Uczulenie na perfumy na szyi - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Czerwone plamy na szyi – inne przyczyny przypadłości
Czerwona szyja może być niestety także objawem innych schorzeń. Są to: Jeśli zmiany na skórze występują nie tylko na szyi, ale również na twarzy i/lub na dekolcie, plecach i ramionach, ich przyczyną może być trądzik młodzieńczy. Choć zazwyczaj jest to przypadłość charakterystyczna dla okresu dojrzewania, zdarza się również, że występuje u osób dorosłych – nawet po 40. roku życia.
„Trądzikowa” wysypka na szyi to czerwone plamy, a także liczne grudki i krostki. Te drugie nierzadko wypełnione są białym płynem. Pod żadnym pozorem nie należy takich zmian wyciskać, ponieważ może to skutkować przeniesieniem bakterii na większe obszary skóry.
Rumień na szyi może być również skutkiem obrzęku naczynioruchowego. To stan, który występuje na skutek kontaktu z zimnem, po zjedzeniu bardzo pikantnych potraw, podczas silnego wzburzenia emocjonalnego, po spożyciu alkoholu czy choćby pod wpływem gwałtownej zmiany temperatury powietrza. Niektóre osoby mają pewne tendencje do występowania takich obrzęków – wystarczy, że lekko się zdenerwują albo wypiją lampkę wina, by natychmiast pojawiły się u nich czerwone plamy na szyi.
Zaczerwienienie na szyi może być również objawem poważnych schorzeń – jednym z nich jest uszkodzenie wątroby. W takim przypadku poza charakterystycznymi plamami u osoby chorej można zauważyć tzw. „pajączki”, czyli rozszerzone naczynka krwionośne.
Innym objawem, który sugeruje konieczność skontrolowania stanu wątroby, jest zażółcenie skóry oraz białek oczu. To efekt gromadzenia się bilirubiny w organizmie. Tego typu zmianom bardzo często towarzyszyć usilny świąd.
Czerwone plamy na twarzy i szyi mogą być również objawami tocznia rumieniowego układowego – jednej z chorób tkanki łącznej. Zmiany na twarzy przybierają wówczas dość charakterystyczny kształt motyla (obejmują policzki oraz środkową część czoła).
Warto wiedzieć, że toczeń rumieniowy układowy może wywołać również inne symptomy. Są to na przykład:
Uczulenie na farby do włosów
Spośród preparatów kosmetycznych najsilniejsze własności uczulające wykazują farby do włosów. Ze względu na bardziej ograniczoną liczbę użytkowników stanowią jednak mniejszy problem alergologiczny. Właściwymi alergenami w farbach do włosów są aminy aromatyczne, a wśród nich najsilniej uczulająca p-fenylenodwuamina. Częstość uczuleń na farby nie jest dokładnie znana, lecz jest niewątpliwie mniejsza niż przed laty. Wynika to z pewnością z udoskonalenia technologii produkcji farb. Inne używane aminy jak: p-toluenodwuamina, 2-nitro-p-fenylenodwuamina pod względem „”siły uczulania”” są podobne do p-fenylenodwuaminy. Pamiętać trzeba, że aminy aromatyczne są farbami oksydacyjnymi, w związku z czym ufarbowane włosy nie mają właściwości uczulających.
Alergia na farby ma dodatkowy, ważny aspekt – wywołuje reakcje krzyżowe ze związkami należącymi do tzw. paragrupy. Przypomnijmy, że jest to grupa związków chemicznych, które charakteryzują się występowaniem pierwszorzędowej grupy aminowej w pierścieniu aromatycznym. Poza farbami do włosów do „”paragrupy”” należą: sulfonamidy, leki do miejscowego znieczulania, wywoływacze do fotografii kolorowej, przeciwutleniacze gumy oraz barwniki azowe do tkanin. Zakres substancji, na które wtórnie zareaguje chory uczulając się na farby do włosów jest nieprzewidywalny, dlatego powinien być poinformowany o wszelkich źródłach związków „”paragrupy””.
Ten przegląd nie obejmuje wszystkich możliwych alergenów występujących w kosmetykach. Niemal każdy składnik, sporadycznie, w sprzyjających okolicznościach, może uczulić. Tak np. modny obecnie i używany w ogromnych ilościach olejek drzewa herbacianego wywołał kilka przypadków uczuleń, mimo że pod względem alergologicznym oceniany był jako całkowicie bezpieczny.
Osobom uczulonym na kosmetyki poleca się produkty hypoalergiczne, dostępne wreszcie w dużym wyborze. Podstawową zasadą w produkcji tych kosmetyków jest prostota receptury oraz dobór składników o jak najmniejszych własnościach uczulających lub całkowicie ich pozbawionych. Są one z reguły pozbawione substancji zapachowych. Preparaty te są bardzo pomocne w leczeniu alergii na kosmetyki, o ile oczywiście ich nazwa nie jest pustym hasłem marketingowym, gdyż zaznaczyć trzeba, że użycie określenia „”hypoalergiczny”” nie jest dotychczas nigdzie prawnie uregulowane. Dlatego też z pełną odpowiedzialnością można polecać pacjentom polskie produkty hypoalergiczne. Kwalifikowanie receptur tych kosmetyków w Państwowym Zakładzie Higieny jest zgodne z aktualną wiedzą alergologiczną.
Alergia na kosmetyki. Sprawdź przyczyny i objawy alergii
Kosmetyki to substancje lub mieszaniny przeznaczone do stosowania na zewnętrzne części ciała w celu wyłącznie: oczyszczania, perfumowania, osłaniania, utrzymywania w dobrej formie i korygowania wyglądu i zapachu.
Dla każdej z tych funkcji istnieje niezliczona ilość form i wersji preparatów. Dodać trzeba, że wbrew definicji powstaje duża, nowa grupa preparatów, przeznaczonych do leczenia banalnych schorzeń skóry, nazwanych kosmetykami medycznymi. Wobec tego, mało zaskakujące są dane statystyczne z zachodniej Europy, wykazujące, że jedna osoba używa przeciętnie siedmiu kosmetyków dziennie. Wydaje się, że w Polsce, a przynajmniej w miastach, sytuacja wygląda podobnie.
Przechodząc do sprawy alergii na kosmetyki, warto przypomnieć zasadę, że częstość uczuleń na określony związek chemiczny jest wypadkową dwóch elementów: „siły” uczulającej danego związku oraz ilości i częstości jego użycia. Liczne badania wykonywane zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach wykazały, że kosmetyki mają średnie lub słabe właściwości alergizujące (w czterostopniowej skali). Silnie uczulające składniki zostały wyeliminowane, ograniczono ich użycie lub zmniejszono stężenia. Jednak w wyniku powszechnego stosowania, nawet słabe alergeny kosmetyków uczulają znaczną liczbę osób, chociaż dokładna ocena rozmiarów tego zjawiska nie jest znana. Przede wszystkim, częstość alergii jest niejednakowa w różnych krajach, a nawet ich regionach. W literaturze zachodniej podawane jest zwykle, że ok. 10% populacji jest uczulone na kosmetyki. Jest to jednak wartość tylko zbliżona do rzeczywistej, bowiem wykonanie badań statystycznych w tym zakresie jest trudne. Nierzadko zdarzają się sytuacje, że osoba stwierdzająca uczulenie na dany kosmetyk przestaje go używać, nie zgłaszając się do lekarza, a wyniki prób kontaktowych ze składnikami kosmetyków, pochodzące z poradni alergologicznych, nie odzwierciedlają całego problemu.
Objawy uczulenia na twarzy – jak się objawia uczulenie na twarzy?
Alergia na twarzy, podobnie jak inne reakcje alergiczne, może mieć zarówno różne przyczyny, jak i symptomy. Jak zatem rozpoznać uczulenie na twarzy? Objawy alergii, które powinny zaniepokoić to między innymi:
- kaszka na twarzy
- czerwone suche plamy na policzkach
- swędzenie skóry
- wysypka na szyi i dekolcie
- wysypka wokół ust i na brodzie
- ropiejące krostki
- obrzęk
Powyższe objawy uczulenia na twarzy zazwyczaj poprzedza uciążliwy świąd. Symptomy mogą występować w parze z pieczeniem, łuszczeniem, a nawet bolesnym pękaniem skóry, na której wystąpiła reakcja alergiczna. Świąd może być nawet wynikiem zapalenia skóry. Dodatkowo niewskazane drapanie chorobowo zmienionych miejsc może być przyczyną podrażnienia zdrowego naskórka, a w ostateczności – przerwania jego ciągłości.

Uczulenie na twarzy
Czerwone plamy na policzkach, kaszka, sucha, swędząca skóra, wysypka na brodzie to objawy uczulenia na twarzy. Skóra na niej jest delikatna, przez co wrażliwa na słońce, kosmetyki, a nawet na spożyte wcześniej pokarmy, wiatr oraz wiele innych czynników. Aby wyeliminować uciążliwe wypryski, pieczenie i swędzenie oraz dyskomfort spowodowany nieestetycznymi plamami, należy poznać przyczyny alergii na twarzy.
Uczulenie na skórze twarzy może mieć różną postać i być zarówno reakcją alergiczną jak i efektem kontaktu skóry z substancjami drażniącymi (kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia).
Często zdarza się że objawy zmian alergicznych mogą przypominać na przykład zmiany trądzikowe. Występują również na twarzy i dekolcie i objawiają się różnymi przebarwieniami skóry.
W początkowej fazie uczulenia chory może na własną rękę spróbować załagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Może użyć maści na uczulenie na twarzy bez recepty czy stosując domowe sposoby. Jednak mimo wszystko zalecana jest wizyta u alergologa lub dermatologa. Specjalista na podstawie wywiadu oraz testów alergicznych dostosuje odpowiednie leczenie.
