Jak skutecznie pozbyć się pryszczy na twarzy - Sprawdzone sposoby i porady

Polecane

Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić? Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
  1. Jak wyglądają pryszcze na głowie?
  2. Pryszcze na głowie – kogo dotyczy problem?
  3. Pryszcze na głowie – przyczyny
  4. Bolący pryszcz na głowie – czy to czyrak? Jak go rozpoznać?
  5. Pryszcze na głowie u niemowlaka
  6. Jak należy pielęgnować skórę głowy z krostami?

Domowe sposoby na pryszcza

Cenisz sobie domowe metody pielęgnacji cery? Wykonane własnoręcznie preparaty, które zrobisz przy użyciu tego, co już masz w kuchni lub apteczce, nie tylko są skuteczne, ale też przyjazne dla portfela i zgodne z ideą zero waste. W walce z nieproszonym gościem na skórze twarzy mogą pomóc:

  • aspiryna – rozkrusz jedną tabletkę na proszek i zmieszaj z odrobiną wody, aby zyskać gęstą pastę. Nałóż ją punktowo na wykwity, pozostaw na noc, a rano zmyj dokładnie ciepłą wodą. Znajdujący się w jej składzie kwas acetylosalicylowy ukoi stan zapalny, zasuszy krostkę i zniweluje czerwoną obwódkę wokół niej,
  • czosnek – pokrój go na plasterki i przykładaj do zmian skórnych na ok. 10 minut. Powtarzaj kilkakrotnie w ciągu dnia. Czosnek jest bogaty w cynk oraz siarkę i działa bakteriobójczo, zatem w ciągu paru godzin pryszcz powinien się zmniejszyć,
  • biała pasta do zębów – nanieś odrobinę na czubek pryszcza, pozostaw na kilkanaście minut (albo nawet na całą noc), a następnie dokładnie zmyj. Zawarte w niej alkohol, mentol i soda oczyszczona pomogą zasuszyć pryszcza, aby stał się mniej widoczny,
  • miód + cynamon – pierwszy działa ściągająco, drugi antybakteryjnie i gojąco. W duecie tworzą skuteczny kosmetyk, który w ciągu nocy widocznie zmniejszy widoczność wykwitu skórnego. Wymieszaj ze sobą te dwa składniki w takich proporcjach, by stworzyły gęstą pastę, nałóż punktowo na problematyczne miejsca i zmyj po ok. 15 minutach,
  • pasta z pomidora – warzywo to zawiera likopen, który cechuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i zwalczającym wolne rodniki. Jak wykorzystać go w walce z pryszczem? Rozgnieć pomidora na papkę i nałóż ją na krostę na kilkanaście minut – a później dokładnie zmyj.

WSKAZÓWKA

Jednego z popularnych, domowych sposobów na pryszcze zdecydowanie nie polecamy, a wręcz odradzamy. Mowa tu o wyciskaniu zmian skórnych – czy to przy użyciu palców, czy specjalistycznych akcesoriów. W ten sposób nie tylko naruszasz strukturę skóry, pozostawiasz na niej rany i przyczyniasz się do pękania naczynek, ale również roznosisz bakterie po całej twarzy. W efekcie zamiast pozbyć się pryszczy, zintensyfikujesz ich wysyp.

Bolący pryszcz na głowie – czy to czyrak? Jak go rozpoznać?

Niekiedy na skórze głowy pojawia się zmiana podskórna w postaci wyraźnie wyczuwalnego guzka. Zazwyczaj towarzyszy jej opuchlizna, zaczerwienienie, a jej dotyk powoduje ból. Na pierwszy rzut wygląda ona jak zwykły pryszcz, jednak nasilone dolegliwości bólowe zazwyczaj wskazują na to, że problemem jest czyrak. Zgodnie z definicją jest to bakteryjne zapalenie mieszka włosowego oraz otaczających go tkanek. W pierwszym stadium guzek znajduje się wyłącznie pod skórą, a po mniej więcej 5 dniach przekształca się w charakterystyczną krostę, zwieńczoną czopem martwiczym. Opuchlizna i towarzyszący jej ból wskazują na stan zapalny, który należy leczyć poprzez stosowanie miejscowych okładów, np. z ichtiolu. Ponieważ do powstania czyraka prowadzi zakażenie bakteryjne, konieczna może okazać się antybiotykoterapia.

Zmiany skórne w postaci czyraków są efektem obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak: cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, otyłość czy alkoholizm. Czyrak ma zazwyczaj łagodny przebieg, a treść ropna wypływa samoistnie. Gdy ropień wydostanie się na zewnątrz, dolegliwości bólowe zazwyczaj mijają, a opuchlizna się zmniejsza. Lekarze przestrzegają przed wyciskaniem zmian występujących na głowie, ponieważ może to prowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii.

Co na pryszcza?

Szukasz profesjonalnych preparatów, które szybko rozprawią się z pryszczami tak, aby rano nie pozostał po nich ani ślad? W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się kosmetyki punktowe o skoncentrowanych, a dzięki temu ultraskutecznych składach. Nakładane tylko na dotknięte zmianami trądzikowymi miejsca, zasuszają wypryski i wspomagają gojenie, zatem są w stanie zmniejszyć ich widoczność już w kilka lub kilkanaście godzin po aplikacji.

Jak szybko usunąć pryszcza? Wypróbuj te produkty:

Najniższa cena: 59.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką Najniższa cena: 72.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką Najniższa cena: 74.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką Najniższa cena: 35.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Pryszcze na plecach: przyczyny

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym – w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Stan zapalny pojawia się wówczas, gdy zbyt duża ilość sebum blokuje ujścia gruczołów, a w gromadzącym się łoju zaczynają namnażać się bakterie. Ale nie jest to jedyna przyczyna pryszczy na plecach.

Zdarza się, że zmiany są zlokalizowane wyłącznie w tym miejscu, a wywołują je źle dobrane kosmetyki lub niewłaściwa pielęgnacja. Powstawaniu trądziku na plecach mogą sprzyjać zwłaszcza środki do pielęgnacji włosów, które, spływając po plecach, doprowadzają do pojawienia się ropnych wykwitów. Wreszcie, przyczyną pryszczy na plecach są zaniedbania higieniczne – nagromadzony na skórze pot wraz z dużą ilością sebum i złuszczonymi komórkami naskórka zatyka pory skórne.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Niezwykle istotne dla zahamowania skutków choroby jest zwracanie uwagi na wszystkie, nawet z pozoru nieistotne objawy, jak delikatne swędzenie, uczucie mrowienia, a w skrajnych wypadkach nawet ból, jaki można odczuwać w określonych obszarach skóry.

Czytaj dalej...

Zapalenie skóry wywołane przez cerkarie Zapalenie skóry wywołane przez cerkarie nazywane bywa inaczej świądem pływaków i polega na pojawieniu się zmian skórnych u osób kąpiących się lub pływających w otwartych zbiornikach słodkowodnych, rzadziej słonowodnych.

Czytaj dalej...

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...