Depilacja po nacięciu krocza - Jak pielęgnować skórę i zapobiegać infekcjom
Nacięcie krocza – rodzaje i zalecenia
Aby zrozumieć, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja blizny po nacięciu krocza i jakie powikłania mogą się z jej powstaniem wiązać, warto wskazać na rodzaje cięć oraz przytoczyć zalecenia dotyczące wykonywania zabiegu. Nacięcie krocza wykonywane jest metodą:
- pośrodkową,
- pośrodkowo-boczną,
- boczną.
Nacięcie pośrodkowe wykonywane jest w linii środkowej ciała, w kierunku odbytu. Nacięcie boczne wykonywane jest pod kątem 45 stopni, a nacięcie pośrodkowo-boczne stanowi swego rodzaju półśrodek pomiędzy dwiema pozostałymi metodami. Blizna po nacięciu krocza może wyglądać zatem nieco inaczej w zależności od tego, którą z metod epizjotomii zastosowano.
Warto podkreślić, że zabieg nacięcia krocza jest nadal jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów położniczych , mimo że stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia, a także Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na jego temat ewoluowało w ostatnich latach. Zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów, które świadczą o tym, że nacięcia krocza ma pozytywne skutki, a zatem jego wykonanie powinno uzasadnione szczególnymi okolicznościami .
Do niedawna Polska była jednym z niewielu już krajów europejskich, w których rutynowe nacięcie krocza stanowiło uznany element prowadzenia porodu. W 2010 r. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło tzw. standard opieki okołoporodowej1, który zobowiązuje personel medyczny do stosowania procedur o dowiedzionej skuteczności i zwraca uwagę na konieczność ograniczenia stosowanych dotąd rutynowo, bez istotnych wskazań, interwencji w przebieg porodu. W myśl standardu stosowanie nacięcie krocza ma zostać ograniczone tylko do niezbędnych, medycznie uzasadnionych, przypadków.
„Chroń, nie nacinaj”. Położna o ochronie krocza w czasie porodu
Poród bez nacięcia krocza - czy to możliwe?
Poród bez nacięcia krocza jest możliwy, bezpieczny i korzystny, zarówno dla dziecka, jak i jego matki. Każda rodząca, która chce uniknąć zbędnej epizjotomii, powinna to uwzględnić w planie porodu. To ważny dokument, który musi być respektowany przez personel szpitala. Warto przygotować go razem z położną.
Warto zwiększyć szansę na poród bez nacinania krocza także w inny sposób - dowiadując się, jak przygotować krocze do porodu. Dobrym rozwiązaniem jest regularny masaż okolic intymnych, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka pomiędzy pochwą a odbytem. To newralgiczne miejsce, które w trakcie porodu silnie się kurczy i rozkurcza, przez co narażone jest na uraz. Szacuje się, że pęknięcie krocza II stopnia (obejmujące pochwę, krocze i mięśnie dna miednicy) odnotowuje się w około 8% porodów. Aby uniknąć urazu okołoporodowego, można wykonywać masaż krocza przynajmniej przez miesiąc przed planowaną datą porodu. Warto też regularnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy, a także zadbać o prawidłową masę ciała oraz kondycję fizyczną. Dobrze też znać inne niż nacięcie krocza metody wspomagające wydanie na świat dziecka. Są to:
● śródporodowy masaż krocza, wykonywany przez położną,
● przybranie pozycji wertykalnej,
● parcie spontaniczne (zamiast kierowanego).

Jak przyspieszyć gojenie rany po nacięciu krocza?
Aby wszystko przebiegło prawidłowo, trzeba myć i wietrzyć krocze kilka razy dziennie. Można je dodatkowo przemywać środkami o działaniu antyseptycznym i przyspieszającym gojenie po nacięciu krocza, np. maść nagietkowa. Dobrze robi też naświetlanie lampą solux – przyspiesza gojenie i łagodzi swędzenie w miejscu nacięcia. Dowiedz się: Czy zdjemowanie szwów po nacięciu krocza boli?
Dawniej zdarzało się, nacięcie krocza wykonywane było rutynowo podczas porodu naturalnego. Czasy się zmieniły i znane są inne metody wspomagające poród bez nacinania. Są to masaże, ćwiczenia mięśni Kegla, czy odpowiednia pozycja podczas porodu. Warto też zrobić dobre rozeznanie przed wyborem szpitala - jedne placówki słyną z nacinania krocza, inne idą z duchem czasu i wspomagają porody bez takich ingerencji. Dowiedz się: Nacięcie krocza - jak pielęgnować krocze po zabiegu? Jeśli jednak nacięcie krocza było konieczne, inezbyt przyjemne uczucie drętwienia może utrzymywać się nawet przez okres dwóch-trzech miesięcy. Jeśli gojenie nacięcia krocza przebiega prawidłowo, te objawy też szybką miną.