Jakie hormony wpływają na wypadanie włosów?

Hormony i włosy – co mają wspólnego?

Na wzrost włosów na całym naszym ciele ma wpływ wiele różnych hormonów. Niektóre z nich ujawniają swoje działanie w pewnych szczególnych, ale fizjologicznych (naturalnych) okresach, np. w czasie dojrzewania płciowego, w okresie ciąży czy menopauzy. Inne działają cały czas, a pewne zaburzenia w ich funkcjonowaniu informują nas, że w organizmie dzieje się coś złego.

Najbardziej zaskakujący jest fakt, że te same hormony mogą mieć zupełnie inny wpływ na włoski zlokalizowane w różnych okolicach ciała. Świetnym przykładem są męskie hormony płciowe, które stymulują wzrost włosków na ciele i jednocześnie przyczyniają się do wypadania włosków na głowie. Przyjrzymy się kolejno znaczeniu poszczególnych hormonów w kontekście wzrostu i kondycji włosków w różnych strefach ciała. Te informacje są niezwykle cenne, zarówno w kontekście przeprowadzania zabiegów trwałej depilacji, jak również dbania o dobrą formę włosów na głowie – tych, których absolutnie nie chcemy się pozbywać.

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów może być spowodowane przez wiele czynników. Głównie są to zaburzenia hormonalne, jednak warto wziąć również pod uwagę inne czynniki, jak chociażby:

  • stres – nasza skóra głowy jest mocno unerwiona, więc nadmiar nerwów prowadzi do osłabienia struktury włosów i ich wypadania,
  • zła dieta – jeżeli w naszym codziennym jadłospisie nie znajdą się takie składniki, jak witamina A, C, D, E, witaminy z grupy B czy cynk, magnez i żelazo, to doprowadzimy do utraty włosów,
  • uszkodzenia mechaniczne – wypadanie włosów może być powiązane z zabiegami wykonywanymi na włosach każdego dnia mogą przyczynić się do osłabienia naszych włosów i cebulek – codzienne suszenie i prostowanie włosów czy ich regularna koloryzacja nie sprawią, że włosy będą gęste – wręcz przeciwnie!

Hormonalne wypadanie włosów – czy odrosną?

Nie można stuprocentowo stwierdzić, że włosy odrosną mimo podjęcia leczenia i kuracji wspomagającej ich wzrost. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań, czynników oraz rodzaju dysfunkcji związanej z pracą układu hormonalnego. Przy wdrożeniu odpowiedniej terapii i wyregulowaniu poziomu hormonów w organizmie istnieją duże szanse na to, że włosy odzyskają początkową gęstość. Aby jednak jak najbardziej unormować cykl wzrostu włosa i przyspieszyć proces powrotu do bujnej czupryny, każda osoba zmagająca się z problemem nadmiernego wypadania powinna zasięgnąć specjalistycznego wsparcia.

Hormonalne wypadanie włosów można odwrócić poprzez podjęcie działań służących wyrównaniu stężeń hormonów odpowiedzialnych za ten proces. Istnieją dwie ścieżki leczenia:

  • terapia farmakologiczna
  • terapia trychologiczna.

Nieprawidłowy poziom hormonów w pierwszej kolejności należy wyregulować, co rzadko jest możliwe bez podjęcia leczenia z wykorzystaniem farmaceutyków. W tym celu podstawą do rozpoczęcia kuracji jest wizyta u endokrynologa lub innego specjalisty, który zleci wykonanie dodatkowych badań i zajmie się prowadzeniem pacjenta. Skutecznym wsparciem leczenia farmakologicznego jest terapia trychologiczna w gabinecie specjalisty, jakim jest trycholog, zajmujący się schorzeniami skóry głowy i włosów.

Czy hormony mają wpływ na skuteczność fotodepilacji?

Jak widzimy nasze hormony płciowe bardzo mocno ingerują w ilość, rodzaj i lokalizację owłosienia na ciele. W normalnej sytuacji nie stanowi to większego problemu. Włosków możemy pozbyć się na chwilę lub trwale, korzystając z dostępnych metod depilacji. Problemy pojawiają się, w sytuacji, w której włoski na ciele zaczynają rosnąć nadmiernie lub w nietypowych miejscach. Najczęściej świadczy to o problemach hormonalnych i wymaga zrobienia specjalistycznych badań i konsultacji z lekarzem.

Kobiety, które zmagają się z wysokim poziomem androgenów (męskich hormonów płciowych) lub ich mieszki włosowe są zbyt wrażliwe na działanie tych hormonów, często zmagają się z problemem nadmiernego owłosienia typu męskiego. Ciemne i grube włoski rosną u nich w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn, czyli wąsik, broda, klatka piersiowa, plecy, brzuch, nogi i ręce. W takiej sytuacji warto wybrać się do endokrynologa i sprawdzić przyczynę problemu. Hirsutyzm może być bowiem objawem innych problemów zdrowotnych, np. zespołu policystycznych jajników, przerostu nadnerczy, a nawet nowotworu. Więcej informacji na temat hirsutyzmu przeczytasz tutaj.

Warto zdiagnozować przyczynę problemu i ewentualnie podjąć odpowiednie leczenie, bo dzięki temu możemy zwiększyć szansę na skuteczność zabiegu trwałej depilacji. Jeśli np. męskich hormonów płciowych we krwi kobiety jest za dużo, zabieg fotodepilacji może przynieść efekt tylko na chwilę. Ten sam zabieg w połączeniu z odpowiednią opieką lekarską pozwala nam uzyskać znacznie lepsze i bardziej trwałe rezultaty!

Zobacz także

Depilacja laserowa podczas okresu/miesiączki

Depilacja laserowa to jedna z najskuteczniejszych metod trwałego usuwania niechcianego owłosienia. Wiele kobiet zastanawia się jednak, czy zabieg ten można bezpiecznie wykonywać podczas menstruacji. W tym artykule odpowiemy na najczęstsze pytania dotyczące depilacji laserowej w trakcie miesiączki i podpowiemy, na co zwrócić uwagę, decydując się na zabieg w tym okresie. Czy podczas miesiączki można wykonywać […]

Nie zapominajmy, jak powstaje trądzik gruczoły łojowe u niektórych osób wytwarzają bardzo dużą ilość sebum, a w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne w organizmie mają bardzo burzliwy przebieg, gruczoły te pracują intensywniej.

Czytaj dalej...

Zalety Acnerose Skuteczne działanie przeciwzapalne Wsparcie dla regeneracji skóry Nawilżanie skóry Zwalczanie krostek i grudek Normalizacja pracy gruczołów łojowych Ochrona i poprawa elastyczności naczyń krwionośnych Zapobieganie powstawaniu rumienia i czerwienienia się twarzy.

Czytaj dalej...

Włosy mogą intensywnie wypadać z kilku powodów, choćby w następstwie choroby wirusowej pocovidowe wypadanie włosów , stresu, zaburzeń hormonalnych, niedoboru witamin i mikroelementów, anemii, zmian w diecie, chemioterapii, chorób tarczycy, chorób skóry głowy itd.

Czytaj dalej...

Nie zapominajmy, jak powstaje trądzik gruczoły łojowe u niektórych osób wytwarzają bardzo dużą ilość sebum, a w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne w organizmie mają bardzo burzliwy przebieg, gruczoły te pracują intensywniej.

Czytaj dalej...