Jak wygląda rak w ciele człowieka - Zrozumienie i Wyobrażenie
Przyczyny Występowania Raka Podstawnokomórkowego Skóry
Głównymi czynnikami ryzyka dla raka podstawnokomórkowego skóry są:
- czynniki genetyczne,
- ekspozycja na promieniowanie UV,
- narażenie na słońce, szczególnie w dzieciństwie i ekspozycje prowadzące do oparzeń,
- starszy wiek,
- płeć męska,
- jasny odcień skóry,
- terapia immunosupresyjna.
rak podstawnokomórkowy
Masz podobne znamiona?
rak podstawnokomórkowy
Czym są wyrostki kostne w ciele człowieka, jak wyglądają i jakie funkcje pełnią?
Wyrostek kostny ma podwójne oblicze. W anatomii wyrostek kostny pełni rolę punktu orientacyjnego na mapie układu szkieletowego. Natomiast wyrostek kostny powstały w trakcie trwania życia organizmu świadczy o zachodzących procesach chorobowych. Jak rozpoznać i gdzie szukać wyrostka kostnego w ciele?
Wyrostek kostny to twór stanowiący element kości, ale nie wszystkie kości mają wyrostki kostne. Wyrostki wtórnie powstałe jako narośla kostne obciążają zajętą kość. Wyrostki kostne na palcach i wytwórcze wyrostki kostne w kręgosłupie to najczęściej kojarzone wyrostki wtórne obciążające chorego dokuczliwymi objawami.
Czerniak skóry
Czerniak może rozwinąć się w obrębie istniejących zmian barwnikowych, które wystawiane są na działanie promieniowania słonecznego, jednak komórki nowotworowe mogą pojawić się również w obrębie zdrowej skóry. Dość szybko nacieka w głębsze warstwy skóry, powodując przerzuty np. do kości i węzłów chłonnych.
W przypadku czerniaka najczęściej mamy do czynienia ze zmieniającą swój kształt plamą lub nieregularnym, przyrastającym na boki i ku górze pieprzykiem. Czerniak nie musi mieć bardzo ciemnego koloru – mogą na niego wskazywać zmiany o różnej barwie np. jasnobeżowe plamy, brązowe pieprzyki, a także fioletowa lub czarna narośl na skórze, która początkowo może przypominać krwiak. Czerniak nie pojawia się z dnia na dzień, jednak dość szybko daje przerzuty, dlatego osoby, których skóra pokryta jest znamionami barwnikowymi, powinny poddawać się badaniom diagnostycznym. W przypadku czerniaka stosowana jest tzw. skala ABCDE, która pomaga samodzielnie wykryć znamiona mogące wskazywać na czerniaka. Uwzględnia ona charakterystyczne cechy czerniaka, czyli:
- A – asymetryczny kształt zmiany skórnej,
- B – poszarpane, nierówne brzegi zmiany skórnej,
- C – ciemny kolor zmiany skórnej, kolor niejednolity,
- D – duży rozmiar zmiany skórnej – diagnostyce w kierunku czerniaka powinny zostać poddane wszystkie znamiona, których wielkość przekracza 6 mm,
- E – ewolucja zmiany skórnej.
Choć czerniak kojarzony jest przede wszystkim z ciemnym kolorem, to może zostać zdiagnozowana także postać pozbawiona barwnika. Zdarza się, że na czerniaka skóry wskazuje nagłe odbarwienie się pieprzyka lub pojawienie się na skórze zmiany np. guzka, który nie różni się od niej kolorem.
Przyczyny raka skóry
Większość raków skóry rozwija się na skutek oddziaływania na organizm czynników mutagennych, jednak choroby o podłożu nowotworowym mogą być także zapisane w naszych genach. Tak jest w przypadku niektórych zespołów wad wrodzonych oraz występowania rodzinnych predyspozycji do rozwoju czerniaka skóry.
Do najczęstszych przyczyn rozwoju raka skóry zaliczamy promieniowanie słoneczne. Ryzyko rozwoju nowotworu skóry znacząco zwiększa częste wystawianie skóry na bezpośrednie działanie słońca. Szczególnie niebezpieczne są poparzenia słoneczne, które powodują poważne uszkodzenia powierzchniowych warstw skóry. Chcąc zmniejszyć ryzyko rozwoju raka skóry, trzeba przede wszystkim unikać przebywania na słońcu w godzinach 11-15, pamiętać o zabezpieczaniu skóry kremami z wysokim filtrem, których aplikację trzeba systematycznie powtarzać, a także unikaniu kąpieli słonecznych i korzystania z solarium. Choć opalona skóra wpływa na naszą samoocenę, to opalanie się może doprowadzić do rozwoju bardzo trudnych w leczeniu chorób skóry.
Ważne! Wielokrotnie ryzyko zachorowania na raka skóry zwiększają poparzenia słoneczne w okresie dzieciństwa! Niemowlęta i małe dzieci bezwzględnie nie powinny przebywać na pełnym słońcu, jeżeli ich skóra nie została zabezpieczona kremem z filtrem powyżej 50 SPF.
Inne czynniki ryzyka rozwoju raka skóry to:
- ukończenie 50. roku życia,
- częsty kontakt z chemikaliami i innymi substancjami o mutagennym działaniu,
- częsty kontakt z promieniowaniem jonizującym,
- przewlekłe drażnienie skóry np. zbyt ciasną odzieżą.
Jak wygląda typowy Rak Podstawnokomórkowy
Rak podstawnokomórkowy skóry to najczęstszy nowotwór skóry, który rozwija się z komórek warstwy podstawnej naskórka. Charakteryzuje się on powolnym wzrostem i jest szczególnie rozpowszechniony wśród osób o jasnej karnacji (fototyp skóry I–IV według WHO). Jego główne lokalizacje to obszary ciała narażone na działanie słońca, takie jak głowa czy szyja, choć może pojawić się także na innych częściach ciała, w tym błonach śluzowych.
Umów się na wideodermatoskopowe badanie wszystkich znamion w jednym z naszych ośrodków:
- Warszawa - Wideodermatoskopia, badanie znamion i pieprzyków
- Poznań - Wideodermatoskopia, badanie znamion i pieprzyków
- Wrocław - Wideodermatoskopia, badanie znamion i pieprzyków
- Kraków - Wideodermatoskopia, badanie znamion i pieprzyków
- Szczecin - Wideodermatoskopia, badanie znamion i pieprzyków
- Gdynia - Wideodermatoskopia, badanie znamion i pieprzyków
- Katowice - Wideodermatoskopia, badanie znamion i pieprzyków
- Łódź - Wideodermatoskopia, badanie znamion i pieprzyków
rak podstawnokomórkowy