Ichtiolowa na pryszcze - Skuteczny sposób na walkę z trudnymi wypryskami
Pryszcze podskórne: jak powstają? Jak je leczyć?
Pryszcze podskórne miał kiedyś każdy. Niektóre z nich znikają, inne rosną i bolą każdego dnia coraz bardziej. Dopiero ocena stopnia nasilenia tego problemu daje odpowiedź, czy zmiany skórne w postaci cyst, torbieli i guzków świadczą o czymś poważniejszym. Sprawdź, jak rozpoznać pryszcze podskórne i o jakich chorobach może świadczyć ich powstawanie.
Spis treści
Pryszcze podskórne - jak je rozpoznać? W końcu pryszcz pryszczowi nierówny, dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić, to lepiej poznać swoje pryszcze. Ocenić ich wielkość, stopień zaawansowania, a przede wszystkim miejsce położenia. Najprościej podzielić pryszcze na te znajdujące się pod skórą i te "na powierzchni". Pryszcze podskórne wyglądają jak wybrzuszenia, wypustki o różnym kształcie i kolorze. Z kolei pryszcze na powierzchni to zwykle te, które już wyszły spod skóry i mają ropną końcówkę.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Dane dotyczące działań niepożądanych i interakcji z innymi lekami
Warto wiedzieć, że maść ichtiolowa może powodować miejscowe reakcje alergiczne. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki leku – zastosowanie większej dawki nie nasila działania maści ichtiolowej i może powodować podrażnienia skóry u osób, u których nie występuje nadwrażliwość na składniki leku, gdy jest on stosowany w prawidłowej dawce. Lek maść ichtiolowa nie powinien być stosowany na uszkodzoną skórę oraz na otwarte rany! Dane dotyczące działań niepożądanych maści ichtiolowej są na bieżąco aktualizowane.
- kwas salicylowy i inne związki o charakterze kwasowym,
- rivanol,
- preparaty homeopatyczne,
- mydła i inne preparaty mineralne z bromkami.
Na możliwość wystąpienia interakcji m.in. z wymienionymi powyżej preparatami do stosowania na skórę wskazują obserwacje farmaceutów sporządzających leki apteczne z dodatkiem ichtiolu.
Przed zastosowaniem leku zaleca się poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta aktualnie i ostatnio oraz o lekach, które pacjent ma zamiar zacząć przyjmować. Maść ichtiolowa nie powinna być stosowana w przypadku nadwrażliwości pacjenta na substancję czynną i inne składniki produktu leczniczego.
Maść ichtiolowa – co to jest?
Stosowanie ichtiolu w leczeniu schorzeń dermatologicznych zaproponował w 1886 roku dermatolog Paul Gerson Unna. Maść ichtiolowa to środek ułatwiający odchodzenie ropy, który wykazuje słabe działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz ściągające. Ponadto ichtiol działa przeciwobrzękowo i miejscowo rozgrzewająco.
Niegdyś ichtiol otrzymywany był z wysokosiarkowych łupków bitumicznych z ery mezozoiku. Obecnie w przemyśle farmaceutycznym stosowany jest przede wszystkim powstający poprzez sulfonowanie oleju lub będący mieszaniną tiokwasów ichtiol syntetyczny. Preparaty z dodatkiem ichtiolu mają charakterystyczny zapach – przypomina on woń asfaltu.
Ichtiol jest składnikiem wielu preparatów do stosowania na skórę, błony śluzowe i zasklepione rany w postaci m.in. maści, emulsji i roztworów.
Tradycyjnie stosowana maść ichtiolowa ma brązowy kolor i jest dostępna w aptece bez recepty. Warto przed jej zastosowaniem zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty – ropne zmiany na skórze, które nie są we właściwy sposób leczone, mogą doprowadzić do wystąpienia powikłań.
Maść na pryszcze z benzoilem
Maść na pryszcze z benzoilem jest jednym z podstawowych sposobów na pozbycie się zmian skórnych. Stosuje się ją w przypadku łagodnych i umiarkowanych zmian skórnych. Ma ona właściwości przeciwbakteryjne i zwalcza drobnoustroje Propionibacterium Agnes.
Cechą charakterystyczną maści na pryszcze z benzoilem jest aktywność komedolityczna. Cecha ta zmniejsza rogowacenie skóry, które jest częstą przyczyną blokady ujść gruczołów łojowych. Ponadto substancja ta nie prowadzi do rozwoju oporności zwalczanych bakterii.
Maść na pryszcze z nadtlenkiem benzoilu można kupić bez recepty. Jest ona dostępna w formie żelu o stężeniu 5 proc. i 10 proc. nadtlenku benzoilu. Na początku leczenia lekarze zalecają najczęściej stosowanie maści w stężeniu 5 proc. Efekty leczenia powinny być zauważalne już po ok. 5 dniach stosowania leku. Jeżeli po tym czasie nie widać poprawy, wówczas możliwe jest zwiększenie dawki do 10 proc. stężenia nadtlenku benzoilu.
Maść stosuje się na oczyszczoną i osuszoną skórę. Ponadto maść na pryszcze należy nakładać na noc bezpośrednio na pryszcze. Należy mieć na uwadze, że preparaty te mocno wysuszają skórę, przez co, nakładając zbyt dużą ilość maści, może ona mieć negatywny wpływ na stan skóry. W przypadku ciężkich zmian skórnych maść z nadtlenkiem benzoilu można łączyć miejscowo z retinoidami.