Pryszcz w środku nosa - Przyczyny, Leczenie i Porady

4 rodzaje pryszczy – poznaj je wszystkie, a łatwiej się ich pozbędziesz

Pryszcz to pryszcz, ale nie każdy pryszcz jest taki sam. I żeby skutecznie zwalczać trądzikowe wypryski warto poznać przede wszystkim rodzaje pryszczy i dostosować do nich metody postępowania tudzież używaną „broń”, czyli wszelkie maści tabletki czy inne przeciwtrądzikowe specyfiki.

Poniższy artykuł przygotowałam na podstawie publikacji w serwisie acne.about.com (polecam!). Nie jest to może pełna klasyfikacja, ale i ta ściągawka powinna się wam przydać tym bardziej, że oprócz opisów poszczególnych rodzajów pryszczy zamieszczam dodatkowo informacje na temat podstawowych metod postępowania z nimi. Mam nadzieję, że ściąga okaże się pomocna.

Ważna uwaga:

Zdjęcie, które widzisz na początku jest zdjęciem poglądowym i jednocześnie punktem odniesienia. Niestety nie dysponują fotografiami poszczególnych rodzajów pryszczy, ale postaram się je możliwie najdokładniej opisać w odniesieniu do tego właśnie zdjęcia.

Postaram się zrobić to tak, byś nie miał / nie miała żadnych wątpliwości. Jeśli jednak jakiekolwiek się pojawią proponuję byś poszukał / poszukała poszczególnych rodzajów w zdjęciach google, ewentualnie wysłał / wysłała pytanie do mnie – wtedy postaram się rozstrzygnąć ewentualne wątpliwości.

Tak powstaje pryszcz

Bakterie uwalniają enzymy (lipazy) rozkładające obojętne tłuszcze łoju na mniejsze cząstki (wolne kwasy tłuszczowe). Właśnie te kwasy tłuszczowe powodują powstawanie stanów zapalnych. Wzrasta liczba zakażonych komórek i wydzieliny wypełnającej woreczek. Jest tam coraz mniej miejsca, przez co nasila się nacisk na ścianki mieszka włosowego zablokowanego czopem rogowym. W pewnym momencie ścianki nie wytrzymują nacisku, pękają, a zawartość rozlewa się na otaczającą tkankę. Powstaje ostry stan zapalny, tworzą się krosty.

Trądzik pospolity może mieć różne etapy. Pierwsza odmiana trądziku charakteryzuje się zaskórnikami utrzymującymi się przez miesiące, a nawet lata, w okresie dojrzewania. Rozróżnia się zaskórniki otwarte i zamknięte. W zaskórnikach zamkniętych ujście mieszka jest zatkane, spod skóry prześwituje biaława grudka, czop łojowo-rogowy. Często dochodzi do zakażeń i nagromadzenia się ropy, ponieważ zawartość mieszka nie może się wydostać na zewnątrz. W zaskórnikach otwartych ujście się nie domyka, widoczny jest czarny punkt. Nie ma on nic wspólnego z brudem, jak się powszechnie uważa. Czarny kolor spowodowany jest utlenianiem się czopu rogowo-tłuszczowego. Kolejnym etapem trądziku jest jest acne papulopustolosa. W zaskórniku powstały już zmiany zapalne, grudki i krosty. Ten etap może ciągnąć się latami. Prawie każda krosta pozostawia wklęsłą (rzadziej także wypukłą) bliznę. Jeśli trądzik się pogarsza, rozwija się raczej rzaska forma acne conglobata. W wyniku stanu zapalnego wokół mieszka tworzą się guzkowate nacieki i ropne, a po ich ustąpieniu pozostają blizny wklęsłe i wypukłe.

Przyczyny

Pryszcze w nozdrzach, co nazywają eksperci zapalenie przedsionka nosa, to w zasadzie małe kopce podrażnionej lub zainfekowanej tkanki. Pryszcz wewnątrz nosa może być wynikiem zapalenia mieszków włosowych, które znajdują się wewnątrz nosa lub w wyniku zatkania porów lub gruczołów łojowych.

Ziarna te mogą być tworzone losowo. Częściej jednak są wynikiem dłubania w nosie, częstego dłubania lub wydmuchiwania nosa, a nawet przekłucia.

Pryszcze na nosie częściej pojawiają się również u osób z obniżoną odpornością lub chorych na cukrzycę. Oznacza to, że jeśli mamy schorzenie, które czyni nas bardziej podatnymi na infekcje, istnieje większe prawdopodobieństwo pojawienia się pryszczy w przewodach nosowych. Te z nozdrzy są zwykle denerwujące, ale zwykle nie stanowią dużego problemu. Zwykle odchodzą same.

To powiedziawszy, czasami mogą wystąpić poważne komplikacje. Jeśli pryszcz zostanie zainfekowany, infekcja może przemieszczać się przez żyły na twarzy do mózgu. A infekcje, które rozprzestrzeniają się do mózgu, mogą potencjalnie zagrażać życiu.

zapalenie przedsionka nosa

Zapalenie przedsionka nosa jest również znane jako zapalenie mieszków włosowych. Ten stan może powodować czerwony, zapalny guzek lub zbiór czerwonych lub białych guzków, zwykle w otworach nozdrzy.

Bakterie gronkowcowe są częstą przyczyną zapalenia mieszków włosowych. Niektóre nawyki, takie jak dłubanie w nosie lub zbyt częste wydmuchiwanie nosa, mogą przyczynić się do zapalenia mieszków włosowych.

Czyraki nosa i cellulit

Infekcje Staph, Streptococcus i metycylinooporne Staphylococcus aureus powodują zapalenie tkanki łącznej. Infekcja jest poważna, ponieważ jest trudna do leczenia i odporna na wiele antybiotyków. W niektórych przypadkach zagraża nawet życiu.

Wrastające włosy

Pryszcz wewnątrz nosa może być również wynikiem wrastających włosów. Niektóre osoby mogą mieć pryszcze w nosie po wypróbowaniu pewnych metod usuwania włosów. Zwykle znikają same, ale czasami trzeba udać się do specjalisty, aby usunąć wrastające włosy.

Od kataru po ropień. Jakie są przyczyny bólu nosa?

Ból nosa może wystąpić z błahego powodu jakim będzie katar, ale też ze znacznie poważniejszych przyczyn, do jakich można zaliczyć zapalenie zatok czy ropniaki zatoki czołowej. Nos to bardzo wrażliwa część naszego ciała, więc również nawet drobny uraz może wywołać trudny do zniesienia ból. Sprawdź, dlaczego boli nos?

Spis treści

  1. Ból nosa - ostry nieżyt
  2. Ból nosa - przewlekły nieżyt
  3. Ból nosa - zapalenie zatok
  4. Ból nosa - ropniak zatoki czołowej
  5. Ból nosa - ostre zapalenie zatoki sitowej
  6. Ból nosa - złamanie kości nosowych
  7. Ból nosa - czyrak nozdrzy
  8. Ból nosa - ciało obce w nosie
  9. Ból nosa - nerwoból nosowo-rzęskowy
  10. Ból nosa - ropień przegrody nosa
  11. Ból nosa - kilak nosa (trzeciorzędowa kiła nosa)
  12. Ból nosa - nosacizna

Ból nosa, wywołany przez zwykły katar, który utrzymuje się przez tydzień, można przetrwać bez pomocy lekarza, ratując się kroplami do nosa. Ale, gdy dolegliwość utrzymuje się dłużej lepiej zapytać lekarza, co nam dolega i dlaczego boli nos?

A ten może nas boleć z różnych przyczyn i w różnych miejscach.

Ponadto, powodem tej choroby może zapewnić przedostawanie się rany ropotwórczymi bakterii gronkowce i paciorkowce , zmęczenie, cukrzyca, choroby wątroby i innych narządów układu pokarmowego, niedobór witamin, i tak dalej.

Czytaj dalej...

Trądzik młodzieńczy rozwija się przecież w okresie dojrzewania, w czasie którego w organizmach młodych ludzi dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu androgenów hormonów płciowych o działaniu maskulinizującym.

Czytaj dalej...

Dlatego my w naszym płynie zamiast wody używamy świeżo przygotowanego naparu z ziół, w których jest zawarta cała gama substancji aktywnych, które nie tylko oczyszczają naszą skórę, ale odpowiednio o nią dbają.

Czytaj dalej...

Jak działają kwasy AHA złuszczają, regenerują naskórek, regulują pracę gruczołów łojowych- przyczyniając się do zmniejszenia powstawania pryszczy, regulują proces rogowacenia- przyspieszając go, co pozwala pozbyć się pryszcza.

Czytaj dalej...