Pryszcz, który nie chce zniknąć - jak sobie z nim poradzić?

Pryszcze podskórne: czym są?

To różnej wielkości podskórne ropne zmiany znajdujące się w głębokiej warstwie skóry, niemożliwe do wyciśnięcia, ponieważ ich ujście zasłonięte jest przez skórę. Czasem są rozsiane po twarzy i drobne. Częściej jednak mają formę cyst lub nawet twardych guzków. Guzki znajdują się głębiej niż cysty i są twarde. Cysty są nieco bardziej miękkie i czasem widocznie nabrzmiałe ropą, ponieważ znajdują płycej niż ropne guzki. Zmiany mogą mieć lekko siny lub czerwonawy odcień, czasem jedynie czerwoną obwódkę. Zarówno cysty, jak i guzki charakteryzują się tym, że przy dotknięciu bolą, chociaż przy mniejszych pryszczach ból może nie być wyczuwalny, szczególnie u odpornych osób. Nie należy ich wyciskać, ponieważ zostawiają trwałe, ciemne blizny. Przyjmuje się, że najczęściej podskórne pryszcze tworzą się w strefie T (czoło, nos, broda), podobnie jak inne zaskórniki. Nie jest to prawda. W rzeczywistości mogą wystąpić w bardzo wielu miejscach na ciele, przede wszystkim na policzkach i na czole tuż przy włosach, na skroniach, na szyi, w okolicach uszu, na plecach oraz na dekolcie. Kiedy pryszcz podskórny się pojawi, warto dać mu czas. Niektóre same wchłaniają się już po kilku dniach, a te mniejsze okazują się być zwykłymi pryszczami, które wychodzą na wierzch, przez co stają się o niebo prostsze do usunięcia. Jeśli jednak podskórne cysty i guzki nie znikają lub pojawiają się regularnie, należy się temu przyjrzeć. Czytaj też: Trądzik: objawy i skuteczne leczenie Trądzik zaskórnikowy: jak go wyleczyć? Pryszcze na pośladkach: jak powstają i jak się ich pozbyć?

  • używanie kosmetyków zapychających pory, zbyt tłustych kremów
  • skłonności genetyczne
  • choroby, np. cukrzyca oraz inne choroby metaboliczne
  • długotrwały stres (szczególnie, kiedy pryszcze występują w okolicy szyi i uszu)

Rodzajem pryszczy podskórnych można też nazwać łagodne czyraki, czyli ropne zmiany skórne wynikające z zapalenia mieszków włosowych. Są bardziej bolesne i większe od zwyczajnych pryszczy. Bolą bez dotykania, kiedy już urosną. Częste występowanie czyraków może świadczyć o chorobach nerek i wątroby, cukrzycy, osłabionej odporności organizmu, zarażeniu wirusem HIV. Jeśli zdiagnozujesz u siebie czyraka, koniecznie udaj się do lekarza dermatologa.

Użyj leku na trądzik

Jeśli stosujesz miejscowe leczenie trądziku, kontynuuj to. Możesz nawet nieco bardziej nałożyć pryszcz na pryszcz, aby przyspieszyć gojenie. Nie ma potrzeby używać zbyt dużo, ogranicz się do aplikacji dwa razy dziennie. Zbyt częste stosowanie zbyt dużej ilości leków może wysuszać i podrażniać skórę, zamiast ją leczyć.

Istnieją również małe, lecznicze „naklejki” zwane plastrami hydrokoloidowymi, które można umieścić na pryszczu. Lek pomaga wysuszyć pryszcz, a naklejka zakrywa pryszcz i uniemożliwia jego zbieranie.

Należy jednak pamiętać, że leczenie punktowe działa najlepiej na krosty. To nie zrobi wiele dla głębokich guzków lub cyst.

Jeśli regularnie wypryskujesz, ale zazwyczaj nie stosujesz leczenia trądziku, teraz jest dobry moment, aby zacząć. Konsekwentne stosowanie leków przeciwtrądzikowych powstrzyma tworzenie się pryszczy, zanim staną się ogromną skazą.

To, czego nigdy nie powinieneś robić w przypadku tych dużych skaz, to próbować leczyć punktowo przedmiotami, które nie są przeznaczone dla skóry. Na przykład takie rzeczy jak czosnek, miód, cynamon, cytryna lub pasta do zębów nie wyleczą dużych torbieli potrądzikowych, w przeciwieństwie do tego, co mówią niektóre źródła internetowe.

Domowe środki zaradcze nie mogą wniknąć wystarczająco głęboko w skórę, aby przynieść jakiekolwiek korzyści. W najlepszym razie nic nie zrobią dla skazy. W najgorszym przypadku pojawi się podrażnione miejsce lub czerwona i swędząca wysypka zwana kontaktowym zapaleniem skóry.

Pryszcz podskórny - jak wywabić go z ukrycia?

Aby pozbyć się pryszczy podskórnych, należy postawić na odpowiednią pielęgnację skóry. Nie należy ich wyciskać, ponieważ może to sprzyjać powstawaniu blizn i przebarwień pozapalnych. Skórę, na której występują takie wykwity, należy pielęgnować tak, jak skórę trądzikową. Aby pozbyć się pryszcza, należy postawić na złożoną rutynę pielęgnacyjną. Istnieją preparaty, które przyspieszają likwidację takich pryszczy. Nie jest to jednak natychmiastowy proces. Warto poszukać przyczyny pryszczy podskórnych u lekarza dermatologa. Zaburzenia hormonalne, źle dobrane kosmetyki, choroby metaboliczne i dieta mogą być przyczyną ich powstawania. Zaburzone wydzielanie sebum występujące przy skórze tłustej, trądzikowej i mieszanej jest często przyczyną pryszczy podskórnych. Proces gojenia takiej zmiany jest długi.

Warto wybrać kosmetyk, który reguluje wydzielanie sebum. Nabrzmiałe ropą pryszcze to nieestetyczne niedoskonałości. Warto jednak wstrzymać się z ich wyciskaniem. Należy podejść do problemu holistycznie, stawiając na zdrowy styl życia. Leczenie trądziku to złożony proces, którego kluczem jest właściwa pielęgnacja domowa.

Jak wywabić pryszcze podskórne? Zacznij od regularnego złuszczania skóry kosmetykiem z dodatkiem kwasów. Takie kwasy wygładzają powierzchnię skóry, regulują nadmiar sebum i są niezwykle pomocne w terapii trądziku.

Jeśli problemem są zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu, sama pielęgnacja nie pomoże. Nic nie zastępuje porady lekarskiej, dlatego, jeśli jest to przewlekły problem- koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

Jak pozbyć się pryszczy – domowe sposoby

Na szczęście istnieje wiele alternatyw na to, aby skutecznie pozbyć się pryszczy bez wyciskania ich. Tutaj w szczególności istotną rolę odgrywa odpowiednia dieta na trądzik. Warto usunąć z niej produkty zawierające bardzo duże ilości soli, tłuszczów odzwierzęcych czy cukrów. Warto również ograniczyć spożywanie alkoholu oraz nabiału. Do diety warto wprowadzić także duże ilości świeżych warzyw i owoców, które są źródłem witamin i minerałów, które również wpływają korzystnie na stan naszej skóry.

Domowe sposoby na wypryski obejmują także maseczki, które możemy przygotować samodzielnie. W walce z niedoskonałościami świetnie sprawdzi się maseczka z miodu, kurkumy, płatków owsianych czy rumianku.

Odpowiednia pielęgnacja cery

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie odpowiednia pielęgnacja cery dobrana do potrzeb naszej skóry ma decydujący wpływ na to, czy uda nam się pozbyć niedoskonałości.

Konsekwentne i regularne oczyszczanie twarzy odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli jesteś posiadaczem cery trądzikowej. Odpowiedni produkt pomaga w pozbyciu się zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, które mogą prowadzić do zatkania porów. W przypadku cery trądzikowej bardzo ważne jest, aby produkt myjący wykazywał się łagodnym działaniem i nie podrażniał skóry. Jaki kosmetyk wybrać? Warto rozważyć wybór Żelu oczyszczającego do twarzy Effaclar. Produkt ten skutecznie i delikatnie oczyszcza skórę, dbając o zachowanie właściwego pH. Nie tylko pozostawia skórę czystą i odświeżoną, ale również redukuje nadmiar sebum i pomaga odblokować pory. W jego nowej formułe znalazła się Phylobioma. To składnik aktywny, który skutecznie wspiera równowagę mikrobiomu.

Jak wyleczyć dużego pryszcza, który nie zniknie?

To normalne, że niektóre głębokie lub duże pryszcze zabierają dużo czasu, zanim znikną. Tak więc, jeśli walczysz z jednym od jakiegoś czasu, możesz spać spokojnie, wiedząc, że nie jest to nic niezwykłego.

Jeśli masz duży pryszcz, który nie znika, możesz podjąć kroki, aby go zagoić.

W tym artykule opisano, co powinieneś, a czego nie powinieneś robić, aby wyleczyć upartego pryszcza. Zawiera również informacje o innych typach guzków na twarzy, które można pomylić z pryszczami, oraz o tym, kiedy należy udać się do lekarza lub dermatologa.

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Należy zachować także dużą ostrożność podczas czesania włosów, ponieważ ząbki grzebienia mogą spowodować naruszenie struktury krosty i tym samym przyczynić się do rozwoju rozległych stanów zapalnych.

Czytaj dalej...

AHA reguluje proces keratynizacji, udrażnia ujścia mieszków włosowych, przez co w efekcie zmniejsza ryzyko powstawania zaskórników, wspomaga wybielanie śladów potrądzikowych Olej jojoba lekki, nie pozostawia tłustego filmu na skórze, nie zatyka porów.

Czytaj dalej...

Jak działają kwasy AHA złuszczają, regenerują naskórek, regulują pracę gruczołów łojowych- przyczyniając się do zmniejszenia powstawania pryszczy, regulują proces rogowacenia- przyspieszając go, co pozwala pozbyć się pryszcza.

Czytaj dalej...