Najlepszy zabieg na blizny po trądziku - Skuteczne metody redukcji śladów po trądziku
Blizny po trądziku a przebarwienie - czym się różnią?
Jeżeli pomimo odpowiedniej pielęgnacji i leczenia na twojej twarzy zostały blizny po trądziku, istnieją sposoby, aby się ich pozbyć. Nie należy jednak mylić blizny potrądzikowej z przebarwieniem.
Przebarwienie po trądziku to czerwona plamka na twarzy po świeżo wygojonym wyprysku to końcowy etap zmiany trądzikowej, który może utrzymywać się nawet kilka miesięcy, ale na pewno w końcu zniknie. Jeśli chcesz się szybciej pozbyć tego typu plam, możesz to zrobić poddając się zabiegom z użyciem lasera bromkowo-miedziowego lub IPL, które będą stopniowo wybielać tkankę w pożądanym miejscu.
Natomiast blizna po trądziku to trwałe uszkodzenie skóry. Blizna potrądzikowa może przyjmować różne kształty i mieć różną głębokość. Aby się jej pozbyć, najpierw należy ją w kontrolowanych warunkach ponownie uszkodzić i w ten sposób zmusić organizm do prawidłowej regeneracji (bez wytworzenia nowej blizny).
Co na blizny po trądziku? Preparaty kosmetyczne
Wybór preparatów przeciwtrądzikowych jest naprawdę spory. Z tymi przeznaczonymi już do pielęgnacji starych blizn jest gorzej. najrozsądniej odpowiedni preparat byłoby dobrać z dermatologiem. Pamiętaj, że przed powstaniem blizn to przede wszystkim lekarz może cię także uchronić, choćby przepisując antybiotyk w przypadku nadkażeń bakteryjnych.
Maść na blizny po trądziku
Wśród popularnych rozwiązań z apteki warto wymienić maść silikonową. Taki preparat jest praktyczny, bo okazuje się dobrym rozwiązaniem zarówno w przypadku usuwania świeżych blizn, jak i tych starszych.
Środki silikonowe tworzą swoisty rodzaj opatrunku na bliźnie. Do ważnych właściwości silikonu zalicza się przepuszczalność powietrza, co nie zaburza naturalnego procesu gojenia się blizny. Silikon zatrzymuje też wodę w skórze, co sprawia, że blizna jest właściwie nawilżona, bardziej elastyczna i miękka.
Serum na blizny potrądzikowe
Serum to kosmetyk silniejszy od kremu, ale zarazem inny niż maść, która bywa dla skóry zbyt ciężka. Najczęściej ma wyższe od kremów stężenia składników aktywnych, a zarazem lekką, wodnistą lub żelową, konsystencję.
Służy do uzupełnienia i zintensyfikowania codziennej pielęgnacji cery trądzikowej. Czy jest optymalne przy leczeniu blizn trądzikowych? Trudno powiedzieć, bo to zależy i od wieku zmian, i od indywidualnej reakcji na preparat. Jak zwykle - najsensowniej byłoby to skonsultować ze specjalistą.
Blizny po trądziku - jak się ich pozbyć?
Nie tylko nastolatki mają problem z trądzikiem. Jest to choroba skóry, która zostawia po sobie blizny na długi czas. Ponadto wciąż istnieje ryzyko powstawania nowych śladów. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na usuwanie pozostałości po trądziku.
Trądzik jest stanem zapalnym, przed którym sam broni się nasz układ odpornościowy. Jego komórki powstrzymują infekcję i przyczyniają się do procesu gojenia uszkodzonych tkanek. Należy pamiętać, że samo zniknięcie wyprysku nie jest całkowitą eliminacją zakażenia. Blizny po trądziku tworzą się ze względu na obecność martwych bakterii i komórek gromadzących się dookoła krostek i to właśnie na ich zwalczaniu powinniśmy się skupiać. Tkanka, która powstanie w miejsce tej zainfekowanej, będzie cienka, a co za tym idzie zbyt słaba. Na twarzy znajdzie się blizna zanikowa – zagłębienie w skórze. Jego kształt, rozmiary i głębokość są zależne od stanu zaawansowania trądziku w danym miejscu oraz tego, jak przebiegały poprzednie fazy gojenia.
Blizny po trądziku – czym właściwie są?
Chcąc zrozumieć, jaki jest mechanizm powstawania blizn potrądzikowych, należy pamiętać, że wyprysk jest stanem zapalnym. Blizny to efekt walki naszego organizmu z takimi zmianami.
Gdy na twarzy pojawia się wyprysk, rozpoczyna się proces gojenia. W głębszych warstwach skóry dochodzi do zastąpienia uszkodzonej warstwy przez tkankę ziarninującą. Pojawiają się też włókna kolagenowe, które początkowo rozmieszczone są bezładnie. Następnie włókna te zostają zastąpione nowymi, ułożonymi w sposób uporządkowany. W kolejnej fazie enzym kolageneza pochlania tkanki bliznowate, redukując bliznę.
Niestety, czasem proces ten nie przebiega w pełni poprawnie, a na skórze pozostają widoczne ślady. Najczęstszym winowajcą są martwe bakterie i komórki, które nie zostały całkowicie usunięte z okolic wyprysku.
Rodzaje blizn potrądzikowych
Na początku warto rozróżnić blizny po trądziku i przebarwienia. Pierwsze to zmiany skórne, które zachodzą w wyniku uszkodzenia skóry właściwej, gdy jej miejsce zajmuje tkanka łączna włóknista.
Blizny występują w dwóch głównych odmianach:
- blizny przerostowe — przybierają wygląd wypukłych, grubych i twardych guzków lub zgrubień,
- blizny zanikowe — tworzą wgłębienia o różnej wielkości i głębokości- blizny typu ice-pick, boxcar.
Tego typu zmiany najczęściej tworzą się, gdy w nieprawidłowy sposób usuwasz krosty lub zaskórniki (wyciskasz, rozdrapujesz) lub źle pielęgnujesz skórę. W wielu przypadkach blizny powstają ze zmian zapalnych samoistnie.
U niektórych osób istnieją również predyspozycje genetyczne do nasilonego przebiegu trądziku i powstania blizn potrądzikowych.
Czym w takim razie są przebarwienia? To ostatni, naturalny etap trądziku. Pojawiają się w miejscu zagojonego wykwitu i pozostają na skórze nawet kilka miesięcy. Jednak finalnie same znikają.
Efekty usuwania blizn potrądzikowych po zabiegu dermabrazji z kwasem TCA.