Jaki krem do twarzy po 35 roku życia wybrać? Porady i rekomendacje
Skóra 35-latki – jak się zmienia?
Po przekroczeniu „magicznej” trzydziestki wiele kobiet zaczyna baczniej przyglądać się swojej cerze – to wtedy najczęściej pojawiają się pierwsze symptomy obniżenia poziomu estrogenów w organizmie. Hormony te mają wpływ m.in. na produkcję włókien kolagenowych oraz wytwarzanie elastyny, które odpowiadają za strukturę skóry.
Naturalną konsekwencją tych procesów są drobne zmarszczki czy utrata jędrności cery, które stają się zauważalne właśnie po 30. roku życia. Nierzadko wtedy zaczynamy też borykać się z innymi problemami – poszerzonymi naczynkami, większą suchością cery, spowodowaną wolniejszą pracą gruczołów łojowych, czy znamionami i przebarwieniami, które są efektem wieloletniej ekspozycji na słońce.
Pielęgnacja skóry dojrzałej
Od najmłodszych lat warto dbać o nawyki związane z prawidłową pielęgnacją twarzy. Priorytetem – niezależnie od wieku – powinno być jej dokładne oczyszczenie oraz nawilżenie. Dlaczego to tak istotne? Nasza cera po 25. roku życia zaczyna produkować mniej koenzymu Q10, kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Jedynie dostarczenie jej wraz z kremem odpowiednich składników pomoże spowolnić procesy starzenia się skóry. Wraz z mijającymi latami nasza pielęgnacja powinna być bardziej bogata. Jaki krem po 50. roku życia wybrać? Omówmy na początku, jak dbać o skórę dojrzałą!
Utrata jędrności, elastyczności, nadmierne przesuszenie, przebarwienia, zaczerwienienia czy pękające naczynka i widoczne zmarszczki –najczęściej właśnie na te problemy skarżą się posiadaczki cery dojrzałej. Co będzie najlepszym wsparciem dla naskórka? Oczywiście otoczenie go prawidłową opieką! Podpowiadamy, jakie rytuały powinny znaleźć się w codziennej rutynie pielęgnacyjnej.
Krem do twarzy 30+
Kobiety około 30-ki mają już trochę mniej elastyczną i nieco bardziej suchą skórę. Dały się być może we znaki nieodpowiednia dieta stosowana do tej pory, nieregularny tryb życia, sporo pracy i mało snu. To wszystko odbija się na naszej twarzy.
Kremy 30+ w dalszym ciągu powstrzymują procesy powstawania zmarszczek, ale zawierają też składniki, które walczą ze zmarszczkami już istniejącymi. Dbają także o odpowiednie odżywienie skóry. Znajdziemy w nich np. retinoidy (często niestety wywołujące podrażnienia) lub kwasy hydroksylowe AHA (łagodniejsze), które ułatwiają usuwanie martwych komórek naskórka, a także pobudzają zdrowe komórki i stymulują procesy odnowy. Wpływają na produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze, które odpowiadają za jej elastyczność.
W kremach 30+ znajdują się również przeciwutleniacze, jak witamina C, E oraz koenzym Q10, poprawiające koloryt skóry, niwelujące przebarwienia. Niektóre produkty wzbogacone są w algi oraz peptydy regenerujące skórę.
Tonizacja
Panie, chcące zadbać o kompleksową pielęgnację, zastanawiają się najczęściej, jaki krem po 50. roku życia wybrać i zapominają, że przed jego nałożeniem liczy się również wyrównanie pH oczyszczonej skóry. Tonik nie tylko zbierze z cery resztę zanieczyszczeń, lecz także zadziała kojąco na podrażnienia.
Krem po 50. roku życia musi mieć bogatą konsystencję, która nie tylko ujędrnia, uelastycznia czy modeluje owal twarzy. Skóra po jego aplikacji powinna być przede wszystkim dogłębnie nawilżona, co pozwoli na zredukowanie nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia. Na dzień warto sięgać po lekkie preparaty, a na noc postawić na natłuszczenie. Działanie kremu śmiało można wzmocnić serum przeznaczonym do cery dojrzałej.
Należy pamiętać również o świadomej opiece wrażliwej i cienkiej skóry wokół oczu oraz ust, która dość szybko zmaga się z utratą jędrności.
Krem do twarzy 70+
U 70-letnich kobiet występuje tak zwany efekt "odwróconego trójkąta". Jeśli u młodych dziewczyn twarz najpełniejsza jest na wysokości kości policzkowych, to u starszych pań – w okolicy brody i szczęk. Skóra wiotczeje, obwisa, jest odwodniona, tkanka tłuszczowa traci objętość, owal staje się nieregularny. Podstawą ochrony i pielęgnacji skóry twarzy około siedemdziesiątki powinno być nawilżanie i ochrona przeciwsłoneczna.
Oczywiście dobry krem 70+ zawiera także dużą ilość przeciwutleniaczy, jak witamina C, która nie tylko stymuluje produkcję kolagenu, ale także opóźnia fotostarzenie skóry, działa przeciwzapalnie i immunostymulująco. Dodatkowo wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia koloryt skóry oraz rozjaśniania przebarwienia. W kremach przeznaczonych dla 70-latek znajdziemy oczywiście także retinol i koenzym Q10. Niektóre produkty zawierają składnik ponoć powstrzymujący upływ czasu – komórki macierzyste, np. z jabłoni szwajcarskiej, nasion winogron, bzu, melonów, róży, pędów ryżu.
Kremy do twarzy znane były już w starożytnym Egipcie. Zawierały bogate w minerały tłuszcze roślinne, mleko, miód, wosk, olej rycynowy, oliwę z oliwek, a także. tłuszcz hipopotama. W 1926 r. naukowcy zbadali skład naczynia z kremem znalezionego w jednym z egipskich sarkofagów.
W głównej mierze (90%) był to tłuszcz zwierzęcy, a resztę stanowiły żywice. Ok. VII w. w Japonii gejsze nakładały na twarz i dekolt krem ze słowiczych odchodów. W Rzymie i Grecji kobiety nacierały twarz i ciało wonnymi olejkami, woskami, oliwą, mlekiem.