Kalafiorowaty przerost nosa - Przyczyny, Objawy i Metody Leczenia
Trądzik różowaty – jak pozbyć się uporczywego rumienia?
Trądzik różowaty (rosacea) to przewlekła zapalna choroba skóry, objawiająca się silnym utrwalonym zaczerwienieniem twarzy, a w zaawansowanym stadium drobnymi krostkami i grudkami. Głównie dotyka kobiet. Niestety, trudno jest całkowicie się z niej wyleczyć, a odpowiednia kuracja polega przede wszystkim na łagodzeniu jej objawów.
• Trądzik różowaty objawia się silnym zaczerwienieniem skóry, w zaawansowanym stopniu mogą siępojawić zmiany grudkowo-krostowe.
• Rozwija się najczęściej ze skóry naczynkowej. Pierwsze objawy pojawiają się ok. 30. roku życia.
• W jego profilaktyce niezwykle ważna jest codzienna pielęgnacja oparta o łagodne preparaty oczyszczające i nawilżające. Składniki roślinne, takie jak wyciąg z kasztanowca, miłorzębu czy oczaru wirginijskiego, pomagają redukować rozszerzone naczynka i zaczerwienienia.
• Niezwykle ważne jest też unikanie czynników mogących nasilać objawy, takich jak nagłe zmiany pogody czy ostre i gorące potrawy.
• W leczeniu ostrego stanu zapalnego skóry w trądziku różowatym stosuje się leki – najbardziej rozpowszechniony jest metronidazol, dobre efekty daje teżkwas azelainowy.
Rozpoznawanie i leczenie guzowatości nosa
Podstawą diagnostyki w guzowatości nosa jest badanie dermatologiczne i szczegółowy wywiad medyczny. Lekarz musi wiedzieć, czy chory zmagał się kiedykolwiek z trądzikiem różowatym i czy przechodził terapię. Leczenie trądziku różowatego ma ogromne znaczenie przy rhinophyma, dlatego do wizyty warto się przygotować. Niekiedy choroba jest w tak zaawansowanym stadium, że zmiany widać gołym okiem. W takich sytuacjach warto sprawdzić, czy chory nie ma problemów z oddychaniem. Powikłania trądziku różowatego nosa wymagają często interwencji chirurga.
Leczenie guzowatości opiera się głównie na farmakoterapii. Pacjentom podaje się leki doustne i zaleca stosowanie maści o działaniu miejscowym, których rolą jest redukowanie zaczerwienienia. Preparaty do stosowania doustnego to zazwyczaj antybiotyki należące do grupy makrolidów. Mechanizm działania tych leków polega na hamowaniu rozwoju drobnoustrojów, dlatego bardzo często nazywa się je bakteriostatycznym. Do najczęściej stosowanych makrolidów zalicza się erytromycynę i klindamycynę.
Ważnym elementem terapii jest miejscowe stosowanie retinoidów. Są to pochodne witaminy A o korzystnym działaniu na skórę. Ujędrniają ją i regenerują. Wykorzystuje się je nie tylko do leczenia guzowatości nosa, ale także przeciwzmarszczkowo.
Gdy zawiedzie terapia farmakologiczna, a chory ma inne problemy zdrowotne związane z guzowatością, powinien być przygotowywany do leczenia chirurgicznego. Metody operacyjne mają szereg przeciwwskazań, dlatego nie każdy pacjent może skorzystać z tej opcji. Rozwiązaniem problemu stały się lasery, które umożliwiają wycięcie zmian bez konieczności głębokiej penetracji okolicznych tkanek.
Guzowatość nosa
Doniesienia o guzowatości nosa pojawiły się w literaturze greckiej i arabskiej już ok. 2000 lat p.n.e., rhinophyma (z greckiego rhis – nos i phyma – wzrost). Inne określenia tej jednostki chorobowej spotykane w piśmiennictwie to „przerost nosa, guzowatość nosa, nos pijacki, słoniowacizna nosa, nos kartoflowaty, trądzik przerostowy”
Rhinophyma powstaje często z nieleczonego z trądziku różowatego.
Charakterystyczne objawy to widoczne pory, przerost gruczołów łojowych, zmiany włókniste, czasami w postaci przerostowych grudek oraz zmiany naczyniowe, i towarzyszący stan zapalny.
Zniekształceniu nosa często towarzyszy zaburzenie jego funkcji (niedrożność) a także psychiczny dyskomfort pacjenta. W obrębie przerośniętych tkanek może rozwinąć się rak podstawnokomórkowy.
Choroba częściej występuje u mężczyzn rasy białej, głównie w wieku 40–60 lat. Zmiany dotyczą najczęściej dolnej połowy nosa, rzadziej można zaobserwować je na podbródku, policzku czy małżowinie usznej.
Co nasila trądzik różowaty?
Niestety sama farmakoterapia nie jest w stanie przynieść 100% satysfakcji z wyglądu cery, jeśli nie zmieni się swoich nawyków żywieniowych. Wiele produktów spożywczych stanowi czynniki wzmagające objawy trądziku różowatego. Na pełnię efektów w zmniejszaniu rumienia twarzy składają się:
- odpowiednio dobrana farmakoterapia,
- odpowiednio dobrane kosmetyki do cery naczynkowej i wrażliwej,
- dieta na trądzik,
- unikanie czynników nasilających objawy trądziku różowatego.
Badania prowadzone nad przypadkami trądziku różowatego wykryły związek między tą chorobą skórną, a nieżytem żołądka, niedokwasotą oraz zakażeniem Helicobacter pylori. W związku z tym, ważne jest zadbanie o dobrostan całego organizmu oraz prawidłowe leczenie innych dolegliwości, co pozwoli na ograniczenie objawów trądziku różowatego i uniknięcie jego nawrotom.
Bardzo ważną rolę w terapii trądzika różowatego spełnia odpowiednia dieta. Potrawy, które spożywane są w ciągu dnia mogą wykazywać negatywny wpływ na kondycję cery. Cukry proste i tłuszcze (słodycze, alkohol, fast food) nasilają objawy rosacea, dlatego koniecznie należy wykluczyć te produkty z codziennego jadłospisu na rzecz węglowodanów złożonych pochodzących z warzyw. Oprócz węglowodanów lepszej jakości, warzywa to również skarbnica naturalnych przeciwutleniaczy oraz niezbędnych witamin i minerałów, które wspierają funkcje skóry, np. selen, potas, cynk, witaminy z grupy B. Warto także ograniczyć używanie ostrych przypraw, a także spożywanie kawy i herbaty.
Przydatne w walce z trądzikiem różowatym mogą okazać się suplementy usuwające toksyny z organizmu, np. Activlab Hydromin OFF, Hydrominum Detox. Warto także wprowadzić do codziennej diety naturalne napary z ziół, np. napar z mięty bądź napar z szałwii lekarskiej, które pomogą oczyścić organizm z toksyn.
Dieta na trądzik różowaty:
- brokuły,
- marchew,
- pomarańcze,
- grejpfruty,
- bób,
- fasola,
- kapusta,
- awokado.