Jak przygotować nawilżający krem do twarzy z aloesu - prosty przewodnik krok po kroku
Krem z aloesem - właściwości i działanie
Aloes to sukulent znany od dawna. Już w starożytności był wykorzystywany do leczenia oparzeń i ran. Sok z liści rośliny zawiera bogactwo witamin: A, C, E oraz z grupy B (niacynę, cholinę oraz kwas foliowy), mikroelementy: wapń, selen, cynk, potas, miedź, mangan, sód, chrom, magnez, sterole roślinne, kwasy tłuszczowe (m.in. kwas linolowy, linolenowy, kaprylowy) oraz aminokwasy.
Mówiąc o działaniu aloesu należy wspomnieć o właściwościach:
- bakteriobójczych,
- grzybobójczych,
- przeciwzapalnych,
- kojących i przyspieszających regenerację skóry.
Co ważne, aloes nie ma właściwości komedogennych, nie powoduje więc powstawania zaskórników. Dzięki temu kremy z aloesem nadają się również do pielęgnacji cer borykających się z problemami trądziku. Roślina wykazuje zdolności tonizujące, przywracające odpowiedni poziom pH skórze.
Popularne produkty z aloesu
Produkty z aloesu są jednymi z najbardziej poszukiwanych ze względu na moc jego dobroczynnych właściwości. Jej pozytywny wpływ na zdrowie człowieka znany jest od starożytności. Aloes do picia, kosmetyki, suplementy diety, przepisy na domowe przetwory i maseczki – to bardzo bogaty asortyment wyborów. Im większy wybór, tym więcej osób znajdzie coś siebie i skorzysta z tego cudu natury.
Wszechstronny dar natury
Porastający pustynne tereny i uzbrojony w kolce wygląda groźnie. Wygląd nie powinien przerażać, ponieważ pod tym pancerzem kryje się roślina, która w zasadzie może pełnić funkcję domowej apteczki. To ozdoba i oczyszczacz powietrza, ale przede wszystkim bardzo cenny lek – suplement diety i naturalny środek kosmetyczny. Sukulenty magazynują w mięsistych liściach wodę, w naturalnych warunkach mają postać kilkumetrowych drzew albo miniaturowych rozetek. W warunkach domowych najpopularniejszy jest aloes zwyczajny lub drzewiasty. Gatunek pospolity jest wręcz idealny do warunków „parapetowych”. Zanim zdecydujemy się na aloes drzewiasty, trzeba pamiętać, że ma sporą łodygę, która osiąga nawet 1 m wysokości, przez co wymaga dość dużej doniczki i ustawienia na podłodze w wysokim pomieszczeniu.
Inne aloesy uprawniane w doniczkach
W Polsce nie ma warunków atmosferycznych do uprawy aloesu w ogrodzie. Nie rośnie on też na dzikich stanowiskach. Można spróbować uprawiać go w odpowiednio przygotowanej szklarni. Najłatwiej uprawiać go na parapecie. Niektórzy koneserzy uprawiają również aloes ościsty, aloes bakera, aloes brevifolia, aloes uzbrojony, chiński, somalijski tudzież różne egzotyczne mieszańce, zwane hybrydami. Są to głównie rośliny ozdobne. Do gatunków o niezwykłych właściwościach leczniczych zalicza się: aloes zwyczajny, drzewiasty, uzbrojony i afrykański. Aloes jadalny można wykorzystać w kulinarny sposób i przygotować soki, których smak zapadnie w pamięć.
Aloes idealny na sok
Zastosowanie świeżego aloesu w kuchni w Polsce nie jest zbyt popularne. Wolimy kupić sok ze sklepu. Kwiat uprawiany na parapecie jest jednak jak lekarstwo. Jego zastosowanie kulinarne wymaga popularyzacji i publikowania inspirujących przepisów. Być może przekona to ludzi, że warto spróbować.
Co ciekawe, im starszy okaz, tym bardziej jego miąższ jest nasycony składnikami odżywczymi. Oznacza to, że przygotowane jedzenie jest smaczniejsze.
Na rynku są coraz chętniej kupowanymi produktami są napoje z cząstkami tej wyjątkowo zdrowej rośliny słodzone miodem lub cukrem trzcinowym. Ich orzeźwiający smak jest wyjątkowy i przekonuje do częstszego próbowania soków. Sklepy ze zdrową żywnością oferują soki 100% oraz suplementy diety z miąższem. Na bazie tej rośliny można przygotować jedzenie i wytrawne napoje np.: sok z dodatkiem cytrusów lub wina i nalewki.
W pielęgnacji stosuj aloes:
Żel aloesowy
Potrzebne są: 3 liście aloesu, 1 łyżka soku z cytryny, 1 łyżka olejku np. z kiełków pszenicy lub drzewa herbacianego.
Przygotowanie: Rozetnij liście aloesu i wydobądź z nich miąższ. Połącz z pozostałymi składnikami i zmiksuj wszystko blenderem. Zawartość przełóż do szklanego słoiczka, najlepiej z ciemnego szkła i przechowuj w lodówce.
Domowa maść z aloesu na oparzenia
Potrzebne są: 8 łyżek soku aloesowego, 2 jaja, 3 łyżeczki soku z cytryny (lub limonki), 3 łyżeczki cukru, 2 łyżki jogurtu naturalnego.
Przygotowanie: wymieszaj sok z aloesu (świeży lub z apteki) z jajkami, aż do powstania powstanie jednolitej masy. Następnie dodaj jogurt, sok z cytryny i cukier. Wymieszaj całość i. wstaw na kilka godzin do lodówki.
Stosowanie: Nałóż na poparzoną skórę i pozostaw na ok. 20 – 30 minut. Po tym czasie spłucz ją ciepłą wodą i delikatnie osusz skórę. Jeśli masz wątpliwości, czy maść może cię uczulić, najpierw zastosuj na małym fragmencie skóry.
Świat roślin jest niebywały, a aloes jest doskonałym przykładem na to, że warto z niego czerpać jak najwięcej. Pielęgnuj rośliny i ucz się je uprawiać, wtedy docenisz je jeszcze bardziej.
