Krem na pryszcze dla mężczyzn - Skuteczne rozwiązania dla zdrowej i gładkiej skóry
Jak dbać o skórę z trądzikiem?
Sam krem nie poradzi sobie z trądzikiem. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry.
Pierwszym krokiem jest zawsze dwustopniowe oczyszczanie twarzy rano i wieczorem. Codziennie rano i wieczorem najpierw zastosuj piankę lub żel do mycia twarzy, później dodatkowo oczyść ją płynem micelarnym. Kosmetyki te pozbędą się wszystkich zanieczyszczeń i nadmiaru sebum i przygotują skórę do dalszej pielęgnacji.
Musisz również pamiętać o regularnym złuszczaniu naskórka. Zrezygnuj jednak z peelingów ziarnistych, jeśli na twojej twarzy pojawiły się zmiany ropne. Wówczas zastosuj enzymatyczny peeling do twarzy (zobacz ranking najlepszych). Oba produkty odblokują pory i dodatkowo oczyszczą skórę. Zabieg wykonuj raz lub dwa razy w tygodniu.
Najważniejsze jest jednak nawilżanie. Jeśli twój krem do skóry trądzikowej wysusza skórę, musisz dodać do swojej rutyny pielęgnacyjnej dodatkowy krem lub dobre serum nawilżające. Sucha skóra będzie chciała się bronić, wydzielając więcej sebum, które zapycha pory i prowadzi do pogorszenia się problemu z trądzikiem. Dlatego zatrzymanie wody wewnątrz komórek jest niezbędnym elementem pielęgnacji.
Oprócz tego bardzo pomaga specjalna dieta na trądzik. Jej zasada jest bardzo prosta: pij dużo wody i jedz więcej warzyw (szczególnie zielone - sałaty, groszek, szpinak, papryka, ogórek, itd.). Lekkostrawne produkty pozwolą szybciej wydalić toksyny z organizmu. Jeśli jednak cierpisz na poważne zmiany trądzikowe, dieta czy dobry krem na trądzik bez recepty mogą nie wystarczyć. Udaj się do lekarza, który przepisze ci odpowiednie leki na trądzik.
Trądzik nie jest niczym przyjemnym, szczególnie kiedy wiek dojrzewania dawno minął, a ty nadal musisz borykać się z jego obecnością. Specjalistyczne kosmetyki nie zawsze pomagają, dlatego stworzyliśmy ranking najlepszych kremów na trądzik. Być może znajdziesz wśród nich ten jeden jedyny, który zagości w twojej kosmetyczce na stałe.
CO NA TRĄDZIK NA PLECACH
Całkowite zapobieganie trądzikowi pleców może nie być możliwe, ale istnieje szereg środków, które można podjąć, aby go zminimalizować. Oto nasze dziewięć wskazówek zapobiegawczych:
1.Higiena:
utrzymuj skórę tak czystą, jak to możliwe, regularnie biorąc prysznic i używając delikatnego środka myjącego. Jeśli to możliwe, wybierz niekomedogenny środek czyszczący, ponieważ są one przeznaczone specjalnie dla skóry skłonnej do wyprysków, i upewnij się, że myjesz skórę po ćwiczeniach, aby uniknąć gromadzenia się potu w porach.
2. Noś luźne ubrania:
ciaśniejsze ubrania i tkaniny syntetyczne mogą zatrzymywać pot i bakterie, które przyczyniają się do powstawania pryszczy. W miarę możliwości wybieraj luźną, oddychającą odzież wykonaną z naturalnych materiałów, takich jak bawełna.
3. Często pierz ubrania:
na brudnych ubraniach może gromadzić się pot i brud, które przyczyniają się do powstawania pryszczy. Regularnie pierz ubrania, aby uniknąć gromadzenia się osadów, i zmieniaj przepocony strój do ćwiczeń natychmiast po treningu.
4. Utrzymuj nawilżenie:
odwodniona lub sucha skóra często jest przyczyną nadmiernej produkcji sebum – możesz to zminimalizować, pijąc dużo wody, aby skóra była nawilżona.
5. Radź sobie ze stresem:
stres jest częstą przyczyną pryszczy. Medytacja i ćwiczenia to świetne sposoby na relaks umysłu, jeśli masz czas, aby je wdrożyć, a 7-8 godzin snu dziennie może również pomóc zminimalizować stres.
6. Unikaj dotykania pleców:
brud i bakterie mogą zostać przeniesione na skórę, co może spowodować infekcję lub w inny sposób pogorszyć trądzik pleców.
7. Złuszczanie:
delikatne złuszczanie martwych komórek skóry na plecach może pomóc, ale należy unikać ostrych peelingów, które mogą podrażniać skórę i pogarszać wygląd pryszczy.
8. Unikaj noszenia ciężkich plecaków:
chociaż może to nie być możliwe lub wygodne, zmniejszenie obciążenia plecaka lub wybór torby na ramię zmniejszy nacisk na plecy.
PRYSZCZE NA PLECACH: PRZYCZYNY
Podobnie jak w przypadku innych części ciała, pryszcze na plecach mają tendencję do tworzenia się, gdy pory zatykają się brudem, potem i martwymi komórkami skóry. Dodatkowo, jeśli twoja skóra jest skłonna do wyprysków, twoje pory prawdopodobnie produkują nadmierną ilość sebum, co może prowadzić do ich gromadzenia się i zatykania również na plecach. Inne czynniki również mogą być przyczynami trądziku na plecach.
1. Tarcie od ubrań: ciasne ubrania lub ciężkie plecaki mogą podrażniać skórę, co prowadzi do powstawania pryszczy.
2. Hormony: nadprodukcja sebum może być spowodowana zmianami hormonalnymi, dlatego trądzik jest powszechny w okresie dojrzewania, a także podczas miesiączki.
3. Słaba higiena: niepranie pościeli i ubrań może prowadzić do nagromadzenia bakterii, które mogą dostać się do porów i spowodować stan zapalny, który skutkuje pryszczami.
4. Dieta: niektórzy mogą zauważyć pryszcze na plecach, jeśli ich dieta zawiera nadmiar nabiału lub węglowodanów. Spożywanie nadmiernych ilości węglowodanów może podnosić poziom cukru we krwi i insuliny, co z kolei może przyczyniać się do powstawania pryszczy.
5. Historia rodzinna: prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku jest większe, jeśli oboje rodziców go mieli. Na przykład jeden z rodziców może mieć dziedziczną chorobę, która powoduje zaburzenia hormonalne, co może przyczyniać się do wyprysków trądzikowych.
6. Produkty do pielęgnacji skóry: niektóre produkty do pielęgnacji skóry mogą aktywnie wysuszać skórę, co może nasilać nadprodukcję sebum i nasilać pryszcze.
7. Stres i niepokój: produkcja białek cytokin może być wyzwalana przez stres i niepokój. Białka te mogą powodować stan zapalny gruczołów łojowych, które z kolei wytwarzają nadmiar sebum i ostatecznie przyczyniają się do powstawania pryszczy.
8. Komedogene produkty do mycia: produkty zawierające składniki komedogenne mogą zatykać pory. Przykładami takich produktów są perfumowane płyny do mycia ciała, płyny zawieraj ące Laurylosiarczan sodu ( SLS - środek pieniący występujący w niektórych mydłach) i niektóre oleje, takie jak olej kokosowy.
Skąd się biorą rozstępy u mężczyzn? Przyczyny powstawania
Rozstępy u mężczyzn, tak samo jak u kobiet, mogą mieć wiele różnych przyczyn. W przypadku panów do powstawania pręgowatych pasm przyczyniają się najczęściej intensywne treningi na siłowni. Szybki przyrost masy powoduje rozciągnięcie skóry. W efekcie tego dochodzi do jej uszkodzeń, których skutkiem są pęknięcia, czyli rozstępy.
U mężczyzn, które trenują regularnie, problem rozstępów jest powszechną przypadłością. Przyjmowane na budowę masy sterydy również mogą prowadzić do powstawania rozstępów na skórze, która na skutek stosowanie leków steroidowych jest osłabiona i bardziej podatna na pękanie.
Rozstępy u mężczyzn powstają nie tylko w dorosłym życiu. Na pojawienie się blizn narażeni są też nastolatkowie – w okresie dojrzewania, na skutek gwałtownego wzrostu, skóra nadmiernie się rozciąga i pojawiają się na niej rozstępy.
To jednak nie wszystko – rozstępy u mężczyzn mogą być również efektem zaburzeń hormonalnych, dużych wahań wagi czy predyspozycji genetycznych.
CZYM SĄ PRYSZCZE NA BRODZIE?
Pryszcze na brodzie to krosty, które pojawiają się właśnie na brodzie, a często także w okolicach ust i linii żuchwy. Powstają w wyniku wahań hormonów, zwłaszcza u kobiet.
Jest kilka możliwych przyczyn powstawania krost na brodzie, które dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn – należą do nich stres, brak snu i niezrównoważona dieta.
Broda to część twarzy, której często dotykamy, a to sprzyja rozprzestrzenianiu się na skórze tłuszczu, łoju i brudu, nasilających rozwój bakterii trądzikowych.
Istnieją też inne powody występowania pryszczy na brodzie.
U kobiet częstą przyczyną nawracających krost w tej strefie jest brak równowagi hormonalnej. To przez nadmiar hormonu androgenowego, który zbyt mocno pobudza gruczoły łojowe.
KOBIETY:
Kobiety skarżące się na trądzik po dwudziestym roku życia mają tendencję do wyprysków na brodzie, wokół ust i na linii żuchwy – jest to tak zwana „strefa U"".
U kobiet częstą przyczyną nawracających krost w tej strefie jest brak równowagi hormonalnej. To przez nadmiar hormonu androgenowego, który zbyt mocno pobudza gruczoły łojowe.
Inną przyczyną o podłożu hormonalnym jest miesiączka. Przez różne fazy cyklu organizm produkuje więcej niż zwykle określonych hormonów. Pod koniec wytwarza więcej testosteronu, który również pobudza aktywność gruczołów łojowych.
Sebum pomaga zachować skórze odpowiednią warstwę ochronną i nawilżenie, jednak jego nadmiar może zatykać pory i powodować powstawanie wyprysków na brodzie. Zazwyczaj pojawiają się one w postaci dużych, bolesnych czerwonych guzków lub widocznych pod skórą białych plamek, zwanych zaskórnikami.
MĘŻCZYŹNI:
U mężczyzn także występują wahania hormonalne, które mogą mieć wpływ na ich skórę, jednak czerwone plamy na brodzie to najczęściej efekt wrastających włosków. Ma to miejsce, gdy końcówka włosa wrasta z powrotem w skórę, powodując zaczerwienienie i stan zapalny. Wrastające włoski mogą powodować podrażnienie, które wygląda jak pryszcz.