"Kawa, Cytryna, Pasta - Najlepsze Metody Depilacji!"
Pasta do zębów bez chemii – 8 przepisów na naturalne pasty
Pasta do zębów zrobiona domowym sposobem skutecznością, jakością i świeżością może przewyższać działanie komercyjnych produktów. I najważniejsze jest bezpieczna i nietoksyczna.
Niemal każda pasta do zębów dostępna w drogeriach zawiera toksyczne substancje ropylene glycol, triclosan [1], biel tytanową. Silnie toksyczny fluor, który jak udowodniono niszczy tarczycę, szyszynkę, powoduje choroby neurodegeneracyjne i ogłupia.
Plus sztuczne barwniki, detergenty i „niewinną” glicerynę, która przed procesem produkcji poddawana jest wielokrotnie wybielaniu przy użyciu silnych chemikaliów. Substancja ta pokrywa zęby warstwą blokującą dostęp śliny do powierzchni zębów. Odpowiada za demineralizację szkliwa.
Losowo przeprowadzone testy wykazały, że w wielu pastach do zębów zawartość toksycznych substancji znacznie przekracza dopuszczalne limity, uznane za powiedzmy bezpieczne. Błony śluzowej jamy ustnej są bardzo delikatne.
Śluzówka jamy ustnej jest bardzo delikatna. Cienki jak pergamin nabłonek szybko wchłania szkodliwe substancje. Jeśli dziąsła krwawią, toksyny bezpośrednio dostają się do krwiobiegu.
Zatem jaka pasta do zębów jest najlepsza?
Odpowiedź jest jedna: naturalna , bez fluoru i toksycznych substancji.
Obecnie bardzo trudno dostać jakikolwiek produkt bez chemii. Produkcja artykułów pielęgnacyjnych obwarowana jest przepisami, które wymuszają stosowanie syntetycznych substancji , choćby konserwantów.
Miód
Kolejną możliwością jest używanie samego miodu. Nie jest to produkt drażniący skórę, a dodatkowo również posiada on właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Wystarczy zatem posmarować pęcherzyk odrobiną miodu.
Zobacz film: Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test. Źródło: 36,6
Melisa i inne zioła
Melisa jest ziołem wykazującym działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Związki zawarte w liściach tego zioła, tj. taniny oraz kwasy fenolowe, bezpośrednio ograniczają działanie wirusa opryszczki wargowej (Herpes Simplex). Sprawia to, że przyłożenie do opryszczki okładu z liściem melisy jest bardzo skuteczne. Dodatkowo można posmarować zainfekowane miejsce olejkiem melisowym. Poza tym opryszczkę można leczyć poprzez przykładanie do pęcherzyka okładów zrobionych z naparów z innych ziół, takich jak szałwia, mięta i rumianek.
Aloes jest sukulentem znanym ze swoich właściwości leczniczych. Sok z jego mięsistych liści ma właściwości odkażające i przeciwbakteryjne, przez co jest często stosowany w gojeniu ran. Można stworzyć okład z soku i przyłożyć do pęcherzyka, a także przygotować tonik poprzez zmiksowanie liścia aloesu z wrzącą wodą. Po godzinie miksturę należy przecedzić przez gazę, a następnie przemywać usta kilka razy dziennie.
Jak wybielić zęby węglem?
Węgiel aktywny potrafi przynieść sporo korzyści naszej jamie ustnej. Kosztuje kilka złotych i bez problemu kupimy go w większości aptek. Jest nietoksyczny dla organizmu i niezwykle skuteczny (w medycynie stosuje się go również do problemów z cerą i przy bólach brzucha). Można stosować go do wybielania zębów domowym sposobem nie niszcząc szkliwa , ponieważ nie pochłania minerałów, czyli nie ingeruje w strukturę naszych zębów oraz szkliwo. Przebarwienia przyklejają się do jego cząsteczek, więc okaże się skuteczny, gdy zmagamy się z osadem po winie, kawie, herbacie albo papierosach.
Jak wybielić zęby węglem? Należy zmieszać proszek z jednej kapsułki lub tabletki węgla aktywnego z niewielką ilością wody (można użyć oleju kokosowego) do momentu uzyskania konsystencji pasty do zębów. Tak przygotowaną mieszankę trzymamy na zębach przez 3-4 minuty, w tym czasie zanieczyszczenia i przebarwienia będą mogły się wchłonąć. Następnie dokładnie płuczemy jamę ustną i myjemy zęby, używając szczoteczki i pasty. Tę metodę można stosować raz – dwa razy w tygodniu. Przygotowaną do metody wybielania zębów węglem pastę warto nakładać kilka dni pod rząd.
Zobacz także:
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fot. MURAT SUBATLI/ Getty Images