Maść ichtiolowa - Skuteczne rozwiązanie na wrośnięte włosy

Wrośnięty włos w okolicy intymnej i nie tylko – jak mu zapobiegać?

Z pewnością dobrze znasz powiedzenie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dotyczy to również wrośniętych włosków w pachwinie, okolicy intymnej i nie tylko. Stosując się do naszych wskazówek, raz na zawsze zapomnisz o tym problemie i będziesz mogła cieszyć się gładką skórą po goleniu i depilacji.

Aby nie martwić się wrośniętym włosem, zbieraniem się ropy czy nawet torbielą, która może powstać w wyniku stanu zapalnego, regularnie wykonuj peeling obszaru ciała, który poddajesz depilacji. W ten sposób usuniesz martwy naskórek, jednocześnie wygładzając skórę. Oprócz popularnych kosmetyków z drobinkami, enzymatycznych, a nawet z kwasami (nie używaj ich w okolicach intymnych) możesz zacząć używać popularnej w ostatnich latach szczotki albo gąbki, które działają podobnie do peelingu.

Torbiel włosowa - przyczyny, objawy, leczenie

Torbiel włosowa to choroba zapalna skóry, która dotyka głównie mężczyzn między 35. a 40. rokiem życia. To uciążliwe schorzenie powodujące ból i dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Czym dokładnie jest torbiel włosowa, jakie są jej przyczyny i jak wygląda jej leczenie?

  • Torbiel włosowa kości ogonowej - czym jest?
  • Umów się do lekarza rodzinnego
  • Torbiel włosowa - przyczyny
  • Torbiel włosowa - objawy
  • Torbiel włosowa pękła - co należy zrobić w takim przypadku?
  • Torbiel włosowa - maść ichtiolowa?
  • Torbiel włosowa - operacja
  • Co robić, aby zminimalizować ryzyko nawrotu torbieli włosowej?

Wrośnięty włos – jakie są jego przyczyny?

Zastanawiałaś się kiedyś, skąd tak w ogóle bierze się wrośnięty włos? Najczęściej pojawia się po depilacji, czyli po mechanicznym usunięciu owłosienia. O wiele rzadziej kobiety (i nie tylko) mają z nim problem po goleniu. Powód jest prosty – w trakcie używania maszynki nie wyrywasz włosków, a jedynie je „ucinasz” tuż przy skórze.

Do przyczyn wrośniętych włosków możemy zaliczyć uszkodzenie skóry, które w połączeniu z dostającymi się po skórę bakteriami i zanieczyszczeniami (na przykład ze starej maszynki albo niewyczyszczonej końcówki depilatora) powodują stan zapalny.

Wrośnięty włos jest także efektem regularnej depilacji, która z każdym zabiegiem powoduje jego osłabienie. Delikatne i cienkie owłosienie nie jest w stanie „wybić się” przez skórę, co z kolei prowadzi do zaczerwienienia i obrzęku.

Do innych przyczyn problemu z wrastającymi włosami zaliczamy:

Torbiel włosowa pękła - co należy zrobić w takim przypadku?

Niekiedy zdarza się, że dochodzi do pęknięcia torbieli włosowej. Nagromadzona treść ropna wycieka na zewnątrz. W takim wypadku należy dokładnie zdezynfekować ranę za pomocą odpowiedniego środka do dezynfekcji i zabezpieczyć jałowym opatrunkiem.

Wskazana jest również konsultacja lekarska w celu wykluczenia innych chorób i ustalenia dalszego postępowania. Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy przypominające torbiel włosową, niezwłocznie zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego lub dermatologa, który postawi odpowiednią diagnozę i w razie potrzeby skieruje do chirurga.

Wizytę u wybranego specjalisty z łatwością umówisz za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Co robić, aby zminimalizować ryzyko nawrotu torbieli włosowej?

Po przeprowadzonym zabiegu, w celu zapobiegania nawrotom torbieli włosowej, należy zastosować się do kilku prostych zasad:

  • dbanie o dokładną higienę ciałą, szczególnie okolicy krzyżowo-guzicznej,
  • golenie okolic zagojonej rany przez co najmniej 3 miesiące po zabiegu,
  • zmniejszenie masy ciała w przypadku osób z nadwagą.
Bibliografia:
  1. Romaniszyn, M., (2017). Torbiel włosowa. Torbiel okolicy krzyżowo-guzicznej. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/choroby/165540,torbiel-wlosowa-torbiel-okolicy-krzyzowo-guzicznej.
  2. Charakterystyka produktu leczniczego. Maść ichtiolowa, maść, 10 %. Dostępna na: https://www.aptekaolmed.pl/produkty_ulotki/masc-ichtiolowa-masc-z-sulfobituminianem-amonowym-20-g.pdf (Dostęp: 04.2022)

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Zanim jednak sięgniemy po maść na pieczenie pochwy lub globulki na grzybicę pochwy, warto zastanowić się, czy odczuwane objawy rzeczywiście mogą być wynikiem infekcji intymnej, a nie zwykłego podrażnienia.

Czytaj dalej...

wyprysk łojotokowy zmagają się z nim osoby z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych; objawia się czerwonymi, swędzącymi, piekącymi plamami, które pokrywają się żółtą łuską; może mieć różną lokalizację, a w przypadku pleców umiejscawia się najczęściej między łopatkami.

Czytaj dalej...

świąd stóp najczęściej wynika z grzybicy, natomiast świąd skóry nóg może oznaczać zapalenie wątroby stan zapalny objawia się swędzeniem jednocześnie łydek i przedramion; w przypadku żylaków świąd łydek łączy się z zaczerwienieniem i obrzękiem kończyn dolnych.

Czytaj dalej...