Badania do wykonania przy wypadaniu włosów - Klucz do Zdrowych Kosmyków
Badania skóry głowy przy wypadaniu włosów
Trycholog przeprowadzi komputerowe badanie włosów i skóry głowy. Badanie pozwoli sprawdzić stan łodygi włosa, ocenić ujścia mieszków włosowych i wygląd skóry głowy. Następnie pod mikroskopem oceni stan cebulek włosów pobranych z różnych miejsc na głowie. Może również zlecić w laboratorium ocenę zdjęć mikroskopowych problematycznych rejonów oraz badanie mykologiczne, które pozwoli wykryć ewentualne komórki grzybów. Zakażenie grzybami należącymi do grupy dermatofitów może spowodować utratę włosów. Dzieje się tak ponieważ dermatofity mają powinowactwo do keratyny, która znajduję się między innymi właśnie we włosach. Czynniki sprzyjające zakażeniom skóry głowy to: duża wilgotność i zaburzone warunki lipidowe skóry głowy, zaburzenia immunologiczne, zmiany flory fizjologicznej skóry głowy (np. spowodowane antybiotykoterapią lub nieprawidłową higieną skóry głowy), wyniszczenie organizmu.
Często pacjenci zgłaszają się z problemem tzw. pocovidowego wypadania włosów. Wzmożone wypadanie włosów po zachorowaniu na COVID-19 pojawia się u 25% pacjentów w 2-3 miesiące po zakażeniu. Prawdopodobnie jest następstwem osłabienia organizmu i stresu związanego z chorobą. W przypadku pocovidowej utraty włosów zalecamy przede wszystkim konsultację medyczną i trychologiczną.
Włosy wypadają intensywniej z różnych powodów, dlatego zanim zaczniemy leczyć problem na własną rękę powinniśmy poznać przyczynę. Diagnostyka pozwoli nam zaoszczędzić zdrowie, dodatkowy stres i pieniądze wydane na nietrafione kuracje z użyciem reklamowanych suplementów. Ponadto, właściwie dobrane leczenie da lepszy i szybszy efekt.
Czy ta strona była pomocna?
Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!
Średnia ocena: 4.1 / 5. Liczba ocen: 122
Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.
Wypadanie włosów – łysienie plackowate
Łysienie plackowate jest dość tajemniczą chorobą, która polega na powstawaniu plackowatych łysin i bardzo często dotyka młode osoby. Przyczyny tej choroby nie zostały do końca poznane, ale podejrzewa się, że może ona mieć podłoże autoimmunologiczne. Choćby dlatego, że obecność łysienia plackowatego często współistnieje z takim chorobami jak toczeń rumieniowaty układowy.
W takim przypadku warto wykonać markery laboratoryjne wskazujące na proces autoimmunologiczny:
- OB,
- białko CRP,
- przeciwciała przeciwjądrowe (ANA),
- przeciwciała przeciwko cytoplazmie neutrofili (ANCA).
Pamiętaj, że nadmierne wypadanie włosów nie jest tylko defektem kosmetycznym, ale może świadczyć o poważnej chorobie. Dlatego najlepiej skontaktuj się z dermatologiem i/lub trychologiem w celu dokładniejszej diagnostyki.
Przyczyny wypadania włosów
- predyspozycje genetyczne,
- nieprawidłowa dieta i niedobory składników pokarmowych,
- choroby przewodu pokarmowego,
- zaburzenia hormonalne,
- leki,
- stres psychologiczny,
- choroby grzybicze, bakteryjne lub pasożytnicze skóry głowy,
- choroby autoimmunologiczne,
- nieprawidłowa pielęgnacja włosów.
Jedną z podstawowych przyczyn, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to odpowiednio zbilansowana dieta oraz prawidłowe wchłanianie. Włos do wzrostu potrzebuje określonych składników budulcowych np. aminokwasów oraz substancji, które pośrednio przyczyniają się do ich wzrostu np. witamin i składników mineralnych.
Szczególnie narażone na niedobory niektórych witamin i pierwiastków są osoby na restrykcyjnych dietach. W celu oceny stanu odżywienia organizmu warto wykonać oznaczenie we krwi:
Bardzo powszechne, szczególnie u kobiet w wieku rozrodczym, są niedobory żelaza, dlatego w celu sprawdzenia zasobów tego pierwiastka w organizmie warto wykonać:
- morfologię krwi,
- wolne żelazo,
- ferrytynę,
- całkowitą zdolność wiązania żelaza (TIBC),
- stężenie transferryny.
Inne pierwiastki, które warto zbadać we krwi, to:
Kiedy nadmiernie wypadają nam włosy przyczyną mogą być również niedobory witamin kluczowych dla wzrostu i rozwoju włosów jak:
Nie tylko niedobór, ale także nadmiar niektórych składników jest przyczyną wypadania włosów np. nadmiar witaminy A. Chociaż najczęściej jest on spowodowany nadmierną suplementacją, niektóre choroby, takie jak przewlekła choroba nerek, mogą również przyczyniać się do za wysokiego stężenia tej witaminy.
Dlatego dodatkowo warto sprawdzić funkcje naszych nerek wykonując następujące badania we krwi:
Oprócz podaży w diecie bardzo ważna jest zdolność przyswajania składników pokarmowych, dlatego niektóre choroby przewodu pokarmowego mogą być związane z niedoborami, a tym samy wpływać na nadmierne wypadanie włosów. Przykładami chorób, których objawem może być wypadanie włosów z powodu zaburzeń wchłaniana są:
Wypadanie włosów – czy to normalne?
Wypadanie pewnej ilości włosów każdego dnia to zupełnie normalne zjawisko. Ma ono związek z naturalnym cyklem wzrostu włosa. Przeciętnie tracimy około 50–100 włosów dziennie, a na ich miejsce zaczynają wyrastać nowe .
Problem pojawia się, gdy po czesaniu szczotka zaczyna przypominać kłębek loków, a po prysznicu wyciągasz z odpływu garść włosów. Ich nadmierne wypadanie zauważysz również na poduszce i podłodze w domu.
Z czasem możesz też doświadczyć przerzedzenia się włosów, a w niektórych przypadkach także cofania się linii włosów nad czołem, powiększających się zakoli nad skroniami lub występowania obszarów skóry głowy całkowicie pozbawionych włosów. To jakie konsekwencje będzie miało wypadanie włosów, zależy od jego przyczyny .
Witaminy i suplementy na wypadające włosy
Reklamy obiecują nam, że zażywanie preparatu X albo Y zahamuje wypadanie włosów i sprawi, że włosy będą gęste i zdrowe. Niestety, nie jest to takie proste. Rzeczywiście, jeśli wypadanie włosów jest spowodowane niedoborem np. biotyny i trafimy z suplementem to problem po kilku tygodniach zniknie. Jednak takie zgadywanie może być długotrwałe i kosztowne – nawet trafiona suplementacja daje widoczne efekty dopiero po 3 miesiącach stosowania. Dlatego pierwszym krokiem do zdrowych i pięknych włosów jest przeprowadzenia badań laboratoryjnych, które pozwolą znaleźć przyczynę problemu i zaplanowanie właściwego leczenia.
Pierwszym krokiem do wyjaśnienia, dlaczego wypadają nam włosy jest wykonanie podstawowych badań krwi. Lekarz zleci w pierwszej kolejności morfologię oraz badania w kierunku anemii (badanie poziomu żelaza, erytrocytów, hemoglobiny i hematokryt) i aktywności tarczycy (TSH, fT3, fT4). Jeśli będzie podejrzewał hormonalne podłoże to zleci nam również badania poziomu hormonów (estradiol, testosteron, androstendion, DHEA-SO4, progesteron, prolaktyna). Przy okazji badania krwi możemy dodatkowo zrobić badanie poziomu witaminy D3 (kalcydiol), B oraz cynku. Ich poziom również ma wpływ na wzrost i wygląd włosów. Jeśli wyniki badań krwi nie pozwolą na ustalenie przyczyny utraty włosów kolejnym krokiem będzie badanie skóry głowy.