Jak dbać o skórę twarzy, gdy jest taka skłonna do problemów?
Zadbaj o suchą skórę! Naturalne (i sprawdzone) sposoby.
Dlatego też dzisiaj opowiem Wam w jaki sposób walczyć z suchą skórą. Pisząc post, miałam na myśli głównie przesuszenie spowodowane warunkami środowiskowymi (ogrzewanie, wiatr, zima), nie chorobowymi, ale myślę, że jeśli macie problem natury dermatologicznej również możecie znaleźć tutaj wiele ciekawych informacji.
Chciałam Wam pokazać schemat pielęgnacji, który sama stosuję i który jest mieszanką metod naturalnych z surowcami bardziej zaawansowanymi (np. antyoksydantami jakości kosmetycznej). Powiem Wam konkretnie czego używam (bo na co komu kolejny wypis składników nawilżających, skoro nie wiadomo jak się sprawdziły w praktyce). Bardzo możliwe jednak, że wystarczy Wam kilka prostych składników, żeby doprowadzić skórę do porządku!
Zapraszam Was serdecznie!
Co robić z bardzo suchą skóra twarzy?
Jak pozbyć się suchej skóry na twarzy? Sposobów jest wiele. Kluczem jest właściwa pielęgnacja - odstawienie kosmetyków z alkoholem, używanie kremów dedykowanych do tego typu cery, wykonywanie oczyszczających i złuszczających peelingów.
Warto poświęcić uwagę kwestii właściwego żywienia, bogatego w niezbędne witaminy i minerały. Można też sięgnąć po suplementy diety, które za sprawą składników aktywnych zadbają o właściwe nawilżenie skóry i jej promienny wygląd.
Warto, by zawierały one takie komponenty, jak między innymi:
- biotyna, czyli witamina B7 (lub H). Jej suplementacja w widoczny sposób poprawia kondycję skóry. Zaś jej niedobór prowadzi do takich problemów, jak łuszczenie się naskórka, powstawanie zmian łuszczycowych, łojotok, zmiana barwy z ciepłej na szaro-białą,
- aminokwasy, takie jak cysteina i metionina, będące składnikiem białek kolagenu i keratyny, a więc podstawowych budulców skóry, włosów i paznokci.
- kwas foliowy oraz witamina B6, wspierające prawidłową syntezę aminokwasów,
- składniki mineralne, wykazujące korzystny wpływ na skórę: cynk, selen, miedź, żelazo.
Co ważne, stosowanie wszystkich leków i suplementów diety w ciąży należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

Alergia skórna – leczenie domowe
Gdy wystąpi alergia na twarzy, szybka reakcja na nią ma kluczowe znaczenie. Jednak bywa tak, że odległy termin wizyty lekarskiej uniemożliwia natychmiastowe wdrożenie kuracji. Pod ręką nie znajduje się żadna maść na uczulenie na twarzy. W takich przypadkach nie pozostaje nic innego jak leczenie domowe alergii skórnej.
Domowe sposoby
Domowe sposoby na uczulenie na twarzy opierają się o składniki, które niemal każdy ma w domu. Są to zielony ogórek oraz banan, rumianek, a także olejek arganowy czy olej kokosowy.
Z ogórka i banana można sporządzić kojącą i łagodzącą czerwone plamy maseczkę. Wystarczy zblendować połówkę banana oraz ćwiartkę ogórka. Powstałą naturalną „maść” na 40 minut nałożyć na skórę twarzy – wysypkę, a następnie spłukać letnią wodą.
Drugim domowym sposobem na uczulenie na twarzy jest rumianek. Należy zalać go wrzątkiem, przykryć i pozostawić do wystygnięcia. Następnie namoczyć gazę w naparze i przyłożyć do zmienionej alergicznie skóry.
Trzeci domowy sposób na uczulenie na twarzy to posmarowanie rumienia olejkiem arganowym lub olejem kokosowym, które natłuszczą wysypkę i zniwelują uczucie ściągnięcia. Warto jednak zerknąć na etykietę – czy dany olej jest naturalny i nie ma w składzie dodatkowych pozycji, które mogłyby pogłębić problem alergii.
Sucha skóra twarzy w ciąży
Często spotykanym problemem jest też sucha skóra na twarzy w ciąży. W tym przypadku podłoże mogą stanowić intensywne zmiany hormonalne, które w dużym stopniu rozregulowują działanie organizmu w rozmaitych aspektach.
Dotyczy to także zdolności utrzymywania wody i pracy gruczołów łojowych. W efekcie skóra twarzy często staje się przesuszona, ziemista i wyraźnie cieńsza. Jest też podatna na przekrwienia, zaczerwienienie, pękanie naczynek.
Mogą w tym czasie nasilić się zmiany trądzikowe, charakterystyczne jest też występowanie tak zwanej ostudy - ciemnych plam związanych ze zwiększoną pigmentacją.
Co ważne, kierunek zmian zachodzących u kobiet ciężarnych jest niekiedy trudny do przewidzenia. Często jest tak, że skóra tłusta staje się sucha i łuszcząca, ale też może się zdarzyć sytuacja odwrotna.
