Skuteczne tabletki na swędzenie skóry - Przewodnik po najlepszych opcjach

Co to jest świąd skóry — przyczyny i objawy

Świąd skóry to uporczywe uczucie, któremu towarzyszy pobudzenie neuronów (ich zakończeń), a to wszystko kończy się koniecznością “podrapania skóry”. Swędzenie może być bardzo uciążliwe, wpływać niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie, powodować podrażnienia skóry, jej rozdrapywanie, niekiedy nawet do krwi przy bardzo intensywnym świądzie. Jakie są najczęstsze przyczyny świądu skóry? Na pewno może przyczynić się do tego suchość skóry i słabe krążenie. Inne możliwości to kontaktowe zapalenie skóry, ukąszenia owadów.

Jakie są przyczyny świądu skóry?

Mogą być one związane z alergią i alergenami (m.in. wydzielaniem histaminy), zakażeniami (np. bakteryjnymi, grzybiczymi), toksynami (np. jad owadów), stosowaniem leków (np. leki o dużym potencjale uczulającym) czy niektóre substancje obecne w kosmetykach i farmaceutykach (np. lanolina, wazelina żółta). Swędzenie jest objawem mało specyficznym i towarzyszy wielu schorzeniom dermatologicznym (mp. grzybica, dermatozy, liszaj) czy pasożytniczym skóry jak wszawica, świerzb. W zależności od umiejscowienia może wystąpić swędzenie skóry głowy (np. reakcja na szampon czy odżywkę lub przyczyną jest łupież), swędzenie twarzy czy dłoni (np. reakcja na krem czy fotowrażliwość skóry).

Swędzenie skóry jest nieprzyjemnym objawem atopowego zapalenie skóry. To jednak niejedyna choroba przewlekła z grupy problemów skórnych, które dotyka swędzenie.

Świąd a wrażliwość na leki i inne choroby

Swędzenie skóry nóg, swędzenie łydek czy pleców może oznaczać reakcję nadwrażliwości na leki (zarówno substancje czynne jak i pomocnicze), być efektem depilacji, zapalenia mieszków włosowych czy przesuszonej skóry. Czy swędzeniu skóry zawsze towarzyszy wysypka? Niekoniecznie. U niektórych osób może wystąpić swędzenie skóry bez wysypki - należy wtedy doszukiwać się chorób ogólnoustrojowych jak chociażby zaburzenia nerek, cukrzyca, choroby wątroby, przyczyny psychiczne. Warto mieć również na uwadze, że świąd może towarzyszyć reakcji nadwrażliwości na niektóre leki, chociaż im oprócz swędzenia towarzyszą inne objawy dermatologiczne jak wysypka, zaczerwienienie, pieczenie skóry.

Domowe sposoby na swędzenie skóry u dorosłego i u dziecka

Czy domowe sposoby są skuteczne? Czy babcine, domowe sposoby na przeziębienie, albo domowe sposoby na kołatanie serca są warte zastosowania? Czy istnieją domowe sposoby na swędzenie skóry? Domowe sposoby wszelkiego typu odeszły w niepamięć głównie dlatego, że są pracochłonne i trudniejsze do zastosowania niż łyknięcie tabletki. W wielu przypadkach pozwalają jednak złagodzić objawy i przyspieszyć wyleczenie. Nadal skutecznie stosuje się domowe sposoby na przeziębienie. Domowe sposoby na swędzenie skóry są naturalne, proste, nieinwazyjne i nie mogą zaszkodzić.

TOP 4 - naturalne, domowe sposoby, aby złagodzić swędzenie skóry:

  • zimne okłady,
  • kąpiele w zimnej wodzie,
  • zioła do przemywania,
  • ocet jabłkowy do przemywania.

Zimne okłady doraźnie pomagają przy swędzeniu wywołanym przez alergię. Jednak rozwiązanie problemu przynosi tylko unikanie alergenu. Na swędzenie związane z problemami skórnymi pomagają zioła, takie jak: rumianek, dziurawiec i fiołek trójbarwny. Przemywanie octem jabłkowym może okazać się pomocne, aby złagodzić świąd wywołany przez infekcję grzybiczą.

Jeśli swędzenie zostało wywołane przesuszeniem skóry, warto stosować kosmetyki nawilżające. Możemy również dodać parę kropli oliwki dla dzieci do kąpieli. Jeśli problem się powtarza, warto zrezygnować z mydła i używać emolientów, czyli dermokosmetyków.

W aptekach dostępne są maści lub żele na swędzenie skóry. Produkty te wykonane są na bazie na bazie mentolu, lukrecji, aloesu, kamfory, lanoliny czy dimetyndenu.

Zupełnie inaczej postępujemy w przypadku swędzenia u dziecka. Dzieci są bardziej wrażliwe na alergeny i czynniki drażniące. U dziecka nie należy stosować żadnych domowych sposobów. W przypadku łagodnego swędzenia mogą pomóc kąpiele z dodatkiem krochmalu. Jednak przy uporczywym swędzeniu należy udać się do lekarza, gdyż najczęściej występującą przyczyną swędzenia skóry u dziecka jest atopowe zapalenie skóry. Sprawdź także ten artykuł: Plamy na skórze krok po kroku - rodzaje, przyczyny, leczenie.

Domowe sposoby na swędzenie skóry u dziecka

Swędzenie skóry to dolegliwość, która nie tylko dotyczy pacjentów dorosłych, ale może pojawić się również u dziecka. Jak ją złagodzić? Wiele zależy od podłoża problemu.

Skóra dzieci jest niezwykle delikatna i mało odporna na działanie czynników zewnętrznych, dlatego łatwo ulega przesuszeniu, podrażnieniom lub uszkodzeniom. Zdarza się, że przyczyna świądu jest poważniejsza, wywołuje go np. atopowe zapalenie skóry. Wówczas nieodzowne jest specjalistyczne leczenie.

Domowe sposoby na swędzenie skóry u dziecka powinny raczej ograniczać się do delikatnej pielęgnacji odpowiednio dostosowanej do jej wyjątkowych potrzeb. Stosowanie kosmetyków czy emolientów przeznaczonych dla najmłodszych powinno niwelować objawy i poprawiać kondycję skóry.

Jeśli jednak metody takie nie są skuteczne, trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Świąd bywa symptomem chorób ogólnoustrojowych i nie można go lekceważyć.

Jak nie powinno się łagodzić swędzenia skóry u dziecka? Z pewnością nie należy stosować ziół czy okładów bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą.

Bibliografia

  • J. Ogonowski, A. Kołkowska, Preparaty kosmetyczne na bazie ekstraktu z babki lancetowatej, w: LAB, rok 16, nr 5x.
  • M. Krajnik, Z. Żylicz, Świąd w zaawansowanych chorobach wewnętrznych. Patogeneza i leczenie, Polska Medycyna Paliatywna 2002, tom 1, nr 2.
  • Ł. Szeleszczuk. M. Kuras, Znaczenie wapnia w metabolizmie człowieka i czynniki wpływające na jego biodostępność w diecie, w: Biuletyn Wydziału Farmacji WUM, 2014, 3, 16-22 http://biuletynfarmacji.wum.edu.pl/1403Szeleszczuk/Szeleszczuk.html [05.02.2022]
  • H. Bojarowicz, A. Płowiec, Wpływ witaminy A na kondycję skóry, w: Problemy Higieny Epidemiologii, 2010, 91(3): 352-356. http://www.phie.pl/pdf/phe-2010/phe-2010-3-352.pdf [05.02.2022].
  • E. Cieślik, K. Turcza, Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego, w: Postępy Fitoterapii 2015, (16)2: 117-124 http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2015/08/pf_2015_117-124.pdf [05.02.2022]
  • I. Kloskowaska (red.), Uzdrawiająca moc octu, Białystok 2013 https://wydawnictwovital.pl/wp-content/uploads/2012/06/Uzdrawiajaca-moc-octu-mala_edited.pdf [05.02.2022].

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Zalety Acnerose Skuteczne działanie przeciwzapalne Wsparcie dla regeneracji skóry Nawilżanie skóry Zwalczanie krostek i grudek Normalizacja pracy gruczołów łojowych Ochrona i poprawa elastyczności naczyń krwionośnych Zapobieganie powstawaniu rumienia i czerwienienia się twarzy.

Czytaj dalej...

Ważne jest również dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości cynku i witamin, w tym witaminy A, witaminy z grupy B takie jak biotyna, kwas foliowy , a także witaminy C i E, które są kluczowe dla zdrowia włosów,.

Czytaj dalej...

Chociaż w przypadku poważniejszych form trądziku konieczna może być konsultacja z dermatologiem i stosowanie specjalistycznych leków, istnieje również wiele domowych sposobów, które mogą wspomóc leczenie ropnych pryszczy na twarzy.

Czytaj dalej...