Jak skutecznie pozbyć się plam po trądziku?

Czy przebarwienia po trądziku znikną?

Choć zdarza się, że potrądzikowe zmiany hiperpigmentacyjne znikają samoistnie, większość z nich wymaga podjęcia działań, zmierzających do ograniczenia ich widoczności. Jakich? Wiele osób sięga po produkty o działaniu rozjaśniającym. Ich składniki to witamina C, kwas azelainowy lub kojowy, niacynamid czy ekstrakt z lukrecji. Inną metodą walki z przebarwieniami są złuszczające peelingi oraz wyrównujące koloryt skóry preparaty maskujące.

Na przebarwienia po trądziku znane są także domowe sposoby, takie jak okłady z plastrów cytryny, stosowanie sody oczyszczonej lub wody utlenionej. Wiążą się one jednak z dużym ryzykiem podrażnienia skóry, a ich skuteczność nie jest wysoka. Bezpieczną i przynoszącą satysfakcjonujące efekty metodą na zmiany potrądzikowe są specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej. To dobry wybór zwłaszcza w przypadku głębokich i zaawansowanych zmian barwnikowych.

Przebarwienia po trądziku – domowe sposoby oraz zabiegi

Przebarwienia po trądziku można zwalczać domowymi sposobami. Na przykład stosując produkty, które dostępne są w każdej kuchni. Od dawna znane są rozjaśniające i wybielające właściwości cytryny. Wacikiem zamoczonym w soku z cytryny można bezpośrednio smarować przebarwienia. Podobne działanie ma świeży ogórek i pomidor. Plasterki warzyw można przykładać na twarz, co zadziała rozjaśniająco na przebarwienia po trądziku. Można również zrobić maseczkę z cytryny, startego ogórka, oliwy z oliwek oraz jogurtu naturalnego i nałożyć ją na twarz na 15 minut. Działanie rozjaśniające posiada też czosnek. Zmieszany z sokiem z limonki może być aplikowany bezpośrednio na przebarwienia po trądziku. Zmiany można również potraktować olejem lnianym, który rozjaśnia, odżywia i regeneruje skórę. Ważne tylko, aby użyte produkty były świeże, a zabiegi były wykonywane regularnie.

Oczywiście, wygodniejszym sposobem, który nie będzie wymagał od nas nakładu czasu i przygotowań będzie dobry krem na przebarwienia po trądziku. Najlepiej, by krem bazował na naturalnych składnikach. Niektóre naturalne składniki wykazują aktywne działanie rozjaśniające i są w stanie pokonać przebarwienia.

W sytuacji, gdy przebarwienia są bardzo ciemne, nie znikają po stosowaniu kremu oraz maseczek, warto pomyśleć o zabiegach medycyny estetycznej. Przebarwienia można usunąć za pomocą laseroterapii, peelingów chemicznych oraz mikrodermabrazji.

FAQ

1. Czy krem Sevolium usunie przebarwienia po trądziku?

Jeżeli przebarwienia nie są bardzo ciemne, naturalny krem Sevolium poradzi sobie z nimi. Musi być tylko regularnie stosowany, najlepiej jak tylko pojawi się wyprysk. Należy pamiętać, że gojenie się przebarwień wymaga czasu, może to trwać nawet kilka tygodni.

2. Jakich składników szukać w kremie na przebarwienia po trądziku?

Trzeba szukać składników pochodzenia naturalnego, o działaniu rozjaśniającym, np. ekstrakt z lukrecji, czy nanozłoto. Ważne, aby skład takiego preparatu działał też prewencyjnie, zapobiegając powstawaniu przebarwień oraz ograniczając ilość samych wyprysków, jak ma to miejsce w przypadku Sevolium.

3. Czy krem na przebarwienia po trądziku można kupić tyko w aptece?

Nie, można je znaleźć również w internecie (np. Sevolium) oraz w drogeriach. Warto tylko zapoznać się z etykietą, żeby mieć pewność, że krem na pewno bazuje na składnikach aktywnych pochodzenia naturalnego.

4. Czego nie powinien zawierać krem na przebarwienia po trądziku?

W kremie na przebarwienia należy unikać chemicznych dodatków takich, jak: silikony, parabeny, PEGi, czy EDTA. Te substancje nie mają pozytywnego wpływu na skórę, a wręcz mogą powodować podrażnienia i przesuszenie skóry.

5. Jakie działanie powinien mieć dobry krem na przebarwienia po trądziku?

Powinien działać rozjaśniająco na skórę i hamować nadmierną syntezę melaniny. Ważne jest też działanie nawilżające i regenerujące. Istotne jest też zapobieganie nowym przebarwieniom.

Bibliografia

1. Tilszer I., Usuwanie przebarwień. Część 2, 2007
2. Prandecka D., Kaniowska E., Przebarwienia skóry dlaczego powstają? 2006
3. Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, 2005
4. Dziewulska B., Zmiany skórne po kontakcie z roślinami, 2000
5. Galas N., Leczenie przebarwień. Przegląd metod, 2015

Jak usunąć przebarwienia po trądziku?

Jakie jeszcze zabiegi zmniejszają widoczność potrądzikowych przebarwień? W ich terapii wykorzystywane jest także osocze bogatopłytkowe, które pozyskiwane jest wcześniej z krwi pacjenta. Podobnie jak w przypadku innych metod, jego wstrzyknięcie przynosi efekt w postaci stymulacji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.

Na przebarwienia po trądziku stosuje się także peelingi chemiczne na bazie kwasu migdałowego, cytrynowego lub glikolowego. W efekcie ich działania dochodzi do odnowy naskórka, rozjaśnienia cery i jej przebudowy. Inną wykorzystywaną metodą jest radiofrekwencja mikroigłowa, będąca połączeniem zastosowania RF i mezoterapii mikroigłowej. Oddziaływanie fali elektromagnetycznej o częstotliwości radiowej skutkuje ogrzaniem tkanek, a w rezultacie obkurczeniem włókien kolagenowych. Mikronakłuwanie z kolei pobudza regenerację skóry.

Blizny i przebarwienia potrądzikowe – czym są i jak powstają?

Choć po walce z niedoskonałościami może się wydawać, że pokonaliśmy aktywną fazę trądziku, czego efektem jest gładka skóra, bardzo często pozostawia on ślad po swojej obecności, jakimi są blizny po trądziku i przebarwienia.

Przebarwienia po trądziku to plamki różnej wielkości, które mogą przyjmować różowy lub brązowy odcień. Najczęściej umiejscowione są na twarzy, jednak mogą wystąpić również w takich miejscach jak dekolt czy plecy. Jak powstają?

Kluczowym czynnikiem, jaki odpowiada za powstanie przebarwienia na skórze jest promieniowanie UV. To właśnie ono jest odpowiedzialne za zwiększoną produkcję melaniny. W połączeniu z toczącym się w skórze stanem zapalnym prowadzi do powstania nieestetycznego przebarwienia.

Z kolei blizny potrądzikowe to skutek występujących stanów zapalnych skóry, których gojenie nie zawsze przebiega w sposób prawidłowy. Jest to chociażby sytuacja, w której dochodzi do przerwania ciągłości skóry, czego przykładem może być rozdrapywanie lub wyciskanie niedoskonałości i dodatkowe eksponowanie ich na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej fotoprotekcji.

Między innymi dlatego tak ważne jest, by nie próbować samodzielnie wyciskać pryszczy ani ich rozdrapywać. Warto pamiętać, że jest to niehigieniczne i może prowadzić do roznoszenia bakterii na innych obszarach skóry.

Maseczki z naturalnych składników Maseczki z miodu, cynamonu czy zielonej herbaty mają właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, które mogą pomóc w redukcji stanu zapalnego i przyspieszyć gojenie pryszczy.

Czytaj dalej...

Do przyczyn wrośniętych włosków możemy zaliczyć uszkodzenie skóry , które w połączeniu z dostającymi się po skórę bakteriami i zanieczyszczeniami na przykład ze starej maszynki albo niewyczyszczonej końcówki depilatora powodują stan zapalny.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Żeby dokładniej widzieć miejsca do poprawk i, których mając szare , przezroczyste tło w tle nie do końca na pierwszy rzut oka widać, dodałem sobie dodatkową żółtą warstwę jako tymczasowe tło obrazka.

Czytaj dalej...