Pryszcz w środku nosa - Przyczyny, Leczenie i Porady

Przyczyny

Pryszcze w nozdrzach, co nazywają eksperci zapalenie przedsionka nosa, to w zasadzie małe kopce podrażnionej lub zainfekowanej tkanki. Pryszcz wewnątrz nosa może być wynikiem zapalenia mieszków włosowych, które znajdują się wewnątrz nosa lub w wyniku zatkania porów lub gruczołów łojowych.

Ziarna te mogą być tworzone losowo. Częściej jednak są wynikiem dłubania w nosie, częstego dłubania lub wydmuchiwania nosa, a nawet przekłucia.

Pryszcze na nosie częściej pojawiają się również u osób z obniżoną odpornością lub chorych na cukrzycę. Oznacza to, że jeśli mamy schorzenie, które czyni nas bardziej podatnymi na infekcje, istnieje większe prawdopodobieństwo pojawienia się pryszczy w przewodach nosowych. Te z nozdrzy są zwykle denerwujące, ale zwykle nie stanowią dużego problemu. Zwykle odchodzą same.

To powiedziawszy, czasami mogą wystąpić poważne komplikacje. Jeśli pryszcz zostanie zainfekowany, infekcja może przemieszczać się przez żyły na twarzy do mózgu. A infekcje, które rozprzestrzeniają się do mózgu, mogą potencjalnie zagrażać życiu.

zapalenie przedsionka nosa

Zapalenie przedsionka nosa jest również znane jako zapalenie mieszków włosowych. Ten stan może powodować czerwony, zapalny guzek lub zbiór czerwonych lub białych guzków, zwykle w otworach nozdrzy.

Bakterie gronkowcowe są częstą przyczyną zapalenia mieszków włosowych. Niektóre nawyki, takie jak dłubanie w nosie lub zbyt częste wydmuchiwanie nosa, mogą przyczynić się do zapalenia mieszków włosowych.

Czyraki nosa i cellulit

Infekcje Staph, Streptococcus i metycylinooporne Staphylococcus aureus powodują zapalenie tkanki łącznej. Infekcja jest poważna, ponieważ jest trudna do leczenia i odporna na wiele antybiotyków. W niektórych przypadkach zagraża nawet życiu.

Wrastające włosy

Pryszcz wewnątrz nosa może być również wynikiem wrastających włosów. Niektóre osoby mogą mieć pryszcze w nosie po wypróbowaniu pewnych metod usuwania włosów. Zwykle znikają same, ale czasami trzeba udać się do specjalisty, aby usunąć wrastające włosy.

Od kataru po ropień. Jakie są przyczyny bólu nosa?

Ból nosa może wystąpić z błahego powodu jakim będzie katar, ale też ze znacznie poważniejszych przyczyn, do jakich można zaliczyć zapalenie zatok czy ropniaki zatoki czołowej. Nos to bardzo wrażliwa część naszego ciała, więc również nawet drobny uraz może wywołać trudny do zniesienia ból. Sprawdź, dlaczego boli nos?

Spis treści

  1. Ból nosa - ostry nieżyt
  2. Ból nosa - przewlekły nieżyt
  3. Ból nosa - zapalenie zatok
  4. Ból nosa - ropniak zatoki czołowej
  5. Ból nosa - ostre zapalenie zatoki sitowej
  6. Ból nosa - złamanie kości nosowych
  7. Ból nosa - czyrak nozdrzy
  8. Ból nosa - ciało obce w nosie
  9. Ból nosa - nerwoból nosowo-rzęskowy
  10. Ból nosa - ropień przegrody nosa
  11. Ból nosa - kilak nosa (trzeciorzędowa kiła nosa)
  12. Ból nosa - nosacizna

Ból nosa, wywołany przez zwykły katar, który utrzymuje się przez tydzień, można przetrwać bez pomocy lekarza, ratując się kroplami do nosa. Ale, gdy dolegliwość utrzymuje się dłużej lepiej zapytać lekarza, co nam dolega i dlaczego boli nos?

A ten może nas boleć z różnych przyczyn i w różnych miejscach.

Krostki i plamy na języku – rodzaje i przyczyny

Czerwona krosta czy białe grudki?

W ludowych wierzeniach pypeć na języku jest karą za obmawianie innych. Jednak medycyna patrzy na to zjawisko zupełnie inaczej. Istnieje kilka rodzajów krost na języku. W zależności od tego czy są to czerwone krostki czy białe wypryski, przyczyna może być inna i inaczej wygląda leczenie. Zwykle podstawowy podział polega na sprawdzeniu koloru krostek. Jeżeli są one czerwone, to mogą mieć pochodzenie alergiczne, wynikać z niedoboru witamin czy powstawać na skutek rozwoju bakterii.

Białe krostki najczęściej oznaczają grzybicę, szczególnie często spotykane zakażenie grzybami Candida. Jeżeli jednak zamiast wielu krostek pojawia się pojedynczy pryszcz na języku, to może oznaczać niedobór witamin lub wynik zetknięcia powierzchni języka z bakteriami.

W rzadkich przypadkach bąble na języku oznaczają zakażenie wirusowe. Mogą towarzyszyć katarowi, co sprawia, że przeziębienie staje się jeszcze bardziej irytujące niż zwykle. A oto lista możliwych zmian na języku:

  • Plamy na języku – mogą przybierać różny kolor. Białe zwykle świadczą o obecności liszaja płaskiego, żółte mogą być wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Czarne plamy, przypominające włoski to niegroźne, ale nieprzyjemne zakażenie bakteryjne. Najbardziej niepokojące są czerwone plamy na języku, które mogą oznaczać niedobór witaminy B12 i wywołaną nim tzw. chorobę Addisona Biermera.
  • Biały nalot – nalot, któremu towarzyszy pieczenie i ból to objaw infekcji grzybiczej. Wymaga specjalistycznego leczenia, dlatego warto zgłosić się z nim do lekarza. Może to być też objaw aftozy. Afty zwykle atakują również dziąsła. Charakteryzują się białą nadżerką z czerwoną obwódką i umiarkowaną bolesnością. Zwykle pojawiają się u małych dzieci.
  • Krosty – mogą to być niewielkie bąble, białe grudki lub czerwona bolesna krosta. Najbardziej niepokojąca może być boląca krosta, która z czasem pokrywa się owrzodzeniem. Może to świadczyć o kile – zakaźnej chorobie wenerycznej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o plamach na języku.

Jak zapobiegać?

Najlepszym sposobem zapobiegania powstawaniu pryszczy w nozdrzach jest trzymanie pęsety i palców z dala od nosa. Musimy unikać dłubania w nosie lub wszelkiego rodzaju usuwanie włosów z nosa.

Jeśli powtarzające się pryszcze nadal stanowią problem, mogą być związane z tzw nadmiar bakterii w nozdrzach. Utrzymywanie obszaru w czystości za pomocą ciepłej myjki i łagodnego mydła może pomóc usunąć brud i zarazki oraz zmniejszyć ryzyko wyprysków.

Również zwiększając spożycie witaminy D może ogólnie pomóc w zapobieganiu trądzikowi. Chociaż stres niekoniecznie powoduje pryszcze, może pogorszyć stan i opóźnić gojenie. Możemy chcieć wypróbować kilka technik odprężania, jeśli czujemy, że poziom stresu rośnie.

Bądź pierwszym który skomentuje

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Należy zachować także dużą ostrożność podczas czesania włosów, ponieważ ząbki grzebienia mogą spowodować naruszenie struktury krosty i tym samym przyczynić się do rozwoju rozległych stanów zapalnych.

Czytaj dalej...

Dlatego my w naszym płynie zamiast wody używamy świeżo przygotowanego naparu z ziół, w których jest zawarta cała gama substancji aktywnych, które nie tylko oczyszczają naszą skórę, ale odpowiednio o nią dbają.

Czytaj dalej...

Jak działają kwasy AHA złuszczają, regenerują naskórek, regulują pracę gruczołów łojowych- przyczyniając się do zmniejszenia powstawania pryszczy, regulują proces rogowacenia- przyspieszając go, co pozwala pozbyć się pryszcza.

Czytaj dalej...