Kategorie

Badania do wykonania przy wypadaniu włosów - Klucz do Zdrowych Kosmyków

Wypadanie włosów a stan zdrowia

Nadmierne wypadanie włosów prowadzi często do psychicznego dyskomfortu i może być oznaką wielu chorób. Może również być konsekwencją długotrwałego stresu, a także zmian hormonalnych zachodzących w naszym organizmie. Bardzo często bowiem kobiety, które urodziły dziecko, w kilka tygodni lub miesięcy po porodzie skarżą się na nadmierne wypadanie włosów. Jakie badania wówczas warto wykonać, aby dokładnie określić, jaka jest przyczyna tego zjawiska?

Aby znaleźć przyczynę wypadania włosów, należy zacząć od wykonania badań, które pozwolą rozpocząć odpowiednią terapię.

Oto lista badań laboratoryjnych, które należy wykonać :

  • Morfologia krwi.
  • Poziom żelaza.
  • Poziom ferrytyny.
  • Witamina B 12.
  • Witamina B 7 – kwas foliowy.
  • Sód.
  • Potas.
  • Cynk w surowicy, ilościowo.
  • Wapń.
  • Ocena funkcji tarczycy : TSH, fT3, fT4, anty – TPO, anty- Tg.
  • Ocena hormonalna: prolaktyna (PRL), wolny testosteron, kortyzol, ACTH, progesteron.
  • Diagnostyka autoimmunologiczna: przeciwciała ANA 1 (w przypadku wyniku dodatniego rozszerzenie badania o ANA 2).
  • Poziom witaminy D.

Warto zbadać także poziom witaminy A, jeśli w organizmie jest jej za dużo, należy przeanalizować przyjmowane suplementy, a także dodatkowo sprawdzić funkcjonowanie nerek badaniami takimi jak :

  • mocznik
  • kreatynina
  • kwas moczowy

Nie tylko niedobór, ale także nadmiar niektórych witamin, minerałów lub hormonów może być przyczyną wypadania włosów.

Może się jednak okazać, że badania krwi nie wykażą żadnych anomalii. Wówczas może pojawić się pytanie: “ skoro cierpię na nadmierne wypadanie włosów, jakie badania mogą pomóc mi w określeniu przyczyny problemu?” W takiej sytuacji zdecydowanie zalecamy wykonanie badania skóry głowy.

Wypadanie włosów – jakie badania skóry głowy wykonać?

Profesjonalne badanie skóry głowy możemy wykonać u specjalisty trychologa. Badanie dermatoskopem lub videodermatoskopem pozwoli ocenić stan cebulek włosowych, ujść mieszków włosowych, wygląd skóry głowy, a często także sprawdzić stan łodygi włosa. W przypadku nieprawidłowości trycholog zleci badania mykologiczne skóry głowy, które wykluczą zakażenia dermatofitami, które również mogą powodować wypadanie włosów.

Jakie badania wykonać, gdy wypadają ci włosy?

Nadmierne wypadanie włosów może prowadzić do dyskomfortu psychicznego i powodować zmniejszenie jakości życia, szczególnie u kobiet. Wypadania włosów nie należy absolutnie lekceważyć, gdyż może być ono oznaką choroby. Nadmierne wypadanie włosów ma wiele przyczyn i dlatego aby je zidentyfikować lekarz musi zebrać dokładny wywiad oraz zlecić szereg badań laboratoryjnych. Jakie zatem badania laboratoryjne wykonać, aby znaleźć przyczynę wypadania włosów?

Spis treści

  1. Przyczyny wypadania włosów
  2. Wypadanie włosów – niedobory składników pokarmowych
  3. Wypadanie włosów – zaburzenia tarczycy
  4. Wypadanie włosów – hormony płciowe
  5. Wypadanie włosów – stres i choroby nadnerczy
  6. Wypadanie włosów – zakażenia bakteryjne i grzybicze
  7. Wypadanie włosów – łysienie plackowate

Ludzka skóra głowy zawiera około 100 000 mieszków włosowych. Spośród nich 90% znajduje się w fazie anagenowej, czyli w fazie wzrostu. Nasze włosy wymagają wtedy niezbędnych składników odżywczych takich jak pełnowartościowe białko, witaminy i składniki mineralne, aby prawidłowo się rozwijać.

Zdrowy człowiek traci od 50 do 100 włosów dziennie, dlatego sam proces wypadania włosów jest czymś naturalnym. Jednak problem pojawia się kiedy liczba wypadających włosów przewyższa ich tempo wzrostu.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Cykl życia włosa

Jak widać wypadanie włosów jest naturalnym procesem i nie powinno niepokoić. Jednak jeśli wypada więcej włosów niż zazwyczaj i trwa to dłużej niż 6 tygodni powinniśmy udać się do specjalisty, który obejrzy głowę i zleci badania laboratoryjne.

Jeśli od kilku tygodni intensywnie tracimy włosy, powinniśmy zastanowić się nad możliwymi przyczynami. Włosy reagują na wszelkie niekorzystne zmiany zachodzące w naszym organizmie, dlatego gdy zaczynają intensywnie wypadać, zrobiły się szorstkie i matowe warto sprawdzić co jest tego przyczyną.

Włosy mogą intensywnie wypadać z kilku powodów, choćby w następstwie choroby wirusowej (pocovidowe wypadanie włosów), stresu, zaburzeń hormonalnych, niedoboru witamin i mikroelementów, anemii, zmian w diecie, chemioterapii, chorób tarczycy, chorób skóry głowy itd. Pamiętajmy, że włosy zaczniemy tracić dopiero po kilka tygodniach od impulsu. Z tego powodu często trudno nam określić, co może być przyczyną ich wypadania.

Nie możemy zapominać, że jest także łysienie uwarunkowane genetycznie – łysienie androgenowe to przyczyna 60% przypadków łysienia u mężczyzn i 40% u kobiet. W tym przypadku konieczne jest zrobienie badań hormonalnych, takich jak badanie poziomu testosteronu, prolaktyny, DHEA-SO4 i kortyzolu. Badania krwi przy łysieniu androgenowym.

Nie zapominajmy, jak powstaje trądzik gruczoły łojowe u niektórych osób wytwarzają bardzo dużą ilość sebum, a w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne w organizmie mają bardzo burzliwy przebieg, gruczoły te pracują intensywniej.

Czytaj dalej...

Dodam jednak, że w przypadku mojej starszej siostry, która oprócz rumienia ma też grudki i krostki, preparaty firmy Ava okazały się niewystarczające, za to jest zadowolona z serii Acnerose Lidia z Bełchatowa.

Czytaj dalej...

Nie zapominajmy, jak powstaje trądzik gruczoły łojowe u niektórych osób wytwarzają bardzo dużą ilość sebum, a w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne w organizmie mają bardzo burzliwy przebieg, gruczoły te pracują intensywniej.

Czytaj dalej...

W ostatnim przypadku w czasie ciąży poziom estrogenów wzrasta w organizmie przyszłej mamy, a po rozwiązaniu gwałtownie spada, co często jest przyczyną nadmiernego wypadania włosów po ciąży i po porodzie.

Czytaj dalej...