Jak skutecznie stosować maść ichtiolową na pryszcze

Maść ichtiolowa a ciąża i karmienie piersią

Brak jest danych dotyczących bezpiecznego stosowania maści ichtiolowej w czasie ciąży i karmienia piersią. Zgodnie z zaleceniami producenta przed zastosowaniem produktu leczniczego przez kobietę ciężarną lub matkę karmiącą piersią, niezbędne jest zasięgnięcie porady lekarza.

Producent zaleca, aby przed zastosowaniem maści ichtiolowej u dziecka, skonsultować się z lekarzem. Produkt leczniczy nie powinien być stosowany bez konsultacji lekarskiej u dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia.

  • Zelenkowa H. Ichtiol i jego renesans w nowym tysiącleciu. Dermatologia estetyczna 2002, 4 (21), s 222-227
  • Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. MAŚĆ ICHTIOLOWA Ammonii bituminosulfonatis unguentum FP 10%, maść (Podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Zakład Farmaceutyczny „Amara” Sp. z o.o.)

Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Udostępnij Skomentuj

Maść ichtiolowa — zastosowanie

Maść ichtiolowa charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi, ściągającymi oraz przeciwzapalnymi, wspomaga również odciąganie ropy znajdującej się pod skórą. Ze względu na właściwości maści ichtiolowej, preparat ten stosowany jest w przypadku problemów skórnych, takich jak:

  • maść ichtiolowa na pryszcze i trądzik,
  • maść ichtiolowa na czyraka (maść o wysokim stężeniu ichtiolu, stosowana jako środek pomocniczy przy antybiotykoterapii),
  • maść ichtiolowa na owrzodzenia,
  • maść ichtiolowa na zastrzał i zanokcicę,
  • maść ichtiolowa na łojotokowe zapalenie skóry,
  • maść ichtiolowa na łuszczycę,
  • maść ichtiolowa na odciski,
  • Maść ichtiolowa na odmrożenia.

Ichtiolu nie wolno stosować na otwarte rany. Grozi to silnym podrażnieniem skóry i utrudnieniem gojenia. Nie powinny jej również stosować osoby uczulone lub nadwrażliwe na jakikolwiek jej składnik. Maść ichtiolowa nie może dostać się do oczu. W przypadku dzieci i kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, przed zastosowaniem maści należy skontaktować się z lekarzem.

Maść ichtiolową należy nakładać jeden lub dwa razy dziennie na miejsca zmienione chorobowo. W przypadku pojawienia się objawów niepożądanych, takich jak miejscowe podrażnienia skóry, należy przerw stosowanie maści i bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Domowe sposoby na pryszcze

4. Soda oczyszczona

Na trądzik bardzo dobre działanie wykazuje również… pasta z sody oczyszczonej! Soda działa ściągająco i oczyszczająco, a więc walka z pryszczami przy jej użyciu będzie niezwykle skuteczna. Zastanawiasz się, jak zapobiegać pryszczom z jej pomocą? Dowiedz się, jak pozbyć się trądziku dzięki sodzie oczyszczonej w… kilku krokach!

  1. Zmieszaj z wodą 2 łyżki sody oczyszczonej, a następnie wymieszaj całość.
  2. Nałóż powstałą pastę na twarz. Zostaw na ok. 10 minut. Spłucz miksturę letnią wodą.

5. Maseczka z Aspiryny

Maseczka przygotowana ze słynnej Aspiryny to szybkie sposoby na skuteczne usuwanie trądziku. W Aspirynie znajduje się bowiem kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwbakteryjnie – usuwając zanieczyszczenia i… złuszczając martwy naskórek! Mało tego, lekarstwo działa także przeciwzapalnie, a więc minimalizuje ryzyko pojawienia się nowych zmian. Wystarczy, że:

  1. Zalejesz maksymalnie 2 tabletki wodą destylowaną, a następnie rozgnieciesz je na papkę.
  2. Zmieszasz miksturę z łyżeczką jogurtu naturalnego.
  3. Nałożysz na twarz powstałą pastę i przytrzymasz ją przez ok. kwadrans. Następnie zmyjesz całość letnią wodą.

Stosuj maseczkę przynajmniej 3 razy w tygodniu, by wyleczyć buzię z trądziku.

6. Czosnek dobry na wszystko!

Czosnek jest świetny nie tylko w przypadku leczenia przeziębienia. Używanie go to również skuteczne, domowe sposoby na pryszcze! Czosnek zawiera bowiem siarkę i cynk, jakie wykazują działanie oczyszczające, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Warto będzie wykorzystać jego magiczne wręcz właściwości.

Zobacz również

Maść ichtiolowa na wrzody

Maść ichtiolowa na wrzód ropny (inaczej czyrak) jest najbardziej znanym i powszechnie stosowanym produktem leczniczym w warunkach domowych. Należy ją nakładać zewnętrznie na skórę (miejscowo) 1-2 razy dziennie. Maść ichtiolowa na wrzody działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, ściągająco i regenerująco. W potocznym rozumienie „wyciąga” ropę na wierzch. Jest to pierwszy krok w walce z uporczywymi zmianami, jakimi są wrzody. Maść ichtiolowa dostępna jest bez recepty i zazwyczaj stosuje się ją na wczesnym etapie walki z czyrakami, zamiast np. ciepłych kompresów. Wpływa na szybsze powstawanie tzw. czopu ropnego, a później jego oczyszczenie z ropnej wydzieliny. Kiedy do tego dojdzie, proces gojenia i zanikania czyraka zazwyczaj nie trwa długo. Po pozbyciu się zgromadzonej we wrzodzie ropy, należy dane miejsce zdezynfekować i nałożyć na nie maść z antybiotykiem oraz opatrunek.

Kiedy absolutnie zakazana jest maść ichtiolowa? Na ranę świeżą, niezaleczoną lub uszkodzoną tkankę skórną oraz na błony śluzowe. W takich sytuacjach lepiej jej unikać, bo może silnie podrażnić skórę ze względu na właściwości rozgrzewające. Mimo że wykazuje działania regeneracyjne i sprzyja gojeniu się ran, maść ichtiolowa na otwartą ranę nie jest najlepszym pomysłem. Należy również unikać kontaktu z oczami, jak również wystrzegać się jej w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik. Przy dłuższym i częstym stosowaniu preparat może wywołać zaczerwienienie i przesuszenie skóry. Dlatego jeśli zastanawiasz się, czy maść ichtiolową można stosować na rany ropiejące (wszelkiego rodzaju), odpowiedź brzmi: nie. Maść ichtiolowa służy głównie do leczenia wyprysków, czyraków lub trądziku. W przypadku innych ran skontaktuj się z lekarzem.

Niegdyś bardzo popularne często pojawiały się w kosmetyczkach nastolatków, dziś nadal są w ofercie marek kosmetycznych, szczególnie koreańskich, które wiodą prym w produkcji różnego rodzaju plasterków na wypryski.

Czytaj dalej...

Na dodatek znajduje się w niej mniej gruczołów łojowych nawet 40 razy mniej niż w innych miejscach na twarzy , w związku z czym produkuje zdecydowanie mniej sebum, które chroni skórę przed utratą wody oraz zabezpiecza ją atakami bakterii i grzybów.

Czytaj dalej...

Wspomnij również o przyjmowanych lekach, chorobach, z którymi się zmagasz oraz opowiedz o swojej codziennej pielęgnacji skóry być może problemem są źle dobrane kosmetyki lub ich brak w podstawowej rutynie.

Czytaj dalej...

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom już wiesz, jak nakładać krem pod oczy i zainwestujesz w krem dedykowany dla ochrony delikatnej skóry wokół oczu, który stanie się jednym z ulubieńców kosmetycznych.

Czytaj dalej...