Jak skutecznie ukryć pryszcze na plecach?
Dlaczego powstają pryszcze na plecach?
Przyczyny powstawania pryszczy na plecach są takie same jak w przypadku pryszczy na twarzy. Najczęstszą przyczyną powstawania wyprysków są zmiany hormonalne w organizmie, które są nieodłącznym elementem okresu dojrzewania, ale mogą pojawić się również w późniejszym okresie.
Testosteron i pryszcze na plecach
W dużej mierze to testosteron wpływa na funkcjonowanie gruczołów łojowych i jest odpowiedzialny za powstawanie pryszczy. Pod wpływem tego hormonu gruczoły wydzielają nadmierną ilość sebum, które zatyka pory. Z kolei one stanowią idealne miejsce do namnażania się bakterii, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych – bolesnych, ropnych pryszczy na plecach, ramionach, dekolcie oraz twarzy.
Inne przyczyny pryszczy na plecach u dorosłego
Zaburzenia hormonalne to nie jedyna przyczyna powstawania wyprysków. U osób dorosłych, po 30 r.ż., pryszcze na plecach mogą być wywołane przez czynniki takie jak:
- przyjmowanie niektórych leków (sterydowych, przeciwpadaczkowych),
- czynniki genetyczne ,
- silny, przewlekły stres ,
- ogólne przemęczenie ,
- nietolerancja glutenu czy nabiału,
- złe nawyki żywieniowe – zbyt częste sięganie po produkty wysoko przetworzone i zawierające duże ilości cukru,
- wysuszenie skóry m.in. przez działanie promieni UV,
- szkodzące skórze kosmetyki – m.in. niektóre kolorowe żele pod prysznic zawierające sztuczne barwniki,
- noszenie ubrań ze sztucznych tkanin nieprzepuszczających powietrza.
Przyczyny pryszczy na plecach u kobiet
Za pryszcze na plecach u kobiet często odpowiadają zaburzenia hormonalne, a dokładniej nadmiar w organizmie androgenów, męskich hormonów. Poza zmianami skórnymi symptomy, które powinny skłonić do zbadania poziomu androgenów, to nieregularne miesiączki i hirsutyzm – nadmierne owłosienie.
Domowe sposoby na pryszcze na plecach
Ze względu na trudną lokalizację, pryszczy na plecach trudniej jest się pozbyć niż tych na twarzy. Jednak stosując się do kilku podstawowych zasad można zmniejszyć ryzyko rozsiewania i powstawania kolejnych zmian.
Najważniejszą sprawą jest zachowanie właściwej higieny. Codzienne mycie ciała usunie nadmiar sebum i zrogowaciały naskórek. Pacjenci borykający się z pryszczami na plecach powinni także stosować kosmetyki, przeznaczone specjalnie do skóry problematycznej. Warto także do swojej pielęgnacji dołączyć kosmetyki nawilżające i łagodzące, które poprawią stan podrażnionej skóry. Należy także unikać stosowania preparatów natłuszczających skórę oraz zawierających w swoim składzie alkohol, który niepotrzebnie wysuszy skórę. Amatorzy ziołowych terapii mogą także wypróbować kąpieli z dodatkiem naparu z bratka, szałwii czy rumianku. Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.
Twoim problemem są nieestetyczne zmiany skórne, z którymi nie potrafisz sobie poradzić? Omów swój problem z dermatologiem. Już teraz umów się na wizytę przez LekarzeBezKolejki.pl.
Trądzik na plecach - czy to zaburzenia hormonalne?
Przyczyny pryszczy na plecach
Niektóre leki hormonalne, takie jak sterydy czy tabletki antykoncepcyjne, mogą wpływać na powstawanie trądziku na plecach.
Występuje on również częściej w okresie dojrzewania. Przypuszcza się, że wzrastający w tym okresie poziom testosteronu (pozwalający na rozwój cech płciowych u mężczyzn oraz zwiększający masę kostną u kobiet) wpływa na zwiększone wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe.
U wielu osób wraz z końcem okresu dojrzewania trądzik na plecach ustępuje samoistnie.
Wiadomo również, że trądzik na plecach dotyczy mężczyzn w większym stopniu niż kobiet.
Na temat powiązania trądziku z tabletkami antykoncepcyjnymi przeczytasz w naszym artykule: Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Hormony pomagają na trądzik czy go wzmagają?
Pryszcze na plecach - nieestetyczny problem
Wydawałoby się, że pryszcze są przypadłością typowo młodzieńczą - nawet 80-85% nastolatków boryka się z tym problemem. Jednak wypryski na plecach mogą pojawić się w każdym wieku i bardzo często pojawiają się u osób, u których problem ten występuje też na twarzy.
Pryszcze na plecach powstają wskutek zwiększonej produkcji łoju (sebum). Łój produkowany jest przez gruczoły łojowe, które wnikają do mieszka włosowego. Nadmiar wydzielanego sebum prowadzi do utworzenia tzw. czopu rogowego, który blokuje ujście mieszka włosowego i powoduje zbieranie się w tym miejscu łoju i keratyny tworząc doskonałe warunki do rozmnażania się bakterii (Propionibacterium acnes), które to odpowiadają za powstanie stanu zapalnego. Największą ilość zmian zapalnych obserwuje się zazwyczaj na górze pleców i w okolicy ramion, ponieważ w tych miejscach skóra jest najgrubsza i znajduje się tam najwięcej gruczołów łojowych.