Kiedy zaczynają rosnąć włosy u niemowlaka?

Wypadanie włosów u niemowlaka – przyczyny

Wielu rodziców zauważa, że włosy u tak małego dziecka wypadają. Czy jest to powód do niepokoju? Specjaliści twierdzą, że nie. To jedno z naturalnych zjawisk, które występuje zazwyczaj w okresie niemowlęcym. Chociaż włosów nie jest jeszcze dużo, to mogą one znacząco wypadać. co powoduje tworzenie się nieestetycznych, łysych placków. Głównym powodem jest tutaj częste pocieranie główki o takie materiały jak materac, poduszka czy kaptur.

Wytarte włosy u niemowlaka to nic złego – trudno byłoby nam powstrzymać malucha od częstego kręcenia się i wiercenia. Skoro początkowo nie może nawet unieść główki, to pozostaje mu tylko obracanie nią w różne strony, aby obserwować otoczenie. Problem ten przeminie w swoim czasie.

Gdy więc zauważymy braki w owłosieniu u naszej pociechy, to nie musimy zgłaszać się z tym problemem do specjalisty. Wystarczy jedynie postarać się, aby codzienna pielęgnacja włosów dziecka była właściwie dobrana i poprawnie prowadzona. Niepokoić możemy się dopiero w momencie, kiedy maluch nieco urośnie, a przypadłość pozostanie. Wtedy prawdopodobnie oznaczać będzie to niedobory w organizmie lub występowanie którejś z chorób skórnych.

Cienkie i delikatne, czyli kilka słów o dziecięcych włosach

Włosy u dziecka budzą wiele emocji. Zwłaszcza, gdy na świat przychodzi pierwszy maluch. Młoda mama i tata często zastanawiają się, czy to normalne, że noworodek jest łysy lub przeciwnie, że ma gęstą fryzurę.

Jeśli pojawiają się włosy, pytania koncentrują się wokół koloru i struktury. Jak to bowiem możliwe, że rodzice, którzy są brunetami, witają maluszka z blond włosami, a mama i tata o jasnych włosach, tulą niemowlę z rudymi kosmykami? Obawy dotyczą także skutków wytarcia na tyle głowy włosków i powstanie łysego placka. Gdy maluch kończy rok czy dwa latka, rodzice często zastanawiają się, jak poprawić gęstość fryzury. Wątpliwości budzi również fakt, kiedy warto udać się po raz pierwszy do fryzjera…

Pytań jest wiele. Czy istnieją na nie jednoznaczne, proste odpowiedzi?

Jak dbać o włosy dziecka? Pielęgnacja + metody na wzmocnienie włosów

Grubość, gęstość i struktura włosów dziecka uzależnione są od genetyki. Innymi słowy, to czy dziecko będzie miało delikatną blond fryzurę czy też gęste, bujne ciemne włosy zależne jest od tego, jak wygląda fryzura jego rodziców, czasami także dziadków. Dziedziczymy nie tylko wygląd włosów, ale również tendencję do wszelkich chorób skóry głowy i włosów – na przykład łojotokowego zapalenia skóry, łysienia.

Czy to zatem znaczy, że wszelkie działania mające poprawić wygląd włosów u dziecka są pozbawione sensu? Czy prawdą jest, że nie mamy kompletnie wpływu na gęstość i tempo wzrostu włosów u dzieci?

Na szczęście nie musimy czuć się bezradni. Istnieje szereg czynników, które możemy kontrolować, a które determinują wygląd włosów. Kondycja włosów odzwierciedla ogólny stan zdrowia, dlatego na podstawie wyglądu fryzury możemy sporo powiedzieć o dobrobycie dziecka, o tym, jak się odżywia, czy pije wystarczająco dużo wody, w jaki sposób pielęgnowane są jego włosy.

Co zatem robić, by fryzura maluszka wyglądały dobrze? Jak dbać o włosy dziecka? Jakich błędów unikać?

Włosy niemowlaka – Kiedy dziecku zaczynają rosnąć włosy?

Przyszli rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę, że większość dzieci pojawia się na świecie już z delikatnym owłosieniem, czyli tzw. meszkiem płodowym. To owłosienie posiada jednak przeważnie charakter nietrwały: dziecko traci je w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia. Wycieranie włosów u niemowlaka jest zatem zjawiskiem całkowicie normalnym i nie powinno budzić jakiegokolwiek zaniepokojenia. Niektóre szkraby rozstają się z meszkiem niedługo po porodzie, inne zachowują go nawet do swoich drugich urodzin. W sporadycznych wypadkach meszek płodowy nie ulega wytarciu, pozostając z daną osobą na stałe, jako pełnoprawna czupryna.

“Prawdziwe” włosy u niemowlaka zaczynają rosnąć już po wytarciu meszku. Tempo tego procesu bywa jednak mocno zróżnicowane. Część dzieci pozostaje niemal całkowicie bez włosków do 24. miesiąca, innym brzdącom można już zaś w tym czasie układać wymyślne fryzury. Każdy taki przypadek jest całkowicie naturalny i nie ma sensu się nim niepokoić.

Czy istnieje więc jakikolwiek czynnik alarmujący rodzica, że dzieje się coś potencjalnie złego? Specjaliści podpowiadają, aby rozważyć wizytę u lekarza dermatologa w sytuacji, kiedy po osiągnięciu wieku trzech lat nasze dziecko nadal nie ma na główce włosów (albo ich ilość jest bardzo skąpa).

choroby i infekcje typu zapalenie spojówek, alergie oczu, zespół suchego oka, opryszczka, stany zapalne, jęczmień, gradówka, zaćma, jaskra, nużyca, trichomegalia, choroby grzybicze, bakteryjne i wirusowe.

Czytaj dalej...

Od niedawna na rynku dostępne są też produkty specjalistyczne do pielęgnacji i zmiękczania włosów łonowych amerykańskiej marki Fur You , zawierają one naturalne olejki z jojoby , pestek winogron , drzewa herbacianego i nasion szałwii.

Czytaj dalej...

Dla ułatwienia sobie niełatwego początkowo zadania, jakim jest obcięcie paznokci noworodka na ruchliwych i nieprzewidywalnych kończynach dziecka, można zastosować się do kilku sprawdzonych już przez pokolenia rodziców rad.

Czytaj dalej...

Na tydzień przed badaniem wykonuje się badania krwi, takie jak morfologia, poziom glukozy we krwi, układ krzepnięcia i na obecność przeciwciał przeciwko wirusom powodującym wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz C.

Czytaj dalej...