Kiedy pojawiają się włosy łonowe?
Pierwsza miesiączka - jak się przygotować?
Jeżeli podejrzewasz, że niebawem możesz zacząć miesiączkować, nie obawiaj się tego. To naturalne, że dojrzewasz, a okres to oznaka prawidłowego rozwoju. Jeżeli czujesz niepokój, porozmawiaj z osobą, z którą masz dobry kontakt. Może to być mama, starsza siostra, babcia czy też ciocia. To normalne, że chcesz wiedzieć, jak to wszystko wygląda i co wtedy robić. Pamiętaj też, że koleżanki nie zawsze będą miały odpowiednią wiedzę. Warto porozmawiać z kimś, kto wysłucha Twoich obaw, jak też podzieli się z Tobą swoimi doświadczeniami i znajomością tematu. Jeżeli nadal będziesz miała jakieś wątpliwości, warto porozmawiać np. z lekarzem ginekologiem, który dokładnie wyjaśni Ci, co się dzieje z Twoim ciałem. Poza tym będzie wiarygodnym źródłem informacji.
Nie bój się pytać, to normalne, że odczuwasz stres przed nieznaną Ci jeszcze sytuacją. Jeżeli będziesz świadoma i dobrze przygotowana do tego, co Cię czeka, przestaniesz się niepokoić i spokojnie poczekasz na pierwszą miesiączkę.
Możesz też przygotować się od strony praktycznej. Udaj się na zakupy z zaufaną osobą, by zapoznać się i wybrać odpowiednie środki higieniczne potrzebne podczas okresu. Warto mieć w plecaku czy torebce np. podpaskę. Ważna jest także właściwa higiena w trakcie okresu. Ma to znaczenie w zapobieganiu powstawania infekcji. Na rynku jest wiele produktów przeznaczonych dla nastolatek, w tym specjalne płyny do higieny intymnej.
Właściwe przygotowanie się do pojawienia się pierwszej miesiączki to klucz do spokoju. Pamiętaj, że nie masz powodów do obaw, bo to normalne, że stajesz się kobietą. Jeżeli rozwiejesz wszystkie Swoje wątpliwości, nic się nie zaskoczy.
dr n. med. Anna Wilczyńska
specjalista ginekolog położnik
Pierwsza miesiączka - objawy, ile trwa, kiedy może się pojawić?
Pierwsza miesiączka z początku może przerażać, ale kiedy podejdziesz do tematu świadomie, możesz być pewna, że nic Cię nie zaskoczy, a strach szybko minie. Zobacz, co warto wiedzieć na temat pierwszego okresu i jak do niego się przygotować.
Dojrzewanie to czas, w którym dochodzi do bardzo wielu zmian. Pod koniec tego okresu u dziewczynek pojawia się pierwsza miesiączka. To ważny etap rozwoju. Oznacza, że biologicznie stajesz się dorosła, a Twoje ciało przygotowuje się do możliwości posiadania potomstwa w przyszłości.
Pierwsza miesiączka, fachowo nazywana menarche, zwykle pojawia się między 11. a 14. rokiem życia. Nie są to jednak sztywne normy. Pierwsza miesiączka w wieku 10 lat to nie powód do obaw i zmartwień. Przy najbliższej wizycie u prowadzącego lekarza pediatry warto o tym powiedzieć. Nawet jeżeli skończyłaś już 14 lat i nadal nie miesiączkujesz, nie musisz się niepokoić, że coś jest nie tak. To, kiedy pojawi się pierwszy okres, zależy od wielu indywidualnych uwarunkowań. Dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Możesz zapytać swoją mamę, w jakim wieku pojawiła się u niej pierwsza miesiączka. Ale nie sugeruj się tym mocno, ponieważ w dzisiejszych czasach wpływ mają także czynniki środowiskowe i sposób odżywiania. Znaczenie ma także ogólny stan zdrowia, aktywność fizyczna i masa ciała. Jak widzisz, nie jest to takie proste i nie da się tego przyspieszyć lub zahamować.
Każda dziewczynka dojrzewa inaczej, a okres może pojawić się w różnym wieku. Nie ma sensu porównywać się z koleżankami i martwić się na zapas. Pamiętaj, że większość małych kobiet dojrzewa prawidłowo, tylko we własnym tempie. Powody do niepokoju to wystąpienie pierwszej miesiączki przed 10. rokiem życia lub jej brak po 16. roku życia. Wówczas konsultacja z lekarzem może okazać się niezbędna.
Fryzura intymna zamiast depilacji
Jeśli rezygnujesz z depilacji włosów łonowych, możesz nadal zainwestować trochę czasu w nadanie im kształtu, który będzie się podobał. Do podcinania włosów będziesz potrzebować małych nożyczek kosmetycznych lub trymera/depilatora do podcinania włosów, większość modeli powinna mieć specjalną końcówkę do zabezpieczenia długości podcinania, tak aby uniknąć bezpośredniego kontaktu ze skórą i bolesnych zacięć.
Włosy należy najpierw umyć i wysuszyć. Przy podcinaniu należy używać małego lusterka, które ułatwi widoczność, szczególnie jeśli operujesz nożyczkami i musisz zachować szczególną ostrożność. Podstawowym zabiegiem, który możesz zrobić, jest podcięcie włosów na równą długość, taką z którą czujesz się dobrze. Jeśli chcesz nadać włosom odpowiedni kształt, możesz wydepilować ich część np. do kształtu trójkąta lub paska – do depilacji najlepiej użyć maszynki do golenia, należy to robić na mokro i przy pomocy żelu do golenia.
Jak golić włosy łonowe?
Golenie włosów maszynką to ekonomiczny i domowy sposób pozbywania się nadmiernego owłosienia i jak najbardziej można stosować go w okolicach intymnych. Odpowiednie golenie może się okazać bezpieczniejsze od woskowania, gdyż nie usuwa cebulek z mieszków włosowych. Aby ogolić włosy łonowe bez zacięć i podrażnień, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie produkty – dobrą maszynkę o kilku ostrzach oraz łagodny, najlepiej antyalergiczny żel do depilacji. Dzięki odpowiedniej maszynce, nie trzeba będzie prowadzić jej kilkukrotnie po wrażliwych miejscach, a żel nada poślizg i zmniejszy szanse na zacięcia.
Jeśli włosy są dłuższe niż 1 cm, należy je wcześniej podciąć za pomocą trymera. Maszynka nie przejdzie płynnie po zbyt długich włosach.
- Golenie włosów łonowych krok po kroku
Włosy łonowe i skórę w okolicach intymnych należy oczyścić mydłem i namoczyć przez ok. 10 min. Następnie wykonać delikatny peeling rękawicą peelingującą lub domowym peelingiem z cukru i oliwy z oliwek. Zapobiegnie on problemom z wrastającymi włosami. Rozprowadzić żel do golenia, jest to absolutna konieczność przy depilacji włosów łonowych. Prowadzić maszynkę ostrożnie i bez pośpiechu. Po goleniu żel zmyć od razu i przemyć skórę mydłem. Na końcu warto nawilżyć skórę olejkiem – np. olejem kokosowym lub specjalistycznym produktem do stosowania po depilacji.
