Zapalenie mieszków włosowych - Skuteczne maści bez recepty
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.
Polecane artykuły
Białe plamy na paznokciach — co mogą oznaczać?
Trądzik — problem nastolatków i dorosłych. Jak skutecznie leczyć trądzik pospolity?
Grzybica skóry – przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie
Jak powstaje łupież? Jak sobie z nim radzić?
Uczulenie na słońce (fotodermatoza) - przyczyny i charakterystyczne objawy. Jak złagodzić uczulenie na słońce?
Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny
Mieszki włosowe to zagłębienia w skórze, z których wyrastają włosy. Stan zapalny może objąć powierzchniową część mieszka lub część umieszczoną głębiej w skórze . Zazwyczaj przyczyną zapalenia jest zakażenie bakteryjne, jednak infekcja może mieć charakter wirusowy, grzybiczy lub w niektórych przypadkach niezakaźny. Ze względu na czynnik wywołujący wyróżniamy zapalenie mieszków włosowych:
- bakteryjne – najczęściej zapalenie wywoływane jest przez bakterie Staphylococcus aureus (gronkowca złocistego). Na ciele pojawiają się krostki, którym nie towarzyszą inne objawy. Inną bakterią wywołującą zapalenie mieszków włosowych jest Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej). Pojawia się najczęściej po kąpieli w skażonej bakterią wodzie, najczęściej nieuzdatnionej w basenach czy wannach z hydromasażem. Chorobę tę mogą wywołać także bakterie Gram-ujemne z rodzajów Klebsiella i Enterobacter,
- drożdżakowe – wywoływane przez drożdżaki z rodzaju Malassezia . Występuje u młodych osób. Zmiany obejmują najczęściej okolicę ramion, pleców i szyi,
- grzybicze – pojawia się najczęściej na skórze głowy, powodując jej łuszczenie oraz wypadanie włosów,
- wirusowe – powoduje je wirus opryszczki. Często dotyka mężczyzn chorujących na opryszczkę wargową, którzy nie zachowują ostrożności podczas golenia twarzy, gdy na wardze pojawi się wykwit,
- pasożytnicze – spowodowane zakażeniem roztoczami z rodzaju Demodex . W wyglądzie przypomina trądzik różowaty, może pojawić się u osób z upośledzoną odpornością,
- środowiskowe – częstą przyczyną zapalenia mieszków włosowych jest mechaniczne tarcie skóry, zwłaszcza w kierunku pod włos. Często powstaje w trakcie golenia, ale może pojawić się w wyniku noszenia zbyt ciasnej odzieży lub obcierania skóry, np. w przypadku osób otyłych. Inną przyczyną środowiskową jest stosowanie kosmetyków, które mają właściwości komedogenne. Zatykają one ujścia mieszków włosowych, co prowadzi do indukcji stanu zapalnego. Niedrożność mieszków włosowych może być spowodowana także przez stosowanie niektórych leków, np. kortykosteroidów [1,2].

Zapalenie mieszka włosowego w miejscu intymnym – co stosować i kiedy udać się do specjalisty?
Zapalenie mieszka włosowego w miejscu intymnym, tak jak poprzednie najczęściej spowodowane jest przez nieumiejętną depilację. Oprócz oczywiście kremów przeciwzapalnych świetnie sprawdzi się także szałwia na zapalenie mieszków włosowych. Wykonywanie okładów z naparu tego zioła na podrażnione miejsce, skutecznie likwiduje ropne krostki. Zioło to można także stosować w formie olejku szałwiowego - wystarczy wtedy dodać kilka jego kropli do ulubionego balsamu czy kremu po goleniu. Stan zapalny w okolicy włosa powinien szybko minąć.
Niekiedy jednak zdarza się, że w obrębie zainfekowanego miejsca pojawia się czyrak. Warto wtedy zastosować tribiotic na zapalenie mieszków włosowych, który jest lekiem i znakomicie sprawdza się w przypadku tego rodzaju schorzenia. Przeciwdziała on rozwojowi zakażeń bakteryjnych w uszkodzonej skórze. Kiedy jednak bolesność utrzymuje się przez dłuższy czas, a stan zapalny nie znika, należy bezwzględnie udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednią dla nas metodę leczenia.
Zapalenie mieszków włosowych - objawy
Typową zmianą skórną w zapaleniu mieszków włosowych, niezależnie od etiologii, jest drobna krosta koloru żółtego, często przebita włosem i otoczona niewielką rumieniową obwódką.
Zmiany skórne mogą być pojedyncze lub mnogie. W przypadku zmian powierzchownych dolegliwości nie występują. Świąd i bolesność mogą pojawić się w przypadku zmian głębszych (tzw. zwykłe zapalenie mieszków włosowych), które często pokrywa się z występowaniem czyraków lub czyraków mnogich. W przypadku figówki zmiany skórne są bardziej nasilone i przybierają postać wykwitów grudkowych, krostkowych, a nawet guzów skórnych. Zmiany tego typu mogą goić się z pozostawieniem blizny.
W razie pojawienia się zmian skórnych wskazujących na zapalenie mieszków włosowych należy zgłosić się do dermatologa.

Leczenie zapalenia mieszków włosowych: leki, kremy i mieszanki ziołowe w walce z problemem
W większości przypadków, w których występuje zapalenie mieszków włosowych, leczenie domowe jest w zupełności wystarczające. Jakiego rodzaju kroki należy wówczas podjąć? Co na zapalenie mieszków włosowych okaże się najskuteczniejsze? Kremy, mieszanki ziołowe czy maść antybiotykowa to najbardziej popularny lek na zapalenie mieszków włosowych. Okłady wykonane z odwarów ziół takich jak rumianek czy szałwia z pewnością przyspieszą gojenie się stanu zapalnego. Aloes na zapalenie mieszków włosowych jest skuteczną metodą łagodzenia podrażnienia. Aplikowany bezpośrednio na zmienione miejsca w postaci żelu doskonale ukoi wyprysk i zmniejszy zaczerwienienie skóry. Preparaty zawierające w swoim składzie aloes są polecane także do stosowania po każdorazowym procesie depilacji. Łagodząc podrażnienia, skutecznie zapobiegają wystąpieniu zapalenia mieszków włosowych.
W przypadku większych skupisk krostek doskonale spisze się krem na zapalenie mieszków włosowych do stosowania miejscowego lub też maść typu tribiotic. Jeśli jednak zastosowane przez nas metody nie przynoszą poprawy lub stan zapalny ulega powiększeniu, należy koniecznie zgłosić się do lekarza.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.
