Jakie hormony wpływają na wypadanie włosów?
Czy krążenie krwi wpływa na odrastanie włosów?
Czy prawdą jest, że słabe krążenie krwi wywołuje wypadanie włosów? Układ krążenia jest systemem transportowym, który żywe istoty wykorzystują do przesyłania składników odżywczych, tlenu, hormonów i innych substancji niezbędnych do ich właściwego funkcjonowania. W przypadku ludzi transport ten jest możliwy poprzez krążenie krwi. Jeśli ten system nie działa właściwie, komórki nie otrzymają niezbędnej ilości krwi potrzebnej do ich właściwego rozwoju. W efekcie deficyt krwi może doprowadzić do obumierania komórek. Może to wpływać na mieszki włosowe, przez co włosy nie rosną prawidłowo.
Układ krążenia rozprowadza krew za pomocą dwóch rodzajów naczyń krwionośnych. Po pierwsze są to żyły i tętnice, które bezpośrednio przepompowują krew z i do serca. Po drugie – naczynia wtórne, odpowiadające za transport krwi do tkanek i komórek, również do mieszków włosowych – mikrokrążenie.
Dopływ krwi poprzez mikrokrążenie jest kluczowy dla mieszków włosowych. Zapewnia ich odżywienie i dotlenienie oraz normalne funkcjonowanie, tym samym produkując zdrowe i bujne włosy, zapewniając normalne tempo wzrostu. Natomiast, czy słabe krążenie krwi może powodować wypadanie włosów?
Wypadanie włosów a hormony
Wypadanie włosów to naturalny proces związany z fizjologią organizmu – dziennie człowiek traci około 50-100 włosów, które wypadają w związku z zakończeniem ich cyklu wzrostu. Problemem jest wzmożona utrata gęstości w dłuższym okresie np. powyżej 4-6 tygodni. W takiej sytuacji warto poszukać przyczyn zaburzeń, które w wielu przypadkach bywają trudne do samodzielnego określenia. W dużej mierze do wzmożonej utraty włosów prowadzi kilka czynników, choć coraz większa liczba pojedynczych włosów pozostałych na szczotce może być następstwem nieprawidłowego poziomu hormonów.
Włosy wypadają, jeśli równowaga gospodarki hormonalnej zostanie zachwiana. Dzieje się tak ze względu na dużą rolę układu hormonalnego w procesie wzrostu i jakości włosów – od stężeń poszczególnych związków zależy m.in. grubość, tempo wzrostu oraz kolor kosmyków.
Czy hormony mają wpływ na skuteczność fotodepilacji?
Jak widzimy nasze hormony płciowe bardzo mocno ingerują w ilość, rodzaj i lokalizację owłosienia na ciele. W normalnej sytuacji nie stanowi to większego problemu. Włosków możemy pozbyć się na chwilę lub trwale, korzystając z dostępnych metod depilacji. Problemy pojawiają się, w sytuacji, w której włoski na ciele zaczynają rosnąć nadmiernie lub w nietypowych miejscach. Najczęściej świadczy to o problemach hormonalnych i wymaga zrobienia specjalistycznych badań i konsultacji z lekarzem.
Kobiety, które zmagają się z wysokim poziomem androgenów (męskich hormonów płciowych) lub ich mieszki włosowe są zbyt wrażliwe na działanie tych hormonów, często zmagają się z problemem nadmiernego owłosienia typu męskiego. Ciemne i grube włoski rosną u nich w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn, czyli wąsik, broda, klatka piersiowa, plecy, brzuch, nogi i ręce. W takiej sytuacji warto wybrać się do endokrynologa i sprawdzić przyczynę problemu. Hirsutyzm może być bowiem objawem innych problemów zdrowotnych, np. zespołu policystycznych jajników, przerostu nadnerczy, a nawet nowotworu. Więcej informacji na temat hirsutyzmu przeczytasz tutaj.
Warto zdiagnozować przyczynę problemu i ewentualnie podjąć odpowiednie leczenie, bo dzięki temu możemy zwiększyć szansę na skuteczność zabiegu trwałej depilacji. Jeśli np. męskich hormonów płciowych we krwi kobiety jest za dużo, zabieg fotodepilacji może przynieść efekt tylko na chwilę. Ten sam zabieg w połączeniu z odpowiednią opieką lekarską pozwala nam uzyskać znacznie lepsze i bardziej trwałe rezultaty!
Zobacz także
Depilacja laserowa podczas okresu/miesiączki
Depilacja laserowa to jedna z najskuteczniejszych metod trwałego usuwania niechcianego owłosienia. Wiele kobiet zastanawia się jednak, czy zabieg ten można bezpiecznie wykonywać podczas menstruacji. W tym artykule odpowiemy na najczęstsze pytania dotyczące depilacji laserowej w trakcie miesiączki i podpowiemy, na co zwrócić uwagę, decydując się na zabieg w tym okresie. Czy podczas miesiączki można wykonywać […]
Słabe krążenie w obszarze skóry głowy może być przyczyną wypadania włosów.
Jeśli w obszarze skóry głowy występuje słabe krążenie, mieszki włosowe ulegną procesowi miniaturyzacji. Oznacza to, że zmniejsza się rozmiar włosów, ich proces wzrostu jest zahamowany i łatwiej wypadają. W efekcie niektóre strefy wydają się być pozbawione objętości lub gęstości. Nasuwa się tu pytanie – W jaki sposób walczyć z obniżonym krążeniem krwi, zanim włosy zaczął wypadać?
Istnieje kilka czynników, które mogą osłabiać normalne ukrwienie skóry głowy, np. dieta. Jeśli mamy nadwagę lub spożywamy dużo bogatych w tłuszcze produktów, może to prowadzić do niedrożności naczyń krwionośnych oraz naczyń włosowatych, które odpowiadają za dostarczanie krwi do mieszków włosowych. Dieta obfitująca w sól zakłóca krążenie krwi poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych.
Kolejnym czynnikiem odpowiadającym za wypadanie włosów jest stres. Jak to się dzieje? Otóż w sytuacjach stresowych naczynia krwionośne obkurczają się samoistnie. Jest to normalna reakcja organizmu, powodująca ograniczenie dopływu składników odżywczych i tlenu do włosów. Organizm reagując na stres, przekierowuje zasoby i energię, jednocześnie ograniczając ich dopływ tam, gdzie są mniej potrzebne – do włosów.
Rytuał relaksu
Bez względu na to, czy posiadasz długie, krótkie, kręcone czy proste włosy. Większości z nas zależy, aby były one w jak najlepszej kondycji. Niestety, nie zawsze się to udaje. Włosy mogą być wysuszone czy nadmiernie wypadać. Nie jest to pożądany przez nas efekt. Co więc można zrobić, aby zapobiec utracie włosów? Tego dowiesz się z naszego poniższego tekstu! Sprawdź!
Na wypadanie włosów mogą mieć wpływ hormony, a dokładnie męskie hormony płciowe. Utrata włosów pojawia się na skutek nadmiaru androgenów, co u mężczyzn objawia się łysieniem w okolicach skroni i na czubku głowy. U kobiet problem ten pojawia się najczęściej podczas menopauzy. Poziom żeńskich hormonów płciowych ulega wtedy obniżeniu. Co więcej, progesteron zwiększa przetłuszczanie włosów.
Problemem prowadzącym do wypadania włosów może być również prolaktyna działająca niekorzystnie na włosy i nasilająca ich wypadanie. Do osłabienia kondycji włosów przyczyniają się też niektóre zaburzenia hormonalne, które nasilają występowanie owłosienia.
Jak więc widać, układ hormonalny ma wpływ na kondycję naszych włosów na głowie. My zajmiemy się ich wypadaniem. Co warto zbadać przy nadmiernej utracie włosów?