Kiedy pojawiają się włosy łonowe?
Włosy łonowe – funkcje, dbanie i skuteczne metody pozbycia się owłosienia łonowego na zawsze
Owłosienie na nogach, rękach, pod pachami czy brzuchu jest uciążliwe dla wielu kobiet. Wiele kobiet decyduje się więc na ich usuwanie. Niektóre metody dają chwilowy efekt, niektóre pomagają się pozbyć włosów na stałe. A jak potraktować włosy w miejscach intymnych? Przyciąć je czy skorzystać z bardziej radykalnych metod usunięcia włosów w strefie bikini? Wyjaśniamy, czy włosy łonowe pełnią jakieś funkcje ochronne i jak możesz bezpiecznie usunąć włoski bez podrażnienia skóry!
Jeśli więc zastanawiasz się, w jaki sposób można usuwać włosy łonowe, koniecznie przeczytaj artykuł do końca. Dowiesz się z niego między innymi, jaką funkcję pełnią włosy łonowe, jak o nie właściwie dbać, jaką metodę depilacji wybrać oraz co zrobić, by zapobiegać wrastającym włoskom. Zobacz też artykuł zatytułowany Depilacja dla nastolatki – jak mogę usunąć niechciane owłosienie?
Objawy pierwszej miesiączki
Zapewne zauważyłaś, że Twoje ciało zmienia się od dłuższego czasu. Sylwetka nabrała kobiecych kształtów: zaokrągliły Ci się biodra, urosły piersi, pojawiło się owłosienie łonowe, a także na nogach i pod pachami. Zapewne także zmienił się Twój wzrost, a także mógł pojawić się trądzik. Jak już wiesz, pierwsza miesiączka pojawia się pod koniec okresu dojrzewania. Zatem możesz się jej spodziewać, choć zwykle występuje nieoczekiwanie. Zazwyczaj przed tym wielkim dniem nie pojawiają się uciążliwe dolegliwości. Jednak każdy organizm jest inny, a objawy są kwestią indywidualną. Do najczęstszych i najbardziej charakterystycznych oznak pierwszej miesiączki należą:
- plamienia lub niewielkie krwawienia występujące przez kilka dni,
- pojawienie się białej wydzieliny,
- bóle i skurcze w dole brzucha,
- lekkie osłabienie i ogólne złe samopoczucie,
- nudności,
- rozdrażnienie, dekoncentracja i wahania nastrojów.
Objawy pierwszego okresu mogą być różne i mogą wystąpić w różnym nasileniu. Warto obserwować zmiany w swoim ciele i być przygotowaną.
Czytaj więcej o tym, co się dzieje z Twoim ciałem: Etapy dojrzewania – jak zmienia się Twoje ciało?.
Pierwsza miesiączka - objawy, ile trwa, kiedy może się pojawić?
Pierwsza miesiączka z początku może przerażać, ale kiedy podejdziesz do tematu świadomie, możesz być pewna, że nic Cię nie zaskoczy, a strach szybko minie. Zobacz, co warto wiedzieć na temat pierwszego okresu i jak do niego się przygotować.
Dojrzewanie to czas, w którym dochodzi do bardzo wielu zmian. Pod koniec tego okresu u dziewczynek pojawia się pierwsza miesiączka. To ważny etap rozwoju. Oznacza, że biologicznie stajesz się dorosła, a Twoje ciało przygotowuje się do możliwości posiadania potomstwa w przyszłości.
Pierwsza miesiączka, fachowo nazywana menarche, zwykle pojawia się między 11. a 14. rokiem życia. Nie są to jednak sztywne normy. Pierwsza miesiączka w wieku 10 lat to nie powód do obaw i zmartwień. Przy najbliższej wizycie u prowadzącego lekarza pediatry warto o tym powiedzieć. Nawet jeżeli skończyłaś już 14 lat i nadal nie miesiączkujesz, nie musisz się niepokoić, że coś jest nie tak. To, kiedy pojawi się pierwszy okres, zależy od wielu indywidualnych uwarunkowań. Dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Możesz zapytać swoją mamę, w jakim wieku pojawiła się u niej pierwsza miesiączka. Ale nie sugeruj się tym mocno, ponieważ w dzisiejszych czasach wpływ mają także czynniki środowiskowe i sposób odżywiania. Znaczenie ma także ogólny stan zdrowia, aktywność fizyczna i masa ciała. Jak widzisz, nie jest to takie proste i nie da się tego przyspieszyć lub zahamować.
Każda dziewczynka dojrzewa inaczej, a okres może pojawić się w różnym wieku. Nie ma sensu porównywać się z koleżankami i martwić się na zapas. Pamiętaj, że większość małych kobiet dojrzewa prawidłowo, tylko we własnym tempie. Powody do niepokoju to wystąpienie pierwszej miesiączki przed 10. rokiem życia lub jej brak po 16. roku życia. Wówczas konsultacja z lekarzem może okazać się niezbędna.
Włosy łonowe u 7-letniej dziewczynki – co robić?
Co zrobić, jeśli zauważysz włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej? W takiej sytuacji warto wybrać się z córką do lekarza, który przeprowadzi badania i na podstawie ich wyników postawi trafną diagnozę. Jeżeli przyczyną przedwczesnego dojrzewania płciowego są nowotwory, choroby tarczycy albo nadmierna produkcja GnRH, specjalista wdroży odpowiednie leczenie.
Przede wszystkim należy rozpocząć od postawienia diagnozy i rozpoznania, czy włosy łonowe u 7-letniej dziewczynki występują samodzielnie, czy może towarzyszą im inne objawy i choroby. Często lekarze sprawdzają także wiek kostny, który analizuje się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego dłoni. Dodatkowo należy wykonać badania hormonalne, w tym skontrolować poziom hormonów płciowych – estradiolu i testosteronu oraz gonadotropin, a także wykonanie USG jajników i macicy. W zależności od otrzymanych wyników konieczne może być przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki.
Leczenie przedwczesnego dojrzewania płciowego jest uzależnione od przyczyny problemu oraz stopnia zaawansowania. Przykładowo, jeżeli jedynym objawem są włosy łonowe u 7-letniej dziewczynki, a przeprowadzone badania nie wykazały nic niepokojącego – zazwyczaj zaleca się regularne kontrole.
Inaczej jest w sytuacji, gdy za przedwczesne pojawienie się włosów łonowych odpowiadają inne choroby, np. guzek w okolicach podwzgórza czy nowotwór. W tym przypadku leczenie jest dopasowywane indywidualnie.
