Jak skutecznie pozbyć się pryszczy na brodzie
4 sposoby na trądzik na brodzie
Kwas salicylowy na trądzik na brodzie
Kwas ten ma wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Posiada zdolność przenikania przez warstwę łojową. W efekcie oczyszcza skórę z zaskórników. Wnikając do mieszków włosowych, przy których zlokalizowane są gruczoły łojowe, wpływa na regulację produkcji sebum. Dodatkowo wykazuje działanie keratolityczne i delikatnie złuszczające. Dzięki tym właściwościom kwas salicylowy jest efektywny w walce z wypryskami na brodzie. Regulując pracę gruczołów łojowych, przyczynia się do ograniczenia powstawania wyprysków. W zdecydowanej większości przypadków jest niezwykle efektywny. Stosując kwasy, nie zapomnij stosować się do informacji zawartych w ulotce kosmetyku. Koniecznym krokiem jest również stosowanie filtrów SPF.
Kwas azelainowy - sposób na niwelację trądziku na brodzie
Kosmetyki z kwasem azelainowym wykazują skuteczność w walce z trądzikiem. Pomocne będą w przypadku, gdy na Twojej twarzy pojawiają się wypryski zlokalizowane na brodzie. Kwas ten działa przeciwzapalnie - łagodząc stany zapalane, pomaga w leczeniu trądziku. Dzięki właściwościom bakteriobójczym zwalcza bakterie tlenowe oraz beztlenowe, które mogą być odpowiedzialne za powstawanie trądziku. Ponadto kwas azelainowy działa antyoksydacyjnie - neutralizuje wolne rodniki. Substancja wykazuje również działanie keratolityczne oraz seboregulujące - zapobiega powstawaniu zaskórników zamkniętych i otwartych, delikatnie złuszcza naskórek oraz reguluje wydzielanie sebum (szczególnie przy cerze tłustej i mieszanej). Co więcej, działa rozjaśniająco na przebarwienia np. te powstałe w wyniku stanów zapalnych. Kwas ten będzie efektywny w terapii wyprysków zlokalizowanych na brodzie. Również w przypadku występowania trądziku późnego substancja te wykazuje skuteczność.
Masz trądzik na brodzie ? Skonsultuj się z lekarzem.
Jak wiesz, trądzik na brodzie może mieć podłoże hormonalne. Jeśli trądzik jest wynikiem wzrostu poziomu hormonów, używanie produktów zwalczających trądzik lub środków złuszczających nie będzie pomocne, ponieważ nie wyleczy pierwotnej przyczyny trądziku. Warto pamiętać, że kobiety karmiące piersią powinny mieć na uwadze, że pewne substancje stosowane w walce z trądzikiem na brodzie nie są wskazane podczas ciąży i karmienia piersią. W tym przypadku konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Pozwoli on określić typ trądziku oraz zalecić odpowiednią terapię. Wiele preparatów jest efektywnych przy terapii trądziku, warto jednak udać się do specjalisty, który zaleci odpowiednią terapię. Dermatolog może przepisać leki dostępne na receptę. Pozwoli to leczyć pryszcze powstałe spowodowane m.in. zaburzeniami hormonalnymi.
Podsumowanie
Trądzik na brodzie to problem, z którym zmaga się wiele z nas. Jednak wykorzystanie porad i zrozumienie, jak powstają wypryski, pozwoli zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować problem. Na brodzie często mamy do czynienia z trądzikiem hormonalnym, gdzie konieczna jest konsultacja lekarska. Istnieje wiele efektywnych substancji, a wśród nich kwasów, które pomagają walczyć z problemem i niwelują zmiany skórne na brodzie. Zalicza się do nich: kwas salicylowy, azelainowy oraz inne z grupy alfa-hydroksykwasów.
1. Zejfer A., Kompleksowa terapia problemów skórnych, 2022.
Monika Smaczniak
Kosmetolog
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty. Moją pasją jest fotografia portretowa.
Domowe sposoby na pryszcze – jak pozbyć się pryszczy naturalnymi i domowymi sposobami?
Pryszcze to problem, który wbrew powszechnym opiniom dotyczy nie tylko osób w wieku dojrzewania. Może świadczyć o chorobach skóry, wśród których najczęstszą jest trądzik. Skutecznymi domowymi środkami na pryszcze są m.in. maseczka z miodu i cynamonu, pasta pomidorowa oraz drożdże.
Pryszcze mogą świadczyć o złej higienie, wzmożonej produkcji łoju, zaburzeniach hormonalnych, chorobach dermatologicznych, w tym także trądzikowych. Zaleca się, by udać się do dermatologa za każdym razem, kiedy zachodzi podejrzenie jakiegokolwiek schorzenia skóry. Jednak w przypadku pryszczy można zastosować najpierw sprawdzone od wielu pokoleń, domowe sposoby.
Domowe sposoby na pryszcze: pasta z miodu i cynamonu, pasta z pomidorów
Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem, należy zmieszać oba składniki (ilość zależy od własnych preferencji) do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę. Otrzymaną maseczkę należy nakładać punktowo na pryszcze, najlepiej po wieczornej toalecie i zostawić ją na całą noc. Cynamon oraz miód wykazują silne działanie antybakteryjne, dzięki czemu mogą zatrzymać rozwój ropnych wykwitów. Dodatkowo odżywiają skórę twarzy, a w ciągu nocy skóra w całości wchłonie domową pastę. Rozmiar pryszcza zmniejsza się już po pierwszej kuracji, jednak warto powtórzyć zabieg kilkukrotnie w ciągu następujących po sobie nocy, co dodatkowo nasili korzystne działanie pasty.
Podobne rezultaty może przynieść pasta pomidorowa. Kluczową rolę w walce z pryszczami odgrywa zawarty w tych warzywach likopen. To silny antyoksydant, chroniący przed atakiem wolnych rodników i działający pozytywnie na kondycję skóry. Likopen zapobiega przedwczesnym procesom starzenia i osłabia negatywny wpływ promieniowania ultrafioletowego (UV) na skórę, zwiększając naturalną ochronę przeciwsłoneczną skóry, chroniąc przed poparzeniami słonecznymi. Dodatkowo wspomaga zachowanie właściwej jędrności skóry i przywraca prawidłową gęstość. Likopen jest pomocny w walce z pryszczami. Aby wykonać przeciwpryszczową pastę, wystarczy rozgnieść pomidor widelcem, a następnie nałożyć powstałą papkę na ropne wykwity i pozostawić na 15–20 minut, po czym zmyć wodą. Pastę można stosować nawet kilka razy dziennie. Pryszcze powinny szybko się wysuszyć i zniknąć z powierzchni ciała!

Maseczka i napój z drożdży na pryszcze
Jednym z domowych sposobów na pryszcze jest kuracja drożdżami, które można pić w formie roztworu wodnego, a także nakładać na twarz w postaci maseczki. Jeśli osoba zmagająca się pryszczami zdecyduje się na pierwszą opcję, w drożdże warto zaopatrzyć się w aptece lub wybrać wyciąg z drożdży piwowarskich. Drożdże należy zalać zimną, przegotowaną wodą i osłodzić je. Mieszaninę należy schładzać przez parę godzin w lodówce, a następnie pić ok. 1 szklankę na dobę. Kurację w formie pitnej należy prowadzić maksymalnie przez 10 dni.
Aby wykonać drożdżową maseczkę, należy zaopatrzyć się w drożdże piekarnicze, rozgnieść je z niewielką ilością ciepłej wody i odstawić na ok. 10 minut. Później nałożyć na zmiany skórne i trzymać przez ok. 30 minut, po czym dokładnie zmyć drożdże ciepłą wodą. Zaleca się stosowanie maseczki co 2 dni, przez ok. 4–5 tygodni. Przed rozpoczęciem obu form kuracji warto się upewnić, czy osoba cierpiąca na pryszcze nie ma uczulenia na drożdże. Nie powinni jej stosować chorzy na cukrzycę, zapalenia stawów oraz niewydolność nerek.
