Kiedy zaczynają rosnąć rzęsy u noworodka?
Brak włosów u dziecka – dlaczego dziecku nie rosną włosy?
Co jednak należałoby zrobić, jeśli kilkuletniemu dziecku nie rosną włosy? Prawda jest taka, że sam rodzic zdziała tutaj bardzo niewiele. Niektóre osoby próbują ścinać włoski swojej pociechy na krótko albo wręcz golić je maszynką, w nadziei, że dzięki temu odrosną one znacznie bujniejsze i gęstsze. Choć część opiekunów zaręcza o skuteczności owej metody, nie potwierdzają jej żadne naukowe badania.
Jeżeli więc mimo upływu czasu włosy naszej pociechy są wątłe i rosną bardzo opornie, warto skonsultować się z dermatologiem. Może on zlecić potrzebne badania (np. hormonów tarczycy) i zadecydować o dalszym postępowaniu. Warto jednak wiedzieć, że na jakość włosów wpływają głównie czynniki genetyczne – a tych nie da się zmodyfikować.
Co na katar u noworodka?
Rodzice często zastanawiają się jak leczyć katar u noworodka. Małe dzieci nie potrafią wydmuchać noska. Dlatego najważniejsze jest odciąganie kataru u noworodka lub niemowlęcia. Można to robić gruszką niemowlęcą lub specjalnymi aspiratorami podłączanymi do odkurzacza, na rynku jest wiele modeli do wyboru. Ten sposób nie jest lubiany przez dzieci, ale jest bardzo skuteczny i nie czyni im krzywdy.
Leczenie kataru u noworodka polegać też będzie na nawilżaniu noska. W katarze u trzytygodniowego noworodka możemy stosować już wodę morską kupowaną w aptece. Nosek nawilżymy także pośrednio, dbając o nawilżone powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, dotyczy to okresu grzewczego. Pokój powinien być także wietrzony minimum dwa razy dziennie. Temperatura w domu nie powinna przekraczać 21 C a zalecana wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 60%.
Inhalacje na katar u niemowlaka
Każdy rodzic niemowlaka prędzej czy później przekonuje się, że bardzo użytecznym narzędziem w infekcjach dziecka jest inhalator. Przydaje się on także w czasie gdy mamy katar u niemowlęcia. Najprostszym sposobem inhalowania małego dziecka jest użycie soli fizjologicznej w ilości 2,5 – 3 ml wlanych do inhalatora. W ten sposób rozrzedzimy wydzielinę u dziecka, nawilżymy drogi oddechowe i ułatwimy wydobycie się kataru na zewnątrz.
Wielu rodziców zastanawia się czy można używać maści aromatycznych lub olejków u tak małego dziecka. Nie zaleca się tego u dzieci poniżej 2 roku życia, mogą wywołać podrażnienie skóry i zatok.
Domowe sposoby na katar u niemowlęcia
Jednym z nich jest urządzenie kąpieli parowej. W łazience puszczamy ciepłą wodę i czekamy aż pomieszczenie się lekko zaparuje. Wtedy wchodzimy do niego z dzieckiem na ręku i zostajemy tam przez kilka minut.
Innym sposobem jest dbanie o odpowiednią pozycję ułożenia dziecka – główka powinna być wyżej od reszty ciała, aby katar wypływał swobodnie z noska a nie do gardła dziecka. Pamiętaj, że w przypadku małych dzieci nie używamy do tego celu poduszek, bo to niebezpieczne. Uniesienie główki dziecka uzyskasz przez podłożenie czegoś pod materacyk łóżeczka po stronie główki lub stawiając nogi łóżeczka np. na książkach.
Kiedy i jak prawidłowo obcinać paznokcie noworodka?
Dla ułatwienia sobie niełatwego początkowo zadania, jakim jest obcięcie paznokci noworodka na ruchliwych i nieprzewidywalnych kończynach dziecka, można zastosować się do kilku sprawdzonych już przez pokolenia rodziców rad.
Jedną z nich jest obcinanie paznokci dziecka tuż po kąpieli, kiedy są one zdecydowanie bardziej miękkie, a dziecko zrelaksowane i spokojniejsze. Często stosowaną przez rodziców metodą jest również sposób „na śpiocha”, czyli obcinanie dziecku paznokci kiedy zaśnie.
Mamy wtedy większą pewność, że dziecko nie wykonana nagłego, niebezpiecznego ruchu. Należy jednak pamiętać, że starsze dziecko śpi zdecydowanie bardziej płytko i obcinanie paznokci w czasie snu będzie z czasem coraz trudniejsze.
Zdecydowanie lepiej jest już od najwcześniejszych tygodni przekonać dziecko, że jest to zabieg zupełnie bezbolesny. Do obcinania paznokietków niemowlaka należy podchodzić z z dużym spokojem, a samą czynność wykonywać jak najbardziej pewnie.
Często szczęśliwi i zadowoleni ze swojego sukcesu (obcięcia paznokci u rąk dziecka) rodzice odkrywają, że przed nimi znacznie trudniejsze zadanie – obcięcie paznokci na stópkach. Drobne, krótkie i blisko siebie osadzone paluszki sprawiają, że miejsca na manipulowanie nożyczkami jest znacznie mniej. Rosnące blisko skóry paznokcie noworodka powodują, że ostrza nożyczek mogą być zbyt grube, żeby włożyć je pod paznokieć.
Cążki natomiast często przyszczypną skórkę wokół paznokci niemowlaka , sprawiając dziecku ból lub powodując drobne ranki. Z tego też powodu pamiętajmy, aby przed każdym obcinaniem zdezynfekować potrzebne nam do tego narzędzia. Pamiętajmy jednak, że ćwiczenie sprawi, że po pewnym czasie staniemy się w tej dziedzinie mistrzami.
Długie paznokcie niemowlaka
Wiele dzieci ma jednak już po porodzie stosunkowo długie paznokcie. Aby noworodek sam się nie zranił, możesz zastosować jedno z następujących rozwiązań.
- Paznokcie niemowlaka w pierwszych tygodniach życia są jeszcze bardzo miękkie, więc będziesz mogła spróbować delikatnie oskubać je własnymi paznokciami bez ryzyka, że dziecko się zrani.
- Niektórzy rodzice uważają za bardzo praktyczne delikatne odgryzanie zbyt długich paznokci zębami. Jako że usta i język są bardzo wrażliwe, można wtedy doskonale rozpoznać granicę między paznokciem i jego łożyskiem. Również ewentualne ostre rogi i krawędzie można w ten sposób bardzo łatwo rozpoznać.
- Lekkie obgryzanie paznokci noworodka jest niezalecane (jednak niektórzy rodzice, stosują tą praktykę), gdyż można przez to doprowadzić do uszkodzenia bardzo delikatnej płytki paznokcia.
- Jeśli obawiasz się, że paznokcie niemowlaka w pierwszych tygodniach zostaną zranione podczas ich skracania, będziesz mogła w chwilach zabawy lub podczas snu zakładać mu na rączki skarpetki lub specjalne rękawiczki, aby uniknąć nieopatrznych zranień. Nie powinno jednak stać się to sposobem na trwałe.
U jednej pociechy może to faktycznie zająć dwa tygodnie lub więcej, u innej potrzeba pierwszego obcięcia paznokci pojawi się już wkrótce po przyjeździe ze szpitala. Niezależnie od długości paznokci dziecka lepiej wstrzymać się jednak z ich obcinaniem do zakończenia pobytu w szpitalu.
Przypadkowe zadraśniecie dziecka podczas tego zabiegu może stworzyć otwartą drogę dla drobnoustrojów, których w szpitalu jest zwykle więcej niż w domu i są one także bardziej niebezpieczne.

Katar u noworodka – przyczyny, jak leczyć?
Katar u noworodka, zwłaszcza jeśli to jest pierwsze dziecko, budzi trwogę u rodziców. Tak małe dziecko oddycha głównie przez nosek więc wydzielina w nosie utrudnia mu nabieranie powietrza. Maluch jest niespokojny i drażliwy. Jak rozpoznać i leczyć katar u noworodka?
- Katar u noworodka najczęściej ma przyczynę w infekcji wirusowej.
- Leczenie kataru u noworodka polega na odciąganiu wydzieliny, nawilżaniu śluzówek oraz powietrza w domu, ułożeniu główki dziecka wyżej od reszty ciała.
- Objawami kataru u noworodka są sapka, drażliwość, trudności ze ssaniem i spaniem, wydzielina z noska.
- Z porady lekarza należy skorzystać, gdy u dziecka pojawia się temperatura, katar trwa dłużej niż 10 dni, zmieni się jego konsystencja na gęstą, a kolor na żółty lub zielony lub dziecko pociera rączką uszko.
