Jakie hormony wpływają na wypadanie włosów?

Rytuał relaksu

Bez względu na to, czy posiadasz długie, krótkie, kręcone czy proste włosy. Większości z nas zależy, aby były one w jak najlepszej kondycji. Niestety, nie zawsze się to udaje. Włosy mogą być wysuszone czy nadmiernie wypadać. Nie jest to pożądany przez nas efekt. Co więc można zrobić, aby zapobiec utracie włosów? Tego dowiesz się z naszego poniższego tekstu! Sprawdź!

Na wypadanie włosów mogą mieć wpływ hormony, a dokładnie męskie hormony płciowe. Utrata włosów pojawia się na skutek nadmiaru androgenów, co u mężczyzn objawia się łysieniem w okolicach skroni i na czubku głowy. U kobiet problem ten pojawia się najczęściej podczas menopauzy. Poziom żeńskich hormonów płciowych ulega wtedy obniżeniu. Co więcej, progesteron zwiększa przetłuszczanie włosów.

Problemem prowadzącym do wypadania włosów może być również prolaktyna działająca niekorzystnie na włosy i nasilająca ich wypadanie. Do osłabienia kondycji włosów przyczyniają się też niektóre zaburzenia hormonalne, które nasilają występowanie owłosienia.

Jak więc widać, układ hormonalny ma wpływ na kondycję naszych włosów na głowie. My zajmiemy się ich wypadaniem. Co warto zbadać przy nadmiernej utracie włosów?

Hormony i włosy – co mają wspólnego?

Na wzrost włosów na całym naszym ciele ma wpływ wiele różnych hormonów. Niektóre z nich ujawniają swoje działanie w pewnych szczególnych, ale fizjologicznych (naturalnych) okresach, np. w czasie dojrzewania płciowego, w okresie ciąży czy menopauzy. Inne działają cały czas, a pewne zaburzenia w ich funkcjonowaniu informują nas, że w organizmie dzieje się coś złego.

Najbardziej zaskakujący jest fakt, że te same hormony mogą mieć zupełnie inny wpływ na włoski zlokalizowane w różnych okolicach ciała. Świetnym przykładem są męskie hormony płciowe, które stymulują wzrost włosków na ciele i jednocześnie przyczyniają się do wypadania włosków na głowie. Przyjrzymy się kolejno znaczeniu poszczególnych hormonów w kontekście wzrostu i kondycji włosków w różnych strefach ciała. Te informacje są niezwykle cenne, zarówno w kontekście przeprowadzania zabiegów trwałej depilacji, jak również dbania o dobrą formę włosów na głowie – tych, których absolutnie nie chcemy się pozbywać.

Włosy na głowie – co poprawia ich kondycję?

Niekwestionowanymi przyjaciółmi naszej bujnej czupryny są estrogeny (żeńskie hormony płciowe) i hormony tarczycy. Odpowiedni (fizjologiczny) poziom tych hormonów sprawia, że włosy są gęste, mocne i zdrowe. Wpływ hormonów płciowych na kondycję włosów możemy obserwować nawet w skali miesiąca. W okolicy 10 dnia cyklu miesięcznego, kiedy poziom estrogenów jest najwyższy, nasze włosy wyglądają najlepiej i zwykle bardzo dobrze się układają. Im bliżej miesiączki, tym więcej problemów z włosami – nasila się problem przetłuszczania się i pogarsza ich ogólny wygląd.

Nadmierne wypadanie włosów jest jednym z pierwszych sygnałów, który może świadczyć o tym, że z naszą tarczycą dzieje się coś niedobrego. Utrata włosów często jest objawem niedoczynności tarczycy – jeśli w ostatnim czasie zauważyłaś taki problem, warto sprawdzić poziom hormonów tarczycy i skontaktować się z lekarzem endokrynologiem.

Zobacz także Podrażnienia po depilacji - z czego wynikają i jak je łagodzić?

Kortyzol a wypadanie włosów

Nadnercza zlokalizowane w górnym biegunie obu nerek wytwarzają kortyzol. Nazywany jest on hormonem stresu, ponieważ wydzielany jest w sytuacjach stresujących. Dużym problemem jest długotrwały nadmiar kortyzolu, który powoduje wiele zaburzeń (w tym zawał lub udar). Jednym z objawów wysokiego poziomu kortyzolu jest wypadanie włosów na głowie. Przyczynami choroby są przyjmowanie niektórych leków, nadmierna produkcja kortyzolu przez nadnercza, długotrwały stres lub guz przysadki mózgowej. Diagnostyka polega na 3 lub 4-krotnym oznaczeniu kortyzolu w dobowym moczu. Leczenie uzależnione jest od przyczyny choroby. Wyrównanie poziomu kortyzolu będzie oznaczać stopniowe wycofanie objawów choroby.

Sposób leczenia uzależniony jest od rodzaju zdiagnozowanego zaburzenia. Próbę walki z problemem można podjąć wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wewnętrzne metody walki z łysieniem to zazwyczaj terapia hormonalna. Jako wsparcie można zastosować preparaty zawierające witaminy lub zioła, które pobudzą włosy do regeneracji. Zewnętrzne metody to stosowanie wysokiej jakości kosmetyków w postaci odżywek do włosów, szamponów i wcierek.

Trycholog może zaproponować różnego rodzaju zabiegi, które będą pobudzały wzrost mieszków włosowych. Wysoką skuteczność wykazuje mezoterapia igłowa skóry głowy, która polega na podaniu odpowiedniej mieszanki odżywczej. Jednym ze sposobów usunięcia efektów łysienia jest przeszczep włosów. Doświadczony specjalista to gwarancja najlepszych efektów zabiegu i znacznego zagęszczenia włosów.

Dr n. med. Piotr Turkowski

Chirurg plastyczny, lekarz medycyny estetycznej, trycholog, specjalista transplantacji włosów. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

Nie zapominajmy, jak powstaje trądzik gruczoły łojowe u niektórych osób wytwarzają bardzo dużą ilość sebum, a w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne w organizmie mają bardzo burzliwy przebieg, gruczoły te pracują intensywniej.

Czytaj dalej...

Zalety Acnerose Skuteczne działanie przeciwzapalne Wsparcie dla regeneracji skóry Nawilżanie skóry Zwalczanie krostek i grudek Normalizacja pracy gruczołów łojowych Ochrona i poprawa elastyczności naczyń krwionośnych Zapobieganie powstawaniu rumienia i czerwienienia się twarzy.

Czytaj dalej...

Włosy mogą intensywnie wypadać z kilku powodów, choćby w następstwie choroby wirusowej pocovidowe wypadanie włosów , stresu, zaburzeń hormonalnych, niedoboru witamin i mikroelementów, anemii, zmian w diecie, chemioterapii, chorób tarczycy, chorób skóry głowy itd.

Czytaj dalej...

Chociaż w przypadku poważniejszych form trądziku konieczna może być konsultacja z dermatologiem i stosowanie specjalistycznych leków, istnieje również wiele domowych sposobów, które mogą wspomóc leczenie ropnych pryszczy na twarzy.

Czytaj dalej...