Wrośnięty włos guzek - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Wrośnięty włos – jak usunąć? Czego nie robić? PORADY
Wrośnięty włos to dość częsta przypadłość wielu z nas. Nie jest groźna i przede wszystkim jest problemem natury estetycznej, o ile prawidłowo będziemy się z nią obchodzić. Jak usunąć głęboko wrośnięty włos, aby nie powstał stan zapalny i nie zrobiła się krostka? Czego absolutnie nie robić, gdy zobaczymy stan zapalany? Dowiedz się, jak sobie poradzić z tym niepozornie małym włoskiem, który w zależności od miejsca, gdzie wrósł, może niejedną z nas przyprawić o gęsią skórkę.
Spis treści:
- Wrośnięty włos – jak to się stało?
1.1. Dlaczego włosy wrastają?
1.2. Wrastający włos – stan zapalny
1.3. Wrastający włos – torbiel
1.4. Wrastający włos – guzek
1.5. Wrośnięty włos w okolicy intymnej
1.6. Maść ichtiolowa na wrośnięty włos - Jak usunąć wrastające włoski?
2.1. Jak usunąć głęboko wrośnięty włos?
2.2. Czego nie robić, gdy widzisz wrośnięty włos? - Jak zapobiec wrastaniu włosów?
Polecane produkty:
Wrośnięty włos – jakie są jego przyczyny?
Zastanawiałaś się kiedyś, skąd tak w ogóle bierze się wrośnięty włos? Najczęściej pojawia się po depilacji, czyli po mechanicznym usunięciu owłosienia. O wiele rzadziej kobiety (i nie tylko) mają z nim problem po goleniu. Powód jest prosty – w trakcie używania maszynki nie wyrywasz włosków, a jedynie je „ucinasz” tuż przy skórze.
Do przyczyn wrośniętych włosków możemy zaliczyć uszkodzenie skóry, które w połączeniu z dostającymi się po skórę bakteriami i zanieczyszczeniami (na przykład ze starej maszynki albo niewyczyszczonej końcówki depilatora) powodują stan zapalny.
Wrośnięty włos jest także efektem regularnej depilacji, która z każdym zabiegiem powoduje jego osłabienie. Delikatne i cienkie owłosienie nie jest w stanie „wybić się” przez skórę, co z kolei prowadzi do zaczerwienienia i obrzęku.
Do innych przyczyn problemu z wrastającymi włosami zaliczamy:Ropień łapy u psa: przyczyna i leczenie
Ropień na łapie psa jest zjawiskiem dość powszechnym, niezależnie od rasy, wieku i innych cech fizjologicznych zwierzęcia. Mówiąc najprościej, jest to ropień utworzony w głębokich lub powierzchownych warstwach tkanki skórnej.
Pod względem wielkości może być zarówno bardzo mały, jak i „urosnąć” do rozmiaru kurzego jaja. Ropień jest oddzielony od zdrowej skóry tak zwaną linią demarkacyjną - jasnoczerwoną obwódką, która wyraźnie wyznacza granice stanu zapalnego. Ropień może tworzyć się nie tylko na kończynach, ale także na innych częściach ciała - plecach, głowie, brzuchu, a także na narządach wewnętrznych.
- Łagodny. Zwykle jest wynikiem nieudanych szczepień, zastrzyków, wstrząsów i urazów. Ma wygląd obrzęku o czerwonawym odcieniu, którego wnęka jest wypełniona gęstym ropnym płynem.
- Złośliwy. Wygląda jak wodniste czerwone guzki, które nie są elastyczne w dotyku, wewnątrz których znajduje się płynna ropa.
- Zimno. Szyszka dojrzewa powoli, prawie nigdy nie otwiera się spontanicznie. Z reguły jest to „diagnoza” starszych psów o słabej odporności..
- Gorąco. Tworzy się szybko, czemu towarzyszy wzrost temperatury ciała. Obrzęk jest bolesny, często otwiera się.
Przyczyny występowania
Głównym prowokatorem powstania ropnia są rany i urazy. Pies może podczas chodzenia uderzać lub drapać o drzewo, betonowy słupek, metalowy narożnik i inne przedmioty, w wyniku czego w miejscu zmiany rozpoczyna się proces zapalny i tworzy się ropień. Często uderza się w łapy i głowę.
Problem może również powstać z następujących powodów:
- Nie przestrzegano wszystkich zasad higieny dotyczących opieki nad zwierzętami. Pies wchodzi w kontakt z ostrymi przedmiotami i może spowodować mimowolne obrażenia. Podczas spaceru grzebie w koszach na śmieci, zbiera brudne rzeczy i je smakuje. Psy uliczne mają szczególnie wysokie ryzyko ropnia..
- Zwierzę ma zarozumiały charakter i często walczy ze swoimi towarzyszami. Istnieją również konflikty oparte na interesach seksualnych w walce o kobietę. U niekastrowanych samców prawdopodobieństwo choroby prostaty wzrasta wraz z wiekiem, co może prowadzić do rozwoju ropnia. U suk piersi są wrażliwe.
- Wrośnięty włos. Pozornie nieszkodliwy czynnik może powodować tworzenie się ropnej kapsułki w miejscu zatoru.
- Niewystarczająco sterylne warunki w klinice, w której wykonywano zastrzyki lub inne zabiegi medyczne.
- Wypadki. Pies zostaje mocno uderzony lub poważnie zraniony. W otwartej ranie może pozostać obcy przedmiot (drzazga, cierń, szkło), co sprowokuje proces próchnicy.
- Okrutne traktowanie ludzi. Zagrożone są nie tylko psy uliczne, ale także niewielki odsetek zwierząt domowych..
- Lizanie i ssanie różnych przedmiotów. Typowe dla szczeniąt, dzięki czemu poznają otaczający je świat. Zwykle jest to zapalenie dziąseł, błon śluzowych jamy ustnej..