Here is your H1 heading in Polish -htmlCopy codeJak wygląda guz rakowy?

Jak rozpoznaje się raka piersi?

Podstawowymi badaniami diagnostycznymi w kierunku raka piersi są mammografia i USG piersi . Mammografia częściej jest przeznaczona dla kobiet po 40. roku życia, a USG piersi na młodszych kobiet. Te dwa badania traktuje się jednak też uzupełniająco. W przypadku niepokojących wyników mammografii lub USG lekarz może zlecić biopsję lub wycięcie guzka w piersi, a następnie badanie histopatologiczne. Podstawowym badaniem w wykrywaniu raka piersi jest jednak samodzielne badanie w domu.

Źródła: Vincenzo De Giorgi i inni, Skórne objawy raka piersi, Dermatologia po Dyplomie 2011,2(4):53-62,
R. Kordek (red.), Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, Via Medica, Gdańsk 2013.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 13.07.2010.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Rak piersi – rokowania


Rokowania przy raku piersi zależą od zaawansowania choroby, co podkreśla znaczenie wczesnego wykrycia guza oraz znajomości potencjalnych objawów raka piersi.

Odsetek 10-letnich przeżyć chorych na wczesnego raka piersi wynosi ponad 70% (89% w przypadku choroby ograniczonej do guza i 62% w zaawansowaniu lokoregionalnym).

U części osób z rakiem piersi, pomimo wdrożonej terapii, dochodzi do wznowy choroby. Nawrót procesu nowotworowego może mieć charakter miejscowy lub odległy, co oznacza, że komórki nowotworowe występują w różnych miejscach w organizmie.

W momencie pojawienia się przerzutów odległych, raka piersi staje się chorobą przewlekłą oraz nieuleczalną. Nawet przy założeniu, że całkowite wyleczenie w momencie wznowy jest niemożliwe, dzięki najnowszym terapiom możliwe jest uzyskanie wieloletnich okresów wolnych od objawów choroby.

Rak piersi – leczenie


Wczesne wykrycie guza pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia raka piersi. W związku z tym, wszystkie kobiety powinny zachować czujność onkologiczną wyrażającą się znajomością objawów raka piersi oraz przestrzeganiem zasad profilaktyki. Należy również niezwłocznie konsultować z lekarzem wszelkie niepokojące symptomy mogące sugerować rozwój raka piersi.

Leczenie nowotworu w dużej mierze zależy od stadium choroby, możemy wyróżnić: wczesnego, miejscowo zaawansowanego oraz przerzutowego raka piersi (IV stadium).

Rak piersi jest chorobą zróżnicowaną, występują 3 główne typy biologiczne (r ak hormonozależny, r ak HER2-dodatni, rak piersi potrójnie ujemny.

Rak przedinwazyjny przewodowy piersi (DSCI) wymaga leczenia chirurgicznego lub leczenia oszczędzającego pierś z uzupełniającą radioterapią, albo wykonania mastektomii.

W leczeniu radykalnym wczesnego raka piersi stosuje się: chirurgię, radioterapię, hormonoterapię, chemioterapię oraz leczenie anty-HER2.

Oznacza to, że optymalna strategia leczenia raka piersi powinna uwzględniać wielodyscyplinarną terapią skojarzoną. Wykorzystuje się zarówno metody leczenia miejscowego (zabieg chirurgiczny raka piersi i radioterapię) oraz postępowanie systemowe (chemioterapia, hormonoterapia, leczenie celowane molekularnie, immunoterapia, koniugaty).

Podstawą do ustalenia właściwej sekwencji leczenia raka piersi jest wynik badania histopatologicznego, ustalenie czynników prognostycznych i predykcyjnych oraz określenie stopnia zaawansowania choroby.

Jak podkreślają eksperci, w przypadku raka piersi ważne jest, aby leczyć się w tzw. Breast Cancer Unit (ośrodku specjalizującym się w skoordynowanym leczeniu raka piersi) lub w szpitalu, w którym pracuje doświadczony personel.

Świeża krew w stolcu lub stolec ciemnobrunatny, naprzemienne zaparcia i biegunki, wzdęcia, śluz w stolcu, to objawy raka, które wymagają specjalistycznych badań rektoskopii, badania rektosigmoidoskopem lub kolonoskopem.

Czytaj dalej...

Egzema, inaczej wyprysk, to grupa schorzeń o podłożu dermatologicznym, które objawiają się stanem zapalnym wierzchnich warstw skóry, rozwijającym się na skutek ekspozycji na określone bodźce alergiczne.

Czytaj dalej...

Co istotne, nawet w okresach, gdy nie obserwuje się zewnętrznych symptomów choroby, w głębszych warstwach skóry może trwać proces zapalny, który zwiększa ryzyko nagłego wystąpienia reakcji alergicznych.

Czytaj dalej...

Leki, które są stosowane przy współistnieniu chorób ze strony układu pokarmowego nie będą oddziaływać w sposób bezpośredni na zmiany chorobowe, jednak mogą zmniejszyć ich objawy poprzez eliminowanie czynników predysponujących.

Czytaj dalej...