Badania do wykonania przy wypadaniu włosów - Klucz do Zdrowych Kosmyków

Włosy wypadają garściami? Zobacz, dlaczego i co wtedy zrobić

Sprawdź, co zrobić, gdy włosy zaczynają wypadać garściami.

Tekst Emilia Moskal

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

Recenzja Ilona Krzak

Zweryfikowane przez eksperta

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

Redakcja Bartłomiej Turczyński

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

Fact-checking Nina Wawryszuk

Nina Wawryszuk specjalizuje się w suplementacji sportowej, treningu siłowym i psychosomatyce. Na co dzień, oprócz pisania artykułów dla Natu.Care, jako trenerka personalna pomaga sportowcom poprawić ich wyniki poprzez trening, dietę i suplementację.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

Dlaczego możesz nam zaufać

Witaminy i suplementy na wypadające włosy

Reklamy obiecują nam, że zażywanie preparatu X albo Y zahamuje wypadanie włosów i sprawi, że włosy będą gęste i zdrowe. Niestety, nie jest to takie proste. Rzeczywiście, jeśli wypadanie włosów jest spowodowane niedoborem np. biotyny i trafimy z suplementem to problem po kilku tygodniach zniknie. Jednak takie zgadywanie może być długotrwałe i kosztowne – nawet trafiona suplementacja daje widoczne efekty dopiero po 3 miesiącach stosowania. Dlatego pierwszym krokiem do zdrowych i pięknych włosów jest przeprowadzenia badań laboratoryjnych, które pozwolą znaleźć przyczynę problemu i zaplanowanie właściwego leczenia.

Pierwszym krokiem do wyjaśnienia, dlaczego wypadają nam włosy jest wykonanie podstawowych badań krwi. Lekarz zleci w pierwszej kolejności morfologię oraz badania w kierunku anemii (badanie poziomu żelaza, erytrocytów, hemoglobiny i hematokryt) i aktywności tarczycy (TSH, fT3, fT4). Jeśli będzie podejrzewał hormonalne podłoże to zleci nam również badania poziomu hormonów (estradiol, testosteron, androstendion, DHEA-SO4, progesteron, prolaktyna). Przy okazji badania krwi możemy dodatkowo zrobić badanie poziomu witaminy D3 (kalcydiol), B oraz cynku. Ich poziom również ma wpływ na wzrost i wygląd włosów. Jeśli wyniki badań krwi nie pozwolą na ustalenie przyczyny utraty włosów kolejnym krokiem będzie badanie skóry głowy.

Wypadanie włosów – czy to normalne?

Wypadanie pewnej ilości włosów każdego dnia to zupełnie normalne zjawisko. Ma ono związek z naturalnym cyklem wzrostu włosa. Przeciętnie tracimy około 50–100 włosów dziennie, a na ich miejsce zaczynają wyrastać nowe .

Problem pojawia się, gdy po czesaniu szczotka zaczyna przypominać kłębek loków, a po prysznicu wyciągasz z odpływu garść włosów. Ich nadmierne wypadanie zauważysz również na poduszce i podłodze w domu.

Z czasem możesz też doświadczyć przerzedzenia się włosów, a w niektórych przypadkach także cofania się linii włosów nad czołem, powiększających się zakoli nad skroniami lub występowania obszarów skóry głowy całkowicie pozbawionych włosów. To jakie konsekwencje będzie miało wypadanie włosów, zależy od jego przyczyny .

Wypadanie włosów – hormony płciowe

Hormony płciowe regulują wiele procesów w naszym organizmie, w tym proces rozwoju i wzrostu włosów, a ich nadmiar lub niedobór będzie wpływał na wypadnie włosów. Podczas gdy u mężczyzn wypadanie włosów jest częściej związane z nadmiarem androgenów, to u kobiet występuje ono rzadziej.

Niezależnie u około 38% kobiet u których stwierdza się nadmierne wypadanie włosów występuje podwyższony poziom androgenów. Częstą przyczyną braku równowagi hormonalnej jest np. zespół policystycznych jajników (PCOS), który może prowadzić właśnie do łysienia o podłożu androgenowym.

Jakie hormony warto zbadać przy wypadaniu włosów?

  • całkowity testosteron,
  • dehydroepiandrosteron (DHEA),
  • dihydrotestosteron (DHT),
  • hormon luteinizujący (LH),
  • hormonem folikulotropowy (FSH),
  • estrogeny,
  • progesteron,
  • prolaktynę,
  • białko wiążące hormony płciowe (SHBG).

Nie zapominajmy, jak powstaje trądzik gruczoły łojowe u niektórych osób wytwarzają bardzo dużą ilość sebum, a w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne w organizmie mają bardzo burzliwy przebieg, gruczoły te pracują intensywniej.

Czytaj dalej...

Zalety Acnerose Skuteczne działanie przeciwzapalne Wsparcie dla regeneracji skóry Nawilżanie skóry Zwalczanie krostek i grudek Normalizacja pracy gruczołów łojowych Ochrona i poprawa elastyczności naczyń krwionośnych Zapobieganie powstawaniu rumienia i czerwienienia się twarzy.

Czytaj dalej...

Chociaż w przypadku poważniejszych form trądziku konieczna może być konsultacja z dermatologiem i stosowanie specjalistycznych leków, istnieje również wiele domowych sposobów, które mogą wspomóc leczenie ropnych pryszczy na twarzy.

Czytaj dalej...

Rzadko kiedy dochodzi do sytuacji, w której kobieta łysieje w sposób charakterystyczny dla mężczyzn, niemniej jednak większe lub mniejsze przerzedzenie włosów w dojrzałym wieku dotyczy już sporej części pań.

Czytaj dalej...