Jak Zrobić Domowy Krem Nawilżający - Praktyczny Przewodnik
15 prostych i sprawdzonych przepisów na kosmetyki do twarzy i włosów
Jednym z łatwiejszych przepisów na eko kosmetyki są przepisy na kremy do twarzy. Poznaj 15 sprawdzonych i prostych przepisów na krem i inne specyfiki do pielęgnacji twarzy.
Ten przepisy pozwala na stworzenie uniwersalnego kremu do twarzy. Dodany do składu tłuszcz, idealnie natłuszcza i odżywia oraz regeneruje wysuszoną skórę. W składzie uniwersalnego kremu mogą się znaleźć:
- masło shea lub olej kokosowy tłoczony na zimno
- hydrolat – woda kwiatowa
- kilka kropli olejku eterycznego.
Masło lub olej rozpuść, dodaj wodę kwiatową oraz olejek eteryczny, np. z drzewa herbacianego (idealny do cery trądzikowej i tłustej). Całość wymieszaj i przelej do pojemniczka. Krem jest gotowy do użycia.
Dobierz krem do problemów skórnych
W doborze odpowiedniego kremu istotne znaczenie mają również problemy skórne, które u Ciebie występują. Wybieraj kremy ze składnikami aktywnymi ukierunkowanymi na konkretne działanie. Jeśli Twoim problemem są naczynka, dodaj do swojego kremu Kompleks na naczynka lub Ekstrakt z kasztanowca. Jeśli na Twojej skórze pojawiają się pierwsze zmarszczki, jako składnik kremu wybierz Ten's up efekt liftingu skóry lub Ekstrakt z miłorzębu . Jeżeli walczysz z przebarwieniami sięgnij po Witaminę C olejową lub Niacynamid. Objawy trądziku złagodzi olejek drzewa herbacianego, tlenek cynku lub kwas migdałowy.
Dzięki naszej ekologicznej bazie kremowej możesz samodzielnie stworzyć spersonalizowany krem dostosowany do potrzeb Twojej skóry. Baza kremowa ECOSPA to ponad 80% organicznych składników. Posiada certyfikat COSMOS. Nie zawiera fenoksyetanolu, parabenów, ani olejów mineralnych. W składzie bazy kremowej znajdziesz uniwersalne, naturalne oleje i masła roślinne oraz składniki aktywne. Do bazy możesz dodawać inne oleje oraz substancje aktywne, dzięki którym stworzysz krem idealnie spełniający Twoje potrzeby. Zainspiruj się recepturami DIY na kremy z ekologicznej bazy kremowej, np. Krem z bazy z opuncją figową i ekstraktem z wąkroty lub Krem z bazy do cery dojrzałej z olejem z zielonej herbaty, kolagenem roślinnym i witaminami A+E.
Jak ustalić proporcje kremu?
Masła i oleje można w zasadzie dowolnie wymieniać, pamiętając o tym, ze np. masło kakaowe nadaje gęstszą konsystencję, jeśli zmienimy masła na oleje, będziemy musieli zagęszczać balsam gumą lub zastosować wosk pszczeli. Z proporcjami też możemy eksperymentować.
Faza wodna powinna mieć od 65 do 80% udziału w kremie, faza olejowa analogicznie 35% -20%.
Przy doborze składników sprawdzamy jaki maxymalny procent danego składnika możemy użyć w naszym kremie i liczymy ile to będzie ml (zakładając, że zrobimy sobie 100ml kremu będzie nam łatwiej obliczyć 1%=1ml, potem pomnożymy sobie wszystko razy 2 do 200ml itd.) Część maseł/olejków można stosować do 100% na skórę. Te zostawiamy na koniec, bo stanowić będą naszą bazę, i na koniec wyjdzie nam o ile ml musimy uzupełnić naszą miksturę.
I tak np. wyciąg z malin stosujemy do 5% i rozpuszcza się w wodzie. Więc dla kremu 100ml, gdzie frakcja wodna ma stanowić 80% mamy wyliczenie:
80ml – 5ml = 75ml na pozostałe składniki
Kolejnym składnikiem jest d- panthenol – znowu max 5%, więc znowu odejmujemy
75ml – 5ml = 70ml
I tak z każdym kolejnym składnikiem, aż wyliczymy całe proporcje mikstury.
Ilość konserwantu przyjmujemy już dla gotowej mikstury – na 100ml krem 1%=1ml konserwantu.
Jakich składników potrzebujesz do przygotowania kremu do twarzy?
Każdy krem składa się z dwóch faz - tłuszczowej (woski, masła) oraz wodnej (woda, hydrolat, kwas hialuronowy, gliceryna, itd.). A ponieważ faza wodna nie łączy się z fazą tłuszczową, potrzebny będzie jeszcze emulgator, który pozwoli tym dwóm strukturom przeniknąć się i stworzyć emulsję. Oto więc składniki, które powinnaś mieć, aby zrobić swój własny krem do twarzy.
Oleje i masła
To składniki fazy tłuszczowej - mają niezwykłą moc nawilżania, odżywiania, regeneracji, wygładzania i ujędrniania skóry. Wśród nich najczęściej do wyrobu kremów do twarzy używa są: masło Shea, olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, awokado i olej macadamia. Są tłuste, ale dobrze się wchłaniają, a jeśli wybierzesz produkty rafinowane - nie będą miały zapachu, co jest istotne przy wyrobie domowego kremu.
Witaminy
Witamina E, nazywana jest "witaminą młodości" nie bez powodu - jest bardzo skutecznym antyoksydantem, działa ochronnie na warstwę lipidową skóry, przyspiesza regenerację i procesy naprawcze w skórze. Warto więc dodawać ją do kremu do twarzy, zwłaszcza latem i zimą, gdy skóra narażona jest na niesprzyjające warunki zewnętrzne.
Równie dobrze sprawdzi się witamina A, która wygładza, nawilża i uelastycznia skórę. Dodatkowo poprawia jej koloryt i usuwa przebarwienia oraz aktywuje procesy produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze. Tą witaminę stosuj jednak do kremów przeznaczonych na noc. Krem z witaminą A w kontakcie ze słońcem może spowodować podrażnienia i przebarwienia skóry.
Hydrolaty
Wśród składników kremu domowej roboty nie może zabraknąć hydrolatu, czyli wody kwiatowej, która tworzy fazę wodną. Świetnie sprawdzi się hydrolat z aloesu, róży damasceńskiej czy werbeny. Kosmetyki do twarzy warto wzbogacić również gliceryną.
Olejki eteryczne
Naturalne olejki eteryczne, które poleca się do stosowania na skórę twarzy to na przykład olejek z drzewa herbacianego, olejek cytrynowy czy grejpfrutowy. Poza tym, że wzbogacają dobroczynne właściwości kosmetyku, nadają mu też piękny zapach.
