Uczulenie na Twarzy - Objawy, Przyczyny i Sposoby Leczenia

Diagnostyka i leczenie uczulenia na twarzy

Jak sobie radzić z uczuleniem na twarzy? Przede wszystkim warto poszukać przyczyny , bo w niektórych wypadkach niezbędne może okazać się leczenie, np. dermatologiczne. W razie nawracających objawów należy wykonać testy alergiczne . Niezwykle ważna jest także próba wykluczenia uczulającego czynnika , czyli odrzucenie określonego pokarmu, wyeliminowanie stosowania kosmetyku, ochrona przed słońcem. Można sięgnąć także po leki OTC , czyli wydawane bez recepty, a w razie sytuacji, gdy objawy są dokuczliwe, warto udać się do dermatologa i zacząć stosować mocniejszą terapię.

Zmienioną skórę należy odpowiednio pielęgnować – nie wysuszać, nawilżać, zabezpieczać przed czynnikami zewnętrznymi typu słońce, wiatr. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym oraz letnim, kiedy doświadczamy skrajnych temperatur. Specjalną linią kosmetyków do skóry podatnej na egzemy są emolienty – zapytaj o nie farmaceutę. Aby zminimalizować objawy alergii, możesz pić herbaty ziołowe zawierające:

  • krwawnik pospolity,
  • koniczynę czerwoną,
  • miłorząb,
  • pokrzywę,
  • ostropest plamisty.

Mają one przede wszystkim działanie przeciwzapalne. Pamiętaj jednak, że istnieje ryzyko wystąpienia alergii krzyżowej, więc przed wprowadzeniem ziół do swojej diety koniecznie skonsultuj się z lekarzem alergologiem. Zimne okłady na podrażnione, swędzące i rozgrzane wypryski to metoda, którą możesz wykorzystać niezależnie od okoliczności – przyniosą ulgę i zminimalizują przykre dolegliwości, chociaż nie wyeliminują przyczyny. Podobne działanie łagodzące wykazują płatki owsiane. Możesz przygotować z nich maseczkę na bazie wody, z dodatkiem łyżki miodu i mleka.

Bibliografia:

  1. Galas N., Fotodermatozy – uczulenie na słońce, Kosmetologia Estetyczna 2015, 4, vol. 4.
  2. Głaz P., Kowalczuk D., Zjawisko alergii w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna 2019, 3, vol. 8.
  3. Narbut J., Choroby alergiczne skóry w praktyce lekarza rodzinnego, Wydawnictwo Edra Urban & Partner 2021.

Co to jest i jak objawia się uczulenie na twarzy?

Uczulenie na twarzy to potoczna nazwa alergii , choć zdaniem niektórych autorów pojęcia te nie powinny być używane zamiennie. Alergia uważana jest za zjawisko niewłaściwego rozpoznania przez organizm egzogennych substancji jako szkodliwych i użycie przeciwko nim układu odpornościowego. Reakcja taka nie jest jednak normalna i prawidłowa, utrudnia powrót do wygasania procesu. Alergia została zakwalifikowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do chorób cywilizacyjnych XXI wieku.

Jak objawia się uczulenie na twarzy? W zależności od tego, co jest jego przyczyną, a także, z jakim rodzajem alergii mamy do czynienia, może manifestować się przez zaczerwienienie, powstanie krostek, grudek lub charakterystycznej kaszki . Niekiedy towarzyszą mu także świąd, pieczenie, uczucie gorąca i nadmierna suchość skóry .

Czym jest uczulenie na gluten? Sprawdź, czy masz objawy alergii

Aby szybko złagodzić reakcję alergiczną, dobrze jest wiedzieć, co ją wywołało. Niekiedy objawy uczulenia pojawiają się natychmiast po zastosowaniu kremu czy nowego kosmetyku. Wtedy należy je odstawić i łagodzić reakcję zapalną. Jeśli alergia ma podłoże pokarmowe, konieczne jest oznaczenie alergenu i wyeliminowanie go z diety. Dotyczy to głównie dzieci, u których zmiany skórne często oznaczają alergię pokarmową.

Objawy reakcji alergicznej można łagodzić domowymi sposobami. Warto sięgnąć po maści łagodzące i kojące skórę. Dobrze, by zawierały alantoinę i pantenol, które pomogą złagodzić stan zapalny, wyeliminują świąd czy pieczenie skóry. Często ich składnikiem są również witamina A czy cynk, które działają przeciwzapalnie i przywracają skórze równowagę.

Oprócz maści, warto sięgnąć także po domowe maseczki i okłady, które złagodzą dyskomfort i pomogą pozbyć się uczucia ściągnięcia skóry. Pomocne okażą się płatki owsiane, drożdże czy herbata rumiankowa.

Uczulenie na twarzy – co robić?

Gdy chory podejrzewa, co mogłoby być przyczyną uczulenia na twarzy, wysypki, podrażnień i czerwonych plam z nim związanych, powinien niezwłocznie zaprzestać stosowania środków czystości, które mogą uczulać, wyeliminować dany kosmetyk, składnik spożywczy, który zawiera alergen odpowiedzialny za uczulenie czy zaprzestać opalania. Kolejnym krokiem jest kontakt ze specjalistą dermatologiem czy alergologiem. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu oraz niezbędnych badań postawi diagnozę i wdroży leczenie.

Jednak co robić, jeśli uczulenie na twarzy wyszło nagle, jest wyjątkowo dokuczliwe, a termin wizyty u alergologa czy dermatologa przypada za kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy? Jak złagodzić reakcję alergiczną? Z pomocą przychodzą domowe sposoby na złagodzenie uczulenia.

Stanowi miejsce odniesienia dla poszukiwanej, docelowej większej struktury kostnej, mięśniowej czy jako określenie położenia narządu i postawienia diagnozy co do przybliżonej lokalizacji dolegliwości bólowych danej okolicy.

Czytaj dalej...

Charakterystyczne dla egzemy zmiany skórne grudki, rumień, pęcherzyki mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć najczęściej widać je na policzkach, czole, skórze twarzy, a u nastolatków i dorosłych w okolicach łokci i kolan, na karku, szyi, stopach i dłoniach.

Czytaj dalej...

Co istotne, nawet w okresach, gdy nie obserwuje się zewnętrznych symptomów choroby, w głębszych warstwach skóry może trwać proces zapalny, który zwiększa ryzyko nagłego wystąpienia reakcji alergicznych.

Czytaj dalej...

Mielografia, angiografia, biopsja pobranie próbki tkanki i diagnostyka laboratoryjna to kolejne ważne narzędzia diagnostyczne do rozpoczęcia indywidualnej terapii i gwarantujące najwyższą jakość leczenia.

Czytaj dalej...

Leki, które są stosowane przy współistnieniu chorób ze strony układu pokarmowego nie będą oddziaływać w sposób bezpośredni na zmiany chorobowe, jednak mogą zmniejszyć ich objawy poprzez eliminowanie czynników predysponujących.

Czytaj dalej...