Kłujące krostki na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Maść ze sterydem bez recepty pomoże na krostki na dłoniach

Gdy już pojawią się krostki na dłoniach, możemy sięgnąć po maść z pantenolem i alantoiną, która złagodzi stan zapalny. Jeśli nie przyniesie ona pożądanych rezultatów, a wysypka będzie spora i dokuczliwa, stan zapalny będzie się powiększał, możemy sięgnąć po maść ze sterydem bez recepty. Pamiętajmy jednak, by jej nie nadużywać. Jeśli taki środek także okaże się dla nas za słaby, z krostkami na dłoniach przyjdzie nam odwiedzić dermatologa, który przepisze odpowiednią kurację. Sterydy na receptę są mocniejsze od tych mających status leku bez recepty, w związku z tym przynoszą lepsze rezultaty w przypadku rozwlekłych stanów zapalnych skóry.

Pamiętajmy też, że biżuteria, zwłaszcza te nieszlachetna, może powodować alergię kontaktową. Jeśli masz regularnie krostki na dłoniach, może pora zrezygnować z pierścionków i bransoletek, aby sprawdzić, czy to nie ich sprawka. Dopóki będziemy je nosić, nawet najlepsza maść na niewiele się zda.

Łuszczyca krostkowa dłoni - leczenie i domowe sposoby

Łuszczyca krostkowa dłoni to trudna w leczeniu choroba. Ropne krostki pojawiające się na dłoniach są często źródłem bólu i dyskomfortu pacjentów, tym bardziej, że łuszczyca krostkowa dużo częściej rozwija się u kobiet niż u mężczyzn. Zobacz jakie są domowe sposoby na złagodzenie zmian łuszczycowych.

  • Łuszczyca krostkowa
  • Łuszczyca krostkowa dłoni i stóp objawy
  • Łuszczyca krostkowa dłoni i podeszew przyczyny
  • Łuszczyca na dłoniach jak leczyć?
  • Łuszczyca dłoni domowe sposoby
  • Łuszczyca krostkowa dieta

Alergia kontaktowa na kosmetyki

Po pierwsze, krostki na dłoniach mogą być objawem alergii. Czasem stosowane przez nas mydła czy kremy do rąk mocno nas uczulają, bo zawierają jakiś niekorzystny składnik. Może to być sztuczny barwnik, komponent zapachowy, konserwant etc. W takiej sytuacji wystarczy zamienić mydło na inne, np. takie hipoalergiczne, które zostało opracowane specjalnie z myślą o skórze wrażliwej, podatnej na podrażnienia. Dobre rezultaty może też przynieść sprzątanie w rękawiczkach. Niestety, środki czystości zawierają wiele substancji potencjalnie drażniących i alergizujących. Na dodatek silne detergenty mogą wysuszać skórę, co skutkuje powstaniem nieestetycznych krostek. Warto też przyjrzeć się stosowanym kosmetykom pielęgnacyjnym. Czasem w ogóle nie zwracamy uwagi na to, że krem do rąk, który miał nawilżać nasze dłonie, przynosi więcej szkody niż pożytku. Każdy z nas ma bowiem inną skórę. To, co u jednego świetnie się sprawdza i jest hitem blogerek urodowych, u nas może powodować silną reakcję alergiczną przez dodatek oleju arganowego.

Krostki na dłoniach powinny nas też skłonić do większej troski o ręce. Często w ogóle nie używamy kremów nawilżających, a to duży błąd, bo w dobie pandemii koronawirusa często myjemy ręce, pozbawiając je naturalnego płaszcza hydrolipidowego. W rezultacie dłonie stają się suche, spękane i swędzą. Na pewno warto skompletować zestaw kosmetyków do higieny i pielęgnacji o formule hipoalergicznej. Skoro mamy wrażliwą skórę, to nie powinny być przypadkowe, mocno perfumowane produkty z drogerii.

Łuszczyca dłoni domowe sposoby

W domowej terapii łuszczycy krostkowej dłoni i stóp bardzo ważną rolę odgrywają kąpiele słoneczne, okazuje się bowiem, że aż 95 procent pacjentów odczuwa ulgę po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Jeśli chorzy nie mogą z nich korzystać np. ze względu na porę roku, warto skorzystać ze specjalnych lamp leczniczych i zapytać lekarza prowadzącego, czy stan skóry pozwala na krótkie wizyty w solarium. Jeśli jednak jest taka możliwość, zwłaszcza zimą warto wyjeżdżać do ciepłych krajów i eksponować na słońcu chore miejsca.

Kolejnym ważnym elementem terapii domowej jest wyeliminowanie chemii wykorzystywanej do mycia i prania. W sklepach z produktami naturalnymi można kupić środki myjące pozbawione chemii.

Wśród domowych sposobów łagodzenia łuszczycy krostkowej dłoni i stóp warto wymienić także:

  • kąpiele z dodatkiem płatków owsianych
  • kąpiele w wywarze z otrębów pszennych
  • maseczki z nasion wiesiołka dwuletniego, które uciera się na papkę
  • okłady z wyciągu z jeżówki
  • okłady z roztworu soli
  • nacieranie skóry maścią żywokostową
  • okłady z naparu przywrotnika i krwawnika
  • okłady z olejku rumianku rzymskiego
  • okłady z soku aloesu
  • okłady z miodu i propolisu
  • okłady z namoczonego mielonego lnu
  • wysuszanie chorych miejsc kwasem salicylowym, maścią mocznikową i maścią salicylowo-siarkowa

Dobre działanie nawilżające skórę ma natomiast olej kokosowy, olej arganowy, preparaty z alantoiną, lanoliną, parafiną, witaminą F, masłem shea, mocznikiem. Skórę powinno się nimi nacierać tuż po kąpieli, co zapobiegnie utracie wilgoci.

Przy łagodzenia świądu pomocne okażą się zimne kąpiele z dodatkiem octu z jabłek oraz okładanie chorych miejsc torebkami z lodem.

Swędzące krostki na całym ciele

Wymienione wyżej rodzaje łuszczycy ograniczonej uchodzą za względnie łagodne, w odróżnieniu od uogólnionych postaci choroby, takich jak:

  • odmiana von Zumbusch,
  • liszajec opryszczkowaty (Impetigo herpetiformis).

Podstawowym objawem obu schorzeń są swędzące krostki na całym ciele, w tym na skórze, ale także na błonach śluzowych jamy ustnej, narządów płciowych, a nawet układu oddechowego.

W przypadku odmiany von Zumbusch należy się dodatkowo liczyć występowaniem silnych objawów ogólnoustrojowych, takich jak:

  • gorączka, dreszcze, ogólne osłabienie,
  • hipokalcemia, czyli niedobór wapnia,
  • zaburzenia wodno-elektrolitowe,
  • zaburzenia metabolizmu białek.

Krostki są bardzo drobne, pojawiają się na całym ciele, ale ze szczególnym uwzględnieniem takich obszarów, jak:

  • pachwiny i krocze,
  • zgięcia stawowe,
  • fałdy skórne,

Także i w tym przypadku występują poważne symptomy wewnętrzne. Oprócz hipokalcemii, pacjenci zmagają się też z hipoalbuminemią (niedobór białek albumin) oraz napadami tężyczki (niedobór magnezu i potasu). Schorzenie szczególnie często dotyka kobiety w ciąży, stanowiąc zagrożenie dla matki i płodu. Rzadko występuje u mężczyzn.

Pamiętając o systematycznych badaniach stomatologicznych, można uniknąć wykrycia zmiany nowotworowej w późnym stadium choroby, bo lekarz stomatolog bada nie tylko stan uzębienia, ale także błony śluzowej jamy ustnej.

Czytaj dalej...

solny peeling do stóp SWEDERM MINT SALTY FOOT SCRUB, który dzięki zawartości ekstraktów roślinnych i witaminy E nie tylko złuszcza martwy naskórek, lecz także zmiękcza, nawilża skórę oraz przywraca jej elastyczność.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Uczulenie na rękach może się pojawić w wyniku działania rozmaitych czynników, ale najczęściej odpowiadają za nią alergeny zawarte w detergentach, płynach do zmywania, farbie drukarskiej, oleju napędowym i metalach, takich jak kobalt, chrom i nikiel.

Czytaj dalej...