Jak skutecznie pozbyć się czarnych pryszczy - 10 prostych sposobów

Jak pozbyć się syfów w uchu

O ile na twarz najlepsza jest maseczka na wągry, to w uchu trudno ją zastosować. Jeżeli lekarz stwierdzi, że zaskórniki w uchu są wynikiem zmian hormonalnych, to zdecyduje o formie leczenia. Często głównym elementem leczenia jest podanie odpowiedniego antybiotyku, czasem też innych leków regulujących.

Sama krosta w uchu może zostać usunięta drogą mechaniczną. W zależności od tego w jakim miejscu pojawiły się czarne wągry można pozbyć się ich samodzielnie lub udać się do kosmetyczki. Kiedy zaskórniki w uchu są dostępne, to można spróbować je usunąć plastrami. Raczej trudne będzie wyciskanie wągrów, chyba, że ktoś nam pomoże.

Pryszcze w uszach, które są trudno dostępne z reguły są też słabiej widoczne. Można więc zaczekać z ich mechanicznym usuwaniem. Zamiast tego warto zastosować miejscowo jakąś maść, krem lub okłady antybakteryjne. Po takiej kuracji syfy w uchu powinny zniknąć same. Kiedy już wyregulujemy hormony w ciele, dobrze jest zachować pewne praktyki i odpowiednią dietę, żeby zaskórniki w uchu nie wróciły.

Jak usunąć zaskórniki z nosa? Jakie są sposoby na usunięcie wągrów?

Czarne zaskórniki na nosie to także problem estetyczny. Czarne zaskórniki są szczególnie widoczne na nosie ze względu na jego centralne położenie na twarzy. Oto kilka kroków, które można podjąć, aby wyeliminować zaskórniki zamknięte i otwarte:

Regularne oczyszczanie

To podstawowy krok w walce z zaskórnikami. Delikatne i niepodrażniające kosmetyki do oczyszczania i mycia twarzy usuwają nadmiar łoju i zapobiegają zatykaniu porów. Ważna jest dokładna higiena skóry przynajmniej dwa razy dziennie, aby usunąć nadmiar sebum i martwe komórki skóry, które mogą zatykać pory.

Złuszczanie – peelingi na zaskórniki

Kosmetyki złuszczające z kwasem salicylowym lub kwasem glikolowym stosowane na skórę nosa pomagają usunąć martwy naskórek i przyczyniają się do odblokowania porów. Zaleca się peeling skóry 2-3 razy w tygodniu, zależnie od jej wrażliwości. Należy ostrożnie wykonywać peelingi jeśli na twarzy występują zmiany zapalne.

Oczyszczanie parowe skóry

Parówki na twarz mogą pomóc otworzyć pory i ułatwić usuwanie zatkanych porów. Sprawdzonym domowym sposobem na zaskórniki jest umieszczenie twarzy nad miską z gorącą wodą i przykrycie głowy ręcznikiem. Spulchnione i rozszerzone pory ułatwiają usuwanie ciemnych zaskórników. Tego zabiegu nie można jednak wykonywać zbyt często ani przybliżać twarzy zbyt blisko gorącej wody, aby nie podrażnić skóry.

Paski na zaskórniki

To specjalny rodzaj plastrów, które „przyklejają się” do zaskórników i wyciągają je. To dobry sposób, aby zmniejszyć widoczność zmian.

Profesjonalne zabiegi na usuwanie zaskórników

Jeżeli domowe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto skonsultować się z dermatologiem. Profesjonalne zabiegi u dermatologa lub kosmetyczki, takie jak mikrodermabrazja lub peelingi chemiczne mogą być bardziej efektywne w usunięciu uporczywych zaskórników.

Pryszcze podskórne: jak powstają? Jak je leczyć?

Pryszcze podskórne miał kiedyś każdy. Niektóre z nich znikają, inne rosną i bolą każdego dnia coraz bardziej. Dopiero ocena stopnia nasilenia tego problemu daje odpowiedź, czy zmiany skórne w postaci cyst, torbieli i guzków świadczą o czymś poważniejszym. Sprawdź, jak rozpoznać pryszcze podskórne i o jakich chorobach może świadczyć ich powstawanie.

Spis treści

Pryszcze podskórne - jak je rozpoznać? W końcu pryszcz pryszczowi nierówny, dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić, to lepiej poznać swoje pryszcze. Ocenić ich wielkość, stopień zaawansowania, a przede wszystkim miejsce położenia. Najprościej podzielić pryszcze na te znajdujące się pod skórą i te "na powierzchni". Pryszcze podskórne wyglądają jak wybrzuszenia, wypustki o różnym kształcie i kolorze. Z kolei pryszcze na powierzchni to zwykle te, które już wyszły spod skóry i mają ropną końcówkę.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Kosmetyki na zaskórniki: kremy, peelingi, maski, toniki – jakie wybrać?

Kosmetyki na zaskórniki i do cery trądzikowej mogą mieć różne formy, takie jak: żele do mycia twarzy, toniki, peelingi, maski lub kremy. Wszystkie te produkty mają na celu oczyszczenie skóry, złuszczenie martwego naskórka, zredukowanie produkcji sebum, łagodzenie zmian zapalnych i zapobieganie powstawaniu nowych zaskórników. Wybór konkretnego produktu zależy od indywidualnych preferencji, rodzaju skóry i stopnia problemu z zaskórnikami, warto jednak włączyć je do codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że różne typy skóry dobrze reagują na wszystkie składniki, dlatego dobrze jest zacząć od stosowania produktów z niskim stężeniem aktywnych składników i obserwować reakcję skóry. W przypadku podrażnienia lub pogorszenia stanu skóry, należy skonsultować się z dermatologiem.

Jakie kosmetyki są polecane do codziennej pielęgnacji skóry z zaskórnikami?

  • krem na zaskórniki – dopasowany do typu skóry, redukujący wydzielanie sebum i delikatnie złuszczający, warto wybierać kremy odżywcze, silnie nawilżające i zawierające antyoksydanty,
  • tonik na zaskórniki – to ważny element codziennej pielęgnacji skóry, jego zadaniem jest oczyszczenie, redukcja produkcji sebum i przywrócenie naturalnego pH skóry, ważne, aby tonik nie zawierał alkoholu ani innych składników nadmiernie wysuszających i podrażniających skórę,
  • peeling na zaskórniki – do stosowania 2-3 razy w tygodniu, ma za zadanie głównie złuszczenie zrogowaciałych komórek, co ma zmniejszyć ryzyko zatykania porów, powstawania kolejnych zaskórników i ich widoczność, zamiast mechanicznych, do skóry z zaskórnikami lepiej wybierać peelingi enzymatyczne z kwasem glikolowym lub salicylowym,
  • maseczka na zaskórniki – to ważne uzupełnienie codziennej pielęgnacji cery problematycznej, maski na zaskórniki mają za zadanie usuwać nadmiar sebum i złuszczać martwe komórki naskórka, dodatkowo składniki powinny głęboko nawilżać skórę, łagodzić stany zapalne i zapobiegać pojawianiu się nowych zaskórników,
  • plastry na zaskórniki – to specjalne paski, które są w stanie „wyciągać” otwarte zaskórniki i udrażniać zatkane pory skóry.

Jeśli na Twojej twarzy widać ponad 20 wyprysków ze stanem zapalnym albo wykwity pokrywają większą część twarzy, oznacza to, że masz trądzik zapalny a może nawet piorunujący , który wymaga leczenia dermatologicznego.

Czytaj dalej...

Gdy pojawia się stan zapalny, ropa, torbiel, świąd i zaczerwienienie, może być to zapalenie mieszków włosowych, a wówczas możemy mieć do czynienia z zakażeniem gronkowcem złocistym lub wirusem czy grzybem.

Czytaj dalej...

W sytuacji, gdy zauważysz ją na swojej twarzy, być może będziesz chciał ją wycisnąć, aczkolwiek musisz wiedzieć, że wyciskanie pryszcza na ustach nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ może to jedynie doprowadzić do pogorszenia jego stanu.

Czytaj dalej...

Jest to chociażby sytuacja, w której dochodzi do przerwania ciągłości skóry, czego przykładem może być rozdrapywanie lub wyciskanie niedoskonałości i dodatkowe eksponowanie ich na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej fotoprotekcji.

Czytaj dalej...