Jak Zrobić Domowy Krem Nawilżający - Praktyczny Przewodnik

Jak zrobic krem nawilzajacy w domu

Dobry krem to, obok toniku, peelingu i maski, podstawa prawidłowej pielęgnacji skóry twarzy. W zależności, od jego rodzaju i składu, krem może mieć działanie nawilżające, odżywiające, wygładzające, ujędrniające lub być kosmetykiem o kilku właściwościach. Każda z nas wie jednak, że naprawdę dobre kremy dostępne w drogeriach są bardzo drogie.

Najlepszą alternatywą dla gotowych kremów do twarzy jest więc samodzielne przygotowanie domowej roboty kosmetyku. Cena wcale nie jest jedynym i najważniejszym argumentem przemawiającym na korzyść tego rozwiązania - zalet domowego kremu jest znacznie więcej. Chcesz poznać szczegóły? Zobacz jak łatwo jest zrobić domowy krem do twarzy - tańszy, a równie skuteczny, co ten gotowy!

Kilka słów o składnikach aktywnych:

hydrolat różany – Działa łagodząco, relaksująco i przeciwzapalnie. Doskonale odświeża i przywraca kwaśny odczyn skóry, łagodzi podrażnienia i doskonale nawilża. Kompresy z wody różanej zmniejszają zaczerwienienie twarzy i zmęczenie oczu. Używa się go zarówno w kosmetykach z problemami naczynkowymi i nadmiernym wydzielaniem sebum jak i regenerujących do cery zniszczonej i przesuszonej. Jeśli nie lubicie charakterystycznego różanego zapachu – możecie go wymienić na wodę destylowaną, albo napar ziołowy (świetnie sprawdzi się owies, len, rumianek, mięta, pokrzywa.. używajcie tylko takich ziół które znacie i wiecie, ze Was nie uczulają)

d-panthenol czyli prowitamina B5 – bardzo łatwo przenika wgłąb skóry, gromadzi wodę – dzięki czemu idealnie nawilża skórę. Dodatkowo łagodzi podrażnienia skóry, nadaje połysk włosom i paznokciom. Ułatwia rozprowadzanie kremu.

mocznik w stężeniu 10% – silnie nawilża i zmiękcza skórę – takie stężenie wykorzystuje się w maściach leczniczych w chorobach skóry związanych z nadmierna suchością. Oczywiście nie wolno przesadzić z tym składnikiem. W większym stężeniu zamiast nawilżać zacznie.. złuszczać skórę!

ekstrakt z malin – polecany do cery tłustej i mieszanej. Odświeża, łagodzi podrażnienia i wzmacnia skórę. Kosmetyki z ekstraktem z malin działają wygładzająco, zapobiegają nadmiernemu wydzielaniu łoju, zapewniają skórze zdrowy wygląd.

emulgator MGS – bez tego składnika nie obejdziemy się, jeśli chcemy połączyć wodę z olejem. Możemy uzyć dowolnie innego emulgatora, ale trzeba sprawdzać jakie jest dozwolone stężenie. Emulgator GSC będzie miał stężenie max 2%, więc do niego musielibyśmy jeszcze dobrać alkohol cetylowy.

masło shea – Pielęgnuje, natłuszcza i nawilża skórę. Nadaje się do łagodzenia poparzeń słonecznych i wszelkich podrażnień skóry. Idealne dla alergików, można je stosować bezpośrednio na skórę w stężeniu 100%. Stosuje się je nawet do smarowania niemowląt. Jest też świetną odżywką do suchych, rozdwajających się włosów.

Dobry krem do twarzy w przypadku:

  • kuracji przeciwzmarszczkowej powinien zawierać m.in. retinol, czyli witaminę A w czystej postaci, elastynę, olej arganowy, hydrolat różany, kwas hialuronowy,
  • cery suchej, podrażnionej, delikatnej – m.in. ekstrakt z lukrecji, pantenol, czyli prowitaminę B5, skwalan z oliwek, olej arganowy, olej z wiesiołka, hydrolat z kwiatu lipy, sok z aloesu,
  • cery tłustej, trądzikowej – m.in. hydrolat oczarowy, olej tamanu,
  • ochrony przed fotostarzeniem się skóry – m.in. ekstrakt z owocu granatu, ekstrakt z czerwonych alg, witaminę E, ekstrakt z rozmarynu, olej z pestek malin, hydrolat z drzewa oliwkowego.

Naturalny krem do twarzy dla posiadaczy cery normalnej przyrządzić można na bazie naparu z rumianku i oleju słonecznikowego. Żeby uzyskać około 50 ml, potrzebne będą takie składniki: 15 ml tłoczonego na zimno oleju słonecznikowego, 35 ml naparu z rumianku, 2,5 g emulgatora olivem 1000. W szklance wrzącej wody zalewa się 2 torebki herbatki z rumianku lub ½ szklanki suszonych kwiatów. Następnie odstawia się je do naciągnięcia na 10–15 minut. Do miski wlewa się olej, który poddaje się kąpieli wodnej. Olej powinien zostać podgrzany do temperatury około 75ᵒC, wówczas ściąga się go znad garnka z wodą i dodaje do niego emulgator. Składniki miesza się energicznie trzepaczką. Po dokładnym połączeniu dodaje się napar i nadal miesza, aż całość lekko przestygnie. Miskę można włożyć w tym celu do naczynia napełnionego zimną wodą. Po całkowitym schłodzeniu krem przekłada się do szczelnie zamykanego pojemnika i wstawia do lodówki. Krem nadaje się do zużycia przez 2 tygodnie.

Zobacz film: Nawilżający krem z naturalnych składników. Źródło: Klinika urody.

Dobierz krem do problemów skórnych

W doborze odpowiedniego kremu istotne znaczenie mają również problemy skórne, które u Ciebie występują. Wybieraj kremy ze składnikami aktywnymi ukierunkowanymi na konkretne działanie. Jeśli Twoim problemem są naczynka, dodaj do swojego kremu Kompleks na naczynka lub Ekstrakt z kasztanowca. Jeśli na Twojej skórze pojawiają się pierwsze zmarszczki, jako składnik kremu wybierz Ten's up efekt liftingu skóry lub Ekstrakt z miłorzębu . Jeżeli walczysz z przebarwieniami sięgnij po Witaminę C olejową lub Niacynamid. Objawy trądziku złagodzi olejek drzewa herbacianego, tlenek cynku lub kwas migdałowy.

Dzięki naszej ekologicznej bazie kremowej możesz samodzielnie stworzyć spersonalizowany krem dostosowany do potrzeb Twojej skóry. Baza kremowa ECOSPA to ponad 80% organicznych składników. Posiada certyfikat COSMOS. Nie zawiera fenoksyetanolu, parabenów, ani olejów mineralnych. W składzie bazy kremowej znajdziesz uniwersalne, naturalne oleje i masła roślinne oraz składniki aktywne. Do bazy możesz dodawać inne oleje oraz substancje aktywne, dzięki którym stworzysz krem idealnie spełniający Twoje potrzeby. Zainspiruj się recepturami DIY na kremy z ekologicznej bazy kremowej, np. Krem z bazy z opuncją figową i ekstraktem z wąkroty lub Krem z bazy do cery dojrzałej z olejem z zielonej herbaty, kolagenem roślinnym i witaminami A+E.

15 prostych i sprawdzonych przepisów na kosmetyki do twarzy i włosów

Jednym z łatwiejszych przepisów na eko kosmetyki są przepisy na kremy do twarzy. Poznaj 15 sprawdzonych i prostych przepisów na krem i inne specyfiki do pielęgnacji twarzy.

Ten przepisy pozwala na stworzenie uniwersalnego kremu do twarzy. Dodany do składu tłuszcz, idealnie natłuszcza i odżywia oraz regeneruje wysuszoną skórę. W składzie uniwersalnego kremu mogą się znaleźć:

  • masło shea lub olej kokosowy tłoczony na zimno
  • hydrolat – woda kwiatowa
  • kilka kropli olejku eterycznego.

Masło lub olej rozpuść, dodaj wodę kwiatową oraz olejek eteryczny, np. z drzewa herbacianego (idealny do cery trądzikowej i tłustej). Całość wymieszaj i przelej do pojemniczka. Krem jest gotowy do użycia.

W zależności od potrzeb skóry możemy wybrać kremy o bogatej, gęstej konsystencji, które będą działać odżywczo lub lżejsze kremy-żele, które sprawdzą się w pielęgnacji cer przetłuszczających się, z problemami trądziku.

Czytaj dalej...

Trwała na rzęsy nie jest wskazana w przypadku częstych infekcji oczu, zapalenia spojówek, tendencji do podrażnień oka i skóry wokół oka, niedawnym zabiegu chirurgicznym oka lub jego okolic, występowania jęczmienia na oku, posiadania delikatnych i kruchych rzęs.

Czytaj dalej...

Awokado sprawdzi się doskonale w pielęgnacji cery dojrzałej właśnie dzięki zawartości witaminy E, która dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym spowalnia proces starzenia i ujędrnia ją, pozwalając zachować młodość na długo.

Czytaj dalej...

Decyzja dotycząca tego, czy wykonamy zabieg samodzielnie, czy u kosmetyczki zależy od wielu czynników, takich jak twoje osobiste preferencje, doświadczenie, wygoda, rodzaj zabiegu i obszar ciała, który chcesz poddać depilacji.

Czytaj dalej...