Pryszcz, który nie chce zniknąć - jak sobie z nim poradzić?
Pryszcze: wyciskać czy nie wyciskać?
Każdy z nas marzy o idealnej cerze. Wpływ na to mają w dużej mierze obecnie wyznaczane trendy. Niestety liczba osób, które mogą pochwalić się cerą bez jakichkolwiek niedoskonałości, w rzeczywistości jest bardzo niewielka. Jednym z najczęstszych problemów skórnych, z jakimi zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, są wypryski na twarzy. Ich niespodziewane pojawienie się na skórze potrafi skutecznie zepsuć humor przed nadchodzącą imprezą, przyjęciem czy spotkaniem ze znajomymi. To właśnie wtedy wiele osób decyduje się na wyciskanie pryszczy. Dla wielu z nich jest to najszybszy sposób na pozbycie się niedoskonałości. Czy jest bezpieczny i powinniśmy to robić?
Streszczenie
Większe pryszcze, które są głęboko pod skórą, mogą goić się dłużej. Zbieranie lub próba przebicia pryszczów sprawi, że staną się one większe, bardziej bolesne i trudniejsze do pozbycia się.
Zamiast bawić się pryszczem, spróbuj zastosować zabieg punktowy lub nakładaj ciepły kompres kilka razy dziennie. Jeśli to nie pomoże, dermatolog może zalecić inne leczenie.
Jeśli twój pryszcz nie zniknie w ciągu trzech tygodni lub znajduje się na obszarze ciała, w którym zwykle nie ma trądziku, poproś swojego dermatologa, aby to sprawdził, aby upewnić się, że nie jest to coś poważniejszego.
Chociaż są rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić i wyleczyć duży pryszcz, najlepszą opcją jest powstrzymanie ich przed pojawieniem się. To będzie oznaczać wyjazd do lekarza.
Bez względu na przepisane leczenie, poprawa stanu skóry zajmie około trzech do czterech miesięcy. Więc trzymaj się tego! Gdy twój trądzik jest pod kontrolą, nie musisz się martwić, że pojawią się te duże pryszcze.
Podsumowanie
Zmiany skórne objawiające się pryszczami podskórnymi dotykają wielu z nas. Trądzik podskórny jest problemem, z którym można walczyć. Jego gojenie jest procesem długotrwałym, jednak można skutecznie pozbyć się tego rodzaju pryszczy. Odpowiednia pielęgnacja zapobiega ich powstawaniu. Wybierając kosmetyk, który regeneruje naskórek i niweluje bolące pryszcze, skutecznie się ich pozbędziesz. Cera tłusta, w której można zauważyć objawy nadmiaru sebum, często charakteryzuje się występowaniem takich zmian. Pryszczy podskórnych nie należy wyciskać. Kluczem będzie odpowiednia pielęgnacja oparta na składnikach aktywnych takich jak kwasy i pochodne witaminy A.
Kaszuba A., Trądzik pospolity: Etiopatogeneza. Postacie kliniczne. Leczenie, 2022.
Ukończyła studia doktoranckie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorka wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych. Od wielu lat interesuje się zdrowiem, w tym nowinkami z medycznego świata naukowego, naturalnymi metodami leczenia i pielęgnacji oraz wpływem stylu życia na ludzki organizm. Prywatnie pasjonatka podróży, turystyki wysokogórskiej i wspinaczki.