Oto propozycja na tytuł artykułu - "Jak skutecznie usunąć blizny domowymi sposobami"

Jak usunąć blizny

Jak powstają blizny i jak dbać o skórę z blizną

Często nieduże blizny powstają wskutek działań człowieka, który nie pozwala skórze zagoić się powoli i samoistnie. Dlatego też nie należy ran rozdrapywać czy też zdrapywać strupków. Nie należy wyciskać niedoskonałości skóry, szczególnie ropnych zmian trądzikowych. Wyciskanie prowadzi do rozsiewania się choroby, zaś po zagojeniu na twarzy pozostają brzydkie, małe blizny i zagłębienia w skórze.

Niekiedy rany są zbyt głębokie, aby skóra mogła się zagoić bez śladu. O takie blizny, szczególnie blizny pooperacyjne, należy szczególnie dbać. Blizny nie znikną, jednak możemy znacznie zatuszować ich widoczność. Ważne jest, aby nie naciągać skóry. Jeśli blizna tworzy się w miejscach zgięcia na łokciach czy na nogach, nie należy ćwiczyć tego miejsca zbyt intensywnie, aby nie powodować rozciągania się blizny. Po operacjach na brzuchu lub cesarskim cięciu należy dbać, aby nie doszło do nadwagi. Skóry z blizną nie należy wystawiać na promieniowanie słoneczne, nie opalać się ani nie korzystać z solarium przez co najmniej rok. Słońce pobudza odkładanie się kolagenu w bliznach, przez co blizna może stać się większa, ciemniejsza i bardziej widoczna.

Blizny pooperacyjne

Szczególnie widoczne i szpecące są blizny pooperacyjne, gdyż zbyt duży uraz nie pozwala skórze zabliźnić się bez śladu. Na estetykę skóry wpływa także czas, gdyż z upływem czasu może powstać zgrubiała, czerwona blizna. Czerwona blizna pooperacyjna powstaje w wyniku zaburzeń w czasie gojenia się i będzie się utrzymywała na ciele przez wiele lat. Dlatego też blizny po szwach należy odpowiednio pielęgnować.

Po zabiegu warto stosować specjalne plastry na blizny pooperacyjne. Po zagojeniu się rany stosujemy maści z dodatkiem witaminy C, retinoidów, kwasu glikolowego czy witaminy E. Na blizny po szwach dobrze działa również delikatny masaż.

Aby usunąć lub zamaskować blizny po szwach stosuje się nowoczesne metody medycyny estetycznej jak mezoterapia, złuszczanie chemiczne, mikrodermabrazja czy laseroterapia. Jeśli już powstała zgrubiała, czerwona blizna najlepszą metodą jest usunięcie jej chirurgicznie.

Brodawka łojotokowa - czym jest i jakie są metody jej usuwania?

Brodawka łojotokowa to inaczej brodawka kłykcinowa, a ich przyczyna to wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). W przeciwieństwie do zwykłych brodawek, brodawki łojotokowe mają tendencję do powrotu. Istnieją jednak różne metody usuwania brodawek łojotokowych, w zależności od ich rodzaju i umiejscowienia. Najczęściej stosowaną metodą jest krioterapia, czyli zamrażanie brodawki niską temperaturą. Inne metody to między innymi usuwanie elektrochirurgiczne który polega na wypalaniu brodawki za pomocą prądu elektrycznego, czyli usunięcie brodawki przy pomocy lasera.

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak usunąć blizny? Naturalne sposoby na blizny

Popularnymi od wieków domowymi sposobami na usuwanie blizn jest stosowanie naturalnych substancji słynących z dobrego wpływu na skórę. To produkty lub rośliny o właściwościach regenerujących naskórek, stymulujących warstwy skóry do produkcji włókien kolagenowych, a także poprawiających jej elastyczność i nawilżenie.

Naturalny sposób na blizny - żel aloesowy i miód

Takie działanie przypisuje się aloesowi, miodowi czy olejowi kokosowemu. Zarówno żel aloesowy uzyskiwany z liści rośliny, jak i miód czy olej kokosowy są pełne witamin i substancji odżywczych. Przyspieszają więc procesy gojenia – miód i aloes od wieków słyną jako naturalne leki na oparzenia czy trudno gojące się rany.

Naturalny sposób na blizny - olej kokosowy

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym natomiast wpływają na stan skóry. Jednak warto powiedzieć sobie jasno – żaden z tych produktów nie sprawi, że blizna zniknie całkowicie, choć na pewno środki z aloesem, miodem czy olejem kokosowym mogą sprawić, że rana zabliźni się szybciej i w prawidłowy sposób.

Naturalny sposób na blizny - witamina E

Wiele w kontekście usuwania blizn mówi się też o witaminie E, która stosowana na ślady po ranach ma je wygładzać i zmniejszać. Badania prowadzone z użyciem tej substancji wykazały jednak, że witamina E (choć wpływa pozytywnie na nawilżenie i elastyczność skóry, rozjaśnia również przebarwienia), to jednak nie działa na blizny. Niektóre testy wykazały nawet, że może powodować kontaktowe zapalenie skóry w miejscach, gdzie była stosowana na bliznę.

Naturalny sposób na blizny - olejki eteryczne

Najlepsze wyniki w rozjaśnianiu blizn i zmniejszaniu ich widoczności uzyskały w badaniach olejki eteryczne, szczególnie olejek różany ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych.

Olejek z dzikiej róży ma niezwykłą moc regenerującą. Jak pokazują wyniki badania z 2015 roku, stosowanie olejku u pacjentów poprawiło wygląd blizn pooperacyjnych.

Skuteczne leczenie blizn!

Leczenie blizn można wspomóc środkami dostępnymi w aptece bez recepty, do wyboru mamy wiele preparatów o różnym działaniu. Plastry na blizny oraz żele silikonowe można stosować już na wczesnym etapie gojenia się rany. Zmniejszają one powierzchniową utratę wody, jednocześnie utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia. Do pielęgnacji różnego rodzaju blizn możemy zastosować KELO-COTE® plaster silikonowy w żelu o opatentowanej formule i unikalnej technologii przylegania do skóry SILICLEAR COMPLEX, który pomaga zapobiegać nieprawidłowemu bliznowaceniu i bliznom przerosłym oraz poprawia wygląd już istniejących, zachowując jednocześnie równowagę nawilżenia i naturalną elastyczność skóry. Stosując w leczeniu blizn Kelo-cote® plaster silikonowy w żelu możemy skutecznie zadbać o bliznę i mieć pewność, że nieestetyczny ślad po uszkodzeniu skóry nie zostanie z nami na zawsze.

Skuteczność działania plastra silikonowego w żelu Kelo-cote® w leczeniu wszystkich rodzajów blizn: pooperacyjnych, pooparzeniowych, pourazowych, potrądzikowych, oraz po cesarskim cięciu została potwierdzona badaniami klinicznymi.

Co powinno nas zaniepokoić w procesie powstawania blizny?

Blizna powstaje w ciągu kilku tygodni od urazu. Proces gojenia się miejsca, w którym doszło do przerwania ciągłości skóry, ma swój określony przebieg i powinien zakończyć się określonym skutkiem, czyli powstaniem blizny. Prawidłowa blizna powinna mieć jasny, perłowy odcień i nie powinna wystawać znacząco poza poziom skóry. Normalne jest , że w pierwszych tygodniach ślad po ranie powiększa się, z czasem jednak blizna powinien zanikać. Niestety nie zawsze tak się dzieje, zdarzają się przypadki, że powstająca blizna ma ciemnoczerwony kolor, jest gruba i bolesna. To sygnały, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do szybkiego działania.

Im wcześniej zaczniemy dbać o bliznę, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie w przyszłości mniej widoczna lub całkiem zaniknie. Ważny jest dobór odpowiednich preparatów i regularne zabiegi pielęgnacyjne, w przeciwnym razie nasze działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Już na wczesnym etapie gojenia się rany zadbajmy o to, by w zależności od potrzeb przemywać ranę i regularnie zmieniać opatrunek. Do pielęgnacji należy stosować łagodne środki antyseptyczne, które odkażą ranę, ale nie podrażnią skóry. Starajmy się nie zrywać powstających strupków, by nie doprowadzić do infekcji. Jeżeli rana powstała w miejscu zwiększonego napięcia skóry, jak kolana czy łokcie, starajmy się unikać nadmiernej aktywności fizycznej, by zapobiec rozejściu się blizny. W okresie letnim pamiętajmy o prawidłowej ochronie przeciwsłonecznej – wystrzegajmy się nadmiernej ekspozycji na słońce oraz stosujmy kremy ochronne z wysokim filtrem.

Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...

Gdy pojawia się stan zapalny, ropa, torbiel, świąd i zaczerwienienie, może być to zapalenie mieszków włosowych, a wówczas możemy mieć do czynienia z zakażeniem gronkowcem złocistym lub wirusem czy grzybem.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Jest to chociażby sytuacja, w której dochodzi do przerwania ciągłości skóry, czego przykładem może być rozdrapywanie lub wyciskanie niedoskonałości i dodatkowe eksponowanie ich na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej fotoprotekcji.

Czytaj dalej...