Maść ichtiolowa - Skuteczne rozwiązanie na wrośnięte włosy

Maść ichtiolowa – co to jest?

Stosowanie ichtiolu w leczeniu schorzeń dermatologicznych zaproponował w 1886 roku dermatolog Paul Gerson Unna. Maść ichtiolowa to środek ułatwiający odchodzenie ropy, który wykazuje słabe działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz ściągające. Ponadto ichtiol działa przeciwobrzękowo i miejscowo rozgrzewająco.

Niegdyś ichtiol otrzymywany był z wysokosiarkowych łupków bitumicznych z ery mezozoiku. Obecnie w przemyśle farmaceutycznym stosowany jest przede wszystkim powstający poprzez sulfonowanie oleju lub będący mieszaniną tiokwasów ichtiol syntetyczny. Preparaty z dodatkiem ichtiolu mają charakterystyczny zapach – przypomina on woń asfaltu.

Ichtiol jest składnikiem wielu preparatów do stosowania na skórę, błony śluzowe i zasklepione rany w postaci m.in. maści, emulsji i roztworów.

Tradycyjnie stosowana maść ichtiolowa ma brązowy kolor i jest dostępna w aptece bez recepty. Warto przed jej zastosowaniem zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty – ropne zmiany na skórze, które nie są we właściwy sposób leczone, mogą doprowadzić do wystąpienia powikłań.

Co robić, aby zminimalizować ryzyko nawrotu torbieli włosowej?

Po przeprowadzonym zabiegu, w celu zapobiegania nawrotom torbieli włosowej, należy zastosować się do kilku prostych zasad:

  • dbanie o dokładną higienę ciałą, szczególnie okolicy krzyżowo-guzicznej,
  • golenie okolic zagojonej rany przez co najmniej 3 miesiące po zabiegu,
  • zmniejszenie masy ciała w przypadku osób z nadwagą.
Bibliografia:
  1. Romaniszyn, M., (2017). Torbiel włosowa. Torbiel okolicy krzyżowo-guzicznej. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/choroby/165540,torbiel-wlosowa-torbiel-okolicy-krzyzowo-guzicznej.
  2. Charakterystyka produktu leczniczego. Maść ichtiolowa, maść, 10 %. Dostępna na: https://www.aptekaolmed.pl/produkty_ulotki/masc-ichtiolowa-masc-z-sulfobituminianem-amonowym-20-g.pdf (Dostęp: 04.2022)

Twoja prywatność jest dla nas ważna

Nasz serwis wykorzystuje mechanizmy między innymi takie jak cookies (ciasteczka), Web Storage i inne, które służą m.in. do zapewnienia optymalnej obsługi podczas wizyty w naszym serwisie. Powyższe mechanizmy mogą być wykorzystywane przez nas jak i przez naszych partnerów. Część z nich jest niezbędna do prawidłowego działania serwisu, w tym zapewnienia niezbędnego poziomu bezpieczeństwa, pozostałe (które możesz kontrolować) są wykorzystywane do:

  • obsługi dodatkowych funkcjonalności usprawniających działanie naszego serwisu,
  • analizy tego, w jaki sposób korzystasz z naszej strony,
  • marketingu bezpośredniego i wyświetlania reklam, w tym reklam spersonalizowanych,
  • udostępniania funkcji mediów społecznościowych.

Kliknij „Akceptuję i przechodzę do serwisu”, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie przez nas i naszych partnerów Twoich danych w powyższych celach.

Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć, możesz też wycofać zgodę na przetwarzanie Twoich danych tylko w niektórych celach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub chcesz przeprowadzić konfigurację szczegółową, to możesz tego dokonać za pomocą „Ustawień zaawansowanych”.

Więcej informacji na temat wykorzystywania narzędzi zewnętrznych w naszym serwisie znajdziesz w Regulaminie Serwisu.

Wrośnięty włos – jak usunąć? Czego nie robić? PORADY

Wrośnięty włos to dość częsta przypadłość wielu z nas. Nie jest groźna i przede wszystkim jest problemem natury estetycznej, o ile prawidłowo będziemy się z nią obchodzić. Jak usunąć głęboko wrośnięty włos, aby nie powstał stan zapalny i nie zrobiła się krostka? Czego absolutnie nie robić, gdy zobaczymy stan zapalany? Dowiedz się, jak sobie poradzić z tym niepozornie małym włoskiem, który w zależności od miejsca, gdzie wrósł, może niejedną z nas przyprawić o gęsią skórkę.

Spis treści:

  1. Wrośnięty włos – jak to się stało?
    1.1. Dlaczego włosy wrastają?
    1.2. Wrastający włos – stan zapalny
    1.3. Wrastający włos – torbiel
    1.4. Wrastający włos – guzek
    1.5. Wrośnięty włos w okolicy intymnej
    1.6. Maść ichtiolowa na wrośnięty włos
  2. Jak usunąć wrastające włoski?
    2.1. Jak usunąć głęboko wrośnięty włos?
    2.2. Czego nie robić, gdy widzisz wrośnięty włos?
  3. Jak zapobiec wrastaniu włosów?

Polecane produkty:

Torbiel włosowa pękła - co należy zrobić w takim przypadku?

Niekiedy zdarza się, że dochodzi do pęknięcia torbieli włosowej. Nagromadzona treść ropna wycieka na zewnątrz. W takim wypadku należy dokładnie zdezynfekować ranę za pomocą odpowiedniego środka do dezynfekcji i zabezpieczyć jałowym opatrunkiem.

Wskazana jest również konsultacja lekarska w celu wykluczenia innych chorób i ustalenia dalszego postępowania. Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy przypominające torbiel włosową, niezwłocznie zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego lub dermatologa, który postawi odpowiednią diagnozę i w razie potrzeby skieruje do chirurga.

Wizytę u wybranego specjalisty z łatwością umówisz za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.

Czytaj dalej...

mój mąż ma problem ze swędzącą skórą głowy, poleciłam mu właśnie ocet jabłkowy na tą dolegliwość, ale ani on, ani ja nie mogliśmy znieść jego zapachu u męże ta swędząca głowa to spory problem dermatologiczny, i póki co pomagają jedynie doustne leki Odpowiedz Usuń.

Czytaj dalej...

W zależności od danej jednostki chorobowej oraz nasilenia objawów, zaleca się eliminację lub ograniczenie ekspozycji na czynniki alergizujące, a jeśli to nie pomoże wdrożyć trzeba terapię z użyciem leków przeciwhistaminowych lub glikokortykosteroidów.

Czytaj dalej...

Efektem tego połączenia jest zahamowanie wytwarzania substancji odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego prostaglandyny, bradykinina, histamina, cytokiny oraz enzymów niszczących tkanki kolagenazy i elastazy.

Czytaj dalej...