Wodniste pryszcze na twarzy - Przyczyny, Leczenie i Skuteczne Porady

Ropne bąble na skórze

Bąble ropne na skórze wskazywać mogą nie tylko na jedną z postaci opryszczki, ale też tzw. czyraczność. Czyraki są objawem gronkowcowego zapalenia mieszków włosowych.

W przebiegu infekcji w pierwszej kolejności na skórze pojawiają się niezwykle bolesne, czerwone, twarde i zbite guzki. Po kilku dniach pod ich powierzchnią zaczyna się zbierać ropna treść.

W dalszej kolejności dochodzi do samoczynnego pęknięcia zmiany skórnej i rozlania się jej zawartości. Wiąże się to z kolejną porcją doznań bólowych, a dodatkowo należy się liczyć z tym, że w miejscu rozerwania czyraka pozostanie głęboka, widoczna blizna.

Czyraki występują pojedynczo. Mogą się pojawić w każdym niemal miejscu, ale zwłaszcza na plecach, ramionach, pośladkach, klatce piersiowej, szyi. W ostatnim przypadku istnieje ryzyko poważnych powikłań, z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych włącznie.

Innym schorzeniem, w przebiegu którego pojawiające się na skórze bąble wypełnione są ropą, jest choroba Duhringa. Jest to skórna postać celiakii, a więc skrajnej postaci nietolerancji glutenu. Mimo zupełnie odrębnej etiologii, zmiany skórne przypominają te, które pojawiają się u pacjentów chorych na opryszczkę.

Różni się jednak ich lokalizacja. W tym przypadku ropnie pojawiają się w takich miejscach, jak:

  • kolana i łokcie,
  • pośladki i lędźwie,
  • okolice łopatek,
  • twarz i owłosiona skóra głowy.

Swędzące bąble na skórze wywołane wirusem HSV

Swędzące bąble na skórze i śluzówce,wywołane przez wirus opryszczki ludzkiej (Herpes Simplex Virus) lokują się w kilku charakterystycznych miejscach ciała. HSV1 infekuje:

  • okolice warg,
  • błony śluzowe jamy ustnej,
  • spojówkę oraz rogówkę.

Sporadycznie zmiany skórne mogą pojawić się też na dłoniach, na szyi i za uszami, w okolicach nosa i na brodzie. Natomiast HSV2 manifestuje swoją obecność głównie w dolnych partiach ciała, w szczególności na skórze i śluzówce narządów płciowych – w tej odmianie zakażenie przenoszone jest drogą kontaktów seksualnych.

Bąble na skórzebiałe, mogą się grupować w większe skupiska o nieregularnych kształtach, osadzone na wspólnym rumieniowym podłożu. W pierwszej kolejności bąble wypełniają się przezroczystym płynem surowiczym, później jednak gromadzi się w nich ropa. Na koniec twardnieją, zamieniając się w nieestetyczne, wysuszone strupy.

Pękając mogą tworzyć bolesne nadżerki. Objawom skórnym towarzyszy świąd i lekka bolesność. Infekcja rozwija się około 7 dni, a trwa d0 4 tygodni.

Wypryski między brwiami

Jeśli regulujemy brwi, to pojawiające się między nimi krostki często mylimy z podrażnieniami po zbyt gwałtownym usunięciu włosków. Czasem jednak ich występowanie w tym obszarze nie jest skutkiem braku higieny przy depilacji, ale sygnałem o poważnych kłopotach z innymi narządami.

Trądzik między brwiami bywa nazywany „pryszczami poimprezowymi”, ponieważ jest konsekwencją spożycia zbyt dużej ilości alkoholu i jedzenia tłustych, ciężkostrawnych potraw. Kiedy bolące krostki pojawiają się, choć wieczorów nie spędzamy szalejąc w klubach, czas zastanowić się, czy aby nie alarmują one o problemach z wątrobą i żołądkiem. Zmiany skórne mogą być jedynie wierzchołkiem góry lodowej, którą są stłuszczenie wątroby, żółtaczka, zaburzenia pracy woreczka żółciowego, a nawet zapalenie wątroby.

W walce z tak zlokalizowanymi zmianami bardzo ważna jest zbilansowana, bogata w zdrowe tłuszcze dieta. Możesz też sięgnąć po herbatki ziołowe i naturalne napary z ostropestu plamistego, kopru włoskiego lub mniszka lekarskiego. Bardzo ważna jest też odpowiednia ilość snu. Pamiętaj, że to właśnie wtedy nasz organizm najlepiej się regeneruje, dlatego staraj się spać minimum 7 godzin dziennie.

Czynniki powodujące wypryski na twarzy

Za powstawanie wyprysków oraz krostek na czole i twarzy odpowiada kilka czynników m.in. hormony czy nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Nieodpowiednia pielęgnacja twarzy również mocno wpływa na powstawanie wyprysków. Często też za pojawienie się wyprysków na twarzy odpowiada niewłaściwa dieta. Nadmiar produktów wysoko przetworzonych, bogatych w tłuszcze trans oraz zawierających cukier może powodować pojawienie się wyprysków na podbródku czy policzkach.

Trzeba pamiętać, aby nie myć twarzy za pomocą zwykłego mydła oraz kosmetyków, które w swoim składzie zawierają alkohol. Do mycia twarzy z wypryskami warto użyć żeli i płynów micelarnych, które są przeznaczone dla cery wrażliwej. Po umyciu twarzy koniecznie jest użycie toniku, który wyrówna pH Twojej skóry.

Po oczyszczeniu twarzy trzeba zastosować odpowiedni krem nawilżający. Niech to będzie krem do cery tłustej lub mieszanej. Warto wybrać kremy, które w swoim składzie zawierają kwasy owocowe, lekko złuszczające obumarły naskórek. Takie kremy sprawiają, że na twarzy nie tworzą się zaskórniki.

W celu przyspieszenia gojenia się krostek, można smarować je specjalnym dezynfekującym żelem dla skóry trądzikowej. Jest on dostępny w drogeriach lub aptekach bez recepty.

Oczywiście są one kwestią indywidualną, u niektórych osób z ciemniejszą miazgą nie będzie żadnych rezultatów, ponieważ jak wspomniano skórka od banana nie wybiela zębów, ponieważ to nie szkliwo odpowiada za ich barwę, lecz właśnie miazga.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Skład Aqua, Glycerin, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Fluoride, Cetylpyridinium Chloride, Tetrapotassium Pyrophosphate, Zinc Citrate, Tetrasodium Pyrophosphate, Aroma, Disodium EDTA, Sodium Citrate, Sodium Saccharin, Polysorbate 20, Citric Acid, Sodium Benzoate, Limonene, CI 42051.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...