Jaki krem do twarzy dla niemowląt wybrać? Poradnik dla troskliwych rodziców
Dlaczego ważne jest, aby chronić skórę dzieci przed oparzeniami słonecznymi?
Ważne jest, aby chronić całą skórę i traktować pielęgnację skóry jako czynność automatyczną – coś w rodzaju porannego wstawania i mycia zębów. Jest to jednak szczególnie ważne w przypadku dzieci.[3][4]
- Wynika to z faktu, że dzieci mają znacznie cieńszą skórę niż dorośli, co oznacza, że są bardziej wrażliwe na promienie UV i wolne rodniki, a tym samym możliwe uszkodzenia skóry i wszystkie inne problemy z tym związane.[5]
- Pierwszym krokiem powinno być zapewnienie dziecku cienia. Używaj parasola, namiotu, czapki itp. – po prostu staraj się nie wystawiać dzieci na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
- Następnie należy zastosować odpowiedni krem przeciwsłoneczny. Nawet gdy dziecko znajduje się w cieniu, promienie słoneczne przenikają przez jego skórę. Wybierz taki krem, który będzie jak najmniej obciążał jego skórę i szukaj jak najbardziej naturalnego składu.
Jaki krem do twarzy dla noworodka wybrać?
Każdy rodzic chce sięgać po kosmetyki bezpieczne dla swoich pociech. Przed wybraniem preparatu należy sprawdzić więc uważnie jego skład. Podstawowym elementem wszystkich kremów ochronnych do twarzy dla niemowląt są filtry, które zasadniczo dzielą się na dwie grupy – chemiczne oraz mineralne. Wszelkie preparaty dedykowane maluszkom powinny zawierać te pochodzące z drugiego rodzaju.
Filtry mineralne w kremach do twarzy dla dzieci występują pod postacią tlenku cynku i dwutlenku tytanu. To dwa bezpieczne składniki – z jednej strony skutecznie zabezpieczą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, a z drugiej nie powinny wywołać podrażnień czy naruszyć rozwijającego się płaszcza hydrolipidowego u maluszka.
Jakich substancji nie powinno zabraknąć jeszcze w kremach do twarzy dla niemowląt? Warto wybierać kosmetyki o działaniu nawilżającym. Wskazane będą więc składniki takie jak olejki roślinne, naturalne masła czy woski. One nie tylko uchronią skórę przed przesuszeniem, ale stworzą na niej również warstwę zabezpieczającą.
W kolejnej grupie składników pożądanych warto umieścić również substancje o działaniu łagodzącym i kojącym podrażnienia. Na szczególne wyróżnienie zasługuje oczywiście pantenol, ale też ekstrakt z nagietka czy bawełny i wiele więcej. Podsumujmy – podczas poszukiwań kosmetyku idealnego zwróćmy uwagę na:
- długość składu,
- jego dopasowanie do wieku maluszka,
- przewagę substancji aktywnych,
- rodzaj filtrów użytych w kremie ochronnym do twarzy,
- pochodzenie składników,
- certyfikaty.
Czujni rodzice powinni szukać kosmetyków, które zostały przetestowane pod kontrolą dermatologiczną, pediatryczną czy neonatologiczną. Warto wybierać także kremy atestowane (między innymi przez Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytut Matki i Dziecka).
A jakie substancje absolutnie nie powinny znaleźć się w żadnym kosmetyku dla dzieci? Należy sprawdzić uważnie, czy skład wolny jest od składników drażniących, detergentów, alkoholu, parafiny, formaldehydu.
Jak wybrać odpowiedni krem na wiatr, zimno i mróz?
1. Kosmetyki na niepogodę dzieli się na dwie grupy . Pierwsza – nie zawierają wody . Z kolei druga to kremy, które zawierają wodę na pierwszym miejscu w składzie.
2. Kremy na zimę to kremy do stosowania przy niskiej temperaturze (poniżej 10ºC) i wietrze. Nie musi leżeć śnieg na dworze.
3. Woda w kremie rzeczywiście odparowuje po aplikacji na skórę. Nie należy się bać takich kosmetyków. Jeśli jednak masz obawę, zawsze możesz nakładać go około 15 minut przed wyjściem z domu.
4. Wybrałam kremy, w których składach jest dużo olei oraz składników lipidowych, gdyż rolą cold cream jest stworzenie warstwy ochronnej przed czynnikami zewnętrznymi (a nie nawilżanie).
5. Samodzielne oleje (np. olej kokosowy, olej migdałowy, olej z awokado, olej słonecznikowy, olej jojoba) czy masła (np. shea) niekoniecznie się sprawdzą , gdyż się wchłaniają, a rolą cold cream jest pozostanie na skórze i utworzenie bariery ochronnej. Jeśli chcesz je jednak stosować, pamiętaj o posmarowaniu odpowiednio grubej warstwy.
6. Po powrocie do domu zmyj z twarzy dziecka krem na zimę, gdyż osiadają na nim zanieczyszczenia z powietrza. Poza tym, może obciążać skórę ze względu na oleistą i cięższą konsystencję.
7. Kremy ochronne dodatkowo mogą zawierać filtr przeciwsłoneczny (najlepiej SPF 50), który będzie jednocześnie chronił przed zimnem oraz promieniami słonecznymi. Jednak prawda jest taka, że nie znalazłam kremu z DOBRYM składem, który zawierał DOBRY filtr (a nie przenikający. ). W takiej sytuacji lepiej chronić skórę dwuetapowo – kupić dobry krem zimowy oraz dobry krem z filtrem UVA i UVB [kliknij TUTAJ].
8. Zamiast kupować krem na zimę dla dzieci, możesz zdecydować się na najzwyklejsze i tańsze maści, np. wazelinę, lanolinę, maść z allantoiną, witaminą F (linomag), nagietkową, rumiankową czy każdą inną maść. Czemu nie?! Ale! Mogą one być bardzo lepkie , gęste (trudne do rozsmarowania) i o niezbyt przyjemnym zapachu . Decyzja należy do Ciebie.
Dziesięć najlepszych kremów przeciwsłonecznych dla dzieci
Latem, na wakacjach, ale także zimą w górach lub na co dzień jako profilaktyczna ochrona skóry – choć nie mówi się o tym zbyt wiele, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych[1] jest ważne przez cały rok.
- Słońce jest częścią naszego codziennego życia. Niezależnie od tego, czy je widzimy, czujemy, czy nie, zawsze jest z nami. Dlatego tak ważne jest włączenie ochrony przeciwsłonecznej do codziennej rutyny. Przekonasz się, że Twoja skóra Ci za to podziękuje.
- Promienie słoneczne są najbardziej naturalnym źródłem energii, a także źródłem niezbędnej witaminy D. Mimo to ważne jest, aby zachować czujność.
- Kremy przeciwsłoneczne różnych producentów mogą znacznie różnić się składem. Istnieje wiele naturalnych „filtrów przeciwsłonecznych”, ale także takich, które są pełne substancji syntetycznych. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na to, co kupujesz i skonsultować się ze specjalistą.
- Ogólnie rzecz biorąc, kremy te zawierają wiele ważnych substancji. Niektóre z nich pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe, inne je odbijają. Substancje, które mogą pochłaniać to światło, to różne związki aromatyczne, a te, które je odbijają, to filtry mineralne,[2] takie jak dwutlenek tytanu lub tlenek cynku. Mówiąc prościej, są to substancje, które mogą odbijać padające promieniowanie, tak jak lustro odbija światło.
Lista artykułów w temacie: Macierzyństwo
- Najlepsze mleko modyfikowane – porównanie i ranking
- 10 wskazówek dotyczących najlepszego colostrum – ranking
- 10 propozycji najlepszych kosmetyków dla noworodków
- 10 najlepszych witamin dla kobiet w ciąży – opinie i ranking
- 10 najlepszych witamin dla dzieci i niemowląt – opinie i ranking
- 10 najlepszych witamin D dla dzieci – opinie i ranking
- 10 najlepszych probiotyków dla dzieci, niemowląt i noworodków
- 10 najlepszych maści na pieluszkowe zapalenie skóry – ranking

Kremy z filtrem dla niemowląt
Krem z filtrem dla noworodka oraz krem przeciwsłoneczny dla niemowląt powinny się znaleźć obowiązkowo w dziecięcej kosmetyczce, ponieważ skóra małych dzieci jest cienka i delikatna, przez co jest bardzo podatna na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Ile kosztuje krem z filtrem od 1. dnia życia? Czy każdy krem z filtrem dla niemowląt oraz krem UV dla niemowląt może być stosowany także u noworodków? Dlaczego warto zainwestować w krem z filtrem mineralnym dla niemowląt? Jaki filtr wybrać? Czy krem SPF 50 dla niemowląt będzie odpowiedni? Poniżej odpowiadamy na te pytania.
Aby krem z filtrem dla dzieci był skuteczny, należy go zaaplikować na twarz i ciało malucha na 30 minut przed planowanym wyjściem na spacer. To jednak nie koniec! Krem przeciwsłoneczny dla dzieci ochroni dziecko przed szkodliwym działaniem promieni UV, jeśli powtórzymy aplikację kosmetyku co około 2-3 godziny. Jaka ilość kremu do opalania dla dzieci będzie odpowiednia? Specjaliści uważają, że w zupełności wystarczy nałożenie na 1 cm kwadratowy skóry około 2 mg kosmetyku (za wyjątkiem twarzy – tam wystarczy ilość nie większa niż objętość łyżeczki do kawy).
Filtry mineralne dla dzieci
W przypadku kremów do opalania dla dzieci, zalecane jest, aby kosmetyk opierał się na naturalnych filtrach mineralnych. Dlaczego? Ponieważ filtr mineralny dla dzieci ma delikatny skład i nie podrażnia skóry malucha. Dodatkowa zaleta filtrów mineralnych to odbijanie promieni słonecznych, a nie ich absorbowanie, jak to się dzieje w przypadku filtrów chemicznych.
Filtr 50 dla dzieci
Kosmetyki chroniące przed promieniowaniem UV dla dzieci powinny mieć filtr SPF 50. Krem do opalania 50 dla dzieci pozwala bowiem przebywać na słońcu 50 razy dłużej niż w sytuacji, gdyby nie zastosowano żadnego kremu z filtrem.
