Witaminy na pryszcze - Klucz do Promiennej Skóry

Jak powstają pryszcze na plecach?

Pryszcze na plecach powstają najczęściej na skutek nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe. Wydzielina gruczołów, czyli łój, odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry oraz zapobiega nadmiernej utracie wody i przesuszaniu się skóry. Jest to bardzo istotne szczególnie w okresach letnich, gdy temperatura powietrza jest wysoka. Nadmierna produkcja łoju może jednak spowodować powstawanie czopów, a co za tym idzie – zablokowanie ujścia gruczołu. Dodatkowo w takich zblokowanych mieszkach włosowych znacznie zwiększa się ryzyko namnażania drobnoustrojów, głównie bakterii. Odpowiadają one za powstawanie stanu zapalnego objawiającego się najczęściej zaczerwienieniem [1].

Problem pryszczów na plecach może mieć zróżnicowane podłoże. Najczęstszą jego przyczyną jest nieodpowiednia higiena miejsc dotkniętych zmianami. Miejsca te sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów, dlatego wymagają wyjątkowej higieny i mycia odpowiednimi środkami.

Obok nieprawidłowej higieny do przyczyn powstawania pryszczy należą:

  • predyspozycje genetyczne,
  • czynniki hormonalne,
  • przewlekły stres,
  • nadmierna potliwość,
  • stosowanie niektórych leków,
  • nieprawidłowa dieta,
  • palenie papierosów [1, 2].

Kobiety mogą zauważać nasilenie objawów na kilka dni przed miesiączką.

Czego nie wolno robić

Jednym z najczęstszych błędów, popełnianych przez pacjentów jest samodzielne wyciskanie i rozdrapywanie wyprysków. Jednak takie zabiegi tylko pogarszają sprawę, ponieważ nieumiejętne pozbywanie się zmian powoduje rozsiewanie się bakterii po całych plecach i powstawanie nowych krost. W takich sytuacjach najlepiej udać się do lekarza dermatologa, który oceni zmiany i dobierze odpowiednie leczenie oraz sposób pielęgnacji skóry.

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Polecane artykuły

Białe plamy na paznokciach — co mogą oznaczać?

Zapalenie mieszków włosowych — jak się objawia i jak leczyć tę przypadłość?

Trądzik — problem nastolatków i dorosłych. Jak skutecznie leczyć trądzik pospolity?

Przyczyny powstawania pryszczy na plecach

Istnieje wiele czynników, które powodują powstawanie pryszczy na plecach. Są to m.in. hormony, które odpowiadają za zwiększone wydzielanie sebum. Istotnym czynnikiem są także predyspozycje genetyczne. Bardzo często pacjenci borykający się z problemem pryszczy mają w rodzinie osoby, które przechodziły przez to samo. Kolejną przyczyną ich powstawania może być brak odpowiedniej higieny, co powoduje zaleganie na skórze łoju i zrogowaciałego naskórka. Również nieumiejętnie dobrane kosmetyki, stosowane w codziennej pielęgnacji mogą powodować powstawanie wyprysków i krost. Wysyp pryszczy może być także ściśle powiązany z cyklem miesięcznym kobiety i nasilać się tuż przed miesiączką. Stres i związane z tym nadmierne pocenie się, a także palenie papierosów może także indukować pojawienie się pryszczy.

Niejednokrotnie zdarza się, że domowe metody leczenia wyprysków na plecach nie są skuteczne. W takiej sytuacji należy udać się po pomoc do dermatologa, ponieważ najprawdopodobniej konieczne będzie włączenie leczenia farmakologicznego. Do wyboru jest kilka grup leków, pomagających w walce z wypryskami na plecach. Zwykle kurację zaczyna się od preparatów działających miejscowo - w formie maści, kremów czy płynów do przemywania. Jeśli ich stosowanie nie przynosi pożądanego rezultatu, lekarz może się zdecydować na przepisanie pacjentowi leków działających ogólnoustrojowo. Najczęściej w takiej terapii stosuje się doustne antybiotyki: tetracyklinę, doksycyklinę lub erytromycynę bądź retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Poprawa stanu skóry na plecach u pań może pojawić się na skutek stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, a to dlatego, że hamuje tworzenie androgenów przez jajniki, co z kolei ogranicza tworzenie sebum przez gruczoły łojowe. Wśród preparatów stosowanych na pryszcze na plecach znaleźć można także witaminy, które działają przeciwłojotokowo takie jak: witamina PP, witamina C i witamina B2. W przypadku leczenia wyprysków na plecach trzeba być cierpliwym - należy pamiętać o tym, że leczenie powinno trwać około 6 miesięcy.

Domowe sposoby na pryszcze na plecach

Ze względu na trudną lokalizację, pryszczy na plecach trudniej jest się pozbyć niż tych na twarzy. Jednak stosując się do kilku podstawowych zasad można zmniejszyć ryzyko rozsiewania i powstawania kolejnych zmian.

Najważniejszą sprawą jest zachowanie właściwej higieny. Codzienne mycie ciała usunie nadmiar sebum i zrogowaciały naskórek. Pacjenci borykający się z pryszczami na plecach powinni także stosować kosmetyki, przeznaczone specjalnie do skóry problematycznej. Warto także do swojej pielęgnacji dołączyć kosmetyki nawilżające i łagodzące, które poprawią stan podrażnionej skóry. Należy także unikać stosowania preparatów natłuszczających skórę oraz zawierających w swoim składzie alkohol, który niepotrzebnie wysuszy skórę. Amatorzy ziołowych terapii mogą także wypróbować kąpieli z dodatkiem naparu z bratka, szałwii czy rumianku. Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Twoim problemem są nieestetyczne zmiany skórne, z którymi nie potrafisz sobie poradzić? Omów swój problem z dermatologiem. Już teraz umów się na wizytę przez LekarzeBezKolejki.pl.

Codziennie nakładaj krem z wysokim faktorem SPF promieniowanie UV może zaostrzyć przebieg choroby ; jeśli po nałożeniu kosmetyku z filtrem pojawi się podrażnienie, spróbuj użyć produktów zawierających jedynie tlenek cynku lub dwutlenek tytanu.

Czytaj dalej...

Ważne jest również dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości cynku i witamin, w tym witaminy A, witaminy z grupy B takie jak biotyna, kwas foliowy , a także witaminy C i E, które są kluczowe dla zdrowia włosów,.

Czytaj dalej...

Chociaż w przypadku poważniejszych form trądziku konieczna może być konsultacja z dermatologiem i stosowanie specjalistycznych leków, istnieje również wiele domowych sposobów, które mogą wspomóc leczenie ropnych pryszczy na twarzy.

Czytaj dalej...

uszkodzenia mechaniczne wypadanie włosów może być powiązane z zabiegami wykonywanymi na włosach każdego dnia mogą przyczynić się do osłabienia naszych włosów i cebulek codzienne suszenie i prostowanie włosów czy ich regularna koloryzacja nie sprawią, że włosy będą gęste wręcz przeciwnie.

Czytaj dalej...