Kłujące krostki na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Swędzące krostki przy odbycie

Swędzące krostki przy odbycie i na całej powierzchni pośladków oraz w kroczu, są typowym objawem schorzenia znanego jako ropne zapalenie gruczołów łojowych. Choroba ta obejmuje tzw. gruczoły apokrynowe, ulokowane głównie w okolicach annusa, pachwin oraz pach. W jej przebiegu na powierzchni ciała pojawiają się bolesne krosty na pośladkach, guzki i wrzody.

Etiopatogeneza schorzenia nie jest znana, podejrzewa się jednak, że jej przyczyną może być niedrożność przewodów mieszków włosowych lub zakażenia bakteryjne.

Inne potencjalne powody występowania krost wokół odbytu to między innymi:

  • zapalenie mieszków włosowych,
  • łuszczyca odwrócona,
  • trądzik skupiony,
  • grzybica odbytu,
  • opryszczka spowodowana wirusem HSV,
  • rzeżączkowe zapalenie odbytu i odbytnicy,
  • guzki krwawnicze (hemoroidy),
  • zaniedbania higieniczne.

Czym jest wysypka i jak powstaje?

Wysypka na dłoniach jest rodzajem dermatozy o podłożu alergicznym lub zakaźnym. Zmiany skórne przybierają postać plam, krostek, grudek lub pęcherzyków przypominających oparzenie. Dermatoza może wywołać też miejscowe zaczerwienienie, świąd lub pieczenie. Uczucie silnego swędzenia sprzyja drapaniu, a to często prowadzi do uszkodzenia naskórka. W niektórych przypadkach może więc dojść do powstania miejscowego stanu zapalnego. W zależności od przyczyny wysypki miejscowo zmieniona skóra niekiedy jest też przesuszona.

Nagłe pojawienie się czerwonej lub różowej wysypki na dłoniach może wskazywać na reakcję alergiczną. Wysypka na dłoniach o podłożu alergicznym może mieć różną postać. Zmiany skórne w zależności od alergenu uczulającego utrzymują się od kilku minut do kilkunastu godzin. Pojawiają się natychmiast po kontakcie z czynnikiem alergizującym i samoistnie znikają. Zmiany skórne o podłożu alergicznym reagują na leki przeciwhistaminowe, które przyspieszają ich wyciszenie i znikanie. Dermatoza alergiczna nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak w przypadku jej częstego nawracania powinna być konsultowana u lekarza alergologa.

Wyróżnia się kilka następujących przyczyn wysypki o podłożu alergicznym.

Alergia pokarmowa

Wyprysk pojawia się po zjedzeniu pokarmu zawierającego składnik uczulający. Najczęściej są to: mleko, owoce morza, orzechy, pomidory, jabłka, produkty zbożowe. Wysypka o podłożu pokarmowym przypomina atopowe zapalenie skóry i ma charakter wędrujący. Zmiany mają postać czerwonych, lekko wypukłych plam, którym towarzyszy silny świąd. Miejscowo może pojawić się również przesuszenie skóry.

Alergia na słońce

Znana również pod nazwą fotodermatoza. Zmiany skórne pojawiają się na skutek działania promieni słonecznych. Wyprysk obejmuje odsłonięte części ciała, czyli dłonie, ręce, dekolt, szyję, nogi, twarz. Alergia objawia się czerwonymi plamami i drobnymi krostkami, którym często towarzyszy pieczenie.

Łuszczyca krostkowa

Łuszczyca jest chorobą, która wywołuje nieprawidłowe działanie układu immunologicznego. Znana od wieków nadal stanowi dla lekarzy wielkie wyzwanie. Trudna w diagnozowaniu i leczeniu jest źródłem cierpienia wielu pacjentów. Jedną z jej dość rzadkich, ale ciężkich odmian, jest łuszczyca krostkowa, która atakuje głównie kobiety w wieku 50-60 lat.

Łuszczyca krostkowa może towarzyszyć łuszczycy zwyczajnej, może być jej kolejnym etapem lub pojawić się jako pierwszy symptom choroby. Jej przebieg może być ostry lub przewlekły, zawsze jednak chorobie towarzyszą charakterystyczne krostki wielkości 2-3 mm wypełnione ropą. Łuszczyca krostkowa może mieć różne formy – postać uogólnioną, kiedy krostki pojawiają się na dużych powierzchniach ciała lub ograniczona do pewnego tylko obszaru, np. całych kończyn bądź samych tylko dłoni i stóp.

14 chorób, które można rozpoznać po objawach na dłoniach

Okazuje się, że stan naszych rąk jest ściśle powiązany z kondycją całego organizmu.

Czy da się wyczytać przyszłość z dłoni? Na pewno można się z nich dowiedzieć, czy jesteśmy zdrowi.

Pamiętając o systematycznych badaniach stomatologicznych, można uniknąć wykrycia zmiany nowotworowej w późnym stadium choroby, bo lekarz stomatolog bada nie tylko stan uzębienia, ale także błony śluzowej jamy ustnej.

Czytaj dalej...

solny peeling do stóp SWEDERM MINT SALTY FOOT SCRUB, który dzięki zawartości ekstraktów roślinnych i witaminy E nie tylko złuszcza martwy naskórek, lecz także zmiękcza, nawilża skórę oraz przywraca jej elastyczność.

Czytaj dalej...

Natomiast HSV2 manifestuje swoją obecność głównie w dolnych partiach ciała, w szczególności na skórze i śluzówce narządów płciowych w tej odmianie zakażenie przenoszone jest drogą kontaktów seksualnych.

Czytaj dalej...

Uczulenie na rękach może się pojawić w wyniku działania rozmaitych czynników, ale najczęściej odpowiadają za nią alergeny zawarte w detergentach, płynach do zmywania, farbie drukarskiej, oleju napędowym i metalach, takich jak kobalt, chrom i nikiel.

Czytaj dalej...