Kiedy zaczynają rosnąć włosy po przeszczepie - Pełny przewodnik

Metody przeszczepu włosów: FUT (strip), FUE i BHT, urządzenie S.A.F.E.R.

Metody przeszczepu włosów polegają na tym samym, czyli pobraniu włosów z jednego miejsca i wszczepieniu ich w inne. Różnią się jednak precyzją, efektem i skutkami w postaci blizn. Metoda FUT lub inaczej strip polega na pobraniu paska owłosionej skóry z boku lub z tyłu głowy, a następnie podzieleniu go na mikroskopijne fragmenty z mieszkami włosowymi. Powstałą ranę, która ma około 1 centymetra szerokości i kilka centymetrów długości, zszywa się. Po zagojeniu blizna nie powinna być szersza niż od 1 do 3 milimetrów. Przygotowane mieszki włosowe wszczepia się w przygotowane wcześniej miejsca. Niechirurgiczny przeszczep włosów możliwy jest dzięki metodzie FUE, czyli z angielskiego follicular unit extraction. Nie wycina się skóry, ale przy pomocy specjalnego urządzenia z mikroskopem pobiera się mieszki włosowe, a następnie wszczepia je w ustalone miejsca. Blizny po zabiegu są mikroskopijne i przeważnie niezauważalne gołym okiem. Metodą BHT przeszczepia się włosy z innych owłosionych części ciała na głowę. W tym celu używa się techniki FUE. Skrótowiec S.A.F.E.R. oznacza Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation. To rodzaj metody FUE, ale zabieg wykonuje się z użyciem specjalnego urządzenia – przy jego pomocy lekarz pobiera pojedyncze mieszki włosowe, a następnie wprowadza je na obszarze biorczym. Urządzenie umożliwia pobranie włosów poprzez ich wyciągnięcie za sprawą tworzącego się podciśnienia. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia pobranych mieszków.

  • łysienie plackowate,
  • brak włosów na prawie całej głowie,
  • stany zapalne na skalpie,
  • u kobiet ciężkie zaburzenia hormonalne.

W dniu zabiegu rano należy umyć głowę szamponem, nie stosując żadnych innych kosmetyków ani preparatów. Warto też zjeść lekkostrawne śniadanie. Stosowane leki na cukrzycę czy choroby układu krwionośnego można zażyć jak zwykle.

Kiedy pojawiają się efekty przeszczepu włosów?

Przeszczep włosów jest procesem, który wymaga cierpliwości, ponieważ efekty nie są natychmiastowe. Mieszki włosowe potrzebują czasu, aby zakorzenić się i rozpocząć produkcję nowych włosów. Bezpośrednio po zabiegu obszar biorczy może być opuchnięty i zaczerwieniony. Te objawy zwykle ustępują w ciągu kilku dni. Na skórze głowy mogą też występować małe strupki w miejscach, gdzie przeszczepiono mieszki. Naturalnym zjawiskiem jest też wypadanie włosów po przeszczepie. Wielu Pacjentów denerwuje się, że włosy po przeszczepie wypadają. To jednak normalny proces zwany „szokowym wypadaniem” i nie należy się nim martwić. Mieszki włosowe pozostają w skórze i zaczynają produkować nowe włosy.

3 miesiące po przeszczepie włosów włosy zaczynają wyrastać z przeszczepionych mieszków. Początkowo mogą być cienkie i delikatne, ale z czasem będą stawały się grubsze. Po około pół roku większość Pacjentów zauważa u siebie znaczną poprawę w gęstości i długości włosów. Pełne rezultaty widoczne są z kolei po około roku – wtedy właśnie można dostrzec widoczny odrost włosów po przeszczepie.

Warto jednak pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej na zabieg, co wpływa na tempo gojenia i wzrost włosów. Technika przeszczepu oraz umiejętności chirurgia mają wpływ na ostateczne wyniki. Przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji skóry i unikania czynników mogących uszkodzić mieszki włosowe jest z kolei kluczowe dla sukcesu terapii.

Przeszczep szpiku kostnego - Wyjaśnienie procedury i różne typy przeszczepów

Przeszczep szpiku kostnego może być przeprowadzony na różne sposoby, zależnie od indywidualnego przypadku pacjenta. Istnieją dwa podstawowe typy przeszczepów szpiku kostnego: przeszczep od dawcy spokrewnionego i przeszczep od dawcy niespokrewnionego.

Przeszczep od dawcy spokrewnionego odbywa się, gdy dawca jest odpowiednim medycznym partnerem dla pacjenta, tzn. jest bliskim członkiem rodziny lub ma zbliżony profil genetyczny. Natomiast przeszczep od dawcy niespokrewnionego pochodzi od dawcy, który jest niespokrewniony z pacjentem, ale jest zgodny genetycznie.

Proces przeszczepu szpiku polega na pobraniu zdrowego szpiku od dawcy i przesadzeniu go do organizmu pacjenta, gdzie zaczyna on odtwarzać uszkodzony lub nieprawidłowo funkcjonujący szpik kostny.

Po czym szybciej rosną włosy? Masaż skóry głowy

Wśród sposobów na szybko rosnące włosy wymienia się zwłaszcza masaż skóry głowy, który można z łatwością wykonać w domu. Należy go rozpocząć od pozbycia się obumarłych włosów. W tym celu włosy pociąga się palcami od nasady głowy do końcówek. Następnie opuszkiem palców wykonuje się lekkie uciskanie i masowanie skóry głowy kolistymi ruchami. Masaż zaczyna się od strony czoła w kierunku karku. W tym czasie warto dodatkowo wcierać w skórę odżywcze kosmetyki. Pozytywne efekty przyniesie tylko, gdy będzie wykonywany systematycznie. Najlepiej masować skórę głowy codziennie przez parę minut, a najrzadziej co drugi dzień. Dobrym pomysłem jest masowanie głowy przy każdym myciu. Zabieg wzmacnia i odżywia włosy, poprawia krążenie krwi, likwiduje ból głowy i zmęczenie. Ułatwia oczyszczenie skóry głowy z martwego naskórka i zalegającego łoju.

Na rynku pojawiły się specjalne szczotki do włosów, które stosuje się do masażu skóry głowy, które powinny być wykonane z włosia o średniej twardości. W sprzedaży dostępne są także masażery do głowy.

Co zrobić, aby włosy szybciej rosły? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak poprawić porost włosów? Źródło: Klinika urody.

Efekty przeszczepu włosów – czego oczekiwać po zabiegu?

Pacjenci rozważający przeszczep włosów mogą zastanawiać się, czy uzyskany rezultat będzie naturalny i trwały. Jakich efektów po przeszczepie włosów można się spodziewać?

Efekty po przeszczepie włosów zależą od wielu czynników. Podstawową kwestią jest wybór metody. Przeszczep włosów metodą FUE ma kilka zalet – technika ta jest bezpieczna, mało inwazyjna, a uzyskane efekty przeszczepu włosów są bardzo naturalne.

Jednak nie tylko wybór techniki zabiegu ma wpływ na rezultaty przeszczepu – równie istotne są umiejętności i doświadczenie lekarza. Specjalista wykonujący przeszczep włosów musi:

  • zaprojektować nową linię włosów – aby włosy po przeszczepie wyglądały naturalnie,
  • określić optymalny kąt, pod jakim nowe mieszki włosowe są implantowane.

Przeszczep włosów metodą FUE może obejmować różne obszary, na przykład zakola. W przypadku miejsc całkowicie pozbawionych włosów po upływie roku od zabiegu konieczne może być wykonanie mniejszego przeszczepu. Dlaczego? Nakłucie wykonane igłą lub skalpelem zawsze jest trochę szersze niż łodyga włosa, który w tym miejscu wyrośnie. Stąd też, aby uzyskać optymalne efekty po przeszczepie włosów, na obszarze pozbawionym owłosienia specjalista może rekomendować wykonanie drugiego zabiegu. Przeszczep uzupełniający z reguły nie jest potrzebny wówczas, gdy zabieg był wykonywany w celu zagęszczenia włosów. W przypadku takich transplantacji rezultaty są z reguły od razu zadowalające.

choroby i infekcje typu zapalenie spojówek, alergie oczu, zespół suchego oka, opryszczka, stany zapalne, jęczmień, gradówka, zaćma, jaskra, nużyca, trichomegalia, choroby grzybicze, bakteryjne i wirusowe.

Czytaj dalej...

Od niedawna na rynku dostępne są też produkty specjalistyczne do pielęgnacji i zmiękczania włosów łonowych amerykańskiej marki Fur You , zawierają one naturalne olejki z jojoby , pestek winogron , drzewa herbacianego i nasion szałwii.

Czytaj dalej...

Dla ułatwienia sobie niełatwego początkowo zadania, jakim jest obcięcie paznokci noworodka na ruchliwych i nieprzewidywalnych kończynach dziecka, można zastosować się do kilku sprawdzonych już przez pokolenia rodziców rad.

Czytaj dalej...

Wzrost włosów u niemowlaka może być zróżnicowany nie tylko ze względu na genetykę, ale także na indywidualne czynniki, takie jak odżywienie, zdrowie skóry głowy czy ekspozycja na czynniki atmosferyczne.

Czytaj dalej...