Kiedy zaczynają rosnąć włosy łonowe?

Odrastanie po depilacji laserowej – jak pozbyć się włosów łonowych na stałe?

Jeśli chcesz się pozbyć włosów łonowych na zawsze, rozważ zabieg laserem. Urządzenie usuwa włosy za pomocą wiązki lasera, wnikając w skórę i uszkadzając komórki macierzyste mieszków włosowych, podnosząc ich temperaturę. Oczywiście jeden zabieg nie sprawi, że włosy łonowe znikną na zawsze. Jednak po kilku sesjach impulsy na trwałe zatrzymają proces wzrostu włosa. Laser sprawdzi się również, aby mieć trwale ogolone pachy bez odrastających, kłujących włosków, które powodują dyskomfort.

Dużą zaletą depilacji laserowej włosów łonowych jest bezbolesność zabiegu. W porównaniu do depilacji włosów łonowych woskiem czy elektrycznym depilatorem ta metoda jest higieniczna i właściwie bezproblemowa. Do tego wywołuje znacznie mniej podrażnień, jest bardziej precyzyjna i daje długotrwałe efekty.

Wiesz już, do czego służą włosy łonowe i jak dbać o okolice intymne. Więcej o zabiegach depilacji laserowej przeczytasz na blogu LaserDelux.

Przeczytaj więcej o depilacji bikini w naszych poradnikach:

Od którego roku życia zaczynają rosnąć włosy na cipce?

Wiele kobiet zastanawia się, od którego roku życia zaczynają rosnąć włosy na cipce. To temat, który budzi wiele ciekawości i często jest omawiany w różnych kręgach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu i postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Włosy na cipce u noworodków i niemowląt

Na początku warto zaznaczyć, że noworodki i niemowlęta zazwyczaj nie posiadają włosów na cipce. Skóra w tej okolicy jest delikatna i gładka. Włosy na cipce zaczynają pojawiać się zazwyczaj w okresie dorastania.

Rozwój włosów na cipce u dzieci

Włosy na cipce zaczynają rosnąć u dzieci w okresie dojrzewania. To zazwyczaj następuje w okolicach 10-14 roku życia, choć może się to różnić w zależności od indywidualnych cech organizmu. Włosy na cipce są częścią naturalnego procesu dojrzewania i są związane z hormonami płciowymi.

Warto zaznaczyć, że tempo wzrostu włosów na cipce może być różne u różnych osób. Niektóre dziewczęta mogą zauważyć pierwsze oznaki wzrostu włosów na cipce wcześniej, podczas gdy u innych może to nastąpić później. To zależy od indywidualnych cech organizmu i genetyki.

Jak dbać o włosy na cipce?

Włosy na cipce, podobnie jak włosy na innych częściach ciała, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Ważne jest regularne mycie i nawilżanie skóry wokół cipki. Można również stosować delikatne kosmetyki do pielęgnacji włosów na cipce, takie jak olejki czy balsamy.

Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i to, co działa dla jednej osoby, niekoniecznie musi działać dla innej. Dlatego ważne jest eksperymentowanie i znalezienie odpowiednich produktów i metod pielęgnacji włosów na cipce, które będą odpowiednie dla Ciebie.

Jak poradzić sobie z wrastającymi włosami łonowymi?

Wrastające włosy łonowe mogą być uciążliwe i powodować dyskomfort. Niektóre osoby w takiej sytuacji unikają golenia. Tymczasem wystarczy podejść do tematu nieco inaczej. Po pierwsze rozważ, czy metodą, której używasz, jest właściwa. Może stosujesz jednorazową maszynkę do golenia, która ma już stępione nożyki? Jeśli tak, to woskowa lub laserowa depilacja włosów łonowych może być pomocna.

Po drugie regularnie stosuj peelingi złuszczające martwy naskórek. Wybierz łagodne produkty do peelingu, które nie będą podrażniać skóry w okolicy intymnej. Taki kosmetyk możesz sobie przygotować samodzielnie. Odrobinę żelu do higieny intymnej wymieszaj z łyżką cukru i wmasuj w skórę okrężnymi ruchami. Zamiast żelu możesz też użyć oliwy z oliwek, która dodatkowo zmiękczy skórę i zadziała na nią przeciwzapalnie (dzięki zawartości kwasów omega-3).

Zobacz także

Według podręczników medycznych dojrzewanie płciowe (z dużą osobniczą zmiennością) następuje w okresie między 8 a 18 rokiem życia, to znaczy, że większość osób dojrzewa w tym okresie, ale niektóre mogą rozpocząć ten proces szybciej lub skończyć później. Dane medyczne opierają się na statystyce. U dzieci już w wieku 5-7 lat zwiększa się wydzielanie hormonów nadnerczowych - androgenów. U niektórych dzieci może wystąpić wysokie stężenie tych hormonów lub nadmierna wrażliwość organizmu na ich działanie i pojawiają się izolowane objawy działania hormonów bez innych objawów dojrzewania. Najczęściej jest to pojawienie się owłosienia:

  • łonowego,
  • pachowego,
  • oraz nadmierne wydzielanie potu i szybszy wzrost.

Niemniej jednak myślę, że warto by zasięgnąć porady endokrynologa dziecięcego i wykonać badanie USG jamy brzusznej i miednicy, pozwoli to wykluczyć zaburzenia hormonalne zlokalizowane w jajnikach lub nadnerczach.

Dwa typy dojrzewania płciowego

Specjaliści wyodrębniają dwa podstawowe typy przedwczesnego dojrzewania płciowego:

  • Pierwsze to prawdziwe przedwczesne dojrzewanie płciowe, czyli gonadoliberynozależne.
  • Drugie zaś to rzekome przedwczesne dojrzewanie płciowe, nazywane również gonadoliberynoniezależnym.

Zmiany występujące u dzieci mogą mieć różne przyczyny u dziewcząt i chłopców. U dziewcząt przedwczesne dojrzewanie może być następstwem: torbieli jajnika, rozwijania się nowotworu, pierwotnej niedoczynności tarczycy czy wrodzonego przerostu nadnerczy. Podczas dojrzewania na całym ciele zaczyna być widoczne nadmierne owłosienie oraz powiększenie się łechtaczki.

U chłopców z kolei przedwczesne rzekome dojrzewanie płciowe może być skojarzone z: pierwotną niedoczynnością tarczycy, guzami jąder, przerostem wrodzonym nadnerczy lub ze zmianami nowotworowymi na nadnerczach. Oprócz owłosienia łonowego u dziecka widoczne jest także widoczne powiększenie się prącia.

Różnica między pojęciami botoks rzęs a laminacja polega natomiast na funkcji obu etapów pielęgnacji botoks odżywia włoski, a laminacja ochrania przyciemnione i podkręcone rzęsy, zapewniając dłuższe utrzymanie się efektów zabiegu.

Czytaj dalej...

Według podręczników medycznych dojrzewanie płciowe z dużą osobniczą zmiennością następuje w okresie między 8 a 18 rokiem życia, to znaczy, że większość osób dojrzewa w tym okresie, ale niektóre mogą rozpocząć ten proces szybciej lub skończyć później.

Czytaj dalej...

Z porady lekarza należy skorzystać, gdy u dziecka pojawia się temperatura, katar trwa dłużej niż 10 dni, zmieni się jego konsystencja na gęstą, a kolor na żółty lub zielony lub dziecko pociera rączką uszko.

Czytaj dalej...

Na tydzień przed badaniem wykonuje się badania krwi, takie jak morfologia, poziom glukozy we krwi, układ krzepnięcia i na obecność przeciwciał przeciwko wirusom powodującym wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz C.

Czytaj dalej...