Kiedy pojawiają się włosy łonowe?

Zobacz także

Według podręczników medycznych dojrzewanie płciowe (z dużą osobniczą zmiennością) następuje w okresie między 8 a 18 rokiem życia, to znaczy, że większość osób dojrzewa w tym okresie, ale niektóre mogą rozpocząć ten proces szybciej lub skończyć później. Dane medyczne opierają się na statystyce. U dzieci już w wieku 5-7 lat zwiększa się wydzielanie hormonów nadnerczowych - androgenów. U niektórych dzieci może wystąpić wysokie stężenie tych hormonów lub nadmierna wrażliwość organizmu na ich działanie i pojawiają się izolowane objawy działania hormonów bez innych objawów dojrzewania. Najczęściej jest to pojawienie się owłosienia:

  • łonowego,
  • pachowego,
  • oraz nadmierne wydzielanie potu i szybszy wzrost.

Niemniej jednak myślę, że warto by zasięgnąć porady endokrynologa dziecięcego i wykonać badanie USG jamy brzusznej i miednicy, pozwoli to wykluczyć zaburzenia hormonalne zlokalizowane w jajnikach lub nadnerczach.

Odrastanie po depilacji laserowej – jak pozbyć się włosów łonowych na stałe?

Jeśli chcesz się pozbyć włosów łonowych na zawsze, rozważ zabieg laserem. Urządzenie usuwa włosy za pomocą wiązki lasera, wnikając w skórę i uszkadzając komórki macierzyste mieszków włosowych, podnosząc ich temperaturę. Oczywiście jeden zabieg nie sprawi, że włosy łonowe znikną na zawsze. Jednak po kilku sesjach impulsy na trwałe zatrzymają proces wzrostu włosa. Laser sprawdzi się również, aby mieć trwale ogolone pachy bez odrastających, kłujących włosków, które powodują dyskomfort.

Dużą zaletą depilacji laserowej włosów łonowych jest bezbolesność zabiegu. W porównaniu do depilacji włosów łonowych woskiem czy elektrycznym depilatorem ta metoda jest higieniczna i właściwie bezproblemowa. Do tego wywołuje znacznie mniej podrażnień, jest bardziej precyzyjna i daje długotrwałe efekty.

Wiesz już, do czego służą włosy łonowe i jak dbać o okolice intymne. Więcej o zabiegach depilacji laserowej przeczytasz na blogu LaserDelux.

Przeczytaj więcej o depilacji bikini w naszych poradnikach:

Włosy łonowe – funkcje, dbanie i skuteczne metody pozbycia się owłosienia łonowego na zawsze

Owłosienie na nogach, rękach, pod pachami czy brzuchu jest uciążliwe dla wielu kobiet. Wiele kobiet decyduje się więc na ich usuwanie. Niektóre metody dają chwilowy efekt, niektóre pomagają się pozbyć włosów na stałe. A jak potraktować włosy w miejscach intymnych? Przyciąć je czy skorzystać z bardziej radykalnych metod usunięcia włosów w strefie bikini? Wyjaśniamy, czy włosy łonowe pełnią jakieś funkcje ochronne i jak możesz bezpiecznie usunąć włoski bez podrażnienia skóry!

Jeśli więc zastanawiasz się, w jaki sposób można usuwać włosy łonowe, koniecznie przeczytaj artykuł do końca. Dowiesz się z niego między innymi, jaką funkcję pełnią włosy łonowe, jak o nie właściwie dbać, jaką metodę depilacji wybrać oraz co zrobić, by zapobiegać wrastającym włoskom. Zobacz też artykuł zatytułowany Depilacja dla nastolatki – jak mogę usunąć niechciane owłosienie?

Owłosienie intymne – walory estetyczne a infekcje. Jak o ten rejon ciała odpowiednio dbać?

Pielęgnacja włosów łonowych w okolicach intymnych powinna być starannie przemyślana. Regularna higiena osobista jest kluczowa dla zachowania czystości w okolicach intymnych. Ważne jest codzienne mycie pochwy przy użyciu delikatnych środków przeznaczonych do higieny intymnej. Unikaj przy tym agresywnego szorowania, które podrażnia skórę i może spowodować wrastanie włosów łonowych oraz stany zapalne mieszków włosowych.

Noś przewiewną, luźną bieliznę wykonaną z oddychających materiałów, takich jak bawełna czy bambus. Unikaj zbyt obcisłej odzieży, która może powodować nadmierne ocieranie i zatrzymywanie wilgoci w okolicy intymnej – szczególnie latem, gdy skóra ma skłonność do nadmiernej potliwości. Regularnie monitoruj stan skóry okolic intymnych, aby zapewnić najlepszą pielęgnację ciała. Jeśli zauważysz jakiekolwiek podrażnienia, swędzenie, zaczerwienienie, wysypkę lub nieprawidłowe wydzieliny, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

choroby i infekcje typu zapalenie spojówek, alergie oczu, zespół suchego oka, opryszczka, stany zapalne, jęczmień, gradówka, zaćma, jaskra, nużyca, trichomegalia, choroby grzybicze, bakteryjne i wirusowe.

Czytaj dalej...

Dla ułatwienia sobie niełatwego początkowo zadania, jakim jest obcięcie paznokci noworodka na ruchliwych i nieprzewidywalnych kończynach dziecka, można zastosować się do kilku sprawdzonych już przez pokolenia rodziców rad.

Czytaj dalej...

Wykonuje się peelingi enzymatyczne, drenaż limfatyczny skóry głowy, wcierki z użyciem preparatów stymulujących wzrost włosów, elektrostymulację za pomocą specjalnych grzebieni, mezoterapię bezigłową i prądy d Arsonvala.

Czytaj dalej...

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...