniają oddychanie, a także ograniczają zdolność odczuwania smaku. Polipy w nosie u dzieci mogą być wyjątkowo uciążliwe. Najczęściej opisywane objawy to:

  • niedrożność nosa,
  • uczucie zatkanego nosa,
  • bólwnętrza nosa,
  • zaburzenia zdolności węchu,
  • nieprawidłowy kolor kataru - wodnista lub ropna wydzielina z nosa,
  • częste kichanie,
  • oddychanie przez usta,
  • zmiana sposobu mówienia - tzw. "mowa nosowa",
  • chrapanie podczas snu i bezdechy nocne,
  • zwiększenie szerokości nosa,
  • spływanie wydzieliny nosowej po tylnej ścianie gardła.

Czym właściwie są polipy? I czy są groźne?

Polipy w nosie to miękkie guzki, które powstają w wyniku zmian zapalnych (np. chorób zatok) lub zmian alergicznych. To gładkie, niebolesne rozrosty tkanki błony śluzowej jamy nosowej i zatok przynosowych. Znajdują się w przewodach nosowych, mogą występować zarówno pojedynczo, jak i mnogo. Najczęściej pojawiają się u osób w przedziale wiekowym 50 - 60 roku życia. Zwykle to schorzenie dotyka mężczyzn.

Jak wyglądają polipy w nosie? Przyjmują kształt podobny do kropel lub winogrona. Wykazują ruchomość i podatność na ucisk. Można wyróżnić trzy rodzaje polipów w nosie: obrzękowy, gruczołowy, a także typ mieszany. Są niegroźne dla zdrowia, jednak ich obecność może utrudniać oddychanie, a także sprawiać ból w określonych sytuacjach.

Czy polip w nosie jest groźny? Nie stanowi zagrożenia dla życia, jednak odczuwalnie utrudnia funkcjonowanie. Nieleczony może prowadzić do powikłań, takich jak np. bezdech senny, które są niebezpieczne dla zdrowia.

Jak wyglądają guzki dnawe?

Guzek dnawy sprawia, że staw, w okolicy którego powstał, jest obrzęknięty i zaczerwieniony, a skóra nad nim jest napięta i gorąca. W początkowym stadium rozwojowym przybiera niewielkie rozmiary. Ma białawy kolor i jest przesuwalny względem podłoża. W przypadku zaawansowanej formy dny moczanowej guzki mogą doprowadzić nawet do przerywania ciągłości skóry. Bywa, że ulegają owrzodzeniu. Są wrażliwe na dotyk. W ciężkiej postaci na ich powierzchni może się pojawić wydzielina o białym kolorze, przypominająca wyglądem piasek, która zawiera kryształki moczanu sodu. Guzki występują u 30% osób nieleczonych przez 5 lat. Wywołują największy ból w nocy na skutek obniżenia ciepłoty ciała i rano po przebudzeniu.

Guzki dnawe lokalizują się głównie w pobliżu dotkniętych chorobą stawów i w słabo ukrwionych tkankach ciała. Pojawiają się zwłaszcza na palcach dłoni, nierzadko dochodzi także do powstania guzków dnawych na małżowinach ucha, pięcie i dużym palcu stopy. Znacznie rzadszym ich umiejscowieniem są okolice ścięgien, kręgosłupa, zastawek serca, narządu wzroku, kanału nadgarstka i tarczki powiek oraz wyrostek łokciowy i kaletki maziowe.

Przyczyny brodawczaka odwróconego. Skąd się bierze w nosie i zatokach?

Brodawczak odwrócony to rodzaj łagodnego nowotworu, który rozwija się na błonie śluzowej nosa i zatokach przynosowych. Należy do guzów pochodzenia nabłonkowego. W niektórych przypadkach potrafi ulec uzłośliwieniu i przekształcić się w agresywnego raka płaskonabłonkowego.

Brodawczak w nosie ma dość dużą skłonność do nawracania po usunięciu. Niestety nie jest możliwe całkowite i radykalne wycięcie guza, ponieważ nabłonek zaatakowany przez nowotwór dość silnie i głęboko wnika w do podścieliska wewnątrz nosa.

Pomagają mu w tym palczaste wypustki, które w czasie zabiegu utrudniają usunięcie całości zmiany.

Etiologia brodawczaka odwróconego ma podłoże wirusowe. Najczęściej do powstania brodawczaka w nosie i zatokach przynosowych przyczynia się wirus HPV typu 6,11,16 i 18.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to rodzaj infekcji przenoszonej głównie droga płciową. Jest on także odpowiedzialny za część zachorowań na nowotwory szyi, w tym nosogardzieli.

Najczęstszym miejscem lokalizacji brodawczaka odwróconego nosa jest boczna ściana jamy nosowej. Dość często brodawczak pojawia się w zatokach i niszczy okoliczne tkanki. Ten łagodny nowotwór najczęściej „atakuje” mężczyzn, głównie pomiędzy 35-60 rokiem życia.

Przyczynami i czynnikami, które sprzyjają powstawania tego rodzaju zmiany najczęściej są:

  • spędzanie dużej ilości czasu w kontakcie z dymem i pyłem,
  • przewlekłe zapalenie zatok,
  • polipy nosa,
  • nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu,
  • zapalenia błony śluzowej nosa,
  • praca zawodowa przy związkach chemicznych (np. rozpuszczalniki), niklu czy silnych oparach spawalniczych,
  • uwarunkowania genetyczne.

Gdy pojawia się stan zapalny, ropa, torbiel, świąd i zaczerwienienie, może być to zapalenie mieszków włosowych, a wówczas możemy mieć do czynienia z zakażeniem gronkowcem złocistym lub wirusem czy grzybem.

Czytaj dalej...

Gdy pojawia się stan zapalny, ropa, torbiel, świąd i zaczerwienienie, może być to zapalenie mieszków włosowych, a wówczas możemy mieć do czynienia z zakażeniem gronkowcem złocistym lub wirusem czy grzybem.

Czytaj dalej...

Emitowane ultradźwięki wprawiają w drgania zawarte we włosach cząsteczki keratyny, w konsekwencji doprowadzając do zmiany ich właściwości i struktury, powodując tym samym, że nasze naturalne włosy łączą się z dodatkowymi kosmykami.

Czytaj dalej...

Kolczyki w nosie tak samo, jak wszystkie inne rodzaje przekłuć są narażone na pewne komplikacje, dlatego ważne jest, aby na piercing nosa wybrać się do profesjonalnego studia piercingu, gdzie pracują wykwalifikowane osoby, które przeszły specjalne kursy i szkolenia w zakresie piercingu i ludzkiej anatomii.

Czytaj dalej...