Jak skutecznie pozbyć się blizn po trądziku?
Jakie preparaty stosować na blizny zanikowe?
Blizny zanikowe powstają najczęściej po przechorowanym trądziku lub ospie wietrznej. Ich nazwa odnosi się do niedoboru tkanki łącznej w trakcie gojenia się ranek po krostach. W efekcie, blizny zanikowe wyglądają jak małe dołeczki w skórze. Występują zazwyczaj na twarzy, dekolcie, ramionach i plecach.
W celu uniknięcia pojawienia się blizn zanikowych należy unikać wyciskania i rozdrapywania krostek. Ważne jest również niezdrapywanie strupków. Na tym etapie pomocne może być stosowanie maści cynkowej, która łagodzi swędzenie.
Krostek nie można wyciskać, szkodliwe jest także zrywanie strupków. Aby zlikwidować świąd, krostki można smarować maścią cynkową. W momencie, gdy blizny zanikowe już się pojawią, warto sięgnąć po specjalistyczny krem, maść lub żel. Warte polecenia składniki preparatów przeznaczonych do walki z bliznami po trądziku to:
- ekstrakt z cebuli – wspiera rozkład kolagenu ułatwiając regenerację blizny oraz łagodzi stany zapalne w obszarze świeżych ranek.
- masa perłowa – stymuluje wytwarzanie fibroblastów oraz rozjaśnia i zmiękcza skórę zmniejszając widoczność blizn.
- alantoina – łagodzi i wygładza bliznę oraz pobudza namnażanie się komórek skóry, co przyspiesza jej regenerację.
- alfa-hydroksykwasy (AHA) – redukują widoczność blizny oraz wygładzają skórę.
- nadtlenek benzoilu – rozjaśniania przebarwienia po trądziku.
- heparynę – rozluźnia strukturę kolagenu co ułatwia regenerację blizny.
Usuwanie blizn po ospie - zabiegi w gabinetach kosmetycznych
Najskuteczniejszymi metodami usuwania blizn po ospie są zabiegi przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych. Wybór odpowiedniej metody należy do specjalisty który po obejrzeniu zmian oceni ich głębokość.
- Najprostszy i najtańszy zabieg to peeling chemiczny, który polega na użyciu specjalnych płynów, wywołujących łagodną reakcję chemiczną w górnej warstwie skóry. Kwas zwarty w peelingu złuszcza zewnętrzną warstwę i poprawiając wygląd głębokich blizn.
- Podobny do peelingu jest zabieg mikrodermabrazji polegający na zeszlifowywaniu górnej warstwy skóry specjalnym narzędziem – obrotową szczoteczką.
- Inną metodą jest mezoterapia igłowa, która polega na wprowadzaniu do warstwy podskórnej aktywnych substancji pobudzających regenerację tkanek i produkcję włókien kolagenowych w bliźnie.
- Skuteczny jest również zabieg z użyciem lasera, który powoduje w bliźnie mikrouszkodzenia, zmuszając skórę do rozpoczęcia nowego, tym razem prawidłowego procesu ich gojenia.
- Nowoczesna technologia pozwala również na wypełnianie dziur po ospie. Do takiego zabiegu stosuje się kwas hialuronowy – naturalną i bezpieczną substancję. Efekt wypełnienia blizn jest natychmiastowy, niestety nie wieczny - utrzymuje się ok. 2 lat, ale jednocześnie poprawia stan blizny, ponieważ pobudza naturalne procesy regeneracji skóry i wytwarzanie kolagenu.
- Zabiegiem coraz częściej stosowanym w usuwaniu blizn po ospie jest też mikroigłowanie. Zabieg działa na tej samej zasadzie, co zabieg laserem. Narzędzie z igłami powoduje w miejscu blizny uszkodzenia, które zaczynają się zabliźniać. Procedura może wymagać kilkukrotnego powtórzenia, można ją też łączyć z wprowadzaniem do skóry składników aktywnych.
Czytaj też:
- Maść na blizny, plastry, żel czy krem - co stosować na blizny
- Maści na blizny - skład, działanie, skuteczność
- Krem na blizny - skład, działanie, skuteczność
- BLIZNY - jak ich uniknąć, jak się ich POZBYĆ
Jak wyglądają blizny po ospie?
Charakterystyczne dla blizn po ospie jest wyraźne wgłębienie i czasem "pomarszczenie" na powierzchni skóry. Głębokość zależy od tego, czy rana była zabrudzona, intensywnie drapana czy ocierana, no. w pobliżu gumki od bielizny. Kształt "wybrzuszenia" wyodrębnionego przez wgłębienia: okrągły, półokrągły, szpiczasty lub grudkowaty. najczęściej zmiana przyjmuje odcień zbliżony do kolorytu skóry, chociaż początkowo jest różowa, potem bladnie, może też przyjąć sinawy kolor.
Nie każdy, kto choruje na wiatrówkę musi mieć po niej ślady w postaci blizn po ospie. Większość osób nie ma nawet najmniejszego śladu po krostach, bez względu na to, czy przebieg ich choroby był lekki czy ciężki, lub czy mieli dużo czy mało pęcherzy.
Aby nie doprowadzić do powstania blizn po ospie należy unikać rozdrapywania krostek, co oczywiście jest trudne, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, bo zmiany bardzo swędzą.
Warto jednak próbować: pomaga stosowanie chłodzących preparatów zmniejszających świąd oraz obcinanie paznokci, co utrudnia rozdrapywanie pęcherzyków. Konieczne jest też dbanie o higienę w czasie choroby.
Teoria, że w czasie ospy nie powinno się myć jest nieprawdziwa i szkodliwa – unikanie wody i mydła prowadzi do nadkażeń, czyli zainfekowania ranek bakteriami. Nie wolno jedynie przesiadywać w wodzie zbyt długo – lepiej zastąpić kąpiel w wannie szybkim prysznicem.
Na zmniejszenie blizn po ospie wpływa też unikanie słońca – nie powinno się wystawiać świeżych śladów na działanie promieni UV.
Co stosować na blizny? Maść, plastry, żel czy krem?
Co stosować na blizny, aby przyspieszyć ich gojenie lub je rozjaśnić? Różne blizny wymagają jednocześnie odmiennej pielęgnacji. Żele, kremy i maści wyglądają bardzo podobnie, jednak mają inne właściwości. W aptekach dostępnych jest wiele różniących się od siebie preparatów przeznaczonych do pielęgnacji blizn. Jak dobrze wybrać preparat na blizny? Czy maści mogą zmniejszyć widoczność blizn? Na jakie blizny stosować plastry, a na jakie żele?
Wybór odpowiedniego rodzaju preparatu aptecznego powinien przede wszystkim zależeć od typu blizny oraz etapu jej regeneracji. W każdym przypadku mamy do czynienia z obszarem zajętym przez tkankę włóknistą, która zastępuje normalną skórę po zabliźnieniu rany. Blizny pojawiają się w wyniku biologicznego procesu gojenia się poważnych uszkodzeń skóry. Ich obecność jest częścią naturalnego procesu gojenia.
Tkanka blizny zawiera kolagen, tak samo jak zdrowa skóra. Ułożenie jego włókien w bliźnie jest jednak inne, co nadaje jej odmienny wygląd i cechy. W zdrowej skórze włókna kolagenu tworzą równomierny, koszyczkowaty splot.
W tkance blizny włókna są ułożone w jednym kierunku. Taka struktura kolagenu jest niższej jakości niż ta występująca w zdrowej tkance. Sprawia to, że tkanka blizny ma mniejszą elastyczność oraz odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Z tego wzglądu blizny są mniej odporne na promieniowanie słoneczne.
Prawidłowa pielęgnacja blizny ułatwia regenerację uszkodzonej tkanki. Ważne jest, aby rozpocząć ją na jak najwcześniejszym etapie. W przypadku zabliźniających się ran pooperacyjnych i oparzeń, najlepszym pierwszym wyborem są plastry silikonowe. W późniejszych fazach regeneracji blizny dobrze sprawdzają się żele, kremy i maści. Preparaty te wyglądają dość podobnie, jednak różnią się od siebie właściwościami.
