Here is your H1 heading in Polish -htmlCopy codeJak wygląda guz rakowy?

Jak rozpoznaje się raka piersi?

Podstawowymi badaniami diagnostycznymi w kierunku raka piersi są mammografia i USG piersi . Mammografia częściej jest przeznaczona dla kobiet po 40. roku życia, a USG piersi na młodszych kobiet. Te dwa badania traktuje się jednak też uzupełniająco. W przypadku niepokojących wyników mammografii lub USG lekarz może zlecić biopsję lub wycięcie guzka w piersi, a następnie badanie histopatologiczne. Podstawowym badaniem w wykrywaniu raka piersi jest jednak samodzielne badanie w domu.

Źródła: Vincenzo De Giorgi i inni, Skórne objawy raka piersi, Dermatologia po Dyplomie 2011,2(4):53-62,
R. Kordek (red.), Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, Via Medica, Gdańsk 2013.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 13.07.2010.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Leczenie i rokowania nowotworu piersi

Wybór metody leczenia raka piersi zależy od jego typu i stadium rozwoju. Często stosuje się zabiegi chirurgiczne. Wśród nich można wyróżnić dwa rodzaje:

  • Lumpektomia, czyli zabieg polegający na usunięciu samego guza,
  • Mastektomia, czyli zabieg polegający na usunięciu całej piersi wraz z guzem.

Oprócz tego stosuje się również chemioterapię, radioterapię oraz hormonoterapię, które zwykle włączane są po operacji.

Na rokowania w przypadku nowotworów piersi wpływa wiele czynników, m.in.: rodzaj, stopień zaawansowania, wielkość, a także obecność przerzutów do węzłów chłonnych.

Skuteczność samego leczenia raka piersi jest wysoka, jednak kluczową rolę w kwestii rokowań odgrywa wczesne wykrycie choroby.

źródło: artykuł Partnera

Rak piersi – wczesne objawy nowotworu sutka

Rak piersi stanowi dużą grupę zróżnicowanych co do biologii i przebiegu nowotworów. Szacuje się, że nowotwór piersi stanowi 25% ogółu wszystkich nowotwór złośliwych wykrywanych u kobiet. W Polsce stwierdza się każdego roku kilkanaście tysięcy nowych przypadków. Częstość występowania choroby związana jest z poziomem cywilizacyjnym społeczeństwa, a szczyt zachorowań na raka piersi występuje u kobiet w wieku 50-69 lat.

Niepokojące są dane dotyczące występowania raka piersi u młodych kobiet – liczba nowych przypadków u kobiet w wieku 20-49 lat w ostatnich latach istotnie wzrosła.

Wiedza na temat nowotworów złośliwych piersi poszerza się i ulega zmianie. Choć nowe leki i opcje terapeutyczne pozytywnie wpływają na poprawę rokowania, to najważniejsze pozostaje wykrycie raka piersi na wczesny etapie zaawansowania. Pomóc może w tym zachowanie tzw. czujności onkologicznej wyrażającej się znajomością potencjalnych objawów raka piersi oraz korzystanie z badań profilaktycznych i przesiewowych (skrining).

Poniższy poradnik zawiera informacje dotyczące objawów raka piersi, metod wykrywania guzów w piersiach oraz rokowań przy raku piersi.

SPIS TREŚCI:

  • Rak piersi – jakie daje objawy
  • Lista najczęstszych objawów raka piersi
  • Jak wykryć nowotwór piersi
  • Rak sutka – mammografia i usg piersi
  • Rak piersi – metody leczenia
  • Rak piersi – rokowania

Stanowi miejsce odniesienia dla poszukiwanej, docelowej większej struktury kostnej, mięśniowej czy jako określenie położenia narządu i postawienia diagnozy co do przybliżonej lokalizacji dolegliwości bólowych danej okolicy.

Czytaj dalej...

W takich właśnie przypadkach egzema mylona jest z AZS, ponieważ przyczyną tej choroby jest kilka czynników występujących jednocześnie, jak upośledzone funkcje układu odpornościowego, czynniki zewnętrze i zmiany w strukturze skóry.

Czytaj dalej...

Co istotne, nawet w okresach, gdy nie obserwuje się zewnętrznych symptomów choroby, w głębszych warstwach skóry może trwać proces zapalny, który zwiększa ryzyko nagłego wystąpienia reakcji alergicznych.

Czytaj dalej...

Leki, które są stosowane przy współistnieniu chorób ze strony układu pokarmowego nie będą oddziaływać w sposób bezpośredni na zmiany chorobowe, jednak mogą zmniejszyć ich objawy poprzez eliminowanie czynników predysponujących.

Czytaj dalej...