Jak wygląda trądzik różowaty - Objawy, Przyczyny i Metody Leczenia

Co na trądzik różowaty? Metody leczenia

Leczenie trądziku różowatego stanowi złożony proces, który jest uzależniony od stopnia nasilenia objawów oraz stadium choroby. Wśród metod, które stosuje się najczęściej, wymienić należy:

  • leczenie miejscowe, w ramach którego stosuje się maści i kremy zawierające takie substancje jak metronidazol, kwas azelainowy, sulfacetamid sodowy oraz nadtlenek benzoilu,
  • antybiotykoterapię – pacjentom podaje się m.in. erytromycynę, tetracyklinę oraz klindamycynę,
  • unikanie czynników odpowiedzialnych za zaostrzenie choroby, jak np. ekspozycji na słońce, silnych peelingów i złuszczania kwasami.

W leczeniu trądziku różowatego ważna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy, w ramach której zaleca się unikać stosowania kosmetyków na bazie alkoholu oraz tych o działaniu wysuszającym. Warto zadbać o poprawę bariery hydrolipidowej skóry poprzez nawilżanie i natłuszczanie skóry, a także regularne stosowanie kosmetyków z filtrem UV.

Trądzik różowaty – zapobieganie

Trądzik różowaty występuje u osób z predyspozycją genetyczną (występuje również u innych członków rodziny) bądź u osób ze skłonnością osobniczą do tego typu zmian skórnych. Tacy pacjenci powinni prawidłowo pielęgnować skórę, unikać pikantnych potraw, silnego nasłonecznienia (podczas ekspozycji na słońce stosować preparaty z filtrami co najmniej SPF 30), alkoholu, w miarę możliwości zredukować sytuacje stresowe.

Czy kontynuować leczenie izotretynoiną? Zażywam izotretynoinę, jednak cały czas wątpię, czy ten lek jest odpowiedni w moim przypadku. Czy może powinnam poszukać innego lekarza i zacząć leczyć się kolejny raz środkami antykoncepcyjnymi? Dodam, że podczas przyjmowania leku zmiany zajęły całą twarz. Nigdy wcześniej nie miałam problemów z cerą.

Trądzik różowaty – pierwsze objawy Czy na tym etapie wystarczyłoby leczenie laserem, czyli zamknięcie naczynek i pozbycie się rumienia, czy trzeba udać się do dermatologa i wdrożyć jakieś leczenie?

Czy trądzik różowaty jest chorobą zakaźną? Czy trądzik różowaty jest chorobą zakaźną? Mam w pracy kolegę, który ma zdiagnozowany - wygląda po prostu paskudnie, z jakimiś czerwonymi „czyrakami” na twarzy.

Jak wyleczyć trądzik różowaty? Od ponad trzech lat mam problem z trądzikiem różowatym. Dwukrotnie z polecenia dermatologa stosowałam antybiotyk Unidox Solutab 100 mg przez 2-3 miesięce (2x dziennie) bez większych rezultatów. Co mogę zrobić, żeby się go pozbyć?

Trądzik różowaty na nosie (rhinophyma), czyli podskórne zmiany guzkowate na nosie Proszę o podanie najnowszych metod leczenia trądziku różowatego. Mam 70 lat i cale życie z nim walczę. Ostatnio robią mi się zgrubienia na nosie.

Wybrane treści dla Ciebie

Trądzik - leczenie izotretynoiną: retinoidy doustne i stosowane miejscowo Od początku 2011 r. leczę trądzik na twarzy. Zaczęłam od kuracji antybiotykiem, przyjmowałam zastrzyki, próbuję leczyć trądzik laserem. Czym mogę wyleczyć tak uciążliwy trądzik?

Jak go leczyć?

Na szczęście rozwój medycyny pozwala na coraz skuteczniejsze leczenie trądziku różowatego, który dla pacjentów jest nie tylko problemem zdrowotnym, ale często też dużym obciążeniem psychicznym. Dobór terapii zależy od bardzo wielu czynników. Zwykle planowany jest indywidualnie, bo zależy od charakteru odchyleń w badaniach czy też preferowanych form leczenia przez pacjenta.

Podstawową terapią jest jednak zawsze skojarzone leczenie laserowe z odpowiednio dobraną farmakologią. Często są to terapie łączone, które wymagają cierpliwości i czasu.

Medycyna estetyczna i nowoczesne zabiegi laserowe są nieocenionym wsparciem w leczeniu trądziku różowatego. Nie tylko pozwalają na likwidację rumienia czy blizn potrądzikowych, ale przede wszystkim zwiększają skuteczność leczenia i (co bardzo ważne) komfort życia pacjenta.

fot. Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Leczenie trądzika różowatego

Jak wygląda leczenie trądzika różowatego

Leczenie trądzika różowatego stosuje lekarz dermatolog. Najczęściej zaleca on leczenie miejscowe maściami antybiotykowymi i żelami z metronidazolem. Stosuje się również kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu lub sulfacetamid sodowy. W przypadku silnych zmian wprowadza się leczenie ogólne przy pomocy antybiotyków.

Metod leczenia trądzika różowatego jest bardzo dużo. Pomocne mogą być również zabiegi laserowe lub fizykoterapeutyczne np. jonoforeza. Korzystne może być stosowanie krioterapii, która zamyka naczynia krwionośne.

Leczenie trądzika różowatego wymaga również poprawy diety. Warto stosować zdrową, zbilansowaną dietę z przewagą warzyw i owoców. Należy unikać produktów mocno przetworzonych, zawierających konserwanty i sztuczne dodatki.

Jeśli cierpimy na trądzik różowaty, warto wykluczyć z diety takie potrawy jak:

  • napoje i potrawy bardzo gorące,
  • produkty bogate w tyraminę, histaminę,
  • sery pleśniowe,
  • ostre przyprawy,
  • tłuste ryby morskie,
  • czekolada,
  • czerwone wino,
  • alkohol wysokoprocentowy,
  • kakao,
  • bakłażany,
  • cytrusy,
  • figi,
  • śliwki,
  • banany,
  • rośliny strączkowe,
  • nabiał.

Należy jednak pamiętać, że trądzik różowaty jest chorobą nieuleczalną. Jednak wczesne wykrycie, odpowiednia dbałość o skórę, prawidłowa dieta i zabiegi pomogą poprawić stan skóry. W niektórych przypadkach szpecących przerostów skóry stosuje się zabiegi chirurgiczne.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym

Szczególnie ważna jest pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym. Należy stosować kosmetyki do cery naczynkowej i wrażliwej, które delikatnie nakładamy na nos i okolice. Skóra z trądzikiem różowatym ma tendencje do przesuszania się, dlatego też warto stosować kremy nawilżające, które mają za zadanie odbudowę bariery lipidowej. Latem bardzo ważne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem. Najlepsze są filtry UV SPF50+, jak również posiadające ochronę przed promieniowaniem UVA PA+++ lub PA++++. Ponadto dwa razy w tygodniu wykonujemy delikatny peeling.

Przy uczuleniu na nikiel dobrze sprawdzą się emolienty plus, czyli takie produkty, które oprócz klasycznych składników nawilżających zawierają substancje dodatkowe, na przykład o działaniu przeciwzapalnym, regulującym mikrobiom czy też o działaniu przeciwświądowym.

Czytaj dalej...

Dermatoskopia cyfrowa odgrywa istotną rolę w monitorowaniu pacjentów z licznymi znamionami, w zespole znamion dysplastycznych oraz osobników z rodzinnym wywiadem w kierunku czerniaka, która daje możliwość oceny znamion w czasie pod względem wielkości, brzegów, rozkładu barwnika i symetrii lub asymetrii.

Czytaj dalej...

A jeśli twoja skóra jest ogólnie zaogniona lub jest pod wpływem infekcji powiedzmy, doznałeś oparzenia słonecznego lub opryszczki najlepiej poczekać, aż problem się zagoi, zanim poddasz się zabiegowi.

Czytaj dalej...

Nowoczesną alternatywą dla miejscowych glikokortykosteroidów są inhibitory kalcyneuryny, takie jak pimekrolimus czy takrolimus , które nie uszkadzają bariery naskórkowej i mogą być stosowane na delikatne partie skóry, na przykład na twarz czy dłonie.

Czytaj dalej...