Pryszcz na kości ogonowej - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Jak zapobiegać bólowi kości ogonowej?
Nie chcesz, aby ból kości ogonowej ograniczał twoją aktywność? Zadbaj w porę o ten fragment kręgosłupa. W jaki sposób? Zobacz, jakie to proste!
Prawidłowa pozycja ciała
Jeśli chcesz uniknąć problemów z kręgosłupem i bólem kości ogonowej, staraj się utrzymywać swoje ciało w prawidłowej pozycji – szczególnie przy siedzeniu.
Najważniejsze jest przestrzeganie tych zasad:
- trzymaj przedramiona i podudzia tak, by były oparte równolegle do podłoża,
- kolana trzymaj ugięte pod kątem 90-110 stopni,
- pilnuj, by stopy spoczywały płasko na podłodze.
Zadbaj również o to, by zbyt długo nie pozostawać w tej samej pozycji. Pracujesz przy komputerze? Sporą część dnia spędzasz za biurkiem? Jeśli możesz, rób przerwy co pół godziny. Wystarczy, że na chwilę wstaniesz lub wykonasz kilka kroków, a twój organizm już otrzyma chwilę cennego wytchnienia.
Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup i kość ogonową
W utrzymaniu kręgosłupa i kości ogonowej w dobrym stanie pomogą ci również ćwiczenia fizyczne. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia,stają się one wyjątkowo ważne.
Wśród zalecanych ćwiczeń znajdują się m.in.:
- ćwiczenia rozciągające, polegające na naśladowaniu rozciągającego się kota,
- przyciąganie kolan do klatki piersiowej w pozycji leżącej,
- wyciąganie nogi w tył w klęku podpartym,
- deska.
Regularne wykonywanie tych prostych ćwiczeń pozwoli ci wzmocnić mięśnie, a tym samym odciążyć kręgosłup i uchronić go przed bólem.
Ból kości ogonowej jest przypadłością, na którą narażony jest każdy człowiek – bez względu na płeć czy wiek. Chcesz uniknąć tego typu dolegliwości? Już dziś zacznij dbać o swój kręgosłup, zmieniając menu oraz styl życia.
- Złamanie kości ogonowej. Ile zwolnienia przysługuje po takim urazie?
- Skąd bierze się ból pleców? Sprawdź, jakie choroby objawiają się w ten sposób!
- Ćwiczenia na ból biodra zamiast leków przeciwbólowych
- Ból mięśni nóg i rąk – jakie są jego najczęstsze przyczyny? Co robić, by się z nim uporać?
- Ból podbrzusza i jego przyczyny. Jakie choroby objawiają się w ten sposób?
- Skąd bierze się ból kości i jak go wyleczyć? Ból kości i stawów bez tajemnic
- Ból nadgarstka – jakie są jego przyczyny? Przekonaj się, jak łagodzić dolegliwości
- Ból kręgosłupa – jak się przed nim chronić?
Co jeszcze zagraża kości ogonowej?
Ból kości ogonowej jest bardzo częstym problemem. Choć ten odcinek kręgosłupa nie musi dźwigać ciężaru twojego ciała, jest wyjątkowo narażony na problemy. Jakie?
Ból kości ogonowej a urazy i kontuzje
Upadek lub inne zdarzenie skutkujące urazem – oto najczęstsza przyczyna bólu kości ogonowej. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by przez długi czas borykać się z bolącym kręgosłupem. Zbyt długa jazda na rowerze również może mieć taki skutek. Pamiętaj jednak, że ból kości ogonowej może się wiązać z innymi problemami zdrowotnymi.
Inne przyczyny bólu kości ogonowej
Ból w okolicy kości ogonowej może być skutkiem poważnych problemów związanych z pracą przewodu pokarmowego lub układu moczowego. Wśród chorób objawiających się m.in. bólem kości ogonowej pojawiają się:
- endometrioza,
- zaparcia,
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
- nerwoból splotu krzyżowego,
- nieprawidłowa postawa ciała.
Istotny wpływ na stan kości ogonowej ma też styl życia. Jeśli większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej, ból kości ogonowej prędzej czy później zacznie ci dokuczać.
Ból kości ogonowej a nowotwory
Ból w kości ogonowej może być też symptomem bardzo poważnych problemów ze zdrowiem. Zdarza się, że sprawcami problemów są torbiele lub guzy. Najpoważniejszą chorobą jest dość rzadki nowotwór atakujący kości, znany jako guz olbrzymiokomórkowy koci krzyżowej. O takim problemie mogą świadczyć dodatkowe objawy towarzyszące bólowi, m.in. trudności związane z oddawaniem moczu.
Torbiel włosowa między pośladkami. Jak się jej pozbyć?
W miejscu kości ogonowej masz bolesny guzek? To może być torbiel włosowa, powstająca z zakażonych mieszków włosowych. Nieleczona torbiel powiększa się, powoduje ból, gorączkę, dreszcze. Skąd się bierze torbiel włosowa i jak się jej pozbyć? Sprawdź, co warto wiedzieć.
Torbiel włosowa krzyżowo-guziczna to choroba zapalna, której objawem jest pęcherz zlokalizowany w dole pleców w miejscu kości ogonowej lub nieco niżej między pośladkami. Przyczyną torbieli jest powiększenie i zakażenie mieszków włosowych. Do czynników sprzyjających rozwojowi choroby zalicza się nadmierną potliwość, otyłość, niski poziom higieny osobistej oraz powtarzające się otarcia.